Vikingové

Vikingský vůdce Ragnar (E. Borgnine) zabil během jednoho ze svých nájezdů anglického krále Northumbrie a zneuctil jeho ženu, královnu Enid (M. Audleyová). Když se království ujal králův bratranec Aella (F. Thring), královna se začala bát o život svého narozeného dítěte, potomka Ragnara a dědice trůnu, a poslala jej z Anglie pryč do Itálie. Jeho loď však napadli vikingové a malý chlapec vyrostl v zajetí jako otrok Erik (T. Curtis) u samotného Ragnara, aniž by kdokoliv znal jeho skutečný původ. Jednoho dne Erik připraví o oko nelítostného válečníka Einara (K. Douglas), Ragnarova syna a svého nevlastního bratra, čímž zažehne mezi nimi plamen nenávisti. Před jistou Einarovou pomstou zachrání Erika čarodějka Kitala (E. Wayová) a spojenec vikingů lord Egbert (J. Donald), který v něm pozná dědice trůnu a vezme jej pod svou ochranu. Einarův únos velšské princezny Morgany (J. Leighová), zaslíbené králi Aellovi, poté rozpoutá otevřený boj na život a na smrt mezi oběma bratry, kteří se do ní zamilují… 50. léta přála historickým velkofilmům, a i když snímky ze středověku zaznamenávaly jistý divácký úspěch, nebyly tak výrazné jako biblické spektákly nebo velkofilmy z antického Řecka a Říma, které tehdejší době kralovaly. Etapa vikingských nájezdů byla pro filmaře ještě méně vyhledávanou tématikou než rytířské příběhy a vzniklo jich pomálu, o to víc však vyčnívá právem úspěšný snímek Vikingové Richarda Fleischera z roku 1958, který je ukázkou kvalitního dobového řemesla. Vznikl na motivy předlohy "Viking" Edisona Marshalla z roku 1951 a do podoby scénáře jej zpracoval Calder Willingham. Natáčel se v autentických lokacích norských fjordů a také u francouzského hradu Fort la Latte (La Roche Goyon), které v nádherných obrazech zachytil kameraman Jack Cardiff. V hlavních rolích se objevili Kirk Douglas a Tony Curtis se svou ženou Jane Leighovou po boku. Ačkoliv byl snímek z hlediska vyobrazení vikingů 8. – 9. století a jejich života v rámci své doby věrohodný, tvůrci navlékli Angličany do kostýmů z pozdější éry vrcholného středověku, aby je odlišili od Seveřanů. Samotný kamenný hrad Fort la Latte, kde probíhala závěrečná bitva, je taktéž dílem až původně gotických architektů z poloviny 14. století. Nic z toho však neubírá na atraktivitě dobrodružného příběhu o souboji otroka a jeho pána o lásku jediné ženy, jenž je hrdým zástupcem svého žánru. (Česká televize)

corpsy

50. roky historickým veľkofilmom priali. Bola to ich zlatá éra. Na plátne sa ale nebojovalo len rímskej, či gréckej ríši, ale aj na ďalekom severe, v nordických diaľavách a moriach. VIKINGOVIA sú starou dobrou hollywoodskou ( čiže učesanou ) dobrodružnou jazdou so skvelou výpravou, hviezdnym obsadením a dobre zvládnutou akciou. ()

curunir

,,LÁSKA A NENÁVISŤ SÚ DVA ROHY NA JEDNOM CAPOVI." __ Pri sledovaní Vikingov treba mať mať hlavne na zreteli, že sa jedna o vyše 50 ročný film a snáď až potom si z úžasom uvedomíte ako je na svoju dobu neuveriteľne dobre zvládnutý a to po všetkých stránkach, takže vo svojej dobe to musela byť ozajstná ,,akčná pecka". Herecké obsadenie je naozaj skvostné a aj dobre hrajúce a aj keď údajne krásny Kirk Douglas by mohol vyzerať viacej ,,vikingovsky", na jeho zjazvenú tvár je radosť pozrieť, narozdiel od Curtisa, ktorý svoju useknutú paprču lacno maskuje kusom omotanej handry. Scéna dobýjania hradu je vrcholom filmu, nechýba v nej dôvtip a mňa osobne strhla natoľko, že by som neváhal chopiť sa meča a rúbať tých inglišov hlava-nehlava. Ešte by som upozornil na naozaj prekrásne titulky, na svoju dobu nezvyklo až na konci filmu (na začiatku sú obrazy doprevádzané Wellesovým prológom). Tak som zvedavý ako sa s témou chystá popasovať Gibson. (76. hodnotenie, 10. komentár k filmu) ()

