Další rok

Kolem šťastného manželského páru obíhají nešťastné a osamělé životy jejich přátel a příbuzných. Jako jejich důvěrníci vidí do jádra všech jejich zamotaných životů, do jejich přátelství a osamělosti, do naděje a zoufalství, do vzniku nového i zániku starého. A to vše by bylo v pořádku, pokud by se jedna neprovdaná kamarádka nezamilovala do jejich syna. Režisér Mike Leigh, šestkrát nominovaný na Oscara, občas přezdívaný jako "antropolog s kamerou", přichází s další skvělou studií lidských osudů. A v čase, který se odehraje ve filmu, mu na to stačí jeden rok. (Aerofilms)

greetchen

Tenhle film na mě strašně moc zapůsobil. Malé velké drama, místy roztomile humorné, navíc nenuceně, jinak docela palba na psychiku diváka. Lidské osudy, o jakých sníme i které nás děsí, vás donutí přemýšlet. Tenhle film se nedá pořádně popsat, ten se musí prožít a procítit. ()

klima777

Všechno je to pravda. Skoro & více či méně (stáří totiž není jen životní moudrost, smíření, ukotvení). Herecké obsazení výborné. Další rok je v podstatě voyeurský film. Vážně. Osobně mi takový přístup velmi vadí. Nic ve zlém, samozřejmě. ()

blackJag

Starší manželský pár, spokojený a vyrovnaný, jako ostrůvek naděje v moři vlezlé deprese svých známých a příbuzných. Rozdělené do čtyř částí podle ročních období, rozehrané na ploše právě onoho roku. Přirozeně podané, prosté rozkolných zásahů, nijak smířlivě přepozitivněné. 80% ()

Kali4

Po celou dobu jsem se bavil, načež na mne se závěrečnou scénou padla deprese těžká jako stará péřová deka. Až pozdě mi došlo, jak smutný to byl film. Úspěšní lidé se nakrucují coby charita před těmi neúspěšnými. Wtf? A to má těm loserům jako že pomoct?!? A to si navíc hlavní hrdinka říká psychoterapeutka? Film o prohlubování beznaděje, o bezvýchodnosti, o nemocech moderní doby a o dobrých úmyslech, které dláždí jiným cestu do pekel. Počasí se mění, depka zůstává. Pěkné. ()

Wbcko

Film o páru jak z pohádky, jedné neštastnici a pár dalších, víceméně nepodstatných postavách... . Nerad bych se nechal zlanařit vysokým hodnocením zde na čsfd, tak dám dvě hvězdy za milé herecké výkony a poměrně příjemě strávenou dvouhodinku v teple, body dolu za všechno ostatní, navíc mi život dost otravovala bolest krku způsobená špatně zvoleným místem v sále, ale za to už film nemůže a zbytečně bych mu křivdil:)). Nevím, asi nejsem dostatečně vyzrálý, abych si z filmu odnesl víc... bohužel ()

SjamK

Příjemné pozastavení. Ústřední dvojice postarších manželů byla bezchybná (obrazně i doslova), výborné herecké výkony Jima Broadbenta a Ruth Sheen. Jejich typicky anglický domek s krásnou zahrádkou se stává místem pohody a bezpečným útočištěm mnoha jejich přátel. Další rok je pěkný film a svým způsobem se určitě dotkne každého. Proti hlavní myšlence proto nemám námitek. Jen je škoda, že nebyl dán větší prostor některým z vedlejších postav, párkrát jsem v tomto směru měla pocit jisté nedomyšlenosti. Co mě brání hodnotit čtyřmi je ale především stopáž. Film je poměrně roztáhlý a přestože se mi líbil, už někde před polovinou jsem se začala pravidelně dívat na hodinky. Nejsem si jistá, jestli bych to dokoukala podruhé. Možná někdy další rok :) ()

!Borec!

