Jednou přinesla kořenářka starému králi zvláštní rybu. „Kdo ji sní, porozumí řeči zvířat“, řekla. Kousek ryby, i přes přísný zákaz, snědl mladý králův sloužící Jiřík. Král ho za to potrestal a poslal ho do světa, aby mu přivedl nevěstu, krásnou Zlatovlásku. Klasickou pohádku K. J. Erbena zná v Čechách, na Moravě a ve Slezsku snad každé malé dítě. Tato pohádka patří k těm nejmilovanějším už od roku, kdy se na našich obrazovkách objevila poprvé. Písničky napsali Angelo Michajlov a Eduard Krečmar. Zlatovlásku si zahrála Jorga Kotrbová (zpívá Jitka Molavcová) a Jiříka Petr Štěpánek. (Česká televize)

Marina111

Na to, že ide o televízne spracovanie, naozaj veľmi slušná rozprávka, ktorej pesničky si zavše nôtim až doteraz (zvlášť tú o Dobrom ráne), ale ktorá s pribúdajúcim vekom (mojim, myslím) stráca čaro. Pravdou však ostáva, že taký Petr Štěpánek však zo svojho čara (minimálne v rámci tejto rozprávky) nič nestratil ... ()

Lovely.Bones

Tuhle pohádku jsem už viděl vícekrát, ale prostě mi nepřijde nějak super. Například, princezna mi přišla strašně umělá a nesympatická. ()

Movie Gourmet

Je to víc muzikál, než pohádka, protože se zde zpívá až příliš často (víc, než se mluví), ale je to dobře romantické, Jiřík (Petr Štěpánek), je svému upřímně zlému králi (Jiří Holý) věrný až za hrob, a to doslova. Možná slovo, které ho líp popisuje než "věrný" je "hloupý". Radši mu vydá krásnou Zlatovlásku, do které se sám zamiloval, namísto, aby s ní utekl..., jen proto, aby dodržel své slovo. Zlatovlásčin táta, král (Ladislav Pešek), je ale taky pěkný "krutor", neboť úkoly, které Jiříkovy dává, jsou v podstatě nesplnitelné... No, zdá se, že Erben napsal předlohu dobře :-) Prostě pohádka, která Vás svými scénami a tím, že dobro nakonec vždy musí zvítězit, dojme někdy až k slzám. Verdikt: 3* občas i 3 a 1/2* a 70 - 75 %. ()

naxicka

Jedna z těch krásných pohádek, kterých je dneska jako šafránu..Jó, Štěpánek, to byl panečku Jiřík..;-)) ()

Mortemiss

Krásná pohádka, na kterou jsem se dívala, když mě ještě rodiče krmili přesnidávkami. Vždy se mi líbily ty její zlaté třpytivé vlasy, v dnešní době by s takovými vlasy nemohla vyjít ani před dům, protože by ji naši spoluobčané skalpovali a pořídili si nové auto. Nikdo to nemá snadné, ještě že v té době byli lidé tak mírumilovní :)) ()

Lilloos

Vlastně si ani nedovedu představit nic pohádkovějšího, tohle je prostě srdcovka plná dokonale vlezlých písniček. ()

Tunri

Tak zaprvé bych poznamenala, že nemám ráda zpívání v pohádkách a tady ho bylo možná víc, než je třeba. Že bych pohádku musela vidět víckrát, to asi ne, ale příšerná taky nebyla, spíš tak lehký nadprůměr. ()

IvcaSammet

Když jsem byla dítě, Zlatovláska patřila mezi mé nejoblíbenější pohádky. Možná to bylo tím, že jsem tuto pohádku viděla po Třech oříškách pro Popelku jako druhou, možná to bylo tím, že jsem Jiříkovi záviděla jeho schopnost mluvit se zvířaty a Zlatovlásce její vlasy, ale opravdu jsem tuto pohádku milovala. Postupem času mi sice některé části začaly trochu skřípat, ale do dnes se na Zlatovlásku velmi ráda dívám. Jako dítě bych určitě pohádce pět hvězdiček dala, ale dnes už přece jen některé části nemusím tak jako v dětství. Hlavně ty zpívané ... Sice mi ty písničky úplně nevadí, ale přece jen bych se bez nich obešla ... ()

Gulde

Bylo by to mnohem lepší, kdyby víc jak polovinu filmu netvořily záběry na pohledy Jiříka a Zlatovlásky, kteří koukají buďto do země nebo na sebe. Ale jinak klasika. ()

Pidzey

Já vím že je to pro děti,ale když mě tam hrozně vadili ty scénarystycké chyby a děsně moc písní.Ale jako malí jsem to měl rád. ()

Narciska

Nejkrásnější pohádka s písničkama... Akorát nepochopím, jak se ten Jiřík mohl tak snadno vzdát Zlatovlásky i vlastního života... ()

mh.mail

70% - Přímočará, trochu naivní adaptace známé pohádky. Natáčená na filmový pás mimo studio a to jí jde k duhu. Přímočarost, kdy příběh neobsahuje žádné "dobové aktualizace" a jde bez kudrlinek k cíli, je spíše ku prospěchu, stejně jako určitá naivita loutek. K tomu krásné melodie Angelo Michajlova a máme tu klasiku české televizní pohádky. ()

zdeny99

Jedna z těch nejlepších pohádek, ve které si všechno sedlo. Erbenova klasika v detailu převedena na filmové plátno, k tomu přidány líbezné písničky, výborní herci, krásné lokality Sychrova a Červené Lhoty. Dokonce ani ty bizarní loutky zvířat mi nevadí. Jen mě zaráží to, jak se vše Jiříkovi dařilo. Potřeboval mravence, tak zrovna byli u něj. Potřeboval zlatou rybu, hned mu plavala v jezeře. Potřeboval mouchu, hned mu lítala kolem hlavy. Vylil si mrtvou vodu na ruku, aby zabil pavouka, ale jeho ruce se nic nestalo. A také jak král (Pešek) mu hned slíbil Zlatovlásku. Na můj vkus to šlo ráz na ráz. [11603. hodnocení, 304. komentář, 69%] ()

brunnerka

Zlatovláska pro mě znamená: můj idol dětství Petr Štěpánek, krásné písničky a celkově je to moje oblíbená pohádka. A paní Rosůlková byla velmi roztomilá babička :) ()

gumbo

Já vím že Petr Štěpánek není Vašek Neckář a Jorga Kotrbová není Helenka Vondráčková, ale to přece neznamená, že by ty písnicky, které zpívají, byly špatné. Mě se líbí. Pohádka je trošku jendoduší a i výprava není taková jako u jiných pohádkových skvostů (ale co byste chtěli od televizní produkce 70tých let), ale stejně je to krásná a jedna z těch nejlepších pohádek co u nás vznikly. Takže jasných 80% (hodnocení je také asi trochu ovlivněno tím, že tuhle pohádku jsem viděl jako jednu z prvních, když mi byli tak 3 roky... takže už jen když slyším...Zlatovláásko...krááásko...kdo ví ...co bude dál.... ()