Úkryt

(festivalový název)
  • USA Take Shelter (více)

Curtis (Michael Shannon) je muž, který se svou manželkou (Jessica Chastain) a šestiletou neslyšící dcerou žije poklidný život v malém městě v Ohiu. Jednoho dne však Curtis začne mít děsivé apokalyptické sny. Vnitřně potlačované vize postupem času přerostou v posedlost, která ho nutí k vybudování protibouřkového bunkru v podzemí u rodinného domu. Jeho podivné chování se setkává s nepochopením v řadách jeho nejbližších. Rostoucí tlak na jeho manželství a napjaté vztahy s přilehlou komunitou jsou ovšem nic proti tomu, co by možná jeho sny mohly ve skutečnosti představovat. Mladý manžel a otec pak čelí rozporu, zda-li má ukrýt svou rodinu před blížící se zlověstnou bouří anebo před sebou samým. (Struhy)

xxSmoldaxx

Ta tíživá atmosféra mi od prvních minut připomínala Znamení od Gibsona. Ta nejistota kombinovaná s přesvědčením, že něco je špatně. Přestože je děj vyprávěn velmi pozvolna, díky skvělé kameře a hudbě se to ani nezdá a očekávaný závěr je tu dřív, než by se zdálo. Pro mě 120 minut dobré zábavy. 77% ()

Viperine

Postupně dávkovaná úzkost.. Atmosféra je pro mě to, co si z tohohle snímku ponesu jako nejhlubší vzpomínku. Atmosféra, která je tak dobře vysochaná, že unese i pár rozvleklejších momentů filmu a svojí podmanivostí udrží pozornost diváka až do neméně atmosférického konce. // Dobře zahrané a vizuálně propracované psychodrama se závanem mystery. ()

KOZEL84

Člověk si furt říká jestli je to psycho nebo mysteriózní.Pak je konec a člověk si to může říkat dál,ale mě to nijak nevadilo (a že bych to potřeboval půl roku zkoumat tak to už vůbec ne).Stejně je to prej cosi o oddanosti rodině a asi jo když to teda rejža říká.A všechno mu to celkem vychází a funguje.Atmosféra je dobrá a párkrát to je fakt ''Tak co tam je?Ukaž už to!!'' a výborný Shannon je na zmagořence (?) numero Uno (v Broukovi to byl celkem mazec,taky mi těch 47% není jasných).No a hlavně je to mnohem,ale mnohem snesitelnější (ale mnohem!!) film,než ta kokotina od fon Depky (kterému ve finále taky čím dál víc jebe). ()

jorgus

velka ocekavani a slabsi film..dej se neskutecne vlekl a ani z hlediska scenare mi to neprisla nikterak zazivne..ano melo to pro me potencial, ale bylo to neslane nemastne..:( ()

zahadum

Snový a znepokojivý film ktorý je priam presiaknutý zlovestnou atmosférou....budovanie atmosféry je priam učebnicové....a pri tom film plynie ľahko a nemá nikde hluché miesta.....koniec filmu je proste facka..... dostane ju divák ale aj M. Night Shyamalan ktorý sa roky snaží o niečo takéto ale.....nevie si vykopať dobrý " búrkový kryt " ()

Platom

Drama, které na mě nemělo velký dopad. Námět určitě není špatný, ale snímek je zbytečně dlouhý, tichý a místy prostě nudný. Závěr je zajímavý a film trochu pozvedá. Čekal jsem trochu více... ()

Brousitch

"Ten konec považuji za takový experiment, naopak celá dějová linka měla odkrýt, že se jedná o film, který je o manželství, oddanosti a komunikaci... a to se myslím vydařilo." - Jeff Nichols ()

Wargoo

Absolútne dokonalé !!! Shannon je pán, len potreboval rolu šitú na mieru. Mierny psycháč mu svedčí ako Scorsesemu psycho thrillery, a tu som priznám sa posledných 10 minút nedýchal. Film je tichá voda, "vlečie" sa potichu, ako jemný letný vánok, potom mierne naberie na sile a zime, až do vás na konci začne bušiť krúpy toho najväčšieho rozmeru. Neskutočná hudba len podčiarkuje mrazivú atmosféru tohto "katastrofického" filmu. Konečne po dlheeeej dobe film, ktorý absolútne naplnil moje očakávania, ba ich ešte prekonal. 5***** 88,009% Pán režisér, pekne ste ma ponapínali... Najlepší koniec aký tu od Shutter Island alebo Inception bol !! Vážení páni a dámy akademici, nepozabudli ste na jednu hlavnú mužskú rolu ??? ()

