Tah pěšcem

Ťah pešiakom

• Kanada

Životopisný / Drama

USA, 2014, 114 min (Alternativní: 111 min)

Snímek zachycující zápas, tzv. šachovou bitvu století jedněch šachových mistrů, který hrál klíčovou roli v průběhu dějin Studené války. Strategický turnaj mezi SSSR a USA z nějž se posléze vyklubal prestižní společensko-politický souboj.... Tobey Maguire velice překvapil v roli Bobbyho Fishera, jehož duel nezahrnuje onen osudový turnaj, avšak i vnitřní konflikt v čele s psychotickými stavy způsobené nadměrnou a stupňující se paranoiou - ba v podstatě pochopitelnou. Vyloženě špatný tento film rozhodně není, leč plně splňuje klasická stanoviska lehce nadprůměrného filmového počinu inspirovaný dle skutečných událostí.(6.5.2019)

Vrcholové šachy jsem vždycky považoval za terapeutický nástroj, pomocí kterého si dva uhrovití psychotičtí ufoni tlumí autistické záchvaty. Samozřejmě je mistrovsky ovládám a obohatil jsem jejich dějiny tak zvaným Verbalovým gambitem, což je mat prvním tahem. Teď jsem dozajista několik těch poďobaných postiženců zacyklil, takže než se vycukaně složí na podlahu s pěnou u huby, raději abych svůj geniální tah vysvětlil. Za mou dlouhou a bohatou šachovou kariéru jsem zjistil, že si sto procent těch elektronů myslí, že se táhne jen dopředu! Proto každou partii prostě otevřu dámou na D9 a šachmat. Jako velmistr samozřejmě vím, že přes ty otravné pinčlíky nemůžu, a tak jednoduše vycouvám, obejdu šachovnici a napálím jim to pěkně zezadu rovnou za bezmocného krále. No, a pak už jen stačí třísknout do budíku a na jejich obvyklou námitku „Ale to přece nemůžeš!“ s ironickým úšklebkem zareagovat „Já můžu všechno, kokote!“. Když se tedy povznesu nad nějaké ty následné nepodstatné hemzy neumětelů z Šachové federace, tak jsem všechny své dosavadní partie s bílými jednoznačně vyhrál a donutil ELO každého z těch nehezkých retardů škemrat „Dount bring mí daun!“, jako by už to snad od narození dauni nebyli. Tudíž jsem vzhledem k výše uvedenému do toho šel plný slastných očekávání kvalitní hybernace při bandě unylých partiářových anotací slintajících mutantů s tiky, jímž ze špatně padnoucích tesilek při sedu vykukují atrofované, sýrově bílé holeně. Hezky jsem si připravil polštářek, načechral tygrované leskymo, demonstrativně hlasitě zívnul, ulehnul … no a pak jsem skoro dvě hodiny oka nezamhouřil. Tenhle Éda Cvik to totiž dramatizačně a režijně zmáknul na jedničku a na nějaké detailní popisování toho, jak nejlépe dvěma prsty uchopit pindíka a objet s ním dámu, nebo v případě těch sexuálně dezorientovaných krasavců spíš krále, se téměř zcela vysral. Udělal z toho v podstatě strhujícího a překvapivě zábavného Atrorockyho, ve kterém se mlátí jen do šachových hodin, načež se neuroticky cuká hlavami, a kde naopak ze všech sil fandíte sympatickému kůl Rusákovi, aby tu asociální, pošahanou a arogantní ropuchu, kterou Touby se svým zjevem neměl ani trochu problém přesvědčivě zmáknout, dostal svým matem co nejdříve k terminálnímu záchvatu a následně do komatu. Po skončení pak máte neodolatelnou chuť adoptovat si Davida Navaru, abyste jej mohli doma zavřít do klece a dávat mu třikrát denně rány elektrickým obuškem. Opravdu jsem na rozpacích, jestli duševně postiženým existencím, které jsou sice schopné díky své poruše brilantně vykombinovat, jestli vám za dvě hodiny urputného mnutí brady a kompulzivních záškubů hodí šachovnici do xichtu, ale jinak jsou úplně na hovno, stavět pomníčky, nebo je neprodleně hospitalizovat. Nicméně tohle byla poutavá a kulantní exkurze do mentální zoo, která utekla rychleji než atletická desítka, před níž v parku s lascivním úsměvem rozhalíte baloňák!(9.1.2016)

