Příběh zrodu psychoanalýzy a vztahu Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga... Píše se rok 1904. Psychiatr Carl Jung přijímá do své péče v curyšské nemocnici Burghölzi mladou pacientku, u níž byla diagnostikována hysterie. Ctižádostivý lékař, inspirovaný prací Sigmunda Freuda, chce na nové pacientce vyzkoušet experimentální léčbu zvanou psychoanalýza. Léčba Sabiny Spielreinové je úspěšná a Jung o svých poznatcích s nadšením píše Freudovi. Na základě vzájemné korespondence vzniká mezi oběma muži přátelství. Freud Junga požádá, aby léčil jeho přítele, psychiatra Ottu Grosse, anarchisticky založeného volnomyšlenkáře. Ženatý Jung pod jeho vlivem ustupuje ze svých pevných morálních zásad a navazuje se Sabinou vášnivý vztah, který může být zničující nejen pro ně dva, ale i pro jejich blízké... Životopisný film Davida Cronenberga vznikl podle scénáře Christophera Hamptona, jemuž předcházela jeho hra Léčba řečí, inspirovaná knihou Johna Kerra Nebezpečná metoda. Jeho protagonisty jsou velikáni psychoanalýzy Carl Gustav Jung (1875–1961) a Sigmund Freud (1856–1939), jejichž učení i život významně ovlivnila dnes pozapomenutá psychoanalytička Sabine Spielreinová (1885–1942), jež byla první Jungovou pacientkou, na niž aplikoval Freudovu revoluční léčebnou metodu. Děj, odehrávající se v letech 1904–1913 sleduje složité lidské i profesní vztahy ústředních postav. Kultivovaný a esteticky působivý snímek také podává obraz doby, pod jejímž idylickým povrchem se odehrávala osobní dramata a vřely temné vášně. (Česká televize)

GodComplex

Zajimave tema podane ponekud nepoutavou a nechytlavou formou, takze nakonec lehke zklamani od reziserskeho oblibence. Zacina to slibne (az na tu silenou prehravaci drzkoshow Keiry), krasne realie, hodne dobry Fassbender, prijemny Howard Shore, prislib inteligentniho a zasadniho konceptu, ale namisto abych do nej zacal s rostoucim zajmem pronikat, tak se u me spis jen stupnovala nuda. Urcite se z toho tematu dalo vytriskast mnohem vic, na Cronenberga take i vzhledem k tematu prekvapive soft. 6/10 ()

elizabeth_ba

Jaké mám z filmu pocity? Asi takové jako, když moje x let nenáviděná tchyně padá do propasti s mým nejnovějším autem Aston Martin, jež jsem si vždy přála... Jedná se o krátké nahlédnutí do společnosti z přelomu 19.-20. století, kdy psychologie vznikala. Vztah Junga a Freuda se ve filmu zúžil na několik rovin, přičemž jeho hlavní rovinou je vztah otce a syna, který se tady vztahuje na Freuda, co by zakladatele psychoanalýzy, a Junga jeho žáka, který se vzbouřil. Tímto vzbouřením je naznačena i další rovina vztahu a sporu. Freud si jako průkopník dost zažil, otevřel téma v té době tabuizované sexuality, čímž si získal dost protivníků, a tak si dával pozor, aby se nenašla záminka, kvůli níž by protivníci mohli jeho dílo napadnout. Snažil se mít vše vědecky, exaktně podložené, zatímco Jung se posouval ve zkoumání lidské duše až k metodám typu parapsychologie. Film se nakonec dotkl i konfliktu rasového (hovořilo se o židovském původu Freuda a Sabiny i o árijském původu Junga) a částečně i sociálního (rozdíl mezi hmotným zajištěním Freuda a Junga). Jak Mortenssen tak Fassbender byli ve svých rolích velmi dobří, ale i oni na mě působili jaksi chladně. A Keira sice vypadala většinu času hezky, ale její herecký projev mě neoslovil (mírně řečeno), jediné kladné zjištění ohledně ní bylo, že byla příčinou sporu profesní a nikoli citovou, jak by se mohlo z některých informací před filmem mylně zdát. Určitě jsem si z filmu odnesla pár podnětů k zamyšlení, ale kdybych byla nadána jasnovidectvím, do kina bych nešla a raději si počkala na dvd, a to říkám jako fanda Fassbendera... ()

Jillen

Pěkné, ale čekal jsem více emocí, větší náboj...neuvěřitelné, jak dokáže tak vytříbeně obsazený a zahraný film místy šíleně nudit. To téma si úplně říká o živoucí uchopení... ()

Lum3n

Herecky nadstandartní, formálně nevýrazné. Příliš mnoho slov na příliš málo děje. S tématem pro Cronenberga jako stvořeným a skvělým obsazením měl film zkrátka navíc. ()

