Ironie osudu aneb Rozhodně správná koupel

(TV film)
  • Sovětský svaz Ironija suďby, ili S ljogkim parom! (více)

Tak ako každý rok, aj tentokrát sa Žeňa stretáva koncom roka v kúpeľoch so svojimi priateľmi, aby sa očistili od všetkého zlého a privítali nový rok s čistým štítom. Vypijú však trošku viac, ako by im prospelo a tak priatelia Moskovčana Žeňu omylom naložia na lietadlo do Leningradu. Ten, ešte stále nie celkom triezvy, vystúpi a nechá sa odviezť na svoju adresu. Iróniou osudu je aj v Leningrade ulica s rovnakým názvom a na nej stojí presne rovnaký dom. Jeho štandardizovaný kľúč pasuje do štandardizovaného zámku štandardizovaných dverí, za ktorými je byt, zariadený rovnakým nábytkom, ako ten Žeňov v Moskve. A ten byt patrí nádhernej žene... (oficiální text distributora)

ilemas

Viděl jsem před hóóódně dlouhou dobou několikrát v tv, opakovaně každý rok a jako dítěti se mě to moc líbilo. Jak bych hodnotil dnes těžko říct, ale rád bych se podíval. ()

Martin741

Nudny sovietsky film, ktory navyse vladnucim sudruhom z UV KSSZ siel pekne po chuti, lebo nic dolezite neukazal /deportacie, hladomor 1932 - 33, Balsaju Cistku/. 45 % ()

1frida2

Výborně jsem se bavila. Nejen bavila, bylo to zároveň dojemné a fatální. Alespoň pro mne. A ty písničky -"zeptal jsem se topolu, kde se toulá milá má, topol na mě z výšiny podzimní list svál", ruská romantika! A éterická Barbara Brylská mi připomíná dnešní C.Blanchett ()

sator

Jak mnozí píšou, viděno před mnoha lety... To že film neni zanesen politikou z něj dobrý film bohužel neudělalo.... Klasické ruské tlachání.... ()

mcvpn

Veľmi dlho som sa odhodlával na tento film, hlavne kvôli dlhej stopáži, no oplatilo sa. Síce to celkom pekne odsýpalo, no aj tak by som prijal, keby to bolo trošku kratšie. Vcelku milé a vtipné, hlavne Žeňovo prebudenie. Romantické časti boli pre mňa príliš zdĺhavé, no ostatní to možno vnímajú inak. Príjemné prekvapenie. ()

Autogram

Na starý sovietsky film som nečakal natoľko zábavné dobrodružstvá mladého Putina po pár pohároch vodky v parných kúpeľoch. Svadobný deň sa dá stráviť v celkom nečakaných omyloch a situáciách, stačí len piť vodku z pollitrákov a potom to už ide samé. Druhá časť rozdeleného filmu je naozaj celkom iná, prináša menej vtipu, a viac zamyslenia. Niekedy sa zdá zamyslenie postáv až pridlhé, ale majú dôvod. Svoje urobil aj rozkošný český dabing, ktorý počuteľne vznikal v dobrej nálade. –––– Tak to je dost. Jdi, a přines Ipolita zpátky! ()

Čtec

Москва? Ленинград? С Hовым годом всё ровно... Léta letoucí na ten film vzpomínám, ale ne a ne přijít na to, jak že se to jmenoval. Tak jsem rád, že se paměť alespoň na chviličku pochlapila a našel jsem ho. A taky Barbaru Brylskou. ()

vitekpe

Bohyne z Polska Barbara Brylska okamzite putuje do me TopTen, stejne jako tento cely film. Nadhera a pro romanticke duse naprosto dokonaly poklad... Cele tri hodiny jsem ziral jako blazen a kdyz to skoncilo tak jsem byl nerad...nemam co vic dodat. Atmosfera, kterou dokazi vyrobit jen "soudruzi v SSSR"...a kterym se timto klanim az k zemi...a i to je malo :-) ()

Teg

Pro našince je to celé takové divné a těžko pochopitelné. Někdo, kdo nikdy nebyl v bani může být překvapený scénou ze sauny, kde se nalévají alkoholem. Jinak na nový rok je v Moskvě a Leningradě snad každý totálně našrot, kolem čehož se koneckonců celý film točí a ještě z toho vyždímá romantickou zápletku jak stehno.Je to celou dobu takové rusky roztomilé a člověk se od toho nemůže odtrhnout. Pominu to, že si v té době létají tam a sem, jak se jim zachce (asi byly letenky tak levné, nebo vydělávali tolik peněz) a naopak kvituji vtípek o stejných panelácích a stejně pojmenovaných ulicích. Jako takovou lehce bizardní zajímavost doporučuji, ale pokud je váš nejoblíbenější film Avengers, bude to na vás asi moc pomalé. ()

