Vikingové

Vikingský vůdce Ragnar (E. Borgnine) zabil během jednoho ze svých nájezdů anglického krále Northumbrie a zneuctil jeho ženu, královnu Enid (M. Audleyová). Když se království ujal králův bratranec Aella (F. Thring), královna se začala bát o život svého narozeného dítěte, potomka Ragnara a dědice trůnu, a poslala jej z Anglie pryč do Itálie. Jeho loď však napadli vikingové a malý chlapec vyrostl v zajetí jako otrok Erik (T. Curtis) u samotného Ragnara, aniž by kdokoliv znal jeho skutečný původ. Jednoho dne Erik připraví o oko nelítostného válečníka Einara (K. Douglas), Ragnarova syna a svého nevlastního bratra, čímž zažehne mezi nimi plamen nenávisti. Před jistou Einarovou pomstou zachrání Erika čarodějka Kitala (E. Wayová) a spojenec vikingů lord Egbert (J. Donald), který v něm pozná dědice trůnu a vezme jej pod svou ochranu. Einarův únos velšské princezny Morgany (J. Leighová), zaslíbené králi Aellovi, poté rozpoutá otevřený boj na život a na smrt mezi oběma bratry, kteří se do ní zamilují… 50. léta přála historickým velkofilmům, a i když snímky ze středověku zaznamenávaly jistý divácký úspěch, nebyly tak výrazné jako biblické spektákly nebo velkofilmy z antického Řecka a Říma, které tehdejší době kralovaly. Etapa vikingských nájezdů byla pro filmaře ještě méně vyhledávanou tématikou než rytířské příběhy a vzniklo jich pomálu, o to víc však vyčnívá právem úspěšný snímek Vikingové Richarda Fleischera z roku 1958, který je ukázkou kvalitního dobového řemesla. Vznikl na motivy předlohy "Viking" Edisona Marshalla z roku 1951 a do podoby scénáře jej zpracoval Calder Willingham. Natáčel se v autentických lokacích norských fjordů a také u francouzského hradu Fort la Latte (La Roche Goyon), které v nádherných obrazech zachytil kameraman Jack Cardiff. V hlavních rolích se objevili Kirk Douglas a Tony Curtis se svou ženou Jane Leighovou po boku. Ačkoliv byl snímek z hlediska vyobrazení vikingů 8. – 9. století a jejich života v rámci své doby věrohodný, tvůrci navlékli Angličany do kostýmů z pozdější éry vrcholného středověku, aby je odlišili od Seveřanů. Samotný kamenný hrad Fort la Latte, kde probíhala závěrečná bitva, je taktéž dílem až původně gotických architektů z poloviny 14. století. Nic z toho však neubírá na atraktivitě dobrodružného příběhu o souboji otroka a jeho pána o lásku jediné ženy, jenž je hrdým zástupcem svého žánru. (Česká televize)

Scevola

Ani zdaleka sa nechyta na podobne zanrovky svojej doby (pripadalo mi to miestami az pateticke). Jediny, kto zaujal je Kirk Douglas, ktory potvrdil ze je pan herec. 6/10 ()

agass

Vikingové jsou v čele s jednookým Kirkem Douglasem statní bojovníci a žádný anglický hrad nemůže vydržet pomstychtivý útok těchto jinak přátelských bijců. Sranda je, že Ernest Borgnine tady hraje Kirkova otce, přičemž je později narozený. Pozn. Pravý Viking musí zemřít s mečem v ruce. ()

Mikino00

Z Kirka Douglase jde i po 50. letech strach, Borgnine se až neuvěřitelně hodí pro svou roli a celá atmosféra filmu je hustá jako mlha. Akorát na konci to mělo být opačně. ()

Pawlisman

Překvapivě dobře udělaný historický film v již historickém podání. Různorodý děj, pěkné provedení, akorát akce. To vše neotřelé a kvalitní i pro dnešní pokoukání. Určitě nezklamalo. 8/10 ()

zdeny99

Dvě hodiny jsou podle mě zbytečně moc. Vikingové se strašně vlečou a tím i nudí. Pomohlo by jim tak nejméně o půl hodiny míň. Nepřesvědčily mě ani toporné výkony herců, ačkoliv vím, že v 50. letech se tak hrálo. Prostě je to starý, nudný film, ve kterém kontrastují scény z ateliérů a výpravné scény do přírody, což mi také nijak nepřišlo dobré. Stejně tak scéna, ve které přišel Kirk Douglas o oko, mi nepřišla reálná. Dravec mu vykloval oko a on pak jen stál, držel se za něj, ruka od krve, ale s Douglasem to ani nehlo. Jako by ho píchnul komár. [624. hodnocení, 59. komentář, 73%] ()

