Bobby Fischer versus Boris Spasskij. Šachová bitva, která psala historii studené války... Životopisný snímek zachycuje příběh amerického šachového velmistra Roberta Jamese Fischera, světu známého jako Bobby Fischer (Tobey Maguire). Ze zázračného dítěte vyrostl v geniálního šachistu, který se neváhal postavit sovětským šampionům v čele se svým nesmiřitelným protivníkem Borisem Spasským (Liev Schreiber). Děj snímku vrcholí v roce 1972, kdy se utkali o titul mistra světa v „zápase století“ v Reykjavíku na Islandu. Jejich šachová partie vstoupila nejen do dějin šachu, ale i studené války, protože byla vnímána jako prestižní společenský souboj mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. Na cestě k vítězství ovšem nebyli Bobbymu nepřítelem pouze šachoví soupeři, ale i jeho psychotické stavy způsobené prohlubující se paranoiou. (Česká televize)

Boudyy

Velmi zajímavé zpracování první poloviny života americké šachové legendy Bobbyho Fischera, od objevení svého mistrovského umu až k rivalitě se Sovětem Spasským, jež vyvrcholila vzájemným zápasem o titul šachového mistra světa roku 1972. Potěšilo mě, že film se místo zaběhnutého schématu cesty z nuly na vrchol za doprovodu amerického hrdinského patosu pojímá spíše komorněji, psychologičtěji, s nahlédnutím do nitra génia a objevováním jeho slabých stránek. První dvě třetiny filmu Maguire profiluje svět mladého podivína, pro něhož existuje jen šachovnice a ostatní život mu proklouzává mezi prsty. Poslední třetina je potom mistrovským zobrazením možná největšího šachového souboje v dějinách, více prostoru dostává Schreiber a střet AmericaXSovětský Svaz ustupuje souboji nervů a střetu dvou podivných myslí. Fischer byl skutečně sveráz a svobodný člověk, nebojíce se riskantních herních taktit ani výroků o dobové politice. ()

helrohir

"Pawn Sacrifice" nie je paradoxne vôbec o šachu ako takom. Skôr predkladá túto hru ako prostriedok na vyjadrenie geniality aj psychickej rozorvanosti hlavnej postavy. Ako výpoveď o osobe Bobbyho Fischera tak film funguje výborne, ale práve ono nezobrazenie hry samotnej je dosť na škodu veci. Samozrejme, že nemám na mysli podrobný opis každého jedného ťahu a všetkých hier, ale aspoň v kľúčových momentoch filmu by pár minút venovaných Fischerovej (aj Spaskijho) taktike vôbec nezaškodilo. A to nehovorím len ako divák bažiaci po živšom deji, ale aj ako fanúšik tejto hry, ktorého by to rozhodne zaujalo a inšpirovalo. Takže z tohto filmu sa tak stáva len obyčajná životopisná dráma, ktorá síce neurazí, ale rozhodne sa z nej dalo vyťažiť aj niečo viac. Tobey je celkom dobrý, hoci jeho postava je otravná a Liev naplno využíva aj minimálny priestor, pričom si myslím že vďaka jeho charizme si pritiahol viac fanúšikov než práve ten, kto mal byť hlavnou hviezdou filmu. 60%. ()

XXXXXXXX

M-entolka 1 vs M-entolka 2. A nejezdí autem, vlakem a kupodivu ani na kole. Kdepak, i světové legendy ve hře na šachy občas chodí docela obyčejně pěšky. A protože pěšky chodí i každý jeden z nás, ztrácí tento originální, neotřelý a tajuplný úkon na svém lesku. A když už náhodou pěškobusem projedou nějakou tu míli, může se docela dobře stát, že jim z toho všeho pohybu na čerstvém vzduchu hrábne, no a to pak třeba Mentos 1 rozebírá nejbližší telefony, Mentos 2 proplatí své opoře hýžďového svalu docela důkladnou prohlídku, no a světe div se, můžou se pak třeba klidně, stavit i na partičku pingpongu. Jako diváckou výzvu roku 2016 počítám to, že se mi u tohoto meta thrilleru podařilo neusnout, a to jsem si to panečku ani nestopoval. Řekněme že děj nebyl to jediné, co se při ubíhání filmu vleklo. ()

