Kód Enigmy

• Austrálie

• Nový Zéland

Válečný / Životopisný / Thriller / Drama

Velká Británie / USA, 2014, 109 min

Drama nadupané britskou hereckou elitou a doprovázené špičkovou hudbou Alexandra Desplata, které u mě selhalo na logické, emocionální i příběhové úrovni. Předně, tenhle film je opravdu jen inspirovaný historickými fakty. Film vás vede k tomu, abyste si mysleli, že Turing byl sociálně neschopný génius, ke kterému se jeho kolegové ošklivě chovají, protože ho nechápou. Génius, který prakticky svépomocí sestrojil stroj, který prolomil kód Enigmy. Už vám ale neřekne, že Turing rozpracoval a zdokonalil stroj, na kterém předtím roky pracovali Poláci. A že ten stroj nesestrojil ručně Turing, ale Harold Keen (na základě Turingových pokynů). Anebo (!SPOILER!), že ona sebevražda není jasná na sto procent - Turing se otrávil kyanidem, se kterým pracoval, takže se mohlo jednat o nehodu. To, že si film s fakty nakládá po svém, by mi tolik nevadilo (jedná se přeci jenom o uměleckou licenci), ale on ten scénář je očividně napsaný hrozně na efekt a obsahuje účelové zvraty typu "chci tě ochránit, proto ti řeknu, že k tobě nic necítím", za které by se nemusela stydět leckterá argentinská telenovela. Takový film u mě prostě nefunguje a nemůžu ho brát vážně. 50 %(23.3.2015)

Smutné a tragické z tolika důvodů a také výborně natočené. Opravdu krutý pohled na to, co dokáže homofobie a ignorace a sexismus. Všechny časové roviny byly výborně propletené a každá fungovala perfektně na dramatické i emocionální rovině. Desplat je opět výjimečný. Knghtley je jako vždy úžasná a Cumberbatch si za to zdrženlivé, ale tak silné vyjádření emocí zaslouží Oscara. Zatímco The Theory of Everything je standardní životopis, The Imitation Game je plnohodnotné drama s velkým přesahem, které by se mělo promítat na každé škole.(9.1.2015)

Válka nebyla vyhrána jen na bitevním poli, ale i zpoza stolu. Imitation Game zase jednou dokazuje, že nejlepší příběhy píše život sám a z druhé světové války mohou režiséři čerpat snad donekonečna, aniž by tématem takové filmy připomínaly ohranou desku. Benedict byl ve své roli muže, který přišel s první myšlenkou na počítače a v podstatě zkrátil válku (odhadem) o dva roky, aniž by si za to mohl nárokovat nějaké zásluhy, přesvědčivý. Dokonce natolik, že se mu podařilo zmírnit averzi, kterou jsem k němu doposud chovala. Ke Keiře nemám příliš co říct; dobové filmy vylepšené o její přítomnost jsou balzámem na duši. A upřímně, bez ní bych o Imitation Game ani nezavadila pohledem. Co se příběhu týče, připadá mi, jakoby se tvůrci nemohli rozhodnout, jestli se zaměřit více na prolomení šifer nebo podivnou povahu a sexuální orientaci onoho matematika. V mnoha chvílích mi to připadalo hodně nedotažené, bohužel. Nejsilnější zbraní filmu jsou jednoznačně momenty Benedicta a Keiry, jejich neobvyklé přátelství mě bavilo a mělo jiskru. Možná proto, že oba jsou ve skutečnosti dobří přátelé, skutečně za sebou stojí a brání jeden druhého a to se promítlo i do filmu. Jinak si pravděpodobně při zmínce o tomto filmu vzpomenu jen na prolomení Enigmy a za čas možná ani to ne. Řekla bych, že IG pluje v takových dosti standardních vodách, což nemusí být nutně negativum, ale obávám se, že tenhle snímek nebude zlomovým bodem, díky kterému by si každý Turinga zapamatoval. Nicméně, na Keiřin nástup jen tak nezapomenu :) A co tedy budeme dělat? - Budeme luštit nerozluštitelný nacistický kód a vyhrajeme válku. - Aha.(27.3.2015)

Možná šité na míru Akademii, nicméně nesmírně zajímavý Nor Morten Tyldum, pro Zlatého glóba si dnes v noci po zásluze jdoucí Benedict Cumberbatch (alespoň můj soukromý tip stíhaný nemocným fyzikem Eddieho Redmaynea) a skvěle hrající opora hlavního hrdiny Keira Knightley předvádějí v klíčových momentech jistou ruku. Každý jednou zanecháme nějaký odkaz nebo dědictví – někdo třeba šest dětí a spoustu dluhů, jiného si budou pamatovat jako nesnesitelného mrzouta, další jako naivní citlivku; odkaz britského matematika, logika a kryptoanalytika Alana Turinga je naopak úctyhodný. Úspěšně luštil německé tajné kódy, ač byly po další dekády jeho zásluhy pečlivě vymazané a veřejnosti zamlčované. Tyhle bystré mozky (celá parta je obsazená výbornými herci) jsou sice nesmírně soustředěné, ale také nečekaně hodně vtipné a trefné – britská komediální škola v plné síle. Kombinace dramatického lámání kódů, prostupování slupkou asociálního individua a humorných momentů je trefou do černého. A to samozřejmě nelze opomenout, že Turing byl praktikující homosexuál, což v dané době nedělalo dobrotu. Tvůrci nám nabídnou tři vzájemně se prolínající časové roviny – hluboko před kódy, během jejich luštění a několik let poté, kdy je Turing vyšetřovaný ze špionáže. Lákají všechny tři. Osobitý Cumberbatch logika přetavil v traumatizovanou, zranitelnou a neuvěřitelně vrstevnatou postavu, která musí zajímat. A mě těší, že tu mám po dlouhých letech životopis, který bych rád brzy viděl znovu.(11.1.2015)

Řešit záhady, odhalovat skryté souvislosti a přitom si občas trošku zakryptografovat - to mě hrozně baví. Samozřejmě v poloze ležmo naproti obrazovce se slušnou uhlopříčkou, ale přesto jsem se hrozně těšil na to, kterak mí oblíbení herci vyřeší záhadu všech záhad. Nic takového se bohužel nestalo, neboť jsem dvě hoďky sledoval sestrojování počítacího aparátu, jehož konstrukci jsem nerozuměl a tak mne klapající otáčení válečků neuvádělo v tichý úžas. Vlastně jsem se spíše nudil, sledoval přitom zajímavý vývoj vztahů mezi génii, ale nakonec ani to vyšetřování na téma "komu a kam HO zasouvá hrdinný Turing" ve mně nevzbudilo větší než průměrné emoce.(18.5.2015)

• - Herecké duo Benedict Cumberbatch a Keira Knightley sa stretlo už v predchádzajúcom filme z obdobia 2. svetovej vojny, a to Pokánie (2007). (MikaelSVK)

• - Alan Turing (Benedict Cumberbatch) se krom prolomení kódu a založení základů pc světa „podepsal“ i v biologii, kde vysvětlil periodicky opakující se struktury v biologických systémech (např. zebří pruhy). (PP66)

• - Stredné meno Joan Clarke (Keira Knightley) je Elizabeth. Ide už o tretí film, v ktorom sa postava Keiry volá Elizabeth. Ďalšími postavami sú Elizabeth Bennet (Pýcha a predsudok, 2005) a Elizabeth Swann (Piráti Karibiku). (Carol Pifková)