Úkryt

(festivalový název)
  • USA Take Shelter (více)

Curtis (Michael Shannon) je muž, který se svou manželkou (Jessica Chastain) a šestiletou neslyšící dcerou žije poklidný život v malém městě v Ohiu. Jednoho dne však Curtis začne mít děsivé apokalyptické sny. Vnitřně potlačované vize postupem času přerostou v posedlost, která ho nutí k vybudování protibouřkového bunkru v podzemí u rodinného domu. Jeho podivné chování se setkává s nepochopením v řadách jeho nejbližších. Rostoucí tlak na jeho manželství a napjaté vztahy s přilehlou komunitou jsou ovšem nic proti tomu, co by možná jeho sny mohly ve skutečnosti představovat. Mladý manžel a otec pak čelí rozporu, zda-li má ukrýt svou rodinu před blížící se zlověstnou bouří anebo před sebou samým. (Struhy)

kratina

Blíži-li se hrozivá bouře, je dobré být někým milován. Velmi tichý a úporně soustředěný herecký výkon Michaela Shannona ve filmu, kde se celou dobu vlastně vůbec nic neděje, ale my přesto víme, že temné mraky, hromadící se na obzoru a v Curtisově hlavě, znamenají jen jedno. Přicházející bouři. A proti přírodě je člověk naprosto bezmocný, neochrání ho ani sebelépe postavený kryt. Snad lze aspoň doufat, když už postavil ten kryt, aby ochránil své nejbližší před bouří tam venku, že oni budou mít odvahu a sílu chránit jeho samotného před běsnícími živly, chystajícími se propuknout v jeho hlavě. Depresivní, ale velmi působivý a přesný film. ()

RAY~

Hrozně nadhodnocenej hipsterskej film. První hodinu jsem čekal až se to rozjede a pak mi došlo, že se to vlastně nerozjede.. Umíral jsem u toho nudou. Nechápu co je za dobu, že jsou lidi unešený z podobnejch swagovin.. kdyby natočili film, ve kterým týpek jenom sedí na židli a jednou za dvacet minut se napije vody, tak by to mělo 92% a hrozně by se řešilo, jak je to geniální.. Osobně doporučuju vyhnout se tomuhle "skvostu" a dalším podobným obloukem. ()

GTS_PUNK

Sú filmy, pri ktorých vám vyslovene vadí, keď sa príbeh ťahá ako z chlpatej deky... Ale v prípade Take Shelter to neplatí, ba dokonca je skvelé, že dej celého filmu graduje už od samotného začiatku. Od prvých zvláštne zafarbených dažďových kvapiek, od prvého pohľadu na kŕdeľ vtákov sa pýtate, čo sa to deje. Je to skutočnosť alebo sa to všetko deje iba v Curtisovej hlave? Žiadnu odpoveď nedostanete, ani žiadne stopy, ktorých by ste sa mohli chytiť. Jedinou malou nápovedou je paranoidná schizofrénia Curtisovej matky - je to schizofrénia alebo nie? Divák, rovnako ako hlavná postava netuší a nechápe dianie okolitého sveta - zbláznil sa alebo som sa zbláznil ja? Postup dejovou húštinou so sebou prináša ďalšie zahalené tajomstvá, pochybnosti a dilemy. A keď sa uprostred noci ozvú sirény, všetko sa rozhodne vnútri krytu. Ako puzzle si musí hlavná postava poskladať myseľ, no stále chýba posledný kúsok. Tým posledným kúskom je otvoriť kryt a vyjsť z neho von, vidieť fakt či fikciu. Skazu alebo spásu. V tomto momente je časť Curtisa už aj vo vás a vy s napätím čakáte na to, keď otvorí dvere na kryte a až sa to všetko skončí... Alebo začne. Od začiatku. Znovu. Pomaly. Take Shelter je skvelá gradujúca sonda do mysle človeka, ktorý zrazu začne pochybovať o sebe samom a racionálne uvažovanie predčí pud sebazáchovy a snaha zachrániť si život proti nepriateľovi. Nepriateľovi, ktorým je váš vlastný mozog. Nepriateľovi, ktorý vás nakoniec môže zachrániť. ()

0L0V0

Tomu sa hovorí dobré natočený scenár. Presne to mi chýba u väčšiny filmov ktoré nevedia vybudovať správnu atmosféru. Pomalé tempo nieje pre každého, ale svoje opodstatnenie má. Som unesený a koniec filmu je na večernú debatu ako stvorený. Niečo tomu chýba, aby to bolo dokonalé, ale určite tento snímok si treba pozrieť. Michael Shannon je v skutku vynikajúci herec a v tomto filme to len potvrdzuje. Super natočený thriller! 80% ()

zaso162

Sú dve veci, ktoré som počas filmu nemohol prijať a to nesympatický hlavný hrdina a koniec snímku, ktorý som si predstavoval skôr v psychologickej rovine. Týmto maličkostiam však sekundovali vynikajúce herecké výkony podtrhnuté v posledných minútach mráz po chrbte behajúcim soundtrackom. ()

godspeed

Děsivé, vtahující do děje, mrazivé, dobře obsazené a zahrané. Na druhou stranu také předvídatelné (vyjma posledních 15 minut), táhnoucí se jako smrad a se spousty hluchými místy. Proč, proč, proč 120 minutová stopáž? Stačilo by 95, 100 minut a hotovo. A snad nejvíc mi vadilo, kolikrát ve filmu zaznělo "Are you OK? I am fine. A hlavní postava se snad tisíckrát omlouvala "I am sorry". Asi to byl záměr, aby se ty fráze opakovaly mnohokrát a vryly se do paměti, ale mě to ke konci neskutečně vytáčelo. Ale líbilo se mi to dost, i přes všechny výtky a nedostatky. Takže ****. Pan režisér, co natočil Tinker Taylor Soldier Spy by měl jít k panu Nicholsi do učení, jak se vystavuje příběh a napětí. ()

Lilien

film mal veľmi dobrú atmosféru, dobré herecké výkony v podaní hlavných hrdinov, i keď Shannon je asi ten najnesimpatyckejší človek na planéte.Psychické problémy a zvlášť schizofrénia je vďačná a zaujímavá téma. Hoci prevažne prevládajú dialógy má to svoju dávku napätia a ten záver neviem dalo by sa o ňom určite diskutovať. ()

hero_bk

Pro mě nejočekávanější film roku 2011, takže docela zklamání. Hodinu a tři čtvrtě se ve filmu v podstatě nic neděje, a i když konec má grády a pointu, z průměru tenhle film prostě nevytrhne. Škoda, no. ()

lumi3r3

Mňa počas filmu ani natoľko nezaujímalo, či sa v Curtisovi prebúdza schizofrénia alebo má prorocké vízie. Obzvlášť silné je v snímku puto medzi ním a maželkou. On nepripúšťa možnosť, že by ju a dcéru opustil, snaží sa k svojim halucináciám pristupovať kriticky. Samantha mu zase do maximálnej možnej miery verí a odpúšťa skratové konania, napĺňajúc tak prakticky sľub "v zdraví aj v chorobe". ()

departed

Nezávislý a hlavně nenápadný psychologický a silně atmosférický snímek s fenomenálním Shannonem a zakončením, které mě dostalo do kolen. Mrazivá hudba a napjaté momenty dělají místy film téměř hororový, hlavně potom ve snových sekvencích. Nicméně mě to emočně zasáhlo daleko víc, než tématicky podobná pseudo-artová zívačka zvaná Melancholie. ()

sWONDER

Pomalšie tempo výborne graduje až do fantastického finále. Neobyčajne ťaživú atmosféru perfektne dotvára skvelá hudba. Cely čas som mal dosť stiesnený pocit a ten zaver mi takmer spôsobil astmatický záchvat. Shannon hra úplne neskutočne. Jedine, čo mi trochu vadilo sú vzťahy medzi postavami, ktoré boli takmer na bode mrazu. Rozhodoval som a medzi 4 a 5 hviezdami, ale že 74% ?, to musim dat 5*! V ramci žánru. ()

GudMen

Nichols mě převezl pokaždé, když jsem si bláhově myslel, že vím. Ovšem nevěděl jsem zhola nic. Balada natočená za směšný peníz pojednává o rodinné sounáležitosti a nevyhnutelném pádu. Nerad bych opomenul nenapodobitelného Michaela Shannona. Ručím za to, že konec, dle režiséra experimentální, s hudbou úzkostlivou jako bouře sama z hlavy jen tak nedostanete. ()

Godhaj

,,Does anyone see this?“ Čekal jsem něco podobného jako Beautiful mind, dostal jsem něco trochu jiného. Ne lepšího či horšího, ale jiného. Těžko říct, co je tento film zač, jestli je to více sonda do života nemocného muže, sociální drama, nebo mysteriózně hororový katastrofický film. Každopádně jde o poctivý kus kvalitní filmařiny, hlavně vynikající režie. Tento film je hrozně soudržný, má svoje tempo, atmosféru, krásně graduje a sílí a emocionálně mě zcela vyždímal, ačkoliv si drží odstup a nejde divákovi úplně na ruku. Ačkoliv hlavní trumfy tohoto filmu tkví v autorské jednotě scénáře a režie, další obrovským kladem jsou herecké výkony ústřední dvojice Michaela Shannona a Jessicy Chastain, kteří byli jak přesvědčiví, tak přirození a civilní. Soundtrack přesně ladí k tempu a vyznění filmu, je minimalistický a skvěle propojuje jednotlivé scény. Z negativ musím vypíchnout jen drobnost, že se tu a tam vyskytovaly některé scény, které nebyly pro vývoj příběhu až tak důležité a možná trochu očividná kritika nefunkčnosti amerického sociálního systému. ()

Mahowny

Tohle se opravdu povedlo. Má to skvělou hutnou atmosféru a pěkně to graduje až do konce. A když už si myslíte, že je konec, dostanete facku. Film stojí na kvalitním scénáři a Jeff Nichols si rozhodně zasloužil mojí pozornost. Tohodle mladého režiséra se oplatí sledovat. Vše doplńuje podařená kameřa a hudba a hlavně herecké výkony. Michael Shannon se na tu roli skvěle hodí. To jeho lazy eye mu dodává patřičně šílenej výraz. Nevím, jestli to je to nejlepší z americké nezávislé scény za poslední roky, jak tu píše Lima, na to mám ještě malej přehled. Tenhle film si rozhodně zaslouží doporučení. ()

DavidWebb

Nesmierne poctivá filmarina. Je to vy.ni.ka.jú.co natočené aj zahrané, dievčatko je zlatíčko, lenže aj tak ten príbeh nemá taký drajv, aby ma to udržalo napnutého v kresle po celú dobu. A v tomto prípade kvôli koncu (subjektívne) tú štvrtú neprihodím. ()

Tiché místo se dočká spin-offu

Tiché místo se dočká spin-offu