MirkaP

Nakonec z něj byl pošahaný podivín. Tobey dělal co mohl, ale výsledek i přesto není bůhvíco. Zajímavé, ale jedno shlédnutí zcela stačí. (PS: naprosto příšerný dabing dětské postavy.) ()

subic

Je to film, který někomu může přijít tuctový a mě v podstatě taky, až na to, že příběh Roberta "Bobbyho" Fischera je impozantní. A mě se to líbilo, příběh je známý, je jednoduchý a místy i s trochou napětí z výstředního chování Bobbyho. V kině bych se asi nudil, ale na obrazovce TV je to OK, takže ušmudlané 4 frčky a 70% ()

Kortexo

Skvěle natočený film s brilantním obsazením o velkých osobnostech šachů a jejich pohnutých životech a obětování se. Hlavně je film o dokonalém ztvárnění myšlenky, že v určitých dobách naší historie, mohla prohra ve společenské hře, zničit mnoho životů... ()

wayne99

Skvělý o film o jistě zajímavé a nevšední osobnosti této královské hry. Nejlepší hláška: "Američan je psychouš…" ()

mosem

Kde končí genialita a začíná šílenství? Kde končí patriotismus a začíná třídní nenávist? Kde končí loajalita k režimu a začíná osobní loajalita? To vše nabízí tento film, který nesporně mnoho diváků přivede nejen k šachovnici, ale i k monitoru počítače, aby si osvěžili partie souboje století. Možná byla sovětská šachová škola ukázána až příliš nelichotivě, ale osobně Spasskij z toho vychází téměř nedotčen. Uvědomuje si, jak je svým okolím manipulován do pozice "politického kladiva", které má bušit do Ameriky a ukázat sovětskou mentální nadřazenost. A v okamžiku, kdy je třeba dospět k rozhodnutí, dokáže být přímý a nesmlouvavý. Na straně druhé je zde psychicky narušený Fischer. Hráč, který celý svůj život zasvěcuje šachům. Který to nedělá ani z lásky k vlasti (byť je mu to neustále zdůrazňováno), ani pro uspokojení vlastního ega (po své slávě netouží), a vlastně ani pro peníze.... ty jsou pro jen klíčem k pocitům, a nástrojem k ovládání druhých (tedy....formou jejich shánění, nikoliv utrácení). Zajímavá kamera, zajímavé záběry. ()

Pete

Biografie největšího amerického šachového mistra v zájmu přístupnosti snímku širší veřejnosti paradoxně rezignuje na vlastní šachovou hru, a zabývá se téměř výhradně psychikou hlavní postavy Bobbyho Fischera. A v tom je podobně arogantní, jako on, jelikož nám jeho ústy přímo říká: To byste stejně nepochopili. O to více pak vyniká, jaký to byl zjevně paranoidní podivín, asociál, skoro autista, navíc cholerik, zkrátka velmi nepříjemný člověk, ale Tah pěšcem už nám nevysvětlí, čím přesně byl výjimečný, až geniální. Nabízí se srovnání s Čistou duší, které se právě tohle podařilo výborně. Přes rutinní Zwickovu režii jsou přípravy na šampionát vcelku svižně natočené, je tam určité napětí, ale pokud by byl i šachista takto veskrze průměrný, jako tento film, nepřehrál by ani toho dědka v parku. ()

LdaVinci

Parádička. Tobey Meguire je fakt skvělej herec. Dokáže hrát milé role, ale pak také naprosté magory. To jsem se přesvědčil ve Spider-Manovi 3. No Bobby Fisher, ten byl génius, ale rozhodně po tomto filmu nikdy nebude mít nějaké mé velké uznání. Byl arogantní, sebestřední a bohužel psychicky narušený. A to tu Tobey dokázal opravdu skvěle zahrát. Jinak samotný film opravdu velmi povedený. ()