Helo

Přes padesát let starý film a přesto stále ještě více než dobře koukatelný a to hlavně díky výborné výpravě a kostýmům (pochvala za Vikingy bez rohatých přileb!) a dobře pojatému příběhu. Nemalou zásluhu na tom mají i scénky, kde Vikingové hrají svoje "hry" a vůbec scény z večerních hostin. A dokonce i na šarvátky se dá docela dobře dívat (až na molitanové kameny a házení oštěpů). ()

kinderman

Dva fyzicky poznamenaní nevlastní bratři (Einar-K.Douglas bez oka, Eric-T.Curtis bez levé ruky) bojují o princeznu (J.Leighová) ve vynikajícím Fleischerově dobrodružném filmu s dobře napsaným scénářem plným nečekaných zvratů. Oba herci si o něco později finální duel zopakovali v Kubrickově Spartakovi-jen s opačným výsledkem... ()

gumli

Tento film je určite zárukou pre každého kto má rád historické filmy.Výborný filmový zážitok,pijacké orgie Vikingov sú veľmi hodnoverné,hádzanie sekerami,boje mečmi veľkolepé.Nádherné scenérie,útok Vikingov na Anglický hrad je úžasný.To všetko ale odporuje roku vzniku filmu 1958,neviem čí sa takéto niečo v tých rokoch vôbec robilo.V tej dobe sa točilo už veľa dobrých historických filmov,ale takéto bitky a boje som v týchto starých filmov nikdy nevidel.Tento film je asi výnimka.Zároveň ilustrovaná ukážka divokých Vikingov,ich hry a zábavy,ale aj ťažké boje,výhry aj prehry.Historický epos starej tradície,veľmi energický a autentický. ()

Martin741

No, neveril som im ten ranny stredovek. kulisy z dnesneho uhla pohladu hodne slabe, skor len film poplatny svojej dobre, dnesnemu divakovi -zvyknutemu na Zelene Platno z Matrixu uz nema co povedat a obavam sa ze uz ani nema cim oslovit. A to uvodny komentar cita samotny velikan svetovej kinematografie - Orson Welles, no ale poniektore filmy zastaravaju priserne rychlo - a tu je to evidentne. Kirk Douglas so sklenenym okom sa da jakz -tak zapamatat, ale tempo je plane, slabe, nijak nedokaze divaka udrzat v napati. Esteze tie bitky su dobre choreograficky zvladnute a hudba od Mario Nascimbena bola na urovni : preto dam slusny priemer . 60 % ()

cubajz

film zářící tehdejšími hvězdami stříbrného plátna na mě působil až moc uměle - vikingové nevypadali skoro vůbec vikingsky, dravě nebo divoce a všichni angličané i seveřani měli sériové kostýmy (tzv. třeba štíty vikingů byly asi ve čtyřech barevných variacích, ale jinak úplně stejné kusy tenkého dřeva na kterém je vidět že to ani není dřevo. To samé platí o sekyrách atd..), celkově to prostě vůbec nedýchá tou středověkou špínou, brutalitou a chladem, kterým by mělo. ()

Koly

Fantastický historický válečný velkofilm. Skvělá hudba! Film si odteď řadím mezi takové skvosty, jako je CONAN THE BARBARIAN. Škoda, že si Fleischer s pokračováním CONANa neporadil stejně dobře jako s THE VIKINGS. Mohl to být megaskvost stejného rázu, jakým je THE VIKINGS. ()

zorro

Richard Fleischer ve své špičkové formě ukazuje své kvality na historickém velkofilmu o severských hrdlořezech, který má výborné herecké obsazení, především Kirk Douglas si užívá svého výsluní v Hollywoodu a za ním neméně dobrý Tony Curtis, který je pro Kirka skvělý sekundant. The Vikings mohu doporučit všem těm co mají rádi dobré historické bijáky a srovnávat tento film s El Cidem je naprosto zbytečné oba filmy jsou naprosto jiné. Pěkných 90% ()

andrii

Vyklidit vikýře, kterým se má kynout, chtěly, když na zdobných saních ohnivé chřtány táhly. Na pevnost. Karavana Charónových avarů ve varu se zastaví, až o srdce zajatce. Jeho ztracená Výsost vykloní se s ostřím. Proti požitkáři výpadů. Předá, nechá jej, bezvládného, dálkám vln, klanět se lánu leknínů. Za viny havraní. ()

