Půlnoc v Paříži

• Austrálie

• Kanada

Komedie / Fantasy / Romantický

USA / Španělsko / Francie, 2011, 90 min

Ano, svým způsobem je příběh takovou šálovinou, nad kterou když se zamyslíte, tak najdete spoustu logických děr a nezodpovězených otázek (např. jak se dostával do minulosti), ovšem když se od těchto věcí oprostíte a vnímáte tento snímek jako poetický, romantický a oddechový film s trochou fantasy a velikou atmosférou denní, ale i noční Paříže za tónů melancholické a sentimentální hudby, dokáže vás Woody Allen se svou Půlnocí v Paříži nadchnout. P. S. Chtěl bych takový děj vidět zasazený do Prahy - setkání s obrozenci, Nerudou, J. K. Tylem, B. Smetanou, apod. :)(3.3.2013)

Nikdy jsem neměl nasledovanou Woodyho filmografii. Z jeho díla jsem viděl jsem jen Vicky Christinu Barcelona, přesto se nebráním že bych čas od času vytáhl nějaký ten Woodyho filmík a zkusil si zpříjemnit večer. Koneckonců Woody točí jako na běžícím páse, takže mám na docela dlouho vystaráno. Tak nějak tuším, že právě on je docela expert na zamilované vztahy. K Půlnoční Paříži snad jen tolik, že zatímco samotná Paříž je krásná, film mi přišel dosti slabý. Netrpím touhou pustit si jej znovu. Film mi jen tak prolétl před očima, nic víc nic míň.(16.1.2012)

Woody Allen udělal službu nám všem. Ukázal krásu Paříže, v době jejího zlatého věku. V době mezi válkami, kdy byla Paříž plná nejlepších světových umělců a spisovatelů ztracené generace. To vše v přímé konfrontaci s Paříží dnešní. Právě prolínání obrazů současné Paříže a Paříže 20. let minulého století, má jakýsi hypnotizující účinek na diváka. Jsou to chvíle, kdy síla genia loci vzrůstá na nejvyšší možnou míru. Woody jako mávnutím kouzelného proutku očistil Paříž od McDonaldů, Burger Kingů, Kebabů, záplavy automobilů, černých bagristů prodávajících přívěšky Eiffelovy věže na každém rohu. Těch peněžních bagristů, kteří vám při podání ruky kolem ní uváží provázek a řeknou si o 5 euro. Sundal z příjemného historického města špinavou deku desetimilionové metropole. Navíc vše podbarvil mlhou vkusného a nevtíravého humoru. Myslím, že kdo miluje Paříž, musí milovat tento film. Woodymu se podařilo vtáhnout diváka do jeho vlastního idylického snění o starých časech. Člověk nemusí být zrovna dvakrát umělec, ale setkání s Hemingwayem, Fitzgeraldem, Piccasem, rozmlouvat se Salvatorem Dalím a Bunuelem o surrealismu, poslouchat živé vystoupení Josephiny Bakerové, to musí vyrazit dech každému. A nemusí být zrovna spisovatel, aby mu to vnuklo novou životní inspiraci. Blahodárný lék na řešení tvůrčí krize. Člověk si pak snadno uvědomí, že strach a problémy, kterými žije v dnešní době, jsou do značné míry iluzorní. Optimistické a velmi poučné je pak samotné zakončení: Nelze žít jen minulostí nebo obdivem k ní, ať se nám zdá minulost sebekrásnější a dnešní doba fádní a šedivou. I současnost může být stejně bohatá. Možná i bohatší, protože jí utváříme. 80%(31.7.2012)

Jako všechny filmy Woodyho Allena má i Půlnoc v Paříži své nezaměnitelné kouzlo. O tom jsem se přesvědčila už u počátečního sestřihu snímků Paříže. Owen Wilson, kterému jsem nejdříve moc nevěřila, mě mile překvapil. Proplétání dnešní doby s 20. léty je fantastické a myslím, že obě doby byly vystiženy perfektně. Mám pocit, že jsem se vrátila z krásné procházky Paříží, kterou jsem v tomhle světle dosud nepoznala. Pěkné, 4*.(20.2.2012)

Tuším, že každý z nás někdy toužil žít v jiné (jednodušší, klidnější, inspirativnější, přátelštější...) době. Jen málokdo by ale tenhle psychologický fenomén dokázal přeložit do filmové řeči tak polopaticky, šarmantně a mile jako starý dobrý Woody Allen. Půlnoc v Paříži je na první pohled lehkou jednohubkou, ale nadšení Gilla Pendera - či vynikajícího Owena Willsona - v sobě skrývá něco hlubšího o čem můžete přemýšlet a debatovat ještě dlouho potom, co zmizí poslední fonty Woodyho trademarkových titulků. Update leden 2015: Opravdu jeden z nejlepších Woodyho scénářů a ten konec se povedl obzvláště pěkně. Jdu o deset navrch. 90%(6.7.2012)

• - Ve filmu si svůj herecký debut odbyla Carla Bruni Sarkozy, zpěvačka a manželka francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. (Beagle)

• - Jedná se první film Woodyho Allena, který celosvětově vydělal více než 100 milionů amerických dolarů. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Na jednom z plakátů k tomuto filmu je použita část obrazu Vincenta Van Gogha "Hvězdná noc" z roku 1889. (Slonik86)