Symbolika čtyř období není dotáhnuta a vyjádřena úplně nejlépe. Ani by tam vlastně nemusela být. Další rok se řadí k filmům "proplouvajícím" okolo člověka, divák se ho nijak nezúčastňuje, ačkoli je realističtější než leckterý jiný film. Dává pouhý náhled na ztroskotanou ženu, tento příběh je totiž o ní. Žádné obíhající životy okolo spokojených manželů, to je jen chabá záminka odtrhnout diváka od opravdového problému. Tady jde o obíhání kolem Mary, ta si ukousla veškerý díl pro sebe, což je jedině dobře. Její výkon je perfektní. Nicméně to je tak všechno, zápletka se neděje, ortel se nekoná. ()

klukluka

Trochu nuda v Brně. Tak si to tak plyne od jedné flašky vína ke druhé a psycholožka Gerri to s klidným svědomím leje do své kamarádky Mary, i když jí musí být jasný, že paní ten chlast dávno přerostl přes hlavu. A jinak? Fakt hodně všední až fádní příběh. Nic světoborného. Kolegům na ČSFD se to ale líbí, má to 74 procent, normalita je u artových diváků v kurzu. ()

Ilhan

Hodně zajímavé náhlednutí do jedné anglické rodiny, pričemž atmosféra je tam tak strašně taková, že jsem se musel stydět za některé postavy, že jsem měl tendenci to vypínat. To nesvědčí o špatné kvalitě filmu, naopak bylo to tak syrové a realistické, že jsem to až někdy nemohl snést. S tím souvisí skvělý, neuvěřitelný výkon Lesley Manville, protože její Mary byla tak úžasně nešťastně a zároveň až opovrženíhodně, že by si nějakou tu nominaci taky zasloužila. Není to bohužel příliš šálek mého čaje, takže dokážu objektivně tenhle film ocenit, subjektivně ale dám pouze 3 hvězdy. ()

noby

Nepříjemný film plný nepříjemných lidí, ztracených v bezobsažných životech a stáří. I manželský pár, na první pohled veselý a vůbec pozitivní v kontrastu se všemi jejich známými, se v interakcích s nimi ukazuje v horším světle. Ústřední postavě zoufalé kolegyně se ovšem nikdo nevyrovná, jakkoli jsou její útrapy pochopitelné. Je to všechno tak nepříjemné, že se mi ani nechce hodnotit tak vysoko, ale tak silný film si to zaslouží. Ovšem zas takový nějakou dobu vidět nemusím… ()

decay

Príbeh mizérie jedného manželského páru a ich pár priateľov. Výborne zasadené charaktery Leigh postavil navzájom do nevyváženej pozície, avšak len na oko. Snaží sa nás uspať šťastím jednej strany a nešťastím druhej, pričom všetci sú si v podstate rovný. Tým nás núti zamýšľať sa nad tým, čo je správne, alebo dobré a pomaly tak v nás nahlodáva pochybnosti o sebe samých. Ide tak tým viac pod kožu toho, čo nám zdanlivo predkladá. ()

DannyBoy80

O ničem, opět kupa divných lidí. Potkat takovou skupinu zakomplexovaných lidí snad ve skutečnosti ani nejde. Přehnané, příliš přehnané, dohnané až do trapnosti. Nevím, tento režisér si mě nezískal ani svým třetím filmem. Vztahové filmy mám rád, ale odsud podsud. ()

feeme

Upřímné vypravování jednoho obyčejného roku života. Možná může proto nudit, ale mě osobně to dá víc než úchvatné pohádky nebo naopak zbytečná dramata. Chce to trochu zamyšlení, a přiznat si, že takhle to bývá. Za tu nefalšovanost velké plus. Co se týče herců, obzvláště Lesley Manville stojí za zmínku; skoro jako kdyby s postavou (velmi smutnou postavou) naprosto splynula. ()

Eruntano

Docela zklamání. Snímek je typický Leighovým citem pro tvorbu postav, zachycování jejich životů, duší, pocitů, pohnutek... Hezky se na to kouká, obzvláště díky hereckým výkonům. Leigh umí vést k naprosto přirozenému herectví, zároveň ale kořeněnému láskou ke groteskní nadsázce. Toto jakési "nadrealistické" vyznění je velmi osobyté a mám ho na Leighových filmech rád. Problém Another Year je ale v tom, že se vyhýbá skutečně dramatickému konfliktu, ergo mu v konečném důsledku chybí i jakákoli katarze. O tom, co se režisérovi povedlo v Secrets & Lies si tady můžeme nechat jen zdát. Jakoby Leigh rezignoval na aktivní přístup k látce, kterou zpracovává. Vystupuje zde pouze jako pasivní (možná unavený?) pozorovatel. Výsledkem je líbivá, hořce sentimentální, ale dost plochá podívaná. ()

