"Víš, co mi přijde zvláštní?- Ne, co. -Že jsme letos nedostali čokoládový písmena... -Snížili rozpočet to bude tím." Celkově podprůměrný horor s příjemnou atmosférou a pár fajn scénama. Sám o sobě na dvě hvězdy, ale jelikož mám v celku rád tenhle styl filmů (Rare Exports vládne) a navíc je 5. prosince tak mírně nadhodnotím.(5.12.2012)

• J*A*S*M

Mikuláš ztratil plášť, Mikuláška sukni, hledali, nenašli, byli oba smutní. A já byl smutný s nima /víc než obvykle/, protože z nadějně vyhlížejícího snímku se vyklubal velmi nudný slasher, který se může pochlubit maximálně tak netradičním záporákem. Pobaví či postraší jenom pár jednotlivých scén (napočítal jsem všehovšudy čtyři), ale jako celek se snímek topí v záplavě nudných dialogů a slasherových klišé. Promarněná šance, ultimátní hororové béčko s Mikulášem v hlavní roli si dokážu představit velmi lehce, takováto sterilní filmařina ale rozhodně nemohla být cestou k němu. Koukněte se radši na Rare Exports.(14.9.2011)

CITÁT - Rodiče vám právě řekli, že neexistuje.......... 1492 5. prosince to je historicky první údaj o Mikulášovi, zde začíná jeho pověst o "rozdávání dárků". Tento počátek je hodně krvavý a rozhodně bych k tomu nepouštěl děti. Příběh se pak rázně přesune přes rok 1968 opět 5. prosinec a opět plno krve až do současnosti. Amstredam datum....no, hádejte....5. prosince. CITÁT - Ale ta ještě furt věří na Mikuláše............ Jednou za čas je na svátek Mikuláše úplněk a nesvatý se vydává do ulic, ne dávat dárky, ale brát, plenit a zabíjet. Bomba, křesťani musej z toho snímku šílet. Mimochodem Mikuláš je perfektně namaskovanej a jeho kůň mu prostě sluší. A najde se i pár lidí, kteří na krvavého Mikuláše věří. A když mluvím o tý krvi, nebojte bude jí prolito dost. CITÁT - Toho pravého poznám hned............. Upřímně řečeno jsem se několikrát nefalšovaně i falšovaně leknul. Líbila se mi i práce kamery. Některé záběry za to stojí. Například průchod kamery ze zasněžené ulice do teplého obýváku. Nebo honička po střechách Amstredamu. Vím, že triková stránka je slabá, ale viděl jsem i o dost horší. A z téhle vyzařuje síla. CITÁT - On nejede autem, má koně............. Ve filmu zemře i několik desítek dětí což možná v někom vzbudí empatie, ale to je prostě Mikuláš. Dobře zpracované, krvavé a někdy i humorné.(9.6.2012)

Je to celkom dobrý horor z holandskej produkcie. Má veľmi dobrý príbeh o Mikulášovi, ktorý v minulosti spolu so svojou družinou kradli a vraždili, za čo sa im dostalo zaslúženého trestu, ale aj tak úplne nezmizli, pretože pokiaľ je piateho decembra spln, vrátia sa, aby urobili zkázu a zabili každého, kto sa im dostane do cesty. Ale policajt, ktorému v detsve vyvraždili rodinu ich už chce raž a navždy zastaviť. Spracovanie je celkom dobré, po zaujímavom historickom úvode a časti v nedávnej minulosti sa už dej presunie do súčasnosti, kde to chvíľu vyzerá na typický teenagerský horor kvôli ich nadmernému výskytu, ale našťastie sa tak nestane a aj túto počiatočnú polhodinu sa je na čo pozerať, je tu viacero slušných scén a teenageri až tak moc priestoru nemajú a zvyšok filmu už je správne akčný, takže zo spracovaním ani nemám problém. A potešil ma aj dobrý záver. Trochu ma prekvapilo, ale rozhodne nie v zlom, že sa film ani moc nesnaží o humor. Od tejto tématiky som očakával typické čiernohumorné podanie a aj keď nejaký humor sa tu predsa len nájde, ale nie je ho moc a film má väčšinu času skôr takú vážnejšiu atmosféru, ale samozrejme nie v štýle, že sa má divák báť o postavy, stále je najzábavnejší Mikuláš. Krvavých scén je tu pomerne dosť a som rozhodne spokojný. Viacero ich je mimo záber, čo sa dá hlavne pri likvidácii detí alebo úplne nedôležitých postáv pochopiť, ale našťastie väčšinu je vidieť, sú slušne krvavé, nechýbajú useknuté časti tiel, poteší viacero vydarených momentov, prípadne nápadov, fanúšika potešia. A najzaujímavejšie je záverečná likvidácia členov zásahovej jednotky, ale zaujme ich výrazne viac. O klasickej hororovej atmosfére alebo napätí sa tu samozrejme ani moc hovoriť nedá, pri tejto tématike ani nie sú moc vhodné. Problém nemám ani s hereckým obsadením, hlavné postavy sú bez problémov a nesklame ani zvyšok. Réžia mohla byť aj o niečo lepšia, ale určite nie je zlá a čo sa týka technickej stránky, v niektorých prvkoch by sa dala vylepšiť, hlavne niektoré efekty ako pri jazde na koňovi po strechách, kde to predsa len zaostáva, ale väčšina je na tom dobre. Som spokojný, kultom sa tento film určite nestane, táto tématika ponúka stále slušný potenciál, ale dej je správne svižný a bez výraznejšie rušivých scén, Mikuláš po všetkých stránkach dostatočný a s dostatkom zabitých. Nič viac som ani nečakal. 72%(7.12.2011)

• 666teen

V Holandsku se ozlombrko hulí ušlechtilé traviny, pročež tady si nejsem záměrem tvůrců zcela jist. Výsledek jejich smažení tomu odpovídá. Po shlédnutí Rare Exports někoho napadlo, že po Santovi je další kandidát na zabijáckou mrchu bodrý tlusťoch s nůší a přáteli na nejvyšších i nejnižších místech. Dáme mu pěknou berlu k zabíjení, kterou mu bude závidět i frontman každé blackmetalové smečky, nějaké ty pohůnky a necháme tomu volný průběh. Všechno špatně. O dva špeky dál to mohlo i bavit. Takhle, satanžel, vítězí na celé čáře norský, lidožravý Santa.(24.5.2012)