Jednou přinesla kořenářka starému králi zvláštní rybu. „Kdo ji sní, porozumí řeči zvířat“, řekla. Kousek ryby, i přes přísný zákaz, snědl mladý králův sloužící Jiřík. Král ho za to potrestal a poslal ho do světa, aby mu přivedl nevěstu, krásnou Zlatovlásku. Klasickou pohádku K. J. Erbena zná v Čechách, na Moravě a ve Slezsku snad každé malé dítě. Tato pohádka patří k těm nejmilovanějším už od roku, kdy se na našich obrazovkách objevila poprvé. Písničky napsali Angelo Michajlov a Eduard Krečmar. Zlatovlásku si zahrála Jorga Kotrbová (zpívá Jitka Molavcová) a Jiříka Petr Štěpánek. (Česká televize)

tančísvlky

Musel som opraviť moje hodnotenie , vôbec to nie je zlé . Zlatovláska v podaní Kotrbovej je nešťastná. Je tu vidieť zaujatosť urobiť z toho celého nadštandart. Pesničky v podaní hercov sú v peknom podaní. Jitka Molavcová spievajúca zastúpila neschopnú Kotrbovú v spievaní a tak zachranila česť tejto vskutku milej pohádky. Je až neuveriteľné koľko ľudskej energie sa dá vložiť do tak "malého" dielka. ()

Colour

Táto rozprávka má všetko, čo sa mi na rozprávkach nepáči. Jednak je to neskutočne naivný dej (videla som veľa rozprávok, či v detstve alebo teraz, no mnoho z nich naivné nie sú alebo ak je to i naivné, tak je to aspoň vtipné) a spievajúci herci majú minimálny rozsah alebo spievajú na hranici falošnosti. Doslova mi spev pílil uši a hudba to nezachráni. Rozprávka má jednoduchý scenár, čo je tiež na škodu. 55% ()

alonsanfan

Muzikálové zpracování známé pohádky, pod jistým režijním vedením nestorky českých pohádek paní Janečkové s příjemnou hudbou pana Michajlova i inteligentními texty pana Krečmara. Ústřední trojice slizský král (Jiří Holý zpívající skvělý hit Já, já, jen já), jeho sluha Jiřík (švarný Petr Štěpánek) i zlatovláska (Jorga Kotrbová přezpívaná Jitkou Molavcovou) je skvěle kompaktní a doplněná o krále otce zlatovlásky (Ladislav Pešek) a chůvu (Marie Rosůlková) i příjemná. Takhle si přestavuji českou oddychovou muzikálovou pohádku. ()

Armin82

Nikdy nezapomenu,jak se můj kámoš ženil a o půlnoci nám předváděl se svou nastávající některé scénky a zpěv z týhle pohádky. Jako malýmu se mi Jorga hodně líbila,dneska spíš jen kroutim hlavou nad její hereckou prkenností a Štěpánek na tom nebyl o moc líp. Nicméně pan Holý a pan Pešek mi jejich díry ve výkonech nahradili svými letitými zkušenostmi a profesionalitou. Pěkná pohádka,ale jednou za x let mi to stačí,máme lepší --->70% ()

Mik_e

Trochu neprávem opomíjená pohádka. Je pravda, že některé scény jsou přeci jen mírně úsměvné (navíc už jako malému mi vrtalo hlavou,asi jako leckomu, proč Jiřík místo hledání Zlatovlásky prostě neodešel z království, čili neemigroval :-)), ale to nic nemění na faktu, že se jedná o jednu z nejzdařilejších českých pohádek. Škoda toho, že se jednalo o televizní film, ta výprava mohla být, ač krásná, přeci jen větší. Ale hezky se na to dívá, herci jsou moc fajn a ty písničky? Angelo Michajlov byl génius. ()

E lan

Jedná z nejhorších tradičních pohádek. Příšerné herecké výkony, slabá amatérská kamera a blbý scénář. Snad jen ty písničky ujdou a na vánoce by člověk měl být hodný, tak za ** a hurá zas na něco povedeného😀 ()