bohemia_regent

Mike Leigh je stejně dobrý scenárista jako režisér. Nejen díky skvělým dialogům (i když - zajímalo by mě, do jaké míry byly pevně dané, a co je dílem hereckých improvizací) mají herci co hrát. A taky jsou vesměs výborní, což platí hlavně o ženských postavách. Mezi nimi pak doslova září Lesley Manvilleová v roli osamělé Mary, která se snaží zakrýt vnitřní nejistotu rádoby excentrickou, ve skutečnosti ale spíš zoufale afektovanou maskou. Je obdivuhodné, kolik výrazových změn, a to třeba i jen za pomoci nonverbální mimiky, dokáže herečka předvést na prostoru pouhých několika vteřin. A přitom pořád zůstává absolutně věrohodná, v jejím výkonu není ani náznak přístupu à la „když se dostanu do situace, ve které nebudu vědět, co a jak, tak do toho pro jistotu radši pořádně šlápnu“, který můžeme ve větší či menší míře vidět ve většině hollywoodských filmů. Ne že by do toho Manvilleová šlápnout neuměla - ale o její mimořádné herecké inteligenci svědčí skutečnost, že s výrazovou dynamikou pracuje naprosto přesně. Což dokazuje i závěrečná část filmu, kde je Mary psychicky na dně a už se nesnaží nic předstírat - a herečka je v této odlišné poloze rezignované a zlomené ženy úplně jiná než předtím, a přitom stejně přesvědčivá a stejně dokonalá. ()

Janko666

Na takovéhle filmy bych byl schopen koukat celé hodiny. Leigh se opět vrací k anglické střední třídě. Nikdo neumí pracovat s herci jako on. Scénář ze života, bez patosu a citového vydírání (už vím komu fandím v kategorii Nejlepší původní scénář). Akademie si bohužel nevzpomněla na excelentní Lesley Manville. Byl to právě její výkon, který mě do filmu nejenom vtáhl ale přímo pohltil. Moje TOPka, se po dlouhé době otřásá v základech. P.S. Jenom se nenechte zmást řečmi o příjemném dramatu. Až na pár výjimek, z každé postavy přímo cáká depka. Mám pocit, že většina lidí tady asi viděla zcela jiný film. ()

Brylin

Příběh staršího páru, který zestárl v lásce a vytvořil svým přátelům i příbuzným přístav, do kterého se všichni rádi vracejí. Životy těch ostatních ovšem tak harmonicky neprobíhají... Mike Leigh laskavě popisuje mezilidské vztahy bez moralizování a nechává diváky, aby se ptali sami - co vede ke štěstí a co naopak k osamění a beznaději. Mám moc rád filmy, které mě nutí přemýšlet a Další rok takovým filmem je. Režisér navíc zvládá předložit tíživé téma - prázdnotu a bezútěšnost současných lidských relací - velmi přirozeně a bezprostředně, takže celkový dojem z filmu zůstává optimistický. Snímek je technicky bez chyby, herecké výkony mě zaujaly svou uvěřitelností a lehkostí, zejména bych vyzdvihl Lesley Manville v roli alkoholičky. Jasné ctyři hvězdy. ()

Saur.us

PROJEKT 100 2011 Příběh šťastného manželského páru ve středních letech, který má tu smůlu a združuju kolem sebe lidi z druhé strany stupnice životního štěstí. Starého mládence Kena, obtloustlého, nešťastného úředníka, který žije pouze svou prací a nemá sílu s tím už nic udělat a postarší, patetickou Mary, která se zoufale snaží najít svoje životní štěstí, které ale bohužel utápí v láhvi vína a naprosto absurdních nápadech. A právě Mary (Lesley Manville) se mi ve filmu líbila nejvíc, vystihla svojí postavu zoufalé osamělé lady naprosto perfektně. Nechyběl ani černý humor, takže bylo o zábavu postaráno. Jinak mě ale film nijak zvlášť nenadchl, chyběla pořádná zápletka a 129 minut na tenhle typ filmu bylo opravdu moc. Horší 4 ()

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky