Kód Enigmy

• Austrálie

• Nový Zéland

Válečný / Životopisný / Thriller / Drama

Velká Británie / USA, 2014, 109 min

Nejsem z největších fandů Benedicta Cumberbatcha, ale tuhle roli zvládl dokonale. Film je zajímavý už námětem a odvahou pustit se znovu do již natočeného příběhu. Docela vynalézavé jsou návraty do minulosti s prostřihy do budoucnosti. Celková atmosféra jakési komorní, ale nesmírně významné části světové války vytváří pocit originálnosti.(15.11.2015)

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale tenhle flák má tolik kvality, že ji býval mohl celé ty dvě hodinky rozhazovat po Lucerně a ještě by mu zbylo ke snídani. O Mortenu Tyldumovi jsem toho do předvčerejška věděl ještě méně než o čínském pravopisu, jako on mně bych si přál umět se představovat každé nové dívce. Vyprávět vám o hereckých výkonech je ještě zbytečnější než házet kostky cukru do kakaa, tady si musel přijít na své každý, kdo aspoň občas mrknul na plátno. Co bych ale já osobně chtěl vyzdvihnout nad ostatní, je humor. Namontovat vtip do rekonstrukce boje s nacistickým hnojem, udělat z té doby místy až idylku, ale přesto zachovat děsivou přítomnost zla, to chce podle mě talent, jaký by nenašel ani Rytmus s Dejdarem.(29.1.2015)

[imdb: 8.1/10] | me: Vynikajúci Cumberbatch v rovnako kvalitnom spracovaní toho algoritmicky najpodstatnejšieho, čo stálo za taktickým víťazstvom spojeneckých vojsk nad fašizmom. Film, ktorý svojou kvalitou vzdáva adekvátny holt jednému z najvplyvnejších vyzionárskych mozgov sveta. Silný smutný príbeh, ktorý núti zamyslieť sa. Respekt Mr. Turing. Do you know why people like violence? It is because it feels good. Humans find violence deeply satisfying. But remove the satisfaction, and the act becomes... hollow. (16.5.2015)

Ohromujúci životopisný snímok, ktorý funguje bez zaváhania vo všetkých rovinách a aspektoch. Historicky mrazivé obdobie 2. svetovej vojny odkrýva svoju ďalšiu (mnou doteraz nepoznanú) tvár a odhaľuje tajomstvá skupiny géniov na čele v geniálnym profesovom Turingom. Premlčaný a neocenený hrdina v boji proti nacistom, no ešte väčší boj sa odohrával v jeho vnútri a najväčším nepriateľom boli predsudky. Skvelo fungujúci koncept (priaznivci filmu A Beautiful Mind budú vo vytržení), ktorý dáva zrkadlo spoločnosti. Príbeh je silný a krásne jednotný, žiadna scéna nieje premárnená a všetko tiká ako hodinky, a je vidno, že tvorcom záležalo na obsahovej stránke rovnako ako technickej, či vizuálnej. Hudba, kamera, filtre, všetko hrá podmanivými dobovými tónmi, čo navodzuje autentickú atmosféru. Rozhodne tak neváhajte so zhliadnutím, pretože by ste prišli o jeden výnimočný film, film o príbehu, na ktorom záleží, o udalostiach, ktoré zmenili históriu a hlavne o mužovi, bez ktorého by tu mnohí z nás dnes možno ani nečítali túto recenziu na našich Turingových prístrojoch. 95%.(20.1.2015)

Nejradši bych Kódu Enigmy napálil trojku, ale tu už jsem dal koktavcovi, kterej mě teda bavil ještě o něco míň, takže se odhodlám ke čtyřem análním otvůrkům. Nemám potřebu být nijak homofóbní, jak jsem si tady přečetl u některých zpuchlých individuí, ale v podstatě krom výborného Cumberbatche nemám moc za co nadějného Tylduma vychválit. Jakous životopisnou hodnotu ten příběh má, ale nevyhýbá se zkratkovitosti a účelovosti, přitlačit šlo stejně jako u koktavca na válečných scénách (co to je kurva za módu točit válečný filmy bez války?), čím dál víc averzní jsem na kuní xicht Kiery Knightley. Eh, čekal jsem mnohem víc, ale tématicky to za podívání stojí, i když ani ten problém britské konzervativní homofobie tady není dostatečně vyzdvihnut, když se teda nešlo do bojování. Předtitulkový text, že se za rok Turing (údajně) sám zabil, mi teda připadá jako dost málo vzhledem k tomu, že ho Alžběta, ta samá Alžběta, rehabilitovala in memoriam. Škoda, mohlo to být lepší. 70%(12.1.2015)

• - Aby byl Benedict Cumberbatch ve své roli Alana Turninga věrohodnější, nosil po celou dobu natáčení zubní protézu, o kterou si sám požádal. Nikdo ze štábu to po něm nevyžadoval. (filmsim)

• - Alan Turing (Benedict Cumberbatch) ve čtvrté minutě filmu řekne: "Nepotřebuji Bobíky". Má tím na mysli typické anglické pochůzkáře s černou helmicí, kterým se ve Velké Británii lidově říká Bobíci. (P. J. D.)

• - Hlavnú postavu vo filme mal pôvodne stvárniť Leonardo DiCaprio. (misterz)