Bobby Fischer versus Boris Spasskij. Šachová bitva, která psala historii studené války... Životopisný snímek zachycuje příběh amerického šachového velmistra Roberta Jamese Fischera, světu známého jako Bobby Fischer (Tobey Maguire). Ze zázračného dítěte vyrostl v geniálního šachistu, který se neváhal postavit sovětským šampionům v čele se svým nesmiřitelným protivníkem Borisem Spasským (Liev Schreiber). Děj snímku vrcholí v roce 1972, kdy se utkali o titul mistra světa v „zápase století“ v Reykjavíku na Islandu. Jejich šachová partie vstoupila nejen do dějin šachu, ale i studené války, protože byla vnímána jako prestižní společenský souboj mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. Na cestě k vítězství ovšem nebyli Bobbymu nepřítelem pouze šachoví soupeři, ale i jeho psychotické stavy způsobené prohlubující se paranoiou. (Česká televize)

tranquill

"Vždyť já jsem nejslavnější člověk na světě!" Další osobnost, která potvrzuje, že génius v něčem je postižený v jiném. Šachy nejsou mou oblíbenou hrou, takže o skutečnostech týkajících se Bobbyho Fischera jsem neměl páru. ()

dalziel

Už som dvakrát dvíhal hodnotenie. No a teraz už naposledy nakoľko niet kam ísť ďalej. Na prvé pozretie sa mi zdal film len ako priemerný, ale opakovanými projekciami sa z toho stala moja srdcovka. ()

kondor77

Jako zdatný amatérský šachista nemohu hodnotit jinak. Partie Bobby Fischera patří k zlatému fondu šachové historie a jeho fascinující zápas se Spasským je toho důkazem. Čtenáři mé recenze nepolíbení v hru v šachy berte můj komentář a hodnocení s rezervou. Filmové kvality odpovídají jménu režiséra. Nadstandartní, ale ne vyjímečné. ()

Pavel82

Nejslabší životopisné drama o géniovi - magorovi, se kterým se každoročně máme tu čest seznámit. Ony samy o sobě šachy nejsou žádnej brutální odvaz, takže hodně záleželo na dvou věcech: 1. Byl Bobby Fischer skutečně takovej suprmagor, kterej mě dokáže na dvě hodiny připoutat k sedačce? 2. Je Tobey Maguire schopen letošního magora skutečně procítit? Bohužel není tomu tak ani v jednom z případů (i když paranoidní byl slušně). Pravda je, že šachové téma je neotřelé a nedělalo mi žádný problém film dokoukat, ale velmi slabý příběh a ztvárnění hlavní postavy nemohou držet krok s podobně laděnými snímky. ()

caba

Šachy neumím ,ale byla jsem napnutá tak,jako bych měla táhnou figurkou po šachovnici já.Krásná hudba,výborně obsazené role,prostě paráda. ()

RAFT

Tak ,za prvé tento snímek si určitě oblíbí milovníci šachů nebo alesponˇ, zejména taková malá část .Ne že by Pawn Sacrifice byl nějak můj šálek kávy ,jenom sem chtěl vidět, legendárního šachového mistra .Režisér natočil film docela dobře ,akorát by si měl vybírat lepší scénáře a kvalitnější filmy .Má na víc než jenom točit menší filmy s menším rozpočtem .Jedno zhlédnutí bohatě stačí .Za mě 65% ()

Looka

80% moc pěkně zpracované, jen mě mrzí že film je směřován jen k "zápasu století". Víc mě zajímalo co se dělo potom, když u Bobbyho propukla schíza, podpořená mimo jiné tím, že ho bezdůvodně uvěznili. ()

MindTuber

Dobrý film z prostředí vrcholového šachu. Ostatně mnoho takových filmů není a nejspíš ani už nebude. Jelikož je jeho základ tvořen historickými událostmi, které obstojí jako nosné téma pro celovečerní film. Tah pěšcem ukazuje, že i šachové partie mohou být předmětem rivality, přesahující rámec zúčastněných hráčů. Hrozí tu však nebezpečí, že se divák bude bavit, jako by se bavil u zírání na soutěž v zírání. Tomu se samozřejmě příběhová linka vyvaruje a více tak sleduje jednotlivé zájmy, jak samotných šachistů, tak i těch kteří mají v pozadí zatahat za nitky. Hlavní postavy jsou zahrané obstojně, tedy pokud vzrůstající Fischerova vyšinutost koresponduje s otravností Tobeyho Maguirea. Oproti němu Liev Schreiber jako Spasskij působí jako balzám na dumající mysl. Největší plus filmu vidím v tom, že předkládá zajímavé téma, které může být zajímavé i pro další samostudium. Nicméně ve výsledku jde o celkem tuctový film. Kdybych to měl napsat jednou větou, tak si přečtěte komentář Radek99. Trojka. ()

elimS

65% - komentář 20ti slovy: Kdo by kdy řekl, že film o šachistech nebude nudný? Pravda, ale minimálně jeden šachista musí byt "divný" a paranoidní týpek. ()