Macejko

Keirino žobranie o Oscara je samozrejme na ťažkú päsťovku, ale nie je hlavným problémom filmu. Tým je fakt, že sa doňho nedá ponoriť. Fassbender a Mortensen sú parádni, ale vždy, keď sa dostanú k nejakému tomu "serious science talk", tak prestávajú pôsobiť ako životné postavy, ktoré chcú svojimi dialógmi naozaj niečo povedať a vyriešiť, a stávajú sa z nich iba recitátori vedeckých poučiek a termínov, aj keď recitátori majstrovskí. Niežeby to miestami nebolo pútavé. Ale nestačí to... a potom každopádne zase príde Keira a chce napráskať. ()

Freemind

Shodou náhod jsem nedávno četl Sabininu biografii. Film je historicky přesný a víceméně se shoduje s mými názory na oba velikány psychoanalýzy - Freuda jako arogantního, sebestředného materialistu, který všechno redukoval do sexuální roviny a Junga coby naivního, idealistického mystika, rozervaného mezi škrobenou, prudérní výchovou a sklony k promiskuitě. Tenhle tandem prostě nemohl nikdy dlouhodobě fungovat. Přesto jsem se ale nudil jako pes - Keira úplně děsivě přehrává a celé se to táhne jako dědovy kšandy. Všechny světlé okamžiky má na svědomí vynikající Michael Fassbender (krásné chmurná předpověď hrůz první světová války!). Snadno vstřebatelná lekce dějin, nic víc. ()

numi

Učesané, plné silných myšlenek, ale zároveň suché, odtažité, asexuální a místy fádní až nudné, což je vzhledem ke krátké stopáži a tématu překvapující. A herci? Mortensen skvělý, Jung ucházející, Spielrein průměrná, a to mám Keiru v lásce. ()

SarumanKo

Nepríjemný pokrok v Cronenbergovej tvorbe. Jeho niekdajšie úchylnosti mi neboli príliš po chuti, ale podoba, do akej "vymäkol" vo filmoch A History of Violence a Eastern Promises mi naozaj sedela. Že má Nebezpečná metóda podstatne menej "násilný" námet, vôbec nemusel byť problém, pretože je dostatočne pútavý a hutný, aby sa s ním dalo ísť do poriadnej psychickej hĺbky. Oscarové ambície z filmu, ktorý mal stáť na vnútornom napätí a emóciách, bohužiaľ urobili plytkú prehliadku troch geniálnych hereckých výkonov. Okrem formálnej stránky ma to dokázalo zaujať iba špičkovou konfrontáciou Fassbendera a Morstensena. Inak ničím. (5/10) ()

Tirion

Dlouho jsem se nemohl tomuhle snímku podívat na zoubek a když jsem se k tomu rozhoupal, tak se vlastně potvrdily moje obavy a ostych před ním. Doteď nevím o čem vlastně film byl. A zřejmě to nevěděl ani sám režisér. Nelogické dramaturgické jevy, roztěkaný scénář (dialogy šustí a šustí jak podzimní listí) a režisérem neuhlídaní herci. Postrádám jakékoliv poselství - film jich nesl tolik, že je do cíle neunesl a cestou ztratil nit... Je to chladný film, bez emocí a bez lidskosti. Což je ve filmu o psychoanalýze špatně. ()

ABLABLABLA

S tímto hereckým obsazením a takovýmto námětem člověk opravdu čekal něco více než jen opět snímek, kdy jde především o to jedno. Neříkám, že je to špatný film, to vůbec ne, ono ta sexualita k tomuto tématu patří, ale i tak, to mohlo být zajímavější. Herecké výkony, no jako jestliže měli ve scénáři napsané - Keira v jednom kuse se tvářit že se dusím a vyrůstá mi ze zad nějaký prapodivný hrbolek a proto si na ně furt šahám, Michael - v jednom kuse žrát, být naprosto sebestředný a ignorantský k okolí, nechápat sociální rozdíly a pořád říkat s výrazem postrádající jakoukoli emoci "Yes, probably, I suppose...", Viggo - bez přestání kouřit doutníky a na ostatní pohlížet jakože je něco lepšího a že on to všechno chápe a vy jste blbci..................tak potom ano..herecké výkony výborné. Teď ale vážně, opravdu dobré výkony ale ty nezachrání tento neskutečně nudný film. 3* víc ani ň, možná že jen 2,5*. ()

kaylin

David Cronenberg natočil výborný film, který je ozdobený hlavně hereckými výkony. Mně osobně Freud vždycky zajímal a s jeho teoriemi se do jisté míry ztotožňuji, proto bych snímek hodnotil ještě o ně co výše. Pro někoho je možná plný „psychoblábolů“, ale já jsem si rozpravy mezi Jungem a Freudem a Jungem a Spielrein skutečně užíval. Cronenberg si svůj poslední film vyumělkoval k hollywoodské dokonalosti, ale době, pojetí i příběhu to docela dobře sedí. ()