MickeyStuma

Ze své doby další klasika tentokrát se zabývající životem Vikingů. Kirk Douglas a Tony Curtis si tu střihli dva nevlastní bratry, kteří mezi sebou bojují o trůn a (jak jinak) o ženu. A dosti se vyřádili. Většina historických snímků vzniklých v 50. a 60. letech minulého století mají spolu hodně společné. Ohromnou výpravu, nádherné kostýmy, do detailu vypracované kulisy, velké množství komparzistů a hlavně nádherné scenérie téměř v každičkém záběru. Jen ty válečné scény již dnes vypadají dosti ponuře. Dle dnešního pohledu už vadí absolutní absence krve a trochu tý brutality, ale to ke klasice prostě patří. Takhle se to zkrátka dříve natáčelo. Kultura Vikingů a některé jejich zvyky jsou do děje zakomponovány, takže se nejedná jen o bohulibý jednoduchý počin jen tak pro něčí zábavu. Atmosféra snímku se drží po celou stopáž ať se děje, co se děje. Což nebývá zrovna zvykem. Snímek považuji za povedený a rozhodně se nemusí za co stydět. Od ostatních se ničím nevymyká a tak nijak nevybočuje. ()

sadlokan

Co říká Odin,vědmo?Vědma vrhne na zem oplatky Bebe aka runy a Ragnar Borgnine je spokojen.Který zamaskován za Divouse vypadá nejsympatičtěji za celou kariéru.A černoch mezi Seveřany!V dnešní době by to mohlo někoho iritovat.Umřít bez meče a nevstoupit do Vallhaly?Nikdy! ()

Gixian

Jako ve své době možná úžasné, ale dnes už TAK STRAŠNĚ STARÉ, že se na to dá dívat jen se stejnou úchylnou zvědavostí, s jakou člověk prohlíží fotku ženy v plavkách z roku 1915, nebo prospekt prních mobilních telefonů velkých jako kufr. ()

Nail

Film je moc pěkné, výprava, vesnice vikingů a krajiny. Kirk Douglas se svojí prdelkou na bradě :-D , zde je jako jednooký, surový viking. ()

cyright

Výborná hudba, výprava a troufám si říct že i reálie. Příběh je vše jen ne hollywoodsky černobílý, což bylo velmi příjemným překvapením. Ještě větším překvapením bylo, že film je tak šikovně a nadčasově natočený, že ještě po více než padesáti letech se na něj dá se zaujetím dívat a člověka nejímají pocity obstarožní trapnosti, nýbrž právě naopak, začnou se rodit sympatie. A to i přesto, že Douglas s dolíčkem i anticky vyhlížející Curtis jsou jako Vikingové pěkný úlet. Na film jsem přepnul úplnou náhodou a už jsem se neodtrhl, byť tempo filmu je proměnlivé, zájem udrží a daří se jej zvyšovat až k závěrečnému poměrně autenticky zmáknutému dobývání hradu (nic nemohlo být šizeno počítačovými triky), které působilo velmi sympaticky - ostatně jako nakonec celý film. Příjemné překvapení jednoho volného odpoledne. ()

tartan

Skvelý historicko-dobrodružný film o Vikingoch natočený podľa literárnej predlohy a zľahka inšpirovaný skutočnými udalosťami a postavami (northumbrijský kráľ Aella a vikingský náčelník Ragnar). Jediné, čo by som filmu vytkol je istá, dalo by sa povedať až osudová skratkovitosť (daná zrejme tou adaptáciou z knihy), ktorá je však bohato vyvažovaná parádnou výpravou, krásnymi lokáciami, drsnou vtipnosťou (vikingské hodovanie, "boží súd" o nevere vikingskej ženy, súťaž v zdatnosti Vikingov v behaní po vystretých veslách plávajúceho drakkaru), miestami až mytologickou dramatickosťou (vzývanie Odina), burácajúcím epickým hudobným doprovodom, viac než slušnou akciou a v neposlednom rade skvelými hereckými výkonmi - najmä Kirka Douglasa v ambivalentnej úlohe vikingského princa Einara. Na koniec by som ešte zvlášť vyzdvihol zaujímavý animovaný začiatok (exkurz) a koniec filmu, vizuálne zjavne inšpirovaný slávnou (a o dvesto rokov mladšou, to však nevadí) tapisériou z Bayeux (zobrazuje dobytie Anglicka Normanmi). ()