neo93

Jedna z nejklasičtějších československých pohádek, které neztrácejí nic na svém kouzlu ani v současné době. Na Zlatovlásku jsem se díval jako malý a stejně rád se na ni podívám i teď. Vždycky mě baví sledovat mladého Petra Štěpánka v roli Jiříka, který se musí vydat na cestu, ve které musí najít a přivézt onu zlatavou princeznu svému králi. Je tu několik věcí, které tento televizní film zařazuje mezi nejkrásnější pohádky. Roztomilé dřevěné zvířátka, které sice v dnešní době, vypadají přinejmenším komicky, ale v tomto podání jsou prostě kouzelné. Stejně tak i písničky, které ač mají některé jednodušší text, jsou velmi povedené a líbivé. Výborné obsazení je pak největším přínosem celé pohádky, i když zrovna Jorga Kotrbová jako Zlatovláska mi příliš neseděla, já bych si osobně rozhodně vybral jinou z těch 12 princezen. ()

kukkik

Děj sám o sobě není sice úplně na výši ale pěkné kulisy, dobré obsazení, až divadelní herecké výkony a hlavně spousta signifikantních pohádkových písniček, které si člověk pamatuje, stačí bohatě na nadprůměrné hodnocení. Taky musím docenit, že antagonista v tomto případě není jen nabubřelý hňup, ale podle všeho doopravdy je vzdělaný a úspěšný vladař, jeho sobeckost a pýcha díky tomu mnohem více vyčnívají a dávají příběhu edukativní notu v tom smyslu, že člověk ve vyšší pozici nemusí být nutně úplný idiot, může mít kvality, ale i zápory a těch by se měl člověk snažit vyvarovat. 4/5 ()

Wyrdas

Hodně podceňovaná pohádka, která má ovšem co říct v každé době. Až pohádkově krásný vizuál s hudebním doprovodem, kterému se rovná snad jen Šíleně smutná a obdobné. Čím jsem starší, tím ji mám raději. Jako dítě jsem ji nijak zvlášť neobdivoval, nedal bych víc, než dvě hvězdy. Asi to není pohádka pro každé dítě. Dal bych něco mezi čtyřmi až pěti hvězdami, ale přikloním se k pěti, protože tato pohádka si nezaslouží modrá čísla. ()

Ceberus

Výprava a kostýmy jsou standardně kvalitní. Zvířátka jsou sice plastové figurky, ale aspoň je to v tomhle konzistentní (nedávno jsem viděl Za humny je drak a tam se tragicky střídá děsný reálný model s animací). Celou dobu jsem nevěděl, jestli král chce nebo nechce, aby Jiřík uspěl - na jednu stranu mi zadává zcela nemožné úkoly, ale na druhou stranu ho upřímně chválí při splnění. Mno a taky je vtipné, že Jiřík vlastně ani jeden úkol nesplnil sám. 😛 Jinak na můj vkus příliš muzikální. ()

Kathien°

Tradiční pohádka, zamilované písničky, do princezny se zamiluje ještě sluha atd. Bylo to někdy až moc kýčovité... ()

Crazynka

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek. Písničky a zámek Červená Lhota pohádkovou atmosféru skvěle dokreslují. ()

Tiiso

Tv produkce a časté zpěvy, které znějí jako pop vytváří v tomto filmu zvláštní atmosféru, která mě už od mala nějak spíše od příběhu odháněla, než vábila. Jedině král, který zatoužil po zlatovlásce, stojí z pohledu hereckých výkonů za nějakou zmínku. Na druhé pozici pak sám Jiřík, který je uvěřitelně smutný. Ale dále pak už nic. Tempo filmu je pomalé až ke své škodě nijaké. Jistá rozbředlost sedí ve scénách a příběh nemá pro mě žádné místo, které by mě pohádkově zasáhlo. ()

Rodin

Podle mého názoru tohle bylo jedno z nejslabších zpracování klasické české pohádky v dějinách české kinematografie. K dovršení neštěstí roli Jiříka dostal zcela toporný Petr Štěpánek a pohádka byla doprovázena značně blbými písněmi a ještě blbější animací. Jiří Holý vypadal spíš jako Erbenův vodník, než jako král, a vždycky jsem jen litoval, že kus neskončil happy endem, tedy sražením Jiříkovy hlavy. ()

xenopus

Texty písniček mi vždycky přišly moc kýčovité i na pohádku a princezna se mi nikdy nelíbila. A loutky byly trapné a dva vlasce, na kterých visela moucha, by musel vidět i slepej. Ale co, na Erbenových pohádkách jsem vyrostl, takže hodnotím (trochu zaujatě) o něco výš. Zámek Červená Lhota je přesný. Nejlepší je postava starého, obludně zlého krále (výborný Jiří Holý). Jedna z těch více zapamatováníhodných českých pohádek. Lepší průměr, 55 %. ()