Martha Marcy May Marlene

• USA Martha Marcy May Marlene (více)

Martha (Elizabeth Olsenová) po dvoch rokoch utečie zo sektárskej komunity a snaží sa vrátiť späť do normálneho života s pomocou sestry a jej manžela. Pobyt v sekte ju však príliš poznamenal, začína trpieť paranoidnými stavmi a prestáva rozoznávať sny od reality. Má ešte nejakú nádej, alebo už je príliš neskoro? (TV JOJ)

Kmotr

Díky precizně vybudované a tíživě znepokojivé atmosféře je divák neustále v nejistotě, obklopený pocitem blížící se tragédie. Pravidelné střídání různých časových rovin se po čase z důmyslného přecházení stává předvídatelným prvkem, který filmu spíše škodí, ale díky precizní vybudovaným záběrům a kamerovým jízdám jde o nadprůměrnou sondu do nitra zmatené, životem poznamenané ženy. ()

Roman.Ticka odpad!

Nestáhlo mě to jak sekta slaboduchého jedince, tak mi některé jistě "důležité" sekvence unikly. Zvláštní, že šukačky jsem stíhala snad všecky, hlavně tu první zásadní s Velkým šéfem. Nešokuje mě už ani tak naivita nových oveček, lidi jsou stádo z většiny, ani jejich podivná touha patřit do určité mozkově vykuchané komunity, jako to, že varování nepomáhá, pořád se chytají do sítě stejného magora (prý charismatického) s opakovanou jistotou. No vlastně napakovaní senioři taky stále otvírají dveře a vydávají kasu cizím než by dali vlastním, tak co řeším že? Vyjmu profláklé nudné téma, ale neprominu zprasenou režii, např. nevím, či ji švagr ojel nebo nikoli. Ví to někdo, fuckt mě to zajímá! Závěr šel už mimo mě totálně, ale je mi fuck, jako celý pohnutý osud skutečné či fiktivní nanynky a jejího ansámblu. ()

SLOTH

John Hawkes jako charismatický hajzl a Elizabeth Olesen jako jeho oběť. silný snímek se skvělým koncem ()

JASON_X

Slušně natočený minimalistický softpsychothriller, skvělá kamera, slušné herecké výkony... ale podruhé už bych si to nepustil. Nevadilo mi že to bylo pomalé, naopak mám pomalé filmy (někdy) rád, vlastně se mi to celkem líbilo, jako debut to bylo myslím velmi povedené, s povedenou atmosférou... Ale na čtyři hvězdy mi to zkrátka nepasuje, bylo tam jaksi příliš málo děje, když to řeknu povrchně. ()

Kamca_

Hodně drsný příběh. Plnou pozornost jsem věnovala filmu po celou dobu, ale stejně mi tam pořád něco chybělo. Proto to nižší hodnocení. Tyhle psychologický dramata mi hodně sedí. Tady se z toho dalo podle mě vytřískat daleko víc. I když je fakt, že z některých scén šel mráz po zádech.. Jen ten konec mě malinko zklamal. 60%. ()

Mulosz

Přesně kvůli těmto filmům se stává pojem "nezávislý film", zejména v americkém provedení, sprostým slovním spojením. ()

ambron

Komentár nepotrebuje veľa slov - mrazivo presne zobrazená úzkosť psychicky narušeného dievčaťa. Veľmi silné. ()

Ten Druhy

Trochu pomalé, miestami uťahané a mdlé, hoci musím uznať psychologický prienik. Divák sa v tom môže strácať. Flashbacky sa plynule odkláňajú od reality a postupne s ňou splývajú. Sekta, v ktorej istý čas prebývala Martha mala obrovský potenciál. Réžia ponúka len zlomky z ich života: neviazaná sexualita, patriarchát, spätosť s prírodou. Sektári boli schopní zabíjať (bohatých a materialistov) a ich učenie zrejme nadväzovalo na východné náboženstvá. Občas pripomínali skôr ľavicových teroristov, občas hipisákov. Film je ale výsekom zo života dievčaťa, ktoré uniklo sekte a má problém znova sa zaradiť do spoločnosti. Film obsahuje veľa momentov sklamaného očakávania, napr.: sektári akoby stratili o dievča záujem, žiadny únos sa nekoná. Záver ide úplne do stratena... ()