Rokle

... aneb jak jsem se během dvou hodin ocitl v depresi. Tíživá atmosféra, která se "vaří" z vynikajících výkonů obou hlavních představitelů. Ten postupný nášup jednotlivých třecích ploch by se dal přirovnat obsazování a zabarikádování domku v Shyamalanově snímku "Znamení". 90% ()

agassi68

Nebudem rozoberať odborné argumenty týkajúce sa schizofrénie či nepočujúcich, to by som išiel s hodnotením hodne nadol. Vyzdvihnem perfektne stupňujúce sa napätie a herecké výkony ústrednej dvojice. V určitých momentoch dosiahol film kvalít Osvietenia či Znamení a to svedčí o dobrej práci režiséra. No dve hodiny sú na túto snímku priveľa.. ()

Gumby

Poctivá práce! Jojo, mám slabost pro tyhle filmy o -PŠT!, kde neni jistý jestli -PŠŠT! a napětí atmosféry (sic) postupně -PŠTTT! No nic...Podporovat hype by u tohohle nenápadnýho snímku bylo kontraproduktivní. ()

owwidius

Fuuu vyborny psycho thriller. Tatkovi som mrte fandil, ale ku koncu som uz zacinal mat z neho strach :) Fakt vyborna atmoska a velmi vhodny herec na tuto ulohu. A teraz spoiler, tak citat az po zhliadnuti: asi najlepsie stvarnenie tej choroby, ake som videl, fuh no zimomriavky mam az teraz... [#65/2012, rip] ()

Ben Nevis

Zklamání. Filmy s takovým námětem se mi líbí, ale má to příliš pomalé tempo, které nudí, místo aby udržovalo napětí. Většina událostí je předvídatelných, některé se vymykají (manželka je světice) zažitým schématům. Film je celou dobu depresivní, takže se člověk těší na zasloužený pozitivní konec. Závěr je ale výsměchem hrdinům i divákům. ()

Doomedx

Cely film si rikate jestli je Shannon moderni nostradamus nebo schizofrenický psychopat, coz by samo o sobe nevadilo, ale film je hrozne natahovanej a nektere sceny jsou proste zbytecne zdlouhavé a tim padem to cele pusobí nudivým dojmem, bohuzel = 70% a velmi slabá 4ka. ()

septic

velmi velmi pomalu budované napětí ze stupňující se paranoie diváka přenášející na něj hlavní role. Intriky mysli a vtáhnutí do děje udělá z předzávěrečné scény absolutní dokonalost jen tím, že tam je přítomna scéna při odemykání krytu. Ta samotná scéna je tak neskutečně silná, že už je úplně jedno, co se bude dít, až z krytu vylezou. Jestli tam bude Cloverfield, zvířátka ze South parku nebo Karel Gott záleží jen na zručnosti režiséra. V tomto a Cloverfieldově případě je to zcela irelevantní. Není to ani tak pointa filmu jako spíš epilog, který by mohl být natočen 200 způsoby a nic by se nezměnilo. V tomhle filmu narozdíl od Trachtenbergova snímku tráví rodina jen pár minut, ale bože, ten pocit, než se odemkl zámek!! Supreme ()

GOREGASM

Intenzivní psychologické drama, ve kterém si nebudete až do poslední scény jisti, jak to vlastně je. Atmosféra je šroubována opravdu brilantně, Michael Shannon je ve svém projevu jako vždy nezaměnitelně strhující a celý Take Shelter dá každému divákovi pocítit, tíživou polohu nejen hlavního hrdiny. Takovouhle americkou produkci chci mít každý den k snídani, obědu a večeři :-). Ve Varech a ve velkém sále, ale taky stačí :-). 90% ()

brumbrum

Slabulinka srackarna. Tatko rodiny ma burkove halusky s olejovym dazdom a konfliktoch s kazdym, bere na to prasky a je celkovo jemne na nevydrzanie. Serie manzelku, serie kamaratov, serie rodinu, serie aj sefa az vsetko poserie, zakope sa na zahrade a prejde mu nad hlavou tornado. A potom titulky s napinavou hudbou. Taky rozgulasovany akoze Hitchcock za 1*, ze sme to vobec dopozerali. ()

peca

Ten pocit, když si uvědomíš, že sleduješ něco výjimečného, tohle budu mít v hlavě ještě hodně dlouho.. Když se řekne Úkryt, všichni si nejspíš vybaví ten Fincherův..a to je škoda.. Nejlepší je, nezjišťovat si o filmu vůbec nic, prostě si ho pustit. Já to tak udělal (díky zdejším radám), vůbec jsem netušil, jakým směrem film půjde a sejmulo mě to tak, až mi bylo místama opravdu hodně úzko..teda ne že bych si liboval v úzkosti :), ale to se fakt moc filmům nepodaří.. Michael Shannon byl můj oblíbenec, ale teď stoupl ještě daleko výš, Jessica Chastain jakbysmet.. Za mě je Take shelter nová definice psycho thrilleru.. Naprostá paráda, která ale asi nebude pro každého, nápor na nervy je to teda velký.. Víc takových filmů!! ()

Tiché místo se dočká spin-offu

Tiché místo se dočká spin-offu