Tah pěšcem

Pawn Sacrifice

Ťah pešiakom

Životopisný / Drama

USA, 2014, 114 min (Alternativní: 111 min)

Edward Zwick opäť válí. Silná téma, kreatívna forma, komplikovaní hrdinovia a user friendly komunikácia s divákom. Nie je síce taká superpecka ako jeho Glory Legenda o vášni alebo Posledný samuraj, ale veľmi poteší. A navyše dobrých filmov zo šachového prostredia je tak strašne málo. 8/10(28.3.2016)

"Klidně zahodíš všechno kvůli penězům a pomerančům?" Třetí světová válka se přenesla šachovnici a chudý Američan, podporovaný pouze knězem, porazil bohatého Rusa i s týmem velmistrů. Pro mne bylo trošku utrpením sledovat paranoidního kreténa, tedy vlastně jediného amerického mistra světa, kterak je nervózní z novinářů, publika, telefonu, kamer i pohybu Země ve vesmíru. Navíc mne trošku mrzí, že při svém vítězství ani jednou nepoužil únik jezdce mimo šachovnici, nezahájil zákopovou válku pěšců a nedal ani jeden gól věží. Nicméně mi byl sympatický tím, že si v roce 1992 odseděl se Spasským odvetu v Jugoslávii, za což se v "nejsvobodnější" zemi stal z hrdiny psancem. Velká gratulace za Atlantik.(19.5.2016)

Za mě ne. Není to film o tom, jak Fischer zápasí se Spasskim, ale jak si Fischer ujíždí na divnostavech a otravuje lidi kolem sebe. Té postavě se moc nedá porozumět, sympatizovat s ní nebo s ní jít příběhem. Vidíme minuty a minuty záběrů jak Fischer kouká na věci, rozmontovává telefony, mluví o židospiknutí a slyší kroky na chodbě, ale prakticky žádné pochopitelné interakce s jinými lidmi. A i když je Spasskij na plátně zlomek času co Maguire a nic tam nedělá, tak je mnohem sympatičtější a pochopitelnější než hlavní hrdina, což mi u totohle typu životopisného sportovního dramatu připadne jako problém.(3.6.2016)

Sice nedokážu ocenit promyšlenost šachových postupů a mistrovské partie mě rozhodně ze sedačky nezvedají, ale tohle mě bavilo. Bylo to především proto, že film se nevěnuje ani tolik šachu, jako spíš o Bobby Fischerovi a pozadí šachové obdoby Série století, ve které se Fischer utkal se Spasským. Tobey Maguire nikdy nepatřil k mým oblíbeným hercům, ale to, co předvedl tady, si zaslouží tu nejhlubší poklonu. Fischerovy nejvýraznější rysy, tedy genialitu, paranoiu a aroganci, dokázal podat dechberoucím způsobem a postavit film na něm bylo jednoznačnou trefou do černého. Samotná utkání měla také něco do sebe, byť se ani tolik nejednalo o to, co se dělo na šachovnici, ale spíš o chování obou soupeřů během partií. K dokonalosti sice něco chybí, ale i tak se jedná o výbornou záležitost. 85%(20.1.2016)

Výborně zahrané a natočené, ani bych nečekal, že šachové drama bude tak strhující. Tobey byl skvělý, ale Liev mě dostával do kolen - i přesto, že toho prostoru neměl zase tolik. 80 %.(1.4.2016)

• - Bobby Fischer je jediným americkým světovým šampiónem v šachách. (Sancoo)

• - Spasskij a Fischer se podle neuskutečněných plánů měli setkat za šachovnicí v roce 1978 tentokrát jako herci, kdy měl o jejich zápase v Reykjavíku točit film Miloš Forman. (Mytologie)

• - Bobby Fischer je považován za jednoho z nejlepších šachistů všech dob. Výrazně přispěl k rozvoji teorie šachového zahájení, svými vítězstvími zpopularizoval šachy, díky němu se začaly v šachu točit větší finanční částky a k rozvoji hry přispěl i vynálezem nového způsobu měření času hráčů na rozmyšlenou a návrhem alternativních pravidel šachů, zvaných nyní Chess960. (Sancoo)