Kód Enigmy

• Austrálie

• Nový Zéland

Válečný / Životopisný / Thriller / Drama

Velká Británie / USA, 2014, 109 min

Akademikům na míru šité drama, které nemá nikoho pobouřit ani urazit, ale jen poutavě převyprávět část rozkryté konspirační mozaiky, stojící za vítězstvím spojenců v druhé světové válce. Alan Turing je něco jako modla mého studijního oboru a možná je to i tím, že vím trochu víc než se promítlo do snímku, proč nemůžu jít do plného hodnocení. I přesto, že jde o skvělý a poutavý snímek. Finále ztrácí na zajímavosti, tím že neukazuje pád hvězdy v plné síle a odbude ho textovými vysvětlivkami (kde je fandovství Sněhurky a kyanidové jablko?), nabídne smutné pokroucení hlavou nad tím jak se zacházelo s homosexuály v matičce Anglii po druhé světové válce. Je sympatické že pro mě téměř neznámý režisér Morten Tyldum skrze flashbacky nabízí trochu komplexnější náhled na osamělého podivína, kterého zcivilizovala až úžasně roztomilá Keira Knightley. Cumberbatch je skvělý zase trochu jinak, sympaticky hraje už od začátku nesympatického... heh doktora Spocka minulého století. O šifrování se nedovíme skoro nic a o tom jak to všechno fungovalo taky ne. Od toho tu asi má být Wikipedie nebo co. Ano to mi trochu vadilo. Ale jako drama zvláštního člověka Kód Enigmy, i díky nádherné Desplatově hudbě (letos dvě nominace na zlatého plešouna mluví za vše) funguje přímo nádherně.(16.1.2015)

Drama nadupané britskou hereckou elitou a doprovázené špičkovou hudbou Alexandra Desplata, které u mě selhalo na logické, emocionální i příběhové úrovni. Předně, tenhle film je opravdu jen inspirovaný historickými fakty. Film vás vede k tomu, abyste si mysleli, že Turing byl sociálně neschopný génius, ke kterému se jeho kolegové ošklivě chovají, protože ho nechápou. Génius, který prakticky svépomocí sestrojil stroj, který prolomil kód Enigmy. Už vám ale neřekne, že Turing rozpracoval a zdokonalil stroj, na kterém předtím roky pracovali Poláci. A že ten stroj nesestrojil ručně Turing, ale Harold Keen (na základě Turingových pokynů). Anebo (!SPOILER!), že ona sebevražda není jasná na sto procent - Turing se otrávil kyanidem, se kterým pracoval, takže se mohlo jednat o nehodu. To, že si film s fakty nakládá po svém, by mi tolik nevadilo (jedná se přeci jenom o uměleckou licenci), ale on ten scénář je očividně napsaný hrozně na efekt a obsahuje účelové zvraty typu "chci tě ochránit, proto ti řeknu, že k tobě nic necítím", za které by se nemusela stydět leckterá argentinská telenovela. Takový film u mě prostě nefunguje a nemůžu ho brát vážně. 50 %(23.3.2015)

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale tenhle flák má tolik kvality, že ji býval mohl celé ty dvě hodinky rozhazovat po Lucerně a ještě by mu zbylo ke snídani. O Mortenu Tyldumovi jsem toho do předvčerejška věděl ještě méně než o čínském pravopisu, jako on mně bych si přál umět se představovat každé nové dívce. Vyprávět vám o hereckých výkonech je ještě zbytečnější než házet kostky cukru do kakaa, tady si musel přijít na své každý, kdo aspoň občas mrknul na plátno. Co bych ale já osobně chtěl vyzdvihnout nad ostatní, je humor. Namontovat vtip do rekonstrukce boje s nacistickým hnojem, udělat z té doby místy až idylku, ale přesto zachovat děsivou přítomnost zla, to chce podle mě talent, jaký by nenašel ani Rytmus s Dejdarem.(29.1.2015)

Řešit záhady, odhalovat skryté souvislosti a přitom si občas trošku zakryptografovat - to mě hrozně baví. Samozřejmě v poloze ležmo naproti obrazovce se slušnou uhlopříčkou, ale přesto jsem se hrozně těšil na to, kterak mí oblíbení herci vyřeší záhadu všech záhad. Nic takového se bohužel nestalo, neboť jsem dvě hoďky sledoval sestrojování počítacího aparátu, jehož konstrukci jsem nerozuměl a tak mne klapající otáčení válečků neuvádělo v tichý úžas. Vlastně jsem se spíše nudil, sledoval přitom zajímavý vývoj vztahů mezi génii, ale nakonec ani to vyšetřování na téma "komu a kam HO zasouvá hrdinný Turing" ve mně nevzbudilo větší než průměrné emoce.(18.5.2015)

Upřímně? Takové to obsazování právě letících osob do všeho, co se zrovna namane (od letních blocbusterů po oscarová dramata), nemám ráda. Ve většině případů jim to totiž spíše uškodí než pomůže; v roli, pro kterou si je masy diváků zamilovali, jsou úžasní, ale na tohle už zkrátka nemají. S těmito předsudky (a řádnou dávkou skepse) jsem tudíž přistupovala i k „The Imitation Game“ a víte co? Sherlock hrát umí. K filmu jako takovému řeknu jen tolik, že oscarovou nominaci za Nejlepší film roku (Nejlepšího herce v hlavní roli, Nejlepší adaptovaný scénář a Nejlepší hudbu) plně chápu, nechybí nic, co by mělo kvalitní životopisné + historické drama obsahovat a ač v kině (kvůli pocitu trapnosti) většinou nebrečím, závěrečná scéna mi z oka dvě tři hrachovité slzy přeci jen vytlačila.;-) Těm méně tolerantním ještě prozradím, že téma homosexuality, je zde zobrazeno jen okrajově a velmi citlivě, žádné tlačení na pilu, jak je dnes zvykem, ale i tak se pár šermířů s krucifixem určitě najde... Film skvělý, projekce otřesná. 4,5*.(31.1.2015)

• - Alan Turing v roku 1954 ako 41-ročný spáchal samovraždu tým, že zjedol jablko, do ktorého si napustil kyanid. Odkaz na to môžeme vidieť najprv na začiatku filmu, keď zo zeme zbiera čiastočky kyanidu a neskôr v scéne, kde každému členovi tímu dá jablko. (tomas999)

• - Winston Churchill vyhlásil, že Turing mal ako jednotlivec najväčší podiel na britskom vojenskom ťažení. (jofffo1)

• - Turing bol v roku 1952 odsúdený za homosexualitu (v tom čase stále kriminalizovanú) a rozhodol sa prijať chemickú kastráciu namiesto väzenia. V roku 1954, šestnásť dní pred jeho 42. narodeninami, Turing zomrel na otravu kyanidom a jeho smrť bola neskôr oficiálne označená za samovraždu. Až v roku 2009, vzhľadom k masívnej internetovej kampani, britský premiér Gordon Brown uskutočnil oficiálne ospravedlnenie celej rodine Alana Turinga a komunite LGBT pre spôsoby liečby britskej vlády zo čias Turinga. V roku 2013 kráľovná Alžbeta II. udelila Turingovi posmrtné ospravedlnenie. (jofffo1)