0verseer

Ak si nejaký šachista zaslúži film, je to bezosporu práve Bobby Fischer. Keď si letmo prečítate jeho životopis zistíte, že materiálu na kvalitný scenár je až-až. Žiaľ, film sa z drvivej časti venuje len naslávnejšej časti Bobbyho života, teda “zápasu storočia”. Nemenej zaujímavé udalosti ako zatknutie v Pasadene či kontroverzná odveta so Spasským v 92. roku v Juhoslávii ostanú len stroho spomenuté v záverečných titulkách. Škoda. Najmä s ohľadom na presvedčivého Maguire-a v hlavnej úlohe. Zwick ma opäť utvrdil v tom, že jeho filmy sú obstojné, ale nie pútavé natoľko, aby dokázali  strhnúť. ()

Tominni

Zdařilé drama z oblasti šachů - Bobby Fischer vs Boris Spasskij. Jasně, Bobby Fischer byl trochu blázen, tak to prostě je a Tobey Maguire se s tím poradil bravurně, takže vás bude celý film štvát. Trochu více prostoru by si zasloužily samotné šachy, především samotné partie se Spasským, protože to jsou legendární souboje. Ale jinak je samotný film na nadprůměrné úrovni. ()

PlysovyMacko

Uznávam kvality filmu, aj keď ma vôbec nebavil. Príbeh celkom obstojne popisuje Bobbyho športové úspechy. Nemyslím si, že partia šachu sa dá natočiť napínavým a vzrušujúci spôsobom. Cholerický Bobby mi vôbec nebol sympatický. ()

aDDix

Jako priznivec šachu jsem nemohl vynechat. Bobby Fisher verne vyliceny jako autisticky podivin/genialni sachista na pozadi vrcholici studene valky. Ostatni postavy jsou tam trochu do poctu. Pro nekoho, kdo nezna pribeh Fisher vs. Spassky muze byt trochu matouci a neprehledne. ()

Gortyna

Reakce na Castratora: Já jsem taky bývalý klubový šachista a viděl jsem tam ty mraky chyb včetně třeba chování Spasského po porážce, kdy si stoupnul a tleskal a standing ovations celého sálu, to je nesmysl. Jenže jsem taky historik a to bych musel dávat každému historickému filmu nanejvýš dvě hvězdy, protože každý se v zájmu básnické licence odchyluje od skutečnosti (ale co je to ta skutečnost, by se měl historik tázat, existuje vůbec?). A kdybych nebyl šachista a měl film hodnotit, asi bych mu dal jen o hvězdu víc než Castrator. Ale poněvadž tu hru mám rád a moc oceňuju odvahu, že si tvůrci vybrali takové těžko uchopitelné téma, hodnotím, jak hodnotím. ()

Aywes

Skvělé herectví Maguire v kombinaci se silným příběhem. Jelikož mám k šachu osobní vztah, tak jsem se hodně bavil. Výborně sepsané a překvapivě zábavné. Pokud se alespoň trochu zajímáte o šachy, tak by jste tento film neměli minout. ()

jojto

Neviem prečo pozerám tieto životopisné propagandy USA a ich patriotov. Snáď preto, že hľadám aj kúsok dobra v tom zle, snáď kvôli môjmu optimistickému postoju ku všetkému okolo. Po Moste špiónov som čakal podobný "nárez". Čo by aj iné mohlo vzísť zaujímavého zo súboju dvoch "športovcov", rivalov večne proti sebe štvaných národov, na šachovnici. Jedine, že by jeden zaspal a vypichol si oko, ale to by už malo zaradenie ako horor. Hoci záporne USA naladený musím uznať, že som sa bavil. Tie patriotské kecy, mávatká, kŕčovytí Rusi, hrdí Amíci, prebil Tobi a jeho výkon. Jednoznačne platí, slabý maskovaný hrdina, skvelý paranoik. "Psychoušské" maniere skvelo, dokonale dopĺňajú dej, ktorý na nich doslova stojí. Heč zaujate, tlieskam spolu s Lievom a miliardou divákov v stoji. Nie nad ich súbojom, nie nad propadandou USA, kamerou, réžiou či hereckými výkonmi, ale nad človekom pre ktorého bol šach celý život, ktorý žil pre jedinú vec a navzdory svojej chorobe, zostal verný sám sebe až do smrti. Nech Ti je zem ľahká Bobby. ()