Nel vyrostla v odlehlé chatrči v lesích Severní Karoliny a nikdy nepoznala nikoho jiného než matku, která měla vážnou poruchu řeči. Nikdy tak neslyšela skutečnou angličtinu a vytvořila si svůj nesrozumitelný jazyk. Po matčině smrti ji objeví místní lékař a snaží se jí ve zdejším prostředí pomoci. Vlivný Alexandr Payle ji však chce „studovat" v laboratoři. Soudce nakonec nařídí, že adeptka psychologie Paula ji bude „pozorovat" tři měsíce v lesích, a teprve pak se rozhodne o Nellině dalším osudu. (oficiální text distributora)

JASON_X

Nell jsem viděl už kdysi dávno jako čerstvou novinku v kině. Ano, byl jsem totiž tenkrát taková trubka, že jsem chodil do kin i na takovéhle středoproudové komerčárny, nechal jsem se totiž lehce ošálit anotací o moderní divošce, hovořící svébytným jazykem. A on ten příběh opravdu není nezajímavý, naopak, jen by ho ale scénárista nesměl "vylepšit" několika metráky melodramatického patosu a v hlavní roli by nesměla exhibovat Jodie Foster. Jestliže tady často obrazně píšu, že jsem u nějakého filmu málem umřel trapností, tak tady to platí dvojnásob. Při Nelliných svébytných, neboli mentálně retardovaných pazvucích a grimasách, jsem se propadal do hlubin přímo metafyzicky děsivého splínu a beznaděje a chtělo se mi umřít. A při jejím závěrečném proslovu před soudním dvorem... No nebudu lhát, umřel jsem doopravdy. Teď píšu ze záhrobí, abych ještě než se odebéřu do barda nebo Elysionu nebo kam, varoval všechny dosud živé: Lidé, bděte! Tohle si opravdu radši nepouštějte, je-li vám život milý! Ehm... Ale dám přece jenom aspoň jednu, protože přítelce se to líbilo. ()

N.Strauber

Jodie je stejně nejlepší... Avšak členové Akademie očividně dospěli k závěru, že získat ve 32 letech už třetího Oscara by na ni asi bylo moc... ()

Gwaihir

Velice zajímavý, silný, poutavý a dojemný příběh se šťastným koncem, což mi ani trochu nevadí, stejně jako ono poselství, které by mělo reprezentovat základní principy lidské společnosti. Musel jsem se zamyslet nad tím, podle čeho určujeme, že někdo nebo něco je či není normální. Vytvořili jsme si pro sebe skloželezný umělohmotný svět a každý, komu se v něm nelíbí, třeba jen proto, že je pro něj nový, je blázen. Chceme, aby každý zapadal do nějaké škatulky a když se najde někdo, kdo se do žádné nevejde, je nenormální. Výkon Jodie Foster je naprosto úžasný, jako by to snad ani nehrála. Velmi příjemný, až nečekaně emotivní, zážitek. 90% ()

rt12

Příběh natočený tak, jak by se to v reálném světě nemohlo nikdy odehrát. Je to divné, ale přesto mě oslovil. Jodie Foster dokázala to, že jsem seděla jak přibitá a ohromeně zírala na její výkon. K tomu se vše odehrává v překrásné přírodě. Překousla jsem i scény u soudu nebo závěr, to si prostě Amíci neumějí odpustit. Určitě film stojí za podívání. ()

kalap

Ta zaverečna bolesť Nell bola doslova špikova , ano špiková. Čika , čika pi a mi, esa , esa mi , nepaki. ()

GILLWANDER

Bližšie spoznávanie "divokej" Nell je čím ďalej úprimnejšie a spočiatku dve osoby, ktoré sú k sebe akýmsi putom prepojení sa napokon stáva prepojená trojica charakterov. Chcú pre Nell len to najlepšie, i keď by to mala byť "divočina" kde nemá vymoženosti moderného sveta. Po pravde jej to nechýba, keďže to ani nepozná. Ľudia moderného sveta majú veľké veci no nepozerajú si do očí, ako po svojom povedala Nell. Film ponúka kopu pekných myšlienok, že ku šťastiu nepotrebujete materiálne bohatstvo či obrovský finančný "arzenál", ktorý vás len osočuje nad ostatnými. Síce to nie je emotívne až tak vykrištalizované skôr melodramatické a miestami až naivné. Réžia "funí" a neprináša nič technicky vyspelého. Film držia pokope herci, hlavná dvojica Neeson a Foster, ktorý hrajú presvedčivo. Mne to popravde na štyri hviezdy nestačilo, veľa sentimentu mi nerobí dobre a naivita aj na poloslepé oko viditeľná strpčí na moment divákovi život. Dávam tri hviezdy čisto len pre hereckú skvelú zostavu... 65% ()

Martin741

Fosterka v roli lesnej neznej zienky, ktora ma nezrozumitelnu anglictinu. udajne panenska priroda mi pripadala jaxi obycaj na, takmer 2 hodiny filmu su prilis a Apted ma podla mna daleko lepsie veci, Nyson miestami dost prehraval : 40 % ()

danecek24

52. Zlatý Glóbus za rok 1994 - nominace (3) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka (drama) - Jodie Foster, Nejlepší hudba - Mark Isham ()

pakobylka

Dojemný, možná až příliš zidealizovaný - ale především citlivě zfilmovaný zápas o budoucnost dívky Nell, která vyrůstala pouze se svou matkou v naprosté izolaci od okolního světa. Nabízí provokující otázku, zda je možné (a pro společnost přijatelné) takové zvláštní, zcela nevzdělané stvoření se svéráznými a přece jen poněkud problematickými způsoby respektovat jako svobodnou bytost s vlastní vůlí, která má právo se sama rozhodnout, jak bude žít dál - bytost, která se z pohledu "civilizovaného" člověka může jevit jako silně zaostalá, ale rozhodně není hloupá: Naučila se všechno, co jí dané podmínky umožnily - a co k přežití potřebovala. ()

zette

