Rubber

• Česko Guma (více)

Když Robert, neživá pneumatika, objeví své destruktivní telepatické schopnosti, zaměří svou pozornost na jedno pouštní město a zejména ho zaujme záhadná krásná žena, tou je doslova posedlý…  Hororová komedie režiséra Quentina Dupieuxe vypráví příběh obyčejné pneumatiky pohozené v kalifornské poušti, která náhle nevysvětlitelně ožije. Jakási záhadná síla udržuje pneumatiku jménem Robert v pohybu a jak se řítí silnicí, objeví v sobě telepatické síly, díky nimž dokáže zničit cokoliv se mu zachce. Zpočátku se spokojí s lovem drobných pouštních zvířat a vyhazováním různých věcí, ale brzy se jeho pozornost stočí k lidskému druhu a zvláště jej zaujme záhadná krásná žena. Robert se stává chaotickou silou, po níž zůstává široký pás zkázy napříč pouštní krajinou. Rubber je chytrý, zábavný a originální hold kinematografické koncepci "bez příčiny". (oficiální text distributora)

Immortal17

Vraždící pneumatika? Proboha, kde na takové nesmysly chodí? Děj vážně nemožný, proč, jak, kde, kdy? Nechápu jaksi smysl filmu, ale jak bylo řečeno na počátku filmu: Neexistují žádné důvody... ALE, jak se má člověk soustředit na děj, když nechápe o čem film vůbecpojednává? Pneumatika přece nikdy nemůže mít telepatické schopnosti, proboha. Spoustu lidí ho chválí, jak však nemám proč, nemá to hlavu ani patu, postrádala jsem pointu a smysluplný konec. Film je od samého začátku fiktivní a po celý děj filmu sami sobě pokládáte otázku 'PROČ?'. Tohle je opravdu záležitost vkusu, hodnotila jsem podle toho jaké jsem měla při sledování pocity a také podle toho, že existují i daleko lépe natočené horory s "bezmyslným" dějem. Ani efekty mě nijak moc nezaujaly, ani trochu jsem se nebála, natož lekala, spíš to bylo tak absurdní až jsem se místy zasmála. Jsem docela zklamaná. Myslím si, že to mohlo být i lepší, ALE i také horší, proto jen 35%. ()

gambit

Tak jsem zkouknul Rubber a musim říct, že jsem dostal uplně něco jinýho než jsem čekal. Místo klasickýho béčkovýho slasheru jde spíš o jakousi společenskou satiru plnou naprostých wtf momentů, kde nic nemá svůj důvod.. Sice bych každej záběr krátil tak o třetinu, páč tempo občas padá k nule, ale brilantní kamera to do značný míry zachraňuje. Každopádně se jedná o ryze áčkovej artovej úlet, kterej mě i přes nudnější pasáže vysloveně bavil. P.S. Je neuvěřitelný, jak dobrá filmařina dokáže naprosto věrohodně vtisknout život a osobnost i takový věci jako je pneumatika :) Klobouk dolů.. ()

okkac

Jestli je něco geniálnějšího, než námět o oživlé pneumatice, která díky telekinetickým schopnostem dokáže, že lidem explodují hlavy, tak už nevím co. Bohužel to mohlo být zábavné béčko s masakrem plno vybuchujících hlav. Zde je to celkem artový pokus o něco, co jsem moc nepochopil, ale asi prostě "no reason" Ale snaha se cení. 60% ()

tom88

Čo k tomuto dielu dodať ? Každopádne neskutočne originálne, nápad, ktorý môže napadnúť len úplneho magora a nápad zrealizovať toto je ešte absurdnejší. Ja som rád, že to vzniklo, sú to skvosty vo filmografii. Vždy som za niečo originálne, aj keď sa dopredu vie, že to nemôže dopadnúť dobre. Guma dopadla priemerne a myslím, že to je obrovský úspech. Je to síce hovadina na eNtú a netreba sa nad tým zamýšľať. Tvorcovia to zobrali vážne a vložili do projektu nejaké peniaze. Scény pôsobili skôr úsmevne, ale to sa aj očakávalo, veď už z traileru bolo cítiť, že pôjde o niečo maximálne absurdné. Žijúca pneumatika, čo viac si môže fanúšik originality priať. Rozhodne som sa pobavil. 55% ()

3n3my

Prečo nie? Viacžánrový mix obsahujúci množstvo otázok, a len niekoľko málo odpovedí. Ale aj také treba. Guma mi dala určite viac ako hocaká trápna americká teenage comedy s polonahatými fešandami. ()

sir-dave odpad!

