Tajemný muž

• slovenský

Tajomný muž

Mysteriózní / Drama / Krimi / Thriller

USA / Kanada / Francie, 2012, 101 min

Tall Man nabere rychle tempo a v pozici adrenalinového thrilleru mu to docela i sluší - pokud pomineme fakt, že je July obstojný terminátor a záporák se chová jako trotl. Poté přijde dosti zásadní veletoč, role se poněkud pozmění a závěrečná třetina už se pohybuje v rovině dramatu. Napsané je to dobře, Jessica Biel dobře vypadá a Jodelle "Silent Hill" Ferland taky roste do krásy. Problém je, že se film ve své roztěkanosti mezi žánry i vyprávěcími polohami chová jako dement. Proč July cupitá po té opuštěné budově a hraje si na bububu s chlapečkem a jeho maminkou? Abychom na chvíli věřili, že koukáme na horor? Stejně jako jsme před chvílí koukali na thriller a později budeme koukat na soudní drama? Na to kašlu. Pascal Laugier má určitě potenciál, nicméně tady jako by se nechtěl věnovat slušně napsanému příběhu a příliš se soustředí na efektnost jednotlivých žánrových složek.(1.10.2012)

I když je Tall man žánrově naprosto jiný film než Martyrs, jsou si v mnoha věcech velmi podobní... A to ve skvěle řemeslně zvládnutém zpracování a naprosto směšné pointě, po jejíž shlédnutí jsem měl pocit, jako by mi Laugier zase plivnul do ksichtu... Takže stejně jako u Martyrs, do poloviny výborný mysteriózní thriller, ale potom se děj obrátí úplně jiným směrem, začne neuvěřitelně zdlouhavé vysvětlování a film tak pomalu plyne až k zcela neuvěřitelnému závěru...(10.8.2012)

Nemám rád filmy, které divákovi přes hodinu něco předkládají, a pak to během krátké vysvětlující chvilky překlopí úplně naruby (např. Nabít a zabít). The Tall Mann ale typ takového filmu není, dávkuje informace postupně a co je podstatné, ty dávají zpětně smysl. Během celého filmu tak může divák změnit na postavy dvakrát až třikrát názor právě podle dodaných informací skrz vyprávění. Jeden z nejlepších žánrových crossoverů, co jsem za poslední roky viděl.(30.12.2012)

Když se povede do filmu obsadit správné herce, je to paráda. Když jsou navíc herci dobří a dokáží se vžít do svých rolí. Není nic lepšího. Všem v tomhle snímku jsem věřil každé slovo. Navíc se režie a scénář zbavili obvyklích klišé, které tak často doprovází podobně laděné filmy. Tenhle mysteriozní napínavý snímek si se mnou několikrát pohrál, že jsem opravdu netušil jak dopadne, a Jessica Biel až překvapivě zvládla hlavní roli. Nebudu zde rozebírat, jestli je správné (ospravedlňující, nebo společensky přijatelné) co se v tomhle filmu "dělo". Každopádně to kvalitní myšlenku má, a tak to mám rád. Za mě 80%(6.10.2012)

Tajemný muž klame tělem. Tváří se jako nesmělé dítko hrající si v koutě, aby následně překvapilo svou atmosférou i řemeslným kumštem. Vizuálně oku lahodící titulky vystřídá ponurá současnost totálního zapadákova obklopeného lesy a skálami, kde místní nemají peníze, zázemí, cíle ani ideály. Zneklidňující záběry tak hned od prvních minut skládají pomocí výmluvných detailů realitu místa, kde lidé dodnes vzpomínají na pracovní příležitosti v uzavřených dolech. Nezaměstnanost vystřelila nahoru, místní nacházejí klid u lahve alkoholu, a tak trochu se tu navíc zvyšuje věkový průměr. Beze stopy tu totiž mizí děti. Lidé za vytraceným dětským smíchem vidí legendu o muži v plášti, který unáší malé děti. Takže nastávající matky by měly možná projekci vynechat, ti ostatní si můžou užít slušivý thriller, který ale nakonec sám sobě podrazí nohy. Jak už to tak bývá, ve druhé polovině totiž začnou vylézat i ne úplně uspokojivé odpovědi. K nějakému scénáristickému peklu to ale zdaleka nesklouzne, takže si dál můžeme vychutnávat velmi slušně napsanou i zahranou postavu Jessicy Biel, která (překvapivě v tomhle žánru) podává jeden ze svých nejvyrovnanějších dramatických výkonů. Divák jí onen pocit nekonečného prázdna poté bez větších obtíží uvěří. Laugier solidně manipuluje s divákovým očekáváním, vzpírá se klasickým postupům a po řemeslné stránce tlačí tuhle surovou látku do áčkových vod. Většina fíglů působí čistě, jednoduše a účinně. S ubíhajícím minutami je však stále jasnější, že scénář potřeboval o trochu lepší zacházení. V rámci žánru přesto převládá spokojenost, a i když tu divák nebude zažívat předinfarktové stavy, uhýbání do jiných žánrů neotráví. Nakonec zabrnká na sociální strunu, aneb bojujme proti zkaženým rodičům v tomhle už dávno nespravedlivém světě. Docela vyzrálý kriminální thriller.(14.12.2012)

• - Napriek tomu, že sa dej filmu odohráva v USA, tak jeho filmovanie prebiehalo v kanadskej provincii Britská Kolumbia. (MikaelSVK)

• - S největší pravděpodobností je film insiprován duchem jménem Slender man, který má odnášet děti a potom je jíst. (josefklimes)

• - Spoiler: Ve scéně z vězení, kdy Julia Denning (Jessica Biel) hovoří k jedné z matek ztracených dětí, hlavní protagonistka v detailním záběru bez střihu za celou minutu ani jednou nemrkne. Běžně přitom lidské oko mrkne v průměru 10-15krát za minutu. (Hallam)