Tah pěšcem

Ťah pešiakom

• Kanada

Životopisný / Drama

USA, 2014, 114 min (Alternativní: 111 min)

Za mě ne. Není to film o tom, jak Fischer zápasí se Spasskim, ale jak si Fischer ujíždí na divnostavech a otravuje lidi kolem sebe. Té postavě se moc nedá porozumět, sympatizovat s ní nebo s ní jít příběhem. Vidíme minuty a minuty záběrů jak Fischer kouká na věci, rozmontovává telefony, mluví o židospiknutí a slyší kroky na chodbě, ale prakticky žádné pochopitelné interakce s jinými lidmi. A i když je Spasskij na plátně zlomek času co Maguire a nic tam nedělá, tak je mnohem sympatičtější a pochopitelnější než hlavní hrdina, což mi u totohle typu životopisného sportovního dramatu připadne jako problém.(3.6.2016)

Až na tu teatralnost okolo Spasskyho docela fajn. Musím krom jejich vzájemných partií nastudovat, jestli každý ruský velmistr opravdu potřeboval vládní ochranku. Fischer se měl narodit ve 21. století, už by ho nerušily analogové kamery a kucii by se mohli dohoknout na virtuální hře ze sve soukromé pinpongarny;) 70%(8.5.2016)

Šach mám rád a tak Pawn Sacrifice bola jasná voľba, na ktorú som sa celkom tešil. Ide tu o veľmi zaujímavo a verne spracované životné cestičky snáď najnadanejšieho šachového mága všetkých čias, od detstva až po zisk titulu svetového veľmajstra a prekvapivého odchodu do dôchodku. Ono niekedy to ten šach dokáže v tej hlavičke pomotať, aj keď na druhú stranu niečo z tých vecí, ktorých sa Fisher bál vôbec nemuselo byť nereálnych, hlavne v tých časoch. Čo je dôležité, autori si dali záležať na veľmi pútavom a divácky prístupnom spracovaní, takže si film v kľude môžu vychutnať aj ľudia, ktorí šach nevedie hrať, proste film pre každého. 80/100(10.2.2016)

Bol to naozajstný životopisný film podľa mojich predstáv akurát ma zarazila jedna vec nebola tam žiadna emotívna scénka pri ktorej by som upustil slzu,ale aj tak to malo parádny začiatok s ešte dynamickejším koncom na ktorý som čakal od začiatku filmu, Tobey Maguire je typ herca ktorému dramatické role vo filmoch idú vezmite si Great Gatsby alebo Spiderman to všetko by bolo o ničom keby tam o nebol,a tento film tiež neviem si to predstaviť s DiCapriom alebo s Hardym ved to je iné,proste nemalo by to až taký parádny efekt ako s Tobeyem, ako nič proti DiCapriov a Hardymu proste by my tam nesedeli,no ale späť k filmu. Síce šachovým fanúšikom nie som, neviem čo s tou hrou nemám spoločné proste je pre mňa trochu nudná. Myslím si že tento film by si aspoň jedného oscara zaslúžil aspoň kôli tomu že to je na rok 2015 je to asi jediný životopisný film ktorý som videl a bol dobrý aj ked najblišie očakávam Trumbo a Steveva Jobsa aj ešte Bridge of Spies myslím že budú mať veľký úspech. Proste film bol dokonalý,premyslený,parádne spravený,postavovo dobre vybratý,dúfam že aj oscarovo ocenený, proste bol všetko dobré čo sa o filme dá povedať. Jednoznačne mu dávam 5/5 aj ked mohol trocha pridať emócii ale čo už aj tak to bol zážitok.(13.12.2015)

Strhující podívaná o šachystech a té jejich „dynamické“ hře? Ano, zní to sice dost vtipně, bláznivě, neuvěřitelně a v podstatě i jako třeba, když se vás někdo bude snažit přesvědčit, že balet je zábava, ale Edward Zwick dokázal snad až nemožné a jeho Tah pěšcem je skutečně dech beroucí podívaná, fungující naprosto ve všech směrech, od dynamické zápletky, přes nervy drásající momenty (beze srandy!!!), úžasné herecké výkony, až po, a to především, strhujícím způsobem odvyprávěný životní příběh jedné sportovní legendy. Bobby Fischer je zde popsán jako skutečně komplikovaná osobnost, s níž vyjít bylo prakticky asi až nemožné, trpící chorobnou paranoiou a stihomamem, nicméně v první řadě šlo o skutečného génia svého oboru, ovšem jak už to bývá, výjimeční lidé si sebou nesou i výjimečná břímě, což v jeho případě sehrálo bohužel opravdu významnou, až sebedestrukční roli, která ovlivňoval nejen jeho samotného, ale i jeho blízké a nejedou i jeho partie, a právě o tom všem tento snímek pojednává. Ať už každopádně na všech těch jeho divokých teoriích o konspiracích na jeho osobu bylo cokoliv, jeho přínos a zápis do dějin nejen šachu je naprosto nezpochybnitelný a nesmazatelný a on byl v podstatě takovou rockovou hvězdou tohoto sportu. Zwickovi se zde ovšem krom luxusního zpracování Fischerovo nejednoduchého osudu podařilo bravurně zachytit a vystihnout i atmosféru syrového a nevlídného období studené války, ve které právě jeho postava sehrála poměrně výraznou a významnou roli, dále mě velmi bavilo i opravdu vyšponované, nehorázně napínavé finále „zápasu století“ s dalším velikánem šachu, Borisem Spasskim a samozřejmě nemohu opomenout ani parádní casting, kde mě krom fantastické a přesvědčivé ústřední dvojice šachystů dostal ještě naprosto dokonalý Michael Stuhlbarg, jehož výkon mě vážně nadchl. Tah pěšcem je zkrátka úžasná podívaná, která snese i ty nejpřísnější filmová kritéria, pro mě osobně se jedná o obrovské překvapení a jeden z nejsilnějších filmových příběhů vůbec.(29.6.2018)

• - Bobby Fischer je jediným americkým světovým šampiónem v šachách. (Sancoo)

• - Bobby Fischer je považován za jednoho z nejlepších šachistů všech dob. Výrazně přispěl k rozvoji teorie šachového zahájení, svými vítězstvími zpopularizoval šachy, díky němu se začaly v šachu točit větší finanční částky a k rozvoji hry přispěl i vynálezem nového způsobu měření času hráčů na rozmyšlenou a návrhem alternativních pravidel šachů, zvaných nyní Chess960. (Sancoo)

• - Boris Spasskij se stal 10. mistrem světa až na druhý pokus v roce 1969. Před ním v 50. a 60. letech stanuli na šachovém piedestalu Botvinnik, Smyslov, Tal a Petrosjan. (Mytologie)