RasputincZ

Na debut velmi slušné. Durkin by mohl časem vystoupit mezi nejvýraznější americké auteury po vzoru PTA. Právě na filmy od PTA jsem si během sledování dost často vzpomínal. Pomalé budování atmosféry za pomocí přesvědčivého herectví mladé Olsenky (mnohem půvabnější než její vychrtlé sestry) a přirozené kamery a tíživých motivů. Šikovné prolínání přítomnosti a minulosti přenáší psychický rozklad hrdinky i na diváka. Celkový způsob narace je na debut dost odvážný a obdivuhodný, ale Durkin u mě selhává ve své nedoslovnosti a neschopnosti vyprávět ucelený příběh, který by aspon s náznakem katarze diváka zasáhnul a zavrtal se do jeho myšlenek a vzpomínek. MMMM je řemeslně perfektní film, ale k srdci mi také nedoputoval. Snad příště. ()

Lamiczka

Pardon, ale někdy by neměly být ty alternativní filmy až tak "jiné". Ono se v tom pak občas člověk ztratí tak, že už ho nebaví se vracet a navazovat nit podruhé potřetí, až konečně chytne ten správný konec, klepne se do čela a řekne si, jo taaakhle to bylo myšleno! Nápad s útěkem z dost úchylné sekty dobrej, začátek vypadal napínavě, ale bohužel z toho nebylo vytěženo maximum. Nuda přátelé. ()

Popluh

Silný existencialní horor s hodně tísnivou atmosférou. Skvělé obsazení s přesvědčivými hereckými výkony a krásné kamerové dějové přechody. Hodně nepříjemný film, který k podobné tématu přistupuje v podstatě nejlepším možným způsobem. Méně opravdu je někdy více. U některých scén jsem už čekal, kdy se v pokoji začne zjevovat temná postava s dlouhými vlasy do čela, a s začne strašit hlavní hrdinku. To by ale byla úleva, protože by pak člověk z podobného archetypu mohl předpokládat další vývoj. Skličující zážitek. ()

Davson

Působivý psychothriller s atmosférou nejistoty, paranoidním závěrem a precizní kamerou. Škoda jen, že příběhová linie popisující vztah sester se vyvíjí očekávatelně a nepřekvapivě a zdaleka není tak zajímavá jako flashbacky z farmy, kterou ovládá charismatický a chladnokrevný manipulant, démonicky zahraný Johnem Hawkesem. Závěr, který nechá diváka v tíživé nejistotě, mnohé kompenzuje. Každopádně Durkin si tímto debutem nasadil laťku hodně vysoko. ()

Makky

Ťažko pozerateľná a ťažko hodnotiteľná dráma (žáner thriller tu nemá čo robiť - odstraňujem ho), ktorá spôsobí depresívne stavy po jeho konci porovnateľné s pocitami hlavnej hrdinky v jej priebehu. Neschopnosť cítiť sa pohodlne v dobrej i zlej spoločnosti je veľmi aktuálna. Kamera a hudba skvele dokresľujú vnútornú disharmóniu a navodzujú nepríjemné pocity. Prelínanie minulosti a prítomnosti zvládol debutujúci režisér na jednotku, avšak stále ide o ťažko stráviteľný snímok a neexistujúca katarzia všetko len podčiarkuje. ()

..Lucas..

V podstatě souhlasím s názorem uživatele J*A*S*M. Není to špatný film, ale příliš utahaný, ne tak zajímavý, aby vás dokázal více upoutat. Naštěstí je tu Elizabeth Olsen, která filmu hodně pomáhá. ()

Philcze

Pomalé tempo, opulentní kamera a samozřejmě nejasný konec, aby to bylo náležitě nezávislé. Film, který hodinu a půl skvěle eskaluje k ničemu. A to u mě nezachrání ani skvělí herci a hypnotická atmosféra. 60% ()

Caminzind

On to není vůbec špatný film. Většina lidí ale nejspíš nezkousne absenci nějakého smysluplnější děje. Škatulka thriller je dobrý hoax, protože zde není žádný zvrat, žádné rozuzlení, ba ani žádný závěr. Příběh přešlapuje a mizí kdesi v dáli, tak jako pohled zbloudilé Marcy, jejíž osud a vnitřní pochody zůstanu utajeny už nejspíš navěky. Ikdyž ono "navěky" by nebylo vůbec zlé, pokud by šlo alespoň v závěru trochu víc cítit. Film totiž končí tak, že prostě a náhle jen přestane přešlapovat. Odnesl jsem si však poselství. A to, že žádná společnost není horší či lepší než ty ostatní, protože žádná vás nepřijme cele takového, jaký jste. Každá vás bude chtít zotročit přemírou norem a pravidel. A mně tohle poselství i docela stačí. 66% ()

roorybacky

Nejspíš by si ten film objekivně zasloužil "jen" lepší 4*, nicméně díky dvěma dechberoucím skladbám Jacksona C. Franka (Marcy's Song a Marlene), faktu, že se jedná o debut, a v neposlední řadě díky zcela zničujícímu závěru, své hodnocení s potěšením zaokrouhlím nahoru. Od Seana Durkina v budoucnu očekávám velké věci. ()