Meruňkový ostrov

Apricot Island

Drama / Romantický

Slovensko, 2011, 102 min

• nascendi

Prvý (a možno aj posledný) raz som využil ponuku predplatiteľského portálu PIANO, kde občas ponúkajú na pozretie nejaké filmy. Život na Žitnom ostrove ma ničím nepriťahuje a je mi jedno, či bol zobrazený verne. Ťažko uveriteľný a zle zahraný príbeh o postupnom "zamilovaní" sa do otca a jeho dvoch synov ma zaujal ešte menej, než vernosť zobrazenia života na Žitnom ostrove. Dve hviezdičky znamenajú, že film podľa mňa nemusel byť vôbec nakrútený. A keď už Peter Bebjak chcel silou-mocou nakrútiť nejaký film mal si uvedomiť, že z mizerného scenára dobrý film nevznikne a aj si predstaviť, ako bude pôsobiť Szidi Tobias v erotických scénach. Hudba jeho filmu pomohla, ale tŕň z päty mu nevytrhla.(1.8.2013)

Tento slovenský artový film sa takmer celý odohráva uprostred "marhuľového" ostrovu v opustenom sade v slovensko-maďarskom pohraničí. Príbeh ženy, ktorá sa tu ocitne podľa všetkého spočiatku len dočasne a náhodou, ale miesto sa pre ňu stane na celý život osudovým, je zachytený s neobyčajne pôsobivo a Szidi Tobias v hlavnej úlohe taktiež podala výborný herecký výkon. Výborný scenár, krásne zvolené prostredie, hudba. Pomalý vývin deja nevadil, nechával aspoň vyznieť osobitú atmosféru a psychológiu postáv. Len škoda, že je to napokon také smutné... (80%) (Filmová výzva 2018 - troufalka)(15.8.2018)

Szidi je úžasná zpěvačka a fyzicky vzato zvláštní (v dobrém slova smyslu) a zajímavá žena. Jako herečka ovšem nijak neoslňuje. Film má pěkný hudební doprovod a i přes kostrbatý scénář mě to docela bavilo. Slovenská filmová poetika (např. díla Martina Ťapáka a jiných) se mi vždy líbila a mám pro ni slabost...(21.3.2016)

Krásny, jemný, dojemný, príjemný, poetický, baladický ... aký len chcete. Balans medzi realitou dnešných dní a osamelým domčekom stratenom v marhuľovom sade autorom - podľa mňa - mimoriadne vyšiel, herecké výkony si ozaj zaslúžia ovácie (KONEČNE dialógy, ktorým som ochotná veriť, vykreslenie maďarsko-slovenských i mužsko-ženských vzťahov zodpovedá realite a zďaleka sa vyhýba zaužívaným klišé ... Čo viac si priať ? Snáď len tolerantnejších divákov. Osobne tento film však považujem za slovenský filmový počin roku 2011.(15.7.2012)

Rád si posvietim na naše nové filmy, som zvedavý ako sa nám darí preklenúť to málo produktívne obdobie, ktoré je dúfam za nami. P. Bebjak je momentálne jeden z našich najusilovnejších režisérov a jeho nedávny horor Zlo bol celkom vydarený. V prvom rade musím vyzdvihnúť fantastickú hudbu, ktorú si jednoducho všimnete, lebo je jej vo filme dosť a je vážne skvelá. Nepreženiem ak poviem, že za takú hudbu by J. Dobrakov určite dostal poklonu aj v holywoode. Príbeh je typicky slovenský- čiže tragický, možno až príliš, ale z filmu som mal dobrý pocit. Pri dialógoch ma neoblieval pocit trápnosti, bolo to prirodzené. Obsadenie niekoľkých nových tvárí filmu pomohlo, pochváliť treba aj osadenie príbehu do slovensko - maďarskej oblasti. Futbalový zápas a hláška :"Čo pískaš, ty piča slovenská!" , ma pobavila a rybárov i milovníkov prírody určite zaujme ojedinelý lov sumcov. Vo filme sa často nalieva "barac- pálenka" a normálne som na ňu dostal chuť. Škoda, že nemám. Trochu zamrzí, že sa film podrobnejšie nevenoval detailom. Mnoho divákov si iste kládlo otázku, čo urobila so svojím bytom v meste, kde pracuje, z čoho žijú jej dvaja vyvolený a možno by tým film získal zaujímavý sociálny podtón. Celkovo solídny slovenský film po ktorom určite dostanete chuť na barac- pálenku, marhule, sumca alebo dobrú rybačku...Jemný nadpriemer, ale prikláňam sa k štyrom. 70%.(11.7.2012)

• - Nakrúcalo sa 3 roky. [Zdroj: FilmMax] (ash99)

• - Autor scenára Peter Lipovský je v skutočnosti manželom predstavitelky Bábiky, herečky Szidi Tobias. (BathoryMan)

• - Prvý celovečerný hraný film režiséra a herca Petra Bebjaka (TV seriály Mesto Tieňov, Ako som prežil, Dr. Ludsky). [Zdroj: FilmMax] (ash99)