Vesecký

Konec mizerný, všechno mizerné. Tak zlé to zase nebylo, začátek skvostný, pitka v bášni, poté Žeňův nechtěný let do Leningradu, všude stejné byty, stejné ulice, stejné zařízení, lehká satira na socialistickou architekturu a urbanismus. První díl - jednoznačných pět hvězdiček. Ale druhá část, kterou si už ani tak nepamatuji z mladých let, mě zklamala. Myslím, že slabší byl i český dabing, ale druhých devadesát minut se utápělo v příchodech a odchodech, vedle toho zmatené babky, a zase duchaplné hovory. Nějak jsem si nepochutnal ani na poezii tehdy moderních ruských básníků. ()

blazir1

Barbaře to tam sluší, o tom žádná. Filmový nápad to taky není špatný, ale jinak je ten děj příliš kroucený ala "rozkaz zněl jasně - hrdina musí v bytě zůstat za jakoukoliv cenu!" Myslím že takto vlezlý návštěvník by za krátkou chvilku skončil na policejní stanici, nebo s vyraženými zuby před barákem. A ne v klidu a teple v cizím bytě s nebohou majitelkou :) Škoda, dost nevyužitý potenciál filmu z kterýho se rozhodně dalo vytřískat víc. Ale na takové to nenáročné pokoukání o Silvestru to jde. ()

JoSte

Moc milý film. Původně zamýšlený rozchod ústřední dvojice před koncem mi však přišel značně vyumělkovaný a samoúčelný. ()

Ezis

Není to typická romantická komedie, ty jsou vtipné a oddechové; tady člověk tři hodiny zírá jako přikovaný do zasněženého sovětského sídliště a pomalu se seznamuje se dvěma nenápadnými třicátníky. Film má vypracovanou kompozici plnou různých paralel: na minimalistickém a realistickém základě staví mírně výstřední příběh plný absurdních motivů, podobně jako se v šedých sídlištích a šedých životech dvou třicátníků objevují různé nečekané a absurdní situace. Některé scény se několikrát opakují - jedny v nezměněné podobě (Žeňa musí pořád vysvětlovat, jak se octnul v Leningradě) a jiné s novými verzemi získávají nový, skoro symbolický význam (schovávání Ipolytovy fotografie; Žeňovo vystupování v roli Ipolyta; nejprve lázeň Žeňova, potom Ipolytova). Hudba jemná, herecké výkony výborné, zvláště Andrej Mjagkov si mě okamžitě získal. Nejvíc mně utkvěla scéna, kdy se snaží vecpat do dveří zároveň s Ipolytem. Tu jsem si zapamatovala z prvního zhlédnutí filmu, což bylo až od druhé poloviny, zdálky a bez titulků v dálkovém autobuse. Tehdy mě fascinovala jeho mladická sveřepost, s níž se dral do dveří. Když jsem film zhlédla s titulky a zjistiila, že jde o 36letého chirurga, nemohla jsem než obdivovat bravuru, s jakou zahrál to, jak vlastními slovy "se teď cítí docela jinak, drzý a odvážný". ()

JimiH

V dobovém kontextu určitě zajímavý film, nicméně klišé romantických filmů jsou zde snad až příliš rozvolněné. Chování hlavního hrdiny je po celou dobu opravdu creepy a představa, že zrovna tenhle muž změní krásné učitelce život je opravdu silně nadsazená. Režisér navíc tříhodinovou stopáž natahuje očekávatelnými zvraty. Nicméně pokud chtěl pod rouškou naivní žánrové podívané satirizovat opilství, mamánkovství a ušláplost, tak se mu to podařilo. ()

rivah

Film, který se údajně hraje každoročně o Silvestru na 1. programu ruské televize. Zaslouží si to, už jen pro citlivě vložené verše známých básníků a písničky a la Vysockij a Okudžava.(90%) ()

1mArc0

Zábavne ako môže dopadnúť osud, kvôli zle dopadnutému večeru. V tej dobe, kedy televízia bola spolu s kinom to hlavné médium, kde bolo možné reprezentovať umenie. Tento ani nepotrebuje byť veľkolepý, aby pôsobil veľkolepo na diváka. Aj v dobách hlbokého komunizmu bolo možné vytvoriť skvelú komédie, vo filmovom a televíznom formáte, môžete nájsť aj omnoho lepšie komédie, viď. Kusturica. Rusofílna záležitosť. /80 %/ ()

kyjo

Námět super, provedení už moc ne. Zápletka roztahaná na 3 hodiny vydá sotva na hodinu. Hrozně pomalej rozjezd, potom uprostřed je to celkem zábavný, a pak zase dlouhej nudnej dojezd. Herecký výkony celkově slabota. Melancholický hudební pasáže a přehnanej (typicky ruskej) patos moc nemusim. Přišlo mi, že nálada postav občas ztrácí kontinuitu. Např. bezprostředně po zadumaný depresivní konverzaci z ničeho nic následuje veselá konverzace, nebo naopak. Skoro až bipolární chování. Jinak z dnešního pohledu je to docela zajímavá sonda do reálí SSSR 70. let. Ale víc než na 3☆ to neni. ()