Asi si tvůrci záměrně vybrali začátky a vrchol Fisherovy kariéry, (že by USA opět potřebovaly dávku patriotické slávy a Marvel už na to nestačil?) mě osobně by určitě více zajímal jeho život, slova a skutky po roce 1972. Takhle jsem sledovala pošahanýho kluka, kterej nějak neměl rád židy, ačkoli sám byl žid (nepotřehla jsem přesně kde měl ten problém) potom pošahanýho a velice křehkýho kluka v masce arogantního fracka a nakonec americkýho superhrdinu a megastar s rozhozenými nervy a kuriozními požadavky, kterej to nakonec tomu rusákovi Spasskýmu natřel. OK, beru, co mi dali, ale není to úplně ono, chybí tomu šťáva a cosi, co nedokážu pojmenovat. Klidně se dokážu vcítit i do nejobskurnějšího charakteru, ale tady mi to prostě nějak nešlo, i když Tobey dělá, co může. Ono je to hodně těžký, já vím, ale vnitřní svět tohoto génia, jeho emoce, hnutí mysli, stavy duše, které musely být pro obyčejného člověka naprosto fascinující, se zprostředkovat nepodařilo. Ne dost. Stříhané záběry na Tobeyho těkající oči to samy o sobě nezvládnou. Jinak ale casting celkově výborný, herecký výkony skvělý, hudba vynikající. Velmi kvalitní film, jenom bych uvítala ještě jeden o pokračování Bobbyho života, možná by byl zajímavější ještě víc, ačkoli úplně jiným způsobem:)(27.1.2016)

Šachy, královská hra, též hra džentlmenů chcete-li. Za svůj život jsem odehrál stovky partií, ale pořád se mám čemu učit a za odborníka se považovat určitě nemůžu. Teorii šachu (jména zahájení, kombinace, atd...) naučené nemám, takže pokud ve filmu byly nějaké chyby, tak jsem buď nedostal prostor je najít, anebo se o nich nevěděl. Tím se vlastně dostávám k tomu, že na zkoumání šachovnice je tu velmi málo prostoru, prakticky pokaždé je slet tahů zabrán kamerou tak, že těžko zvládnete postavit pozice doma. Ani by to možná nevadilo u prvních her, ale pokud jako klíčovou hrou byla šestá, tak jsme se o ní mohli dozvědět jak přesně probíhala viz. zde. Na druhou stranu asi by to nebylo tak divácky zajímavé pro úplné laiky, kteří ví že šachy existují. Díky formě jakou je film natočen si každý může odnést nějakou zajímavost o životě Bobbyho Fishera, popřípadě o hře. Po stránce herectví velmi pěkné, do filmu zasahuje studená válka a není nouze o dobovou hudbu. Největší výtky vidím v příliš rychle useklém závěru a poněkud plochým ztvárněním hry. Ček mejd ♔♕♖♗♘♙♚♛♜♝♞♟(10.1.2016)

Občas aj ľudia ako Zwick si potrebujú odpočať a natočiť niečo komorné, hĺbavé a bez akcie. šach je na to ako stvorený. Ešte keď sa k tomu pridá skutočná udalosť, stred Východu a Západu a skvelé obsadenie, nemôže to dopadnúť zle. Rozbor jedného z najväčších šachistov, sonda do jeho hlavy, myslenie a to všetko na pozadí zisku titulu a snahy byť najlepším. Maguire to hraje skvelo a zvláda vyhrotené situácie. Zvyšok mu tam robí len komparz a štatistov. 3 z 5(28.5.2016)

• - Bobby Fischer je jediným americkým světovým šampiónem v šachách. (Sancoo)

• - Spasskij a Fischer se podle neuskutečněných plánů měli setkat za šachovnicí v roce 1978 tentokrát jako herci, kdy měl o jejich zápase v Reykjavíku točit film Miloš Forman. (Mytologie)

• - Filmovanie snímky prebiehalo na viacerých miestach v USA, Kanade a taktiež na Islande. (MikaelSVK)