Úkryt

(festivalový název)
  • USA Take Shelter (více)

Curtis (Michael Shannon) je muž, který se svou manželkou (Jessica Chastain) a šestiletou neslyšící dcerou žije poklidný život v malém městě v Ohiu. Jednoho dne však Curtis začne mít děsivé apokalyptické sny. Vnitřně potlačované vize postupem času přerostou v posedlost, která ho nutí k vybudování protibouřkového bunkru v podzemí u rodinného domu. Jeho podivné chování se setkává s nepochopením v řadách jeho nejbližších. Rostoucí tlak na jeho manželství a napjaté vztahy s přilehlou komunitou jsou ovšem nic proti tomu, co by možná jeho sny mohly ve skutečnosti představovat. Mladý manžel a otec pak čelí rozporu, zda-li má ukrýt svou rodinu před blížící se zlověstnou bouří anebo před sebou samým. (Struhy)

Zero_Signal

Ako napísal Kryšpín, jedná sa o Melancholiu po americky, ale napodiv to vôbec nie je zlé! Ide o precízne a pomaly budované napätie podfarbené skvelou hudbou ktoré vyusťuje poriadne intenzívnym finále.. hlavného herca som pred zhliadnutím poznal iba z Boardwalk Empire, kde mi bol z celého seriálu najnesympatickejší a celkovo nulový. Tu hraje skvele, nemám žiadne námietky.. pár hluchých miest ma brzdí pred 5 * hodnotením, ale aj tak je verdikt oveľa lepší ako som z počiatku predpokladal. Tak, ľudia čo rozmýšlate či si to pozrieť alebo nie, môžem jedine odporúčať. ()

Teabag

Kdyby se to celé táááák moc netáhlo, tak bych hodnotil líp. Na druhou stranu Michael Shannon podal výkon, který si budu dlouho pamatovat (v tom nejlepším možné smyslu). Ta gradovaná hutná atmosféra je taky velmi povedená. 120 minut je ale trochu moc... 7/10. ()

Abiosis

*HOĎME SI MINCOU* Plazivý film, ktorého hlavnou devízou je majstrovsky budovaná atmosféra a herecké výkony. Film diváka doslova ničí neistotou, ktorá pramení zo správania hlavného hrdinu. Má psychickú poruchu, nemá psychickú poruchu? Presvedčí o svojej pravde/omyle aj iných, alebo všetci zahynú, pretože odmietnu uveriť? A zahynú vôbec? Príde koniec sveta a či len potupa jednotlivca? Shannon je taký trochu škaredko a prvýkrát som si ho uvedomil vo filme Bug, kde (keď si na to spätne spomínam) mal úplne totožný herecký prejav ako v tomto filme (čo by mohlo po pár zapamätateľných filmoch začať iritovať). Jediným momentom, kde dochádza k výraznejšiemu odklonu od celkového hereckého prejavu, je scéna na oslave ku koncu filmu; a v tejto polohe kvázi šialenca je dokonalý. Chastain je naopak prirodzene krásna, príťažlivá z akéhokoľvek uhla a v akomkoľvek oblečení a za jej vrchol v tomto filme považujem scénu v posteli, kedy volá záchranku. Viac filmov od Nicholsa, prosím! Verdikt v 1 vete: Výborný filmový nápoj hodiaci sa na upršaný letný večer, namiešaný z 3dl drámy, 5cl mystiky a s kvapkou hororu. 25.05.12 ()

Drirr

Melancholia na druhou. Citlivě dávkované a gradované napětí, dobře načrtnuté vztahy, nadprůměrné herecké výkony, skvělá hudba, očekávatelný závěr. Nějaký "odborník" tu psal, že takto se schizofrenie neprojevuje. Úsměvné. Co já vím, tak druhů a úrovní schizofrenických poruch je bezpočet a navíc v tomto případě vůbec nemuselo jít o schizofrenii (přišlo mi to spíš jako vějička na diváky)...Ale co, vem to čert. Ten film stojí za to vidět, i když k dokonalosti mu něco chybí. Nějak ale nedokážu přijít na to, co to je... 77 % ()

dormouse

Dobrý psychothriller, leč trochu předvídatelný. Nějak to na mne nezapůsobilo. Michael Shannon je dobrý, ale jeho jistě silná vazba na rodinu nebyla nějak cítit. ()

santiamén

Obrovské překvapení, jeden z těch povedenějších snímků posledních pár let, o to spíš, že jde o film nezávislý. Těžké rozhodování mezi 4 a 5 hvězdami. ()