Ach jo, to byla blbost :-)) Pojď a zabij mě zm*dgumo. Scénka, když lákají pneumatiku s motelového pokoje, byla až uchýlná. Dupieux to bral s nadsázkou, proč by guma telepaticky nemohla zabíjet ale lépe by se vyjímala spíše v nějakém kraťasu. No reason tomu dát lépe než odpad ()

HorrFi

Kdybych občas neměl chuť na nějakou podivnost, tak bych smysl tohohle filmu asi moc nepochopil, ale musim říct že to mělo do sebe.. malinko jsem se zasmál a to stačí.. ()

SeanLSD

Lahôdka pre filmových vedcov. ___ V púšti sa jedného dňa prebudila k vedomiu guma, Len tak. Bez dôvodu. Na svojej ceste za sebaurčením sa najskôr len tak aj kotúľala, no potom sa našla ako hororové bezdôvodné Zlo. Stala sa Gumou, archetypálnou hororovou vzburou proti svojmu Stvoriteľovi a hlavným hrdinom filmu, ktorý je "oslavou toho najsilnejšieho filmového prostriedku - len tak. Bez dôvodu." ____ Doteraz som si myslel, že Quentin Dupieux je hlavne nesmierne nadaný surrealista a veľký vtipálek, ale až pri GUME mi naplno došlo, akým je súčasne veľkým znalcom filmových postupov. Vo svojej absurdne zábavnej hračičke dokáže točiť naraz horor, paródiu na horor, pojednanie o horore aj podobenstvo o filmovom priemysle a filmovom divákovi. Na môj vkus je to možno trochu moc silené, ale gumu - zlo - ani filmový priemysel to nezaujíma - valí sa aj cez mŕtvoly, až kým sa nezastaví až pred samotným Hollywoodom. ()

Doudis19

Originální a zpočátku i zábavná absurdita, která postupem času ztrácí zábavnost a originalita se stává natolik otravná, že i přes krátkou stopáž začně Guma ohromně nudit. ()

baruss

Alegória na bezdôvodnosť iných filmov. Proste vytýka iným filmom to čo sa mne na nich nepáči. Na parádu ()

Gothar

K Rubber som pristupoval opatrne, nevedel som, čo mám čakať. Nakoniec sa z toho vykľul priemerný film so snahou o trochu filozofie, tak či tak je to ale veľmi originálny počin. Takže preto mu dávam 3+1* za originalitu. Pobavili hlavne scény z bežného života pneumatiky - prechádzka krajinou, pitie, sledovanie televízie a tak :) ()

kinghome

Ten film má všechno! Zrození "hlavního hrdiny", telepatické schopnosti, luxusní příběh a skvělý herecký výkon Gumy! Prostě jsem věřil, že ta guma fakt umí praskat hlavy! Byl to mazec xD takhle absurdní film jsem ještě neviděl. A krví se nešetří což je taky fajn. já byl spokojenej. 80% ()

rowdys

Film údajne bez príčiny a pritom príčina jeho vzniku je nad slnko jasná - si to ty, divák, ktorý zožerie všetko čo mu Hollywood naserie do taniera. Jedna metafora strieda druhú a tak sa smejeme do ksichtu ani nie tak biznisu, ale sami sebe, pretože za súčasný stav Hollywoodu si môžeme vlastne sami. Jedinú výčitku mám k minutáži, ktorá má nadváhu aspoň 10 minút. Plus, Rubber je ďalší dôkaz toho, že i s DSLR sa dá natočiť plnohodnotný film. Way to go, 5DMKII! ()

Javad

Jednu vec nemôže nikto RUBBER uprieť a to je naozaj originálny nápad o vraždiacej pneumatike, ktorá keď stretne niečo živé, začne vydávať divné zvuky, roztrasie sa, a následne zvieratá a ľudské hlavy začnú vybuchovať. Netradičný film, nič viac. ()

uiu

Ihned od začátku nám tvůrci poskytnou menší zamyšlení se nad stupiditou některých filmů, tudíž divák ví, že si jsou sami vědomi toho, že tento film je jen další stupidita. Pak tedy nechápu nízké hodnocení některých uživatelů. Možná je na chybě zásadní fakt, že trailer nekoresponduje s filmem :) Když se podíváte na trailer, očekáváte šílenou komedii, u které se budete válet smíchy... ale chyba lávky. Buďto trailer není dílem tvůrců tohoto filmu, nebo se jedná o další stupiditu filmu mířenou na diváka, kterého zaujme trailer a podívá se na film, který je úplně jiný, než ho trailer navnadí. Jinak to celé na mě spíše působilo jako nějaká prvotina studentíka filmových věd - a to berte jako klad i zápor. Co se ale musí vyvznést nad celý film jsou triky a efekty (což si asi mnozí neuvědomují, kolik jim to muselo dát práce). V celém filmu nenajdete žádný počítačový trik, ale starou dobrou práci trikařů. Pneumatika se prohání po poušti a kamera sleduje každý její krok z různých úhlů (už chci vidět, jak by to natočili ti, co tu napařují 2 a méně hvězd :)) Do toho mentálními silami rozbíjí plechovky a rozcupuje králíčka - opět bez počítačových efektů, ale díky skvělým filmovým trikům a práci s kamerou. Bezesporu jeden z nejzajímavějších filmů, který jsem v poslední době viděla. "Otrávili jsme diváky, můžeme to zabalit." ()

neoBlast

Umělecký úlet, který se těžko připodobňuje – ale, že mě napadli Monty Pythoni, kdyby se nesnažili o humor a přitom zůstali velmi dada, něco asi znamená. Rubber je rozhodně zážitek, zkušenost, kvalitně natočená věc (kamera nepůsobí vůbec amatérsky), ale to pojetí filmu o posedlé vraždící pneumatice je zkrátka až moc jiné... 35 % ()