Děti moje

Deti moje

The Descendants

Komedie / Drama / Rodinný

USA, 2011, 110 min

Oskara v kategórii "Najlepší film roka" síce The Descendants nezískajú (Boh chráň keby získali..), ale zopár ocennení za herecké výkony a scenár si vo všetkých soškových ceremóniach, zahraničných aj amerických, určite zaslúžia! Jedná sa o drama, ktoré si svoje slabé stránky jasne uvedomuje a o to viac sa ich snaží zakryť a nahradiť sympatickým, hereckým obsadením, medzi ktorým funguje potrebná chémia, krásnym prostredím Havaja, niektorými zapamätania hodnými scénkami a celkovo príjemným pôsobením na jemné srdce diváka. __ VIAC TU(9.2.2012)

Rozkročené medzi pomerne silnou vzťahovou drámou a dojatím sa nad tým, aké to majú zložité deti boháčov a ich citovo nestáli, či prácou zavalení rodičia. No nepoľutujte ich! Na stranu mierne nadpriemerného hodnotenia to dvíha slušne vybratý diapazón (= rozsah) havajskej hudby od tradicionálov po moderné, vkus neurážajúce piesne a občasné obrazové upozornenie, že ani tá Havaj nie je všade len Havaj, pláže, piesok, vence a veľké vily, ale aj slušný mrakodrapovo - panelákový záhul. Samotný príbeh lemuje zachytenie krás pobrežia a okolitej prírody, čo zase poteší srdce milovníka krás prírody.(18.1.2014)

Pozvolné, tísnivých podtónů prosté zamyšlení nad důležitými životními hodnotami, v němž na mne bylo až moc neskrývaných emocí a mezilidského hřání. Z Payneových filmů bezesporu největší Jistota. Stále však důstojné zpracování látky, která by mnohé tvůrce sváděla k (ještě) většímu patetizování. Nadhled si film zachovává ve vztahu k vedlejším postavám, zatímco k těm hlavním je smířlivější, než by si zasloužily. Pochybuji ovšem, že členové Akademie zaujmou stejně cynický postoj... . 70%(10.1.2012)

Hlavne vdaka oscarovym nominaciam a jednemu Oscaru za scenar som si chcel tento film pozriet. Georga Clooneyho som chcel vidiet aj v inej ulohe, na ake som bol na neho zvyknuty, najviac mam v pamäti akcnu zabijacku upirov OD SUMRAKU DO USVITU (1996). Scenar tohto filmu ma skutocne zaujal, pretoze som chcel vediet, ako si poradi Matt King so situaciou okolo jeho zeny, ktora je v kome a jej milencom, o ktorom sa dozvedel az od jeho vlastnej dcery. Hudba mi tam moc nesadla, ale tak posobilo to na mna, ako artovy film vhodny na STV2 alebo CT2. Film nebol zly, avsak u mna staci na jedno pozretie, boli tam trosku zdlhave chvilky, ale dalo sa to vydrzat. Nedporucam pozerat v noci, ak ste unaveni. Reziser Alexander Payne sa podielal na scenaroch napriklad pri filmoch JURSKY PARK 3 (2001), O SCHMIDTOVI (2002) s Jackom Nicholsonom, ktory reziroval, BOKOVKA (2004) s Paulom Giamattim, ktory tiez reziroval alebo aj pri komedii KDYZ SI CHUCK BRAL LARRYHO (2007). Film Deti moje bol este nominovany na Oscara za najlepsi film roka, reziu a herca v hlavnej ulohe, avsak vo vsetkych troch kategoriach zvitazil nemy ciernobiely romanticky film THE ARTIST (2011), ze reziu Michel Hazanavicius a herca v hlavnej ulohe Jean Dujardin. _________ George Clooney - (Matt King) +++ Shailene Woodley - (Alexandra King) +++ Amara Miller - (Scottie King) +++ Nick Krause - (Sid) +++ Patricia Hastie - (Elizabeth King) +++ Beau Bridges - (Bratranec Hugh) +++ Matthew Lillard - (Brian Speer) +++ Judy Greer - (Julie Speer) +++ Produkcia: Alexander Payne, Jim Taylor, Jim Burke +++(24.2.2013)

Snímka má viacero chýb/nedostatkov, ale spoločnosť dvoch silných osobností (Payne a Clooney) mu dodáva auru niečoho, čo ma bavilo pozerať. Ich spoločný príbeh sa končí tak, ako sa končí. Niečo sa vyriešilo, niečo nie, niečo sa stalo a niečo, čo sa stať malo, sa nestalo. Ale tak to chodí a život ide ďalej. A zrejme teda aj na Havaji.(19.2.2017)

• - Po scéně, kdy Matt King (George Clooney) křičí na svou manželku, která leží v nemocnici v kómatu, otevře dveře od pokoje, které nechá otevřené a jde pro své dcery. V dalším záběru jsou však dveře zavřené. (TheDave)

• - George Clooney usiloval již o roli v předchozím filmu Alexandra Payna Bokovka (2004). Režisér však tehdy vsadil na méně známou tvář Thomase Hadena Churche. (Zeebonk)

• - National Board of Review udělila snímku celkem čtyři ceny. Ocenění v kategorii nejlepší herec si odnesl George Clooney, v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli zvítězila Shailene Woodley a Alexander Payne si odnesl cenu za nejlepší scénář. Snímek byl pak oceněn i jako nejlepší film. (Terva)