Děti moje

Deti moje

The Descendants

Komedie / Drama

USA, 2011, 110 min

George Clooney v posledních několika letech předvádí naprosto dokonalé herecké výkony, u kterých mám pocit, jako kdyby to byl můj parťák, se kterým občas zajdu na pívo a pokaždé na něm vidím, co ho trápí a co ho bolí. George nejenom, že naprosto lidsky předvádí ty nejtěžší možné psychické stavy lidí, on je předvádí se vší ctí, kde mu věřím jakýkoliv pohled jeho očí třeba i do prázdna. A pokaždé poznám, co tím George zamýšlí. A ani v tomhle filmu mu osud nenechal nic v poklidu. Pořádně ho vnitřně vykuchal a mně se to líbilo. Možná to bylo prvoplánové, ale mně se to líbilo. Líbilo se mně hlavně to, že ukázal, jak nádherně se nad vším dá povznést. Kdyby to tak fungovalo na celém světě, nebylo by kolem nás tolik zloby.(27.2.2012)

Keď mám silný príbeh, nepotrebujem ho umiestňovať do prostredia Havaje. Ináč príjemné nahliadnutie do rodinných vzťahov medzi tatkom a dcérami, a do ich lúčenia sa s umierajúcou matkou. Trocha dojatia, trocha úprimnosti, trocha humoru. Všetko decentne a citlivo podané, ale ničím výnimočné, bez prekvapení či väčších zdramatizovaní. Na štyri hviezdičky film vyťahuje Clooney s jeho rolou na telo, a tiež postava Matthewa Lillarda, ktorá je asi najsvetlejším a najživším prvkom filmu. Bokovka bola väčším "zjavením" a zanechala výraznejšiu stopu.(17.1.2012)

Podivný príbeh ponúka vcelku novú, nie príliš okukanú tému. Ponúka nepríjemné nahliadnutie do rodinných vzťahov medzi otcom a jeho dcérami. Pohľad do pocitov z nečakaného odhalenia nepríjemnej pravdy, ktoré ovplyvní ich lúčenie s umierajúcou matkou. Ponúka trochu dojatia, trochu úprimnosti, trochu humoru. Všetko je decentne a citlivo podané. Záver bol však dosť neuveriteľný. Celý snímok bol presne dávkovaný zmesou humorného nadhľadu a dojatia. Koniec síce vyšumel do prázdna a skoro zabil hutné - pôvodne horké a realistické pocity, ktoré film toľko odlišovali od iných, podobných.(9.2.2015)

Tento film ma definitívne utvrdil v tom, že George Clooney je pán herec a zaslúži si byť v mojej topke. Dakedy som ho vôbec nemusel, ale už vo viacerých filmoch bol hlavným charizmatickým ťahúňom. Deti moje sa po filme 50/50 pozerajú na vážnu trúchlivú tému podobne a to láskavo a s humorom. Silný príbeh, dobrí herci, pekné prostredie, emócie, nadhľad a moja spokojnosť.(18.2.2012)

Tak tenhle film určitě vyhraje Oscara. Jak to vím? Protože jsem se u toho příšerně nudila. Opět jsem se přesvědčila, že filmy s Georgem Clooneym rozhodně nejsou pro mě. Chcete návod jak natočit The Descendants? Vezměte hrstku těch nejméně sympatických lidí z Hollywoodu, přimíchejte k nim naprosto příšerné písničky, které, ač mohli navodit havajskou atmosféru, mě přivodili spíš chuť mrštit něčím do reproduktorů, aby už byli ticho a k tomu ještě přidejte příšerně depresivní zápletku a máte to. George Clooney, že tu předvádí výkon svého života? To snad nemůže nikdo myslet vážně, ano, z jeho postav byla tahle asi nejsympatičtější a nejvíc uvěřitelná, ale rozhodně bych ho za to nenominovala na Oscara, je plno lepších herců, kteří podávají lepší výkony a ti nejsou ani nominovaní. Naprosto bez váhání bych tomu dala 2*, kdyby ale nebylo té krásné Havajské krajiny, která mě teda totálně okouzlila, možná natolik, že tomu i přidám hvězdičku. Ale vskutku méně než průměrný film. Nominace na Oscary jsou ve všech směrech totálně mimo.(12.2.2012)

• - Společnost filmových kritiků z Denveru udělila Alexandru Paynovi cenu za nejlepší scénář a Shailene Woodley cenu pro nejlepší herečku ve vedlejší roli. (Terva)

• - Po scéně, kdy Matt King (George Clooney) křičí na svou manželku, která leží v nemocnici v kómatu, otevře dveře od pokoje, které nechá otevřené a jde pro své dcery. V dalším záběru jsou však dveře zavřené. (TheDave)

• - George Clooney získal za roli ve filmu v roce 2011 cenu kritiků Choice Movie. (Terva)