Prochy38

Vynikající atmosférický thriller. Úspěch především postaven na vynikajícím výkonu M. Shannona. Tomu bych věřil úplně vše. Skvělá hudba a moc povedené efekty. Fakt se mi na filmu líbíla atmosféra a to, jak si tvůrci hrají s divákem. Do poslední chvíle nevíte, na čem jste... U konce už jsem měl husinu nonstop. A samotný konec mě dostal. Krásná J. Chastain, skvělý S. Whigham. Tleskám. Chybělo malinko k 5* !!!! ()

DannyBoy80

Další magor v pořadí. nevím co to mám za sekvenci filmů, to je jeden magor za druhým a každý trochu jiný. Nicméně tady to bylo snad hodně jasné, nerozumím co tam na něm zkoumali. Jasná dědičná schyzofrenie. Že ho vůbec nechali na svobodě. Nicméně stavěním bunkru nikomu neubližoval, pouze své rodině a dítěti, kterému zkazil šanci na lepší život. Jakže nebylo to tak špatné, ale nějaká pecka taky ne. Prostě další, trochu jiný psychologický film o duševní nemoci s průměrnými hereckými výkony. ()

Darth Maul

V čase, keď som doma pozeral tento film, rozpútala sa za oknami pomerne silná búrka... Mal som to teda aj so špeciálnou atmosférou. /// Take Shelter ponúka veľmi zaujímavo vystavaný príbeh s mysterióznym nádychom. Predpokladám, že interpretačne bohatý a nejednoznačný záver filmu mi mal vyraziť dych alebo vyvolať vo mne nejaké silnejšie emócie. Žiaľ, to sa nestalo. ()

sona123

Nečekejte horor, thriller či akční divočinu. Připravte se na poměrně pomalé tempo vyprávění a slušnou psychologickou sondu a odkrývání karet. A zkuste se vydržet dívat, pokud máte rádi výtečnou filmařinu, jakých je dnes málo, protože s kupou peněz naflákat na plátno kupu triků dnes asi zvládne kde kdo. A pochopitelně se i přidávám k těm, kteří chválí hlavní progagonisty - velmi pěkný výkon, i když tak vzornou manželku by člověk pohledal, já bych to asi vzdala - nebo bych minimálně předvedla pár slušných hysterických scén - velmi zkraje... ()

Mikino00

Silně depresivní film hrající s divákem hru na nejistotu, prostupňovanou šílenstvím Shannona, který jako vždy hraje svou netradiční postavu na výbornou, podobně hodnotný výkon podává i vždy dokonalá Jessica Chastain, takže intenzita filmového zážitku je o to umocněna. Jen mě udivila zbytečná délka filmu. ()

Dallas

Tuna je naozaj najlepšie prv pozrieť a keď tak potom čítať. Aspoň ja som tak spravil a tak teraz môžem napísať toto. Zbožňujem filmy, ktoré u mňa vyprovokujú zamyslenie. Filmy, ktoré sa mi dostanú pod kožu a ktoré ma nútia sa vcítiť do postáv. Toto je presne ten prípad. Atmosféra budovaná pomaly je stále ťažšia podporená pár veľmi silnými scénami (všetky halucinácie a sny, nočný záchvat, komunitné posedenie...). Práve po nich sa vždy priťaží ešte o čosi viac. Práve tu je Jeff Nichols najsilnejší. Hlavnú líniu predstavuje Curtis, ktorým sa tu doslova stal vynikajúci Michael Shannon, ktorý sa snaží jednať tak ako by jednala zrejme väčšina z nás avšak čím ďalej tým viac si nedokáže pomôcť. Druhú líniu ťahá jeho žena Samantha (tiež výborná Jessica Chastain), ktorá svojho muža miluje, je rozhodnutá to prekonať všetko s ním a dokazuje aká je láska vo vzťahu dôležitá. Ono vtedy keď sa všetko začne rúcať práve láska býva to jediné o čo sa dá oprieť. Spoločnosť je typická radšej nevšímavá, nechápajúca, hladiaca sama na seba či urazená. Film je skvelý v ponúkaných otázkach a ozaj vhodný do diskusie. Aj preto by som mohol písať ďalej ale už končím no ešte pochválim hudbu a úplný záver, z ktorého síce neviem čo si mám presne myslieť, ale práve to je dôvod na rozmýšľanie, na debatu. 85% ()