Mirokukii

Přes naprosto skvělé obsazení a bohatý děj, mě tento příběh nedokázal zaujmout. Snad vývojem událostí, či postavami, které si mě nedokázaly získat. ()

drackula

Film neprináša žiadne monumentálne bitky, avšak všetko čo vo filme divák uvidí je výsledkom poctivej remeselnej práce bez použitia rôznych počítačových zlepšovákov o ktorých v tej dobe nemali ani tucha. Herecky jasne valcuje "jednooký" Kirk Dougles, ale zdarne mu sekunduje aj ďalšia hviezda tej doby Tony Curtis. Pochváliť tiež musím množstvo krásnych záberov vďaka úžasným lokalitám v ktorých sa film natáčal. Jediná maličkosť, ktorá ma trošku iritovala bolo spracovanie odťatej Erikovej ruky. Záverečné dobíjanie hradu ma ale len utvrdilo v celkovej spokojnosti. 80% ()

blackJag

"LÁSKA A NENÁVIST JSOU ROHY JEDNOHO KOZLA." Vlastně mě až překvapuje, jak seriózně a autenticky i v dnešní době výprava filmu stále vypadá, já čekal wágnerovsky rohaté přilbice, sukno kostýmů jak z pestrobarevných maškarních krepáků a ono tohle (ok, některé paruky mohly vypadat i lépe)... I ty lokace, pěkné, bavilo mě to celé, příběh sice mohl být rozvinutější, všechna ta vzplanutí nemají potřebný kontext, ovšem jinak dobrodružství ze starého Hollywoodu jak vyšité, včetně hvězdného obsazení. Velmi zajímavý je závěrečný souboj mezi Douglasem a Curtisem, a není to nějakou úžasnou propracovaností (v tomto ohledu mají všechny akční scény svázané ruce dobou vzniku), ale hlavně místem, kde se souboj odehrává, v reálu, na vrcholu věže hradu - to nevypadalo dvakrát bezpečně, ale scénu si určitě vybavím i po letech a to určitě není málo :) 75% ()

Pecival

Poměrně zábavný, historický film, mapující relativně málo vídanou dobu. Samozřejmě je nutno dívat se na to trochu s odstupem - historiky by sice mohl trefit šlak, ale třeba zbroje či jiné vybavení je poměrně hezky zpracované (jak mohu posoudit svými chatrnými znalostmi). Hlavní problémem je tak obsazení, protože Tony Curtis je tady poměrně tragický a Kirk Douglas ho válcuje absolutně nemilosrdně. Asi jako když "soupeřil" Sean Connery s Alecem Baldwinem. Pěkná ústřední melodie. ()

Ironfood

Výpravný historický film s kvalitním hereckým obsazením, který ale bohužel za mnoho nestojí. Tragická je zejména první půlka. Žádná středověká atmosféra, spíše to vypadá jako takové skotačení Američanů převlečených do historických kostýmů. Ve druhé polovině se to sice zlepší, ale stejně je to takové jalové, bez nějakého výraznějšího nápadu či myšlenky a se spoustou nelogičností. Například o rok mladšímu Ben Hurovi to nesahá ani po kotníky. Douglas se navíc na vikinga zrovna moc nehodí, i když poté, co ho Curtis "vylepší", působí o něco přijatelněji. Curtis mi tu naopak nevadil - na rozdíl od pozdějšího Spartaka, kterému v mých očích ubral minimálně jednu hvězdičku. ()

Seti

Nejen fakt, že vikingských filmů je jako uklizených psích hoven v parku, ale především závěrečné dobývání a v pravdě shakespearovská finální konfrontace u mě tu čtvrtou hvězdu nakonec vykřesaly. Mám ale radši drsný, pochmurný a špinavý styl, kterým se v podobném prostředí prezentují novější filmy, než ten oldschoolový čistý a sytě barevný. V rámci žánru ale fajn. ()

Han22

Vikingové nemají velkolepost sandálových filmů 50. let, ani neoplývají strhující akčností a při drastických scénách kamera uhýbá (vlci, useklá ruka). Nicméně to dohání jinde. Vikingský život je drsný, nechybí ožíračky, přepady, usekávání copů sekerami, frajeřinky na veslech. Navíc je tu solidní příběh s několika postavami na šachovnici z nichž nikdo není černobílý. Vikingský princ Einar je drsný, ale čestný bojovník, otrok Eric netuší že je britským princem, "civlizovaný" uzurpátor britského trůnu Aella je bezcitnější než divošští Vikingové, je tu pragmatický zrádce Egbert a princezna Morgana je terčem všech. Nepřátelé se spojují, aby se o chvíli později stanuli proti sobě. To vše ve hvězdném obsazení - vousatý Curtis, celkem mladě působící Douglas, Borgnine a zatím stále krásná Leighová. Slušná hudba, působivé scény na moři a jako bonus naprosto parádní dobývání hradu na konci s pár pěknými taktickými scénami i kaskadérskými výkony. Není to úplně klasika, ale dostal jsem co jsem čekal a jsem spokojen. Historický film roku 1958. ()