Fantastická cesta

Fantastic Voyage

Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 1966, 100 min

Zábavné a trochu naivní sci-fi dobrodružství od režisérského chameleóna Richarda Fleishera. Přestože si z tehdy technicky progresivního snímku zub času pořádně ukousl, efekty zůstávají stále parádní, Raquel Welch navždy krásná a technologie zmenšování je pořád ještě utopie. Děj i díky hodinové šibeniční lhůtě pádí nesnesitelně rychle dopředu a filmu tak nechybí napětí. Celkový dojem dotváří vynikající hudební doprovod. Mezi nejlepší sci-fi snímky 60. let se Fantastické cestě zařadit nepodařilo, nicméně fanoušky žánru rozhodně nezklame.(19.9.2011)

Víc se mi líbil komediální remake Innerspace, ale zajímavé, hlavně výtvarné, pojetí zde bylo. Jenom, ehm, stupído elementy vyprávění trochu přetloukaly ty populárně naučné, nebo jak to říct... Myslím, že CGI zase o generaci pokročila a je na čase to natočit opravdu seriozně realisticky... (což se ostatně podle všeho chystá).(16.1.2014)

Od momentu, kdy jsem zjistil, že se hlavní vojenská instituce ve filmu jmenuje "Kombinované miniaturní obranné síly" jsem to tak trochu přestal brát vážně. Film se s vědou moc nepáře, a je spíš přehlídkou nádherných psychadelických scénérií, ať už ve formě kulis nebo barevných projekcí. Ty patří spíš do doby první série Star Treku, ale i tak je na co se dívat. Mnozí v tomto filmu vidí odraz Podivuhodných cest Julese Verna. Krom objevitelského tématu neprozkoumané krajiny, k tomu přispívá i zkušená režie žánrového Richarda Fleischera, který 12 let před tím natočil pro Disneyho 20 000 mil pod mořem.(12.2.2014)

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Kdysi to byla asi bomba, ale dnes mne cesta v miniponorce do cév pacienta po technické ani trikové stránce až tolik nenadchne. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=3o8vsU0Dw-4(19.4.2010)

Jako malou mne film fascinoval, byl to jeden z prvních, které jsem viděla a zanechal ve mně hlubokou stopu. Putování lidským tělem a vše uvnitř ve mně vzbuzovalo bázeň a nadšení, měla jsem pocit, že nic tak fantastického jsem ještě neviděla. Jenže je to skoro čtyřicet let a film nějak vyčpěl, nedávno jsem si říkala, proboha, co jsi na tom viděla. No právě, uběhlo těch čtyřicet let, to je ono. Pro dnešní děti už nesledovatelná pohádka, ba ani pohádka, těžko zařadit.Ale za ten tehdejší zážitek...(13.6.2008)

• - Pulsujících efektů dosahoval vrchní kameraman Ernest Laszlo použitím sotisfikovaných mnohobarevných světel za průsvitnými dekoracemi. (Epistemolog)

• - Pre film vznikli obrovské dekorácie. Celá vojenská základňa merala 100 krát 30 metrov, Proteus 14 krát 8 metrov, Artéria zo sklolaminátu mala priemer 7 a merala 30 metrov a mozog bol dlhý 70 a široký 30 metrov. (classic)

• - Ve scénáři byla i závěrečná scéna, v níž si doktor Beneš (Jean Del Val) už nepamatuje na svůj princip miniaturizace. Nebyla však nakonec použita. (Terva)