Oralfabet

Něco tomu chybí. Neříkám, že to potřebovalo nějakej plot twist nebo tak něco, ale... Něco tomu prostě chybí. 7/10 ()

Illy

Super. Čekal jsem nudnou záležitost, ale po pozvolném začátky film zatne drápy a už nepustí. Výborně zahrané a parádní konec.Na nic nečekejte, tohle je hutný zážitek. ()

panmroz

...jsem si opět zavzpomínal na Rosemery, jak lítá v pyžamu po Manhattanu a přesvědčuje okolí o spiknutí satanistů. Podobný psychopatický rozklad osobnosti v podání Michaela Shannona. To si člověk skoro až přeje, aby přišla bouřka...pořádná ()

Erik7595

Ako som sa na tento film tešil a prvú tretinu som bol v napätí a v očakávaní, čo z toho vznikne, už asi po trištvrte hodine som začal cítiť, že ma to začínalo ubíjať. A presne v polovici som mal subjektívny pocit, že ten film sledujem už dve hodiny. Mne filmy s pomalým tempom nijak neprekážajú, ale musia mať istý "ťah na bránku". Jednoducho povedané - polovicu stopáže som sa nudil. Je to škoda, pretože sa s podobným námetom dala natočiť neuveritelne dusivo-znepokojivá psychologická dráma, bohužial to nejako vyšlo tak napol cesty medzi. Jednotlivé scény apokalyptických snov, trápiacich hlavnú postavu, sú sakra atmosfericky pôsobivé. Ale na jednu takúto scénu pripadá dvadsať minút scén, ktoré na jednu stranu sú slušné a spočiatku zaujímavé, ALE zbytočne dlhá stopáž je hlavnou slabinou tohto filmu, takže druhá polovica nemala potrebný náboj, gradáciu. Záver to celkom zachránil, stále som ale očakával čosi viac. Michael Shannon a Jessica Chastain vynikajúci. Rád by som dal vyššie hodnotenie, pretože v niektorých jednotlivostiach ma Take Shelter potešil, ako celok je ale sklamaním. 40-50% ()

husokachna

Největší hrůza je, když člověk ztrácí zdravý rozum. Poslechl jsem komentáře a přestal okamžitě číst, nic jsem si nezjišťoval a proto jsem byl do poslední chvilky napínán, na co že se to vůbec dívám. A když už mě začínal film otravovat a říkal jsem si sakra, tak tohle už je přehnaný, takhle už by se člověk reálně nechoval, dostal jsem naservírovány scény, které mě zase nutily pochybovat a přemýšlet. Herecké výkony úžasné, atmosféra že by se dala krájet a na scénu otevírání poklopu asi už nikdy nezapomenu. Za mě bomba. ()

poet

MIestami znepokojive a miestami žial nudne a pomalé. Nie žeby mi vadilo pomale tempo ale musi to mať aspon nejaký zmysel ktorý vyváži niečo iné. Taký nízkorozpočtový "katastrofický" film s hlbšou myšlienkou, ktorá šla mimo mna ()

Brylin

Neblahá tušení? Prorocké sny? Či počínající paranoia? Zvláštní zážitky nicméně otřesou nejen s osobností jednoho obyčejného amerického muže, ale i s jeho rodinným a pracovním životem. Mistrně vystavěný příběh ztráty jistot uvnitř sebe sama i v okolním světě. Někdy je dech ducha tak silný, že vyžene loď úplně mimo přístav a kapitán neví, zda najde cestu zpět a jestli ji vůbec má hledat či se nechat unášet větrem. Perfektní režie a skvělé herecké výkony jak Michaela Shannona, tak Jessicy Chastain podtrhují silný a znepokojivý zážitek. Pěkné čtyři hvězdičky a ostrý start 53. KVIFF. ()

Tiché místo se dočká spin-offu

Tiché místo se dočká spin-offu