Marci

Od některých filmů čekáme více, než se nám pak dostane. Tenhle patří přesně do této kategorie - alespoň u mne to tak bylo. Film se vlekl (přitom dlouhý vlastně není), čekala bych více... asi emocí nebo něčeho, co se mnou nějak pohne, ale nedělo se nic. Jenom nuda. A to nazdory skvělému obsazení i zajímavému tématu. Škoda. ()

René.girl

Film, který začne, navnadí a z ničeho nic skončí bez jakékoliv gradace a nechá vás tápat. P.S.: Pokud nemáte rádi Kieru a její křivou pusu, tak si tohle rozhodně nepouštějte.69% ()

slunicko2

Zajímavý snímek, pokud netušíte, kdo a co byli Freud, Jung a psychoanalýza. Jinak ovšem suchopárně nudné. Výstižný koment: Nathalie ()

Philcze

Trochu plující pod radarem, ale doopravdy výborně natočené a mistrně zahrané drama. Přesedlaný Cronenberg je stejně dobrý jako ten starý, ne-li lepší. 80% ()

Raketka29

Od tohoto filmu jsem čekala trochu víc a hlavně od hereckých výkonů. Co se týká Vigga a Michaela, nemohu moc vytknout, ačkoli Fassy mi přišel místy poněkud komický. Zato Keiru jsem po prvních pár minutách nemohla vystát. Její výkon mi přišel poněkud přehnaný a kostrbatý. V samotném příběhu mi chyběla větší hloubka Jung/Freudovského vztahu nebo větší propracování psychologických analýz. ()

Hadža

To bylo zase nekonecne.Kdyby ti dva prestarli nadrzeni pubertaci se rovnou zacali delit o jednu hnusnou hysterickou nymfomanku,mohli si ve volnych chvilkach sverovat sve sny i s rozbory az do smrti! ()

salalala

Opravdu hodně zajímavý a svým způsobem atypický Cronenberg. Po Dějinách násilí a Východních příslibech přichází tenhle Kanaďan s naprosto vybroušenou a takřka dokonale zvládnutou konverzačkou. Od začátku ví, co dělá a co přesně chce říct. Je fascinující, jak vkusně dokázal zrovna on prodat ty věci, o kterých se ve filmu mluví. Absolutně nevyzní vulgárně a jsou brány smrtelně vážně, což tomu jen prospívá. Naprosto dokonalá a precizní režie s důrazem na každý detail, což je vidět hlavně ve scénách s měřením těch impulsů a reakcí, či co to bylo. Samostatnou kapitolou jsou ale herecké výkony. Ty sledovat je přímo radost pro oči - výborný Fassbender s charismatem až na půdu, skvostný Mortensen, který září každou vteřinu a děsně si to užívá, ale hlavně Knightley - tu mám rád, ale nikdy bych nevěřil, že v sobě má tohle - pravděpodobně životní výkon, naprostá lahůdka. Zmínit se musí takřka geniální Cassel, který tu sice moc není, ale rozhýbe zbytek příběhu, takže tu má opodstatnění. Jediné, co mi trošku vadilo, byly až moc ostré střihy a přechody z jedné události do druhé a možná trošku pozvolnější tempo druhé poloviny. Film, který asi mnoho lidí zklame, protože budou čekat něco jiného, mě ale dost nadchnul. Rozhodně doporučuju. 85% ()

togaf

Pro mě jsou vrcholem filmu dialogy Freuda a Junga, ta změna jejich vztahu byla fascinující. Trochu mě zklamala Keira - nejprve přehrávala a pak byla taková přepjatá, zkrátka jsem jí to nevěřila. Trocho opomíjená je Sarah Gadon jako paní Jungová, což je škoda, protože byla výborná. Její ledově modré oči řezaly a z úst jí plynula zdvořilá konverzace. Parádní bohatá árijská ženuška. Skvělá byla i výprava a kostýmy a vlastně mi ani nevadila ta evidentní divadelnost. Jen zkrátka ta Keira ubírá pátou hvězdičku. ()

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

07.07.2012

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

09.08.2010

Právě dotočil gotický thriller ze 17. století The Monk, na podzim jej uvidíme v roli baleťáka v Aronofského Black Swan, ale pak se vrátí k tomu, co mu jde poslední dobou nejlépe – likvidování lidí. A… (více)

Viggo opět ruským mafiánem

Viggo opět ruským mafiánem

30.03.2010

Viggo Mortensen ještě nedávno prohlašoval, že s hereckou kariérou končí, teď má ale najednou před sebou dva zajímavé projekty. A oba v režii Davida Cronenberga, což asi nikoho nepřekvapí – jejich… (více)