Meev

Když se spojí film, šachy a výborné herectví Tobeyho Maguireho, musí se jednat o skvělou podívanou. A je tomu tak. Napínavý životopis, který si pohrává s myšlenkami, vnímáním a psychikou, ukazuje přehledné šachové partie s perfektní podkladovou a značně dramatickou hudbou. Střídání starých filtrů s dnešní obrazovou kvalitou jen dodává na věrohodnosti, atmosféra graduje, psychické zdraví se horší a partie začíná! ()

LdaVinci

Parádička. Tobey Meguire je fakt skvělej herec. Dokáže hrát milé role, ale pak také naprosté magory. To jsem se přesvědčil ve Spider-Manovi 3. No Bobby Fisher, ten byl génius, ale rozhodně po tomto filmu nikdy nebude mít nějaké mé velké uznání. Byl arogantní, sebestřední a bohužel psychicky narušený. A to tu Tobey dokázal opravdu skvěle zahrát. Jinak samotný film opravdu velmi povedený. ()

TaNya_

Šachy hraju pouze rekreačně a když si to přiznám, tak ani nijak zázračně dobře, no na tento film nejsou technické znalosti potřebné. Jde o napínavý životopisný kousek velmi komplikované geniální osobnosti. Studená válka tomu dodává všudypřítomné napětí a vše se stupňuje až do poslední hry, do posledního tahu  figurkou. ()

Joedas

Parádní drama se skvělým Maguirem. Možná jsem ho mírně nadhodnotil, protože filmů s touhle tématikou je jako šafránu, ale i proto je ho třeba ocenit. Edward Zwick sice možná nepotěšil šachové nadšence, protože cílí hlavně na širší publikum. Což je škoda, jelikož širší publikum o Pawn Sacrifice dost možná nikdy neuslyší. Od září film totiž vydělal něco málo přes 6 milionů dolarů a Bleecker Street jako relativně nové studio nedokázalo film procpat do více kin. Otázka, proč je tedy film o zřejmě nejgeniálnějším šachistovi i přes svoji pozici tak mainstreamový, zůstane záhadou. Mně se ale i tak líbil a na konci mě spolehlivě dojal. ()

pekas

Tak bylo to hezký pro nás, co nezažili, že jsme si o tom mohli udělat názor, jak to bylo. Ale celkem nuda, moc látky pro psychiatry a málo pro diváky. 45% ()

boombang

Arogantní géniové jsou mi někdy sympatičtí, ale paranoidní arogantní šachový génius - to už je moc. A to šachy docela umím. Maguire je sheldonovsky dobrý, jenže mne moc nebavil. A film taky ne. ()

eredin

Když je sportovní drama o fotbale, hokeji nebo formulích tak na první pohled víte kdo vyhrává. I u nesmyslů jako je baseball nebo americký fotbal vám někdo nejpozději v půlce filmu vysvětlí čeho se hráči snaží dosáhnout a na konci už poznáte, že ten kterému fandíte hraje fakt skvěle. Co si ale počít když se Spiderman a Ray Donovan na sebe mračí přes stůl a vy nemáte nejmenší tušení komu z nich chybí už jen jeden homerun do hatricku ? Rozhodně to není film u kterého pochopíte šachy, je to ale skvěle zahrané životopisné drama, u kterého se budete královsky bavit. Kdo a jak vyhrál si pak najdete na wiki. ()

lucky.loo

V rámci daného žánru by to mohlo být i na 5 hvězd, ale popravdě kdo by zrovna ve filmu o šachu čekal nějaká složitá rozuzlení. Všichni 4 hlavní herečtí protagonisté se mi líbili. A zdálo si mi to nebo Liev Schreiber mluvil plynně rusky a to dokonce s velmi slušným přízvukem? Smekám a děkuji. Hodnocení: 80% ()