Jednou přinesla kořenářka starému králi zvláštní rybu. „Kdo ji sní, porozumí řeči zvířat“, řekla. Kousek ryby, i přes přísný zákaz, snědl mladý králův sloužící Jiřík. Král ho za to potrestal a poslal ho do světa, aby mu přivedl nevěstu, krásnou Zlatovlásku. Klasickou pohádku K. J. Erbena zná v Čechách, na Moravě a ve Slezsku snad každé malé dítě. Tato pohádka patří k těm nejmilovanějším už od roku, kdy se na našich obrazovkách objevila poprvé. Písničky napsali Angelo Michajlov a Eduard Krečmar. Zlatovlásku si zahrála Jorga Kotrbová (zpívá Jitka Molavcová) a Jiříka Petr Štěpánek. (Česká televize)

pekas

Tuto klasiku jsem ještě neohodnotil. Už to honem napravuju. Písničky krásné, ke konci trochu hororová atmosféra, ale jako celek určitě pěkná pohádka. 76% ()

Dinsberg

Když se řekne Zlatovláska, automaticky vidím krásnou tvář a uhrančivé oči Jorgy Kotrbové. Její hlas ostře kontrastuje s jemností postavy, ale přitom jí dává glanc bojovnice. Nezbývá než tleskat. ()

MirkaP

Zde jsem se seznámila s idoly svého dětství, mladým Štěpánkem a Třískou (jeho role malá, leč pro mě nepřehlédnutelná). Scény z pohádky jsme si s kamarádkami přehrávaly ve škole o přestávce a vášnivě diskutovaly, jak to udělali, že měl/neměl useknoutou hlavu. Inu, druhá třída ZDŠ ... Na mém hodnocení se velmi projevuje sentiment :D ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 6,9/10 | Rotten Tomatoes - ? | FDb.cz - 77,6% | Opravdu nechápeme zdejší hodnocení, protože i přes všechny své chyby se jedná o naši prvotřídní pohádku (ostatní země mohou jen závidět). No a když si takhle k ránu na Štědrý den zapneme ČT1, nic nás již nemůže zastavit - a skvělé písničky to jen dokazují! 75% ()

ostravak30

Pro mě trochu pozapomenutá a znovuobjevená pohádka. Po včerejším shlédnutí ovšem nutno říct, že neprávem. Ženy jistě ocení kouzelného krasavce P. Štěpánka, za muže musím říct, že princezna tolik okouzlující není. Pohádka samotná je pak tvořený v romantickém duchu. Jiřík vlastně nemusí nic dělat, vše za něj udělá hmyz, ryba či ptáci. Ani princeznu nezíská svépomocí. A už vůbec nepřemůže zlo, dokonce zemře. Nicméně kouzlo tkví v úžasných písňových textech, romantice mluvících zvířat - to potěší hlavně děti a příjemném letním prostředí. Být pohádka delší, asi by takové kouzlo neměla. Ale s pěknými písničkami, až profesorsky vypiplanými hereckými výkony - možná proto je pohádka trochu méně hodnocená, protože jde spíše o umělecky kvalitní dílo než o typicky sympatické ztvárnění něčeho přímo pro ty nejmenší, ji já sám subjektivně hodnotím jako kvalitní počin, který si rád dám nejen o Vánocích. ()

JosefTomas

Two men show Eduarda Krečmara (text) a Angela Michajlova (hudba), která tuhle pohádku činí o dost víc zajímavější, navzdory nepříliš objevné televizní inscenaci. Tady se písničky snad nikdy neomrzí. ()

Pajela

Je to taková příjemná a milá pohádka. :-) Nejvíc se mi vždycky líbily ty efekty, když Zlatovláska odložila loktušku a kolem vlasů začaly lítat barevný jiskřičky. :-D Navíc "slizák" král... Prostě 5* :-))) ()

TerP

Zlatovlásku jsem opravdu moc nemusela... nikdy. Ale písničky jsou asi nejvíce chytlavé. Ani paní Jorga Kotrbová se mi v tomhle nikdy nelíbila. ()

natalanka

Proč 5? Protože je to nádherný muzikál. Protože má překrásnou hudbu. Protože je to ryzí romantika. Protože oceňuji všechny herce, kteří tady hráli. A protože tuhle pohádku miluju. :-)) ()

GoldenGecko

Jedna z mých (v dětství) nejoblíbenějších pohádek. Vždycky jsem milovala, jak se se zpěvem Jiřík plavil pro "krásu s vlasem do pasu" a chtěla jsem bydlet na Červený Lhotě. ()

infernet

Nemůžu si pomoct, ale hrozně mě v téhle pohádce rozčilují dvě věci. 1.Umělotinou zářící vlasová helma Jorgy Kotrbové a 2. ten půl centimetr tlustý "neviditelný" špagát, na kterém visí ona "malá" muška velikosti boty, co pomáhá princi určit správnou princezničku. Nejsem hnidopich a dokážu hodně věcí vytěsnit v zájmu celku, ale tohle ne... .Jinak jak už někdo napsal přede mnou, je to pohádka, ve které se hodně zpívá, až moc! ()

Limetka_M

Moc milá pohádka s milým hereckým obsazením v hlavních rolích a ještě milejšími písničkami, které pohladí duši. Pro mě krásná erbenovská klasika, na které jsem vyrůstala. ()