WolfIssen

Moc pěkně udělané, srdce každého milovníka historie severu a hlavně Vikingů musí zaplesat. Nějaké mouchy by se našly, ale Vikingové s Banderasem můžou jít do kelu... ()

mrclTV

Pekný príbeh, ale filmu sa nedá uprieť taká klasická romantická rozprávkovosť starých filmov z minulých čias (chýbalo iba pol kráľovstva za záchranu princeznej). Pekne sa na to pozerá, ale je to také cukríkovské, aj keď sa Kirk Douglas snaží vyzerať maximálne pohansky drsne (a že mu to celkom ide). No napríklad Spartacus ma bavil viac, aj tak solídny film. Už len za tu krásnu autentickú prírodu, herecké obsadenie a hlavne známu "hmlovú" scénu sa to oplatí vidieť a slušne ohodnotiť. Dám 4, i keď sa veľmi blížia ku trom. PS: Who sails with me? ()

ostravak30

V 50. letech byly oblíbenější filmy než právě ze Středověku, takže Vikingy docela beru. Tím spíš, že když ho porovnám s verzí z roku 1999, tak se mi líbí víc. Moc se mi líbili herci, ale věrohodné je toho mnoho. Od zbraní přes lodě, domy... Máme možnost nahlédnout i do tehdejších zvyků a uvažování. A pak samotná dějová linka, která vrcholí závěrečným soubojem. A není to pro mě překvapení. Neviděl jsem všechny filmy Kirka Douglase, ale historické snímky, v nichž se objevil jsou vždycky výborné. Ostatně, od Richarda Fleischera jsem viděl zase jinou historii, ale jeho Tora! Tora! Tora! byl vynikající film. ()

Kennedy_R

Podivný mix historického filmu a snahou o vtipné dialogy a scény. Nevhodná hudba jako z Vinetoua. Snímek tak místy připomíná spíše atmosféru Dařbujána a Pandrholy. Přitom stačilo jen přidat na vážnosti, lepším hudebním doprovodu a dobrý námět filmu mohl být dotažen do důstojnější podoby. Z této doby vznikaly lepší díla, jako Ben Hur, nebo pozdější s vikingskou tématikou - Alfréd Veliký. ()

Oxik49

Mečem s oblou špičkou se těžko bodá a hlavou dolů se těžko bojuje. Z obou dvou omylů mě tento film vyvedl. Ale, sakra, byl natočený opravdu v roce 1958? Špičkově zvládnuté kulisy a rekvizity, helmy bez rohů, divoké vikinské pitky i bitky, výtečná scéna dobývání hradu. těžko hledám slova, jakými bych popsal úžas z toho, že před 60 lety dokázali natočit tak špičkový film, že se mu leckterý moderní ani nemůže rovnat. 90-95%. ()

PTuranyi

Obstojný pokus o dobrodružný film s kvázi artušovským motívom (Morderd, Morgana, meč) využívajúci obdobie vikingských vpádov do Británie. Produkcia je dobrá, ale žiaľ zub času rozdrvil veľkú časť kúzla a atmosféry, ktorý film možno mal. Herecké obsadenie hlavných postáv je hviezdne. Obaja hlavní predstavitelia, Kirk Douglas aj Tony Curtis, mali za sebou množstvo filmov a dokonca niekoľko úspešných. No Spartakus, ktorý ich opäť spojil, bol ešte len v pláne. Postavy sú tak stvárnené dobre avšak s miernym divadelným pátosom. 70% ()

Skunkiee

Filmů o drsných vládcích středověkého severu není mnoho. O to víc tento film potěší, je to kvalitní podívaná, poctivý velkofim z 50.let - dlouhé záběry na úžasnou přírodu norských fjordů, epická hudby, chytrý příběh a dobrý scénář. A mnohem lepší jsou tři skutečné plující vikingské lodě, než 300 digitálních. V hlavní roli vévodí zjizvený jednooký Kirk Douglas v ne zrovna kladné úloze. Právě nejednoznačnost postav se mi líbí, není tu vlastně typický klaďák jako byl Mirek Dušín nebo Ben Hur. Závěrečné dobývání hradu mi vzalo dech. ()