Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Známý příběh z konce 19. století, kdy byl ze špionáže pro Německo obviněn kapitán francouzské armády Afréd Dreyfus. Obviněný se nepřiznal, zato veřejnost byla prostřednictvím tisku masírována protižidovskými náladami. Dreyfus byl uznán jako velezrádce, odsouzen, degradován a deportován na Ďábelské ostrovy. Na případ se zapomínalo, až nový špionážní skandál s vynesením tajných dokumentů z ústředí armády celou kauzu obnovil. V případu se angažoval plukovník Picquart. Protože se velení armády obávalo skandálu, Picquarta převelelo do Tuniska, později byl také internován. Případ Dreyfus skončil díky spisovateli Zolovi a politiku Clémenceauovi, kteří veřejně obvinili vládu a armádu. Dreyfus byl po pěti letech omilostněn prezidentem republiky, vrátil se do armády, dostal Řád čestné legie a později se zúčastnil vojenských operací během První světové války. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (3)

Anglie 

všechny recenze uživatele

Kvalitní zpracování Dreyfusovy aféry. Pokud nevíte o co jde, tak se klidně sem můžete obrátit pro spolehlivé infomace - jde o dobrý zdroj. Dobová atmosféra je dobře vystižena. ()

LiVentura 

všechny recenze uživatele

Mnoha lidem sečtělejším známá reálná historická postava nešťastně vklíněná do velké zpolitizované aféry... ()

Reklama

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Veľmi vážna a známa aféra, mnohokrát sfilmovaná a čoskoro vyjde aj knižne v slovenčine v titule Žalujem...! od Emila Zolu, ku ktorému som mal tú česť namiesto známeho historika Eda Ch. napísať úvodnú štúdiu. A na celom vykonštruovanom monstr procese je najzaujímavejšie to, že už vtedy médiá totálne manipulovali verejnou mienkou, čím si priklonili na 90% verejnú mienku a potom ju už bolo ťažko obracať. A práve vtedy vzniklo jedno slovo, ktoré dnes pripomína označovanie takzvaných dezolátov. Pri obhajobe Dreyfusa totiž denník L’Aurore spustil „protest“ nazvaný „Manifest intelektuálov“, ktorý prebiehal od 14. januára do konca februára 1898 a každý deň zverejnil zoznam 3 000 signatárov. Práve pri tejto príležitosti sa zrodil výraz „intelektuál“ z pera Mauricea Barrèsa, zúrivého odporcu prodreyfusovho hnutia. Barrès takto nazýva signatárov, ktorý svoj podpis obohacujú akademickým titulom. Hoci v jeho ponímaní bol výraz „intelektuál“ pejoratívneho charakteru, dreyfusovský tábor si ho hrdo prevzal. Takto sa nálepkovalo kedysi ako aj dnes. ()

Reklama

Reklama