Reklama

Reklama

Bobby Fischer versus Boris Spasskij. Šachová bitva, která psala historii studené války... Životopisný snímek zachycuje příběh amerického šachového velmistra Roberta Jamese Fischera, světu známého jako Bobby Fischer (Tobey Maguire). Ze zázračného dítěte vyrostl v geniálního šachistu, který se neváhal postavit sovětským šampionům v čele se svým nesmiřitelným protivníkem Borisem Spasským (Liev Schreiber). Děj snímku vrcholí v roce 1972, kdy se utkali o titul mistra světa v „zápase století“ v Reykjavíku na Islandu. Jejich šachová partie vstoupila nejen do dějin šachu, ale i studené války, protože byla vnímána jako prestižní společenský souboj mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. Na cestě k vítězství ovšem nebyli Bobbymu nepřítelem pouze šachoví soupeři, ale i jeho psychotické stavy způsobené prohlubující se paranoiou. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (202)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Životopisný film o Bobbym Fischerovi sa už nejakú tú dobu priam ponúkal a dočkali sme sa teda až v roku 2014. Do našich kín sa asi z obáv našich distribútorov, že nejde o komerčnú tému, nedostal. Pri DVD vydaní zase nepochopili metaforický význam pôvodného názvu, kedy môžeme Bobbyho považovať za (obetujúceho sa) pešiaka v politickej hre kráľov a kráľovien. Tak dostali sme v podstate to, čo sa dalo čakať, všetko podlieha konvenciám žánru, sledujeme v podstate Bobbyho život od útlej mladosti, ale veľmi v skratke, aby sme sa konečne dostali na Island. Tam to už šlape lešpie, len treba rátať s tým, že s napätím pri šachovom súboji toho s kamerou, strihom a hercami neurobíte toľko, čo napríklad pri filme o hokeji. Maquire a Schreiber sú výborní, len si myslím, že im mohol dať scenár väčší priestor na prejavenie ešte subtílnejších stránok ich charakterov. Ale je dobre, že sa tvorcovia zaoberali aj Bobbyho konšpiračnými obsesiami, samozrejme veľmi korektne, aby sa nikto neurazil. ()

Davies182 

všechny recenze uživatele

Čím je Steve Jobs pro hrané zdokumentování psychologického vztahu mezi otcem a dcerou, tím je Pawn Sacrifice pro filmový rozbor toho samého z pohledu potomka, vyrůstajícího bez svého rodiče. Není to sportovní thriller, slzopudná oscarovka ani typický zwickovský adrenalin. Prostě jenom zatraceně sugestivní drama. ()

Reklama

Lacike 

všechny recenze uživatele

Zmäteny film o jednom velkom talente. Vzrusenie a napätie z rozhodujucej sachovej partii sa bohuzial nepodarilo tvorcom previest na divaka. Pôsobilo to dost povrchne. Proste len tak zrazu hlavny hrdina rozdrtil svojho protivnika. Skoda, ze tuto zaujimavu latku nespracoval nejaky talentovany puntickar typu David Fincher. Mohol to byt rovnako genialny film ako jeho hlavny hrdina. Lenze v Zwickovom podani to pôsobi tuctovo a zmätene. Pochvalu si zasluzia hlavne Tobey Maguire a Liev Schreiber. Hlavne vdaka ich vykonom to za jedno pozretie stoji. 5/10. ()

svobik 

všechny recenze uživatele

Tobey Maguire je tu sympatický a herecky schopný zhruba stejně jako ve Spider-Manovi 3, takže žádná sláva. Nový Zwick není ničím přelomový, nicméně zaslouží pochvalu minimálně za to, že z tak uspávacího sportu, jakým šachy jsou, dokázal vymáčknout poutavé drama, které během své stopáže nestihne nudit. ()

hroubek 

všechny recenze uživatele

Pawn Sacrifice si mě zaháčkoval svým trailerem, lidmi co na filmu dělali a také zajímavým příběhem. Šachy znám, ale neznám žádný příběh o nich. O talentu Edwarda Zwicka netřeba debatovat, je to výborný režisér, perfektní řemeslník a dobrý vypravěč. Umí natočit jak historický film, tak i romantické drama nebo válečné drama ze Sierra Leone. O to více překvapí, jak moc je Pawn Sacrifice utlumené. Nejsou tady žádné přelety, nebo složité kamerové hrátky. Stačí jen poctivě budovaná retro atmosféra s fajn prostřihy na televizi, noviny, burzovní zprávy. Film si hraje se zajímavým zobrazením šachovnice a myšlenek hlavního hrdiny. Líbilo se mi, jakým způsobem je příběh, o kterém jsem nic nevěděl, vystavěný a jakým způsobem graduje. Tobey Maguire si zahrál, tak moc nesympatickou postavu, že je stěží uvěřitelné, že někomu jako je on, lze fandit. Maguire do toho dává dost hodně a pořádně se snaží, aby jeho Fisher, byl co nejvíce nesympatický, bezohledný, namyšlený muž co se chová jako by byl nejlepší. O to více mě bylo samotné postavy líto, jelikož ta jeho asociálnost, byla perfektně natočená. Liev Schreiber si krade několik scén pro sebe, ale chtělo by to více prostoru, na úkor Fischera. Peter Sarsgaard a Michael Stuhlbarg jsou velmi dobří a krásně doplňují ústředního hrdinu. Zaujalo mě jakým způsobem jsou zobrazovány šachové partie, myšlenkové pochody a jisté šílenství, které se při nich dostavuje. Filmu docela dost podráží nohy to, že mu chybí větší konfrontace s Rusy, lepší zakončení a samotný dovětek. Pawn Sacrifice se mě dost líbil, i když mě pár momentů trošku zklamalo. ()

Galerie (35)

Zajímavosti (18)

  • V roku 1959 sa s Bobbym (Tobey Maguire) stretol aj český majster Luděk Pachman a potvrdzuje, že Fischer poznal naspamäť aj partie, ktoré sám Luděk zohral už pred dávnymi rokmi a na ktoré zabudol. Len dvakrát sa Pachmanovi podarilo Fischera poraziť, načo mu Bobby vždy nahnevane vyštekol do tváre: „Nabudúce ťa zabijem!“ (Raccoon.city)
  • Po Fischerovom (Tobey Maguire) návrate ako majstra sveta 1972 do New Yorku sa konal Deň Bobbyho Fischera. Objavil sa na obálke Sports Illustrated s americkým olympijským víťazom v plávaní Markom Spitzom. Členstvo v americkej šachovej federácii sa v roku 1972 zdvojnásobilo, a vrchol dosiahlo v roku 1974; v americkom šachu sa tieto roky bežne označujú ako „Fischer Boom“. Tento zápas pritiahol celosvetový záujem viac ako ktorýkoľvek šachový šampionát predtým alebo potom. (Raccoon.city)
  • Filmovanie snímky prebiehalo na viacerých miestach v USA, Kanade a taktiež na Islande. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama