Úkryt

(festivalový název)
  • USA Take Shelter (více)

Curtis (Michael Shannon) je muž, který se svou manželkou (Jessica Chastain) a šestiletou neslyšící dcerou žije poklidný život v malém městě v Ohiu. Jednoho dne však Curtis začne mít děsivé apokalyptické sny. Vnitřně potlačované vize postupem času přerostou v posedlost, která ho nutí k vybudování protibouřkového bunkru v podzemí u rodinného domu. Jeho podivné chování se setkává s nepochopením v řadách jeho nejbližších. Rostoucí tlak na jeho manželství a napjaté vztahy s přilehlou komunitou jsou ovšem nic proti tomu, co by možná jeho sny mohly ve skutečnosti představovat. Mladý manžel a otec pak čelí rozporu, zda-li má ukrýt svou rodinu před blížící se zlověstnou bouří anebo před sebou samým. (Struhy)

pekl

Skrytá perla od mladého režiséra, který možná v kristových letech natočil opus magnum své kariéry, a ani o tom ještě neví. Podobný případ Donnie Darko (a tehdy 26 letý Richard Kelly). ()

dkas

Hodně hutná atmosféra, která navodí pomocí nočních můr a halucinací velmi znepokojivou náladu. Jak jde čas, hlavní hrdina si postupně uvědomuje, že musí svůj stav řešit a hlavně, svěřit se. Těžké si přiznat před lidmi, že něco není v pořádku. Herci hrají výborně a dotváří tak skvělý film. ()

Mr.Roman

Tak takéto zimomriavky som u nejakého filmu dlho nemal a silne odporúčam nezisťovať si o Take Shleter príliš. Veľa neprezradím ak poviem, že herecké výkony sú brilantné a film minimalistický a strhujúci. ()

jafuska

Velmi vydařené drama, které o napětí není nouze, navíc docela vážné téma,a takovéto podobné žánry mám hodně ráda, herecky velmi zdařilé, hercům jsem věřila všechno od začátku do konce, a konec filmu velmi povedené, kdy člověk nečeká, že by to takto mohlo skončit, hlavní aktér ve filmu se zaplétá do svých vlastních psychických pocitů, a jeho rodina se musí rozhodnout, jak se zachovat, pokud chce zachránit rodinu, ano tak takto si představuji dobrý film, a hudba, velmi zdařilá. ()

gicous

Není to katastrofický film. Není to ani portrét muže, který se propadá do schizofrenie. Pro mně to je primárně film o rodině, která pod tíhou události podstupuje největší zkoušku své existence. Curtise stíhají temné vize o konci světa, které ale drží v tajnosti. Stále více se uzavírá do sebe a odcizuje se jak své dceři tak především své manželce. Je to právě Samantha, která je v téhle rovnici tím silnějším členem a zachovává celou rodinu pohromadě. Vnitřně velice silná žena v podstatě drží Curtise nad vodou v těch nejhorších chvílích, kdy i on sám o sobě pochybuje. Nichols se tady ukázal jako skvělý režisér, který postupně pomalu vykládá karty na stůl, a tím diváka neustále udržuje v nejistotě a očekávání, co že příjde dále. Film stojí na obou hlavních představitelích. Jak Shannon tak Jessica Chastain podávají fenomenální výkony. Znovu musím připomenout, že v současnosti není v Hollywoodu žádná herečka, která by zahrála takovou plejádu postav tak suverenním způsobem jako Chastain. Konec filmu je otevřenou záležitostí a Nichols nechal všechno viset ve vzduchu, aby si každý udělal svůj vlastní dovětek k celému příběhu. ()

vittorrio

Je pravda, že zvyčajne mám rád ak pri sledovaní filmu len hádam čo sa bude diať a stále ocením schopnosť režiséra pripútať ma k snímku aj keď po dlhý čas nie je jasné čo bude pointou. Avšak čím dlhšie sa v tomto stave nachádzam, o to väčšie sú moje nároky na následné osvetlenie a vyjasnenie. Túto fázu podľa mňa Take Shelter nezvládol. Jednoducho napätie. nejasnosť a nútenie diváka rozmýšľať sú dôležité ingrediencie avšak keď sa vhodne nezmiešajú s rozuzlením a vyjasnením, vzinke z toho (aspoň u mňa) sklamanie na záver. Intuícia a strach sú naopak vykreslené bravúrne a to aj vďaka skvelému výkonu Shannona a kamery. ()

Benzinka

Relativně průměrný film, který stoji na skvělém hereckém výkonu hl. hrdiny. Dávám tři* protože mě prostě nějak nezajímalo jak to celé dopadne. Zkrátka mě tento snímek nějak nedostal.. Každopádně výkon Shannona i přes fakt, že ho jako herce nemám rád musím ocenit velmi kladně... ()

dzberry

Vražedně pomalé. Dzberrouszka to docela dost ubíjelo, vraždilo, různěmožně pokrucovalo... Ne nepřekvapivý závěr. Kdyby to ale ukončilo komando uffounů, byl bych spokojenější. A tak hodnotím třemi nezapamatovatelnými a spíše nevýznamnými hvězdami. Jdu dostavět bunkr. ()

stephano

Jeff Nichols točí pomalé filmy, dalo by se říct, že podobné M.Night Shajalamanovi (nebo jak se to píše) a jeho Vyvolený nebo Znamení . Ale filmy jsou to úuchvatné, asi jsem si našel oblíbeného režiséra. Už Mud který jsem viděl dříve, at je to film novější byl skvělý, ale tohle je proste ještě o krůček lepší. ()

Olafsson

Plíživě dusivá atmosféra téměř nepostřehnutelně gradující k překvapujícímu závěru.. Michael Shannon je tady naprosto excelentní a bylo zajímavý ho vidět v této roli krátce potom, co jsem viděl Man of Steel ()

Daxus

už jsem tu dlouho nic nekomentoval ani nehodnotil, protože většina filmů stojí za vyližprdel, ale tohle je pecka ()

kubilov

Ve zvláštní nicneříkající ani příliš napínavé atmosféře odvyprávěný příběh jednoho dříve silného muže, kterému paranoia, možná nemoc a zvláštní sny nabourají zdánlivou rodinnou idylku. Michael Shannon svůj part taktak uhrál, to samé Jessica Chastain. Oba se totiž často pohybovali na hranici uvěřitelnosti, ale nakonec celý dojem ze sebe každý alespoň několika herecky povedenými scénami vylepšili. Zvláštním způsobem jímavé. ()

MaxForValue

Nebudem zazlievať, že som čakal niečo viac "trierovské", niečo menej doslovné, viac metaforické. "Take Shelter" častokrát zbytočne zdvojuje významy a preto aj ten záver pôsobí tak chaoticky. Nie je to vyložene zlý film, skôr by som hovoril o premárnenej šanci. ()

mrclTV

Tak sa scvokol. A? Film o strácaní zdravého rozumu mixnutý s veľmi nezdravým podnebím hraničiacim s ekologickou katastrofou. Z toho neustáleho pozerania na mraky sa mi zatočila hlava. Nevedel som, že Aňa Geislerová hrala v tomto filme. Neuveriteľná podobnosť s Jessicou Chastain. :D ()

maoc

Už dlouho se nestalo, aby mne na první pohled nenápadný film tak přikoval oči k obrazovce. Oč méně se děje, o to více bublá pod povrchem. Psychická choroba? Mystické tušení něčeho zlého, co má přijít? Jeff Nichols ani herci nedávají jednoznačnou odpověď. Události na obrazovce se prostě dějí a ty se s nimi diváku popasuj. Upřednostňuji čtení filmu jako podobenství o síle vztahu a rodiny navzdory těžké zkoušce. Kdo chce, může si přidat podobenství o krizi euroatlantské civilizace a nebo dokonce o kolapsu globálního ekosystému, ale to jsou podle mne trochu přehnané výklady, ke kterým autor několika drobnostmi pošťouchl pár intošů a teď se jim chechtá pod fousy. ()

SAINTS

Film s dusivou atmosferou,kde ani plynova maska nepomože.Burka alebo schizofrenia?Na to si divak musi počkat do uplneho konca. ()

Tiché místo se dočká spin-offu

Tiché místo se dočká spin-offu