Úkryt

(festivalový název)
  • USA Take Shelter (více)

Curtis (Michael Shannon) je muž, který se svou manželkou (Jessica Chastain) a šestiletou neslyšící dcerou žije poklidný život v malém městě v Ohiu. Jednoho dne však Curtis začne mít děsivé apokalyptické sny. Vnitřně potlačované vize postupem času přerostou v posedlost, která ho nutí k vybudování protibouřkového bunkru v podzemí u rodinného domu. Jeho podivné chování se setkává s nepochopením v řadách jeho nejbližších. Rostoucí tlak na jeho manželství a napjaté vztahy s přilehlou komunitou jsou ovšem nic proti tomu, co by možná jeho sny mohly ve skutečnosti představovat. Mladý manžel a otec pak čelí rozporu, zda-li má ukrýt svou rodinu před blížící se zlověstnou bouří anebo před sebou samým. (Struhy)

adamix

Celý čas sledujete Shannonovu narastajúcu paranoju a kolíziu psychiky, dopad na celú jeho rodinu a záver nakoniec všetko vyvráti. Či už mám byť z toho konca paf, ako všetci, to neviem, ale jedno je isté - Michael Shannon je jeden z najtalentovanejších súčasných hercov, ktorému sa podľa mňa nedostáva toľko pozornosti a priestoru. Jeho čas podľa mňa ešte príde a urobí do filmového sveta dieru, ako to urobil po svojom napríklad Daniel Day - Lewis. Za mňa 75%. ()

PlysovyMacko

Michael hra blaznov super a podla mna je trochu sisi aj v skutocnom zivote. Preto sa mi paci. Cely film som verila tomu ze nie je chory a ze ta burka naozaj pride. A chcela som vidiet viac z tej burky. ()

Petrozkoz

ghatos to přesně shrnul. Já se opravdu těšil na něco jako Melancholia, leč tohle je úmorné, nudné, předvídatelné. Hlavní postava tak nesympatická, že jsem musel posledních 10 minut jet rychloposuvem. ()

psychohippo

Spíše 4,5/5... M. Shannon mě děsně zaujal v seriálu Boardwalk Empire a jak vidno, role "posedlých" a přitom trpících postav mu jde k duhu. Hodně napjatá atmosféra celého filmu je dána vícero rovinami děje, je dobře, že některé jsou jen naznačeny a ty další se odkrývají jen zvolna. Nejistota, podporovaná až hororovými flashi a slepými uličkami pro myšlenky diváka, udržovala mou pozornost do poslední chvilky. Ano, je to místy hodně nepříjemný film. Je nepříjemný i když skončí. Protože jeho hlavní téma trvá... Tomu, co přijde, se nevyhneme... Brrr! ()

Firko

Pre mna najocakavanejsi film tohto roku (spolu s filmom Prometheus). Konecne som sa dockal a som nadseny. Film nie pre kazdeho, pomaly plynuci, tichy, depresivny, nevyspytatelny v kazdom smere...presne ako samotny zivot psychicky choreho cloveka. Na druhej strane ale velmi pestry, plny citov a odhodlania. Tato tematika vo filme pre mna je,bola a asi aj vzdy bude najpritazlivejsia. Nichols to zvladol na vybornu a ja dakujem za paradny zazitok. ()

Cannonball

Dobrá kombinácia rodinnej drámy a apokalyptického thrilleru, ktorá stojí hlavne na hercoch. Z hercov nikto nesklame, podajú výkon vhodný uznania a režisér drží príbeh otvorený až do konca. ()

DonBraso

Prostě dokonale zvládnuté řemeslo.Skvělý Shannon,který kouká pořád stejně a není v Empire,dobrá atmosféra,pointa,kamera..jenom jsem čekal,že jakmile vyjde z toho bunkru,že to bude jinak a jí tam nevim proč nechá zavřenou,asi jsem myslel na jiný thillery v tu dobu :) ()

yatan

Uz uvodne slaky prezradzaju, ze pojde o nieco vynimocne, mysticke ale pri tom vsetkom plyzive a hlboke. Hrom burky v kontraste s jemnuckym zvukom kvapiek dopadajucich na Curtisovu dlan. Uvodnych par sekund a zaverecnych par sekund sumarizuju cely film do par obrazov, ktore sa mi zarezali hlboko do filmovej pamate. Take Shelter, je jednym z najvacsich prekvapeni roka, a zaroven obsahuje top5 scenu roka. Film je sice pomalsi, no Jeff Nichols predstavuje absolutne spickovu pracu, s divakom, reziou a prepracovanym budovanim amosfery, ktora moze komercneho divaka odradit svojim tempom ala Darabont style. Michael Shannon je herec prvej ligy a je len otazkou casu kedy bude hovorit svoju speech. Tie oci..tie oci..Walken..Fonda..?Shannon! Vyborny film! ()

CorvusBlek

Velmi zajímavé zpracování tématu strachu, strachu z dědičného šílenství a paranoie. Kdo nezažil tyto pocity může si aspoň trochu přičichnout k tomu jak to člověk a jeho okolí prožívají.A právě za ten velmi blízký dotek zprostředkovaných pocitů zaslouží tenhle film zhlédnutí! ()

Palisander

Najlepšie bolo na začiatku. A škoda že to nedotiahli do konca. Radšej mohli vyhodiť niektoré opakované zábery ako vynechať plnokrvnú pointu. Dve minútky by sa určite našli. ()

Luccy007

80% Pořád jsem čekala, že to všechno, kvůli čemu hlavní hrdina (M.Shannon) obětoval svou práci, přátelé a málem i rodinu pro něco bude...,že to neskončí diagnozou"blázen"...a dočkala jsem se:-)! ()

NeMiQ

Trýzniť sa dá aj lepšie a rýchlejšie ako sledovaním schizofrenicko-vizionárskej dvojhodinovej (pre mňa) nudy. Možno som nepochopil čo mal záver znamenať, no aj keď bol dajmetomu prekvapujúci, Trierova Melancholia ho mala aspoň epickejší a intenzívnejší. ()

Rudy77

Milujem tieto nenápadne male/velké filmy. Človek na ne len tak náhodou niekde naďabí, zaujme ho obsah, pustí si to s tým, že nevie vlastne čo má od filmu čakať. Niekedy nasleduje sklamanie, niekedy milé prekvapenie. V tomto prípade to bolo to druhé. Spočiatku síce mierna nuda, ale postupne som sa plynule nechal unášať dejom, ktorý ma na konci doslova rozsekal. Myslím, že nám vyrastá další veľký režisérsky talent a ja budem Nicholsnovu tvorbu určite (a s napätím) sledovať... ()

Wurths

Celý film jsem nevěděl, co si mám myslet. Je šílený hlavní hrdina, nebo jsou jen všichni kolem něj nevšímaví a slepí? Depresivní atmosféra se pečlivě stupňuje přes celý film, na konci jsem seděl zarytý do sedačky a hleděl na závěrečné titulky. Micheal Shannon si bere celý film pro sebe. ()

Zoltar78

Moc pěkně si mě film celou dobu vodil za ručičku, příjemně znepokojoval nočními můrami a halucinacemi hlavní postavy, aby mě v samým závěru profackoval jak malýho haranta. Film má v závěrečných minutách dva silné vrcholy, které mi udělaly obrovskou radost. ()

jokino

Úprimne povedané, očakával som od toho omnoho viac. Áno, Michael Shannon zažiaril, celkom dobre to celé zahral. No od úplného začiatku mi bolo jasné, že buď mu ozaj začína nejaká psychická porucha, alebo má proste nejaký dar vízie / videnia do budúcna. Žiaľ pre mňa, celý dej sa hrozne vlečie a človek prakticky len čaká na nejaké vyvrcholenie.. A či to bude tak, či onak..? Film ma nijak zvlášť neuchvátil, videl som neporovnatelne lepšie snímky, s podstatne dusivejšiou a lepšie postavenou atmosférou, kde divák skutočne nevedel odhadnúť, ako to celé skončí. Pre mňa je toto dielo možno o malinko lepšie, než čistý priemer, ale inak, žiaden "zázrak" sa proste nekonal.. ()

solisoli

Psychologický príbeh o rodine s rečovou dysfáziou malej dcérky, kde rodičia vynakladajú, úsilie ju tohto hendikepu zbaviť. To nie je, ale všetko. Nemalý problém máta rodinu nastupujúcou schizophreniou otca, zrejme zdedenej po matke. Tato tomu nevenuje patričnú pozornosť, až kým sa z toho nepoští a začne konať, začne stavať bunker. Komótny dej plný očakávania, nie a nie nabrať na obrátkach, až pribúdajúcim časom tá paranoja chytá už aj mňa. Konečne sa blíži koniec a s ním aj vytúžený obrat vo vývoji udalostí. Zase nič. Asi to bude pokračovať, ďalším dielom. ()

Bawnjourno

Psychologické peklo o muži co díky nekonečné noční můře ztrácí kontrolu nad životem a důvěru všech jeho blízkých. Film pečlivě vykresluje paranoiu a buduje napětí až do finální scény, která někoho možná nepřekvapí a někoho přeci jen knockoutuje. Skoro hororový zážitek s výborným Michaelem Shannonem (škoda, že tyhle nezávislé filmy Oscarům moc nejedou, Michael by měl nominaci jasnou). ()

Tiché místo se dočká spin-offu

Tiché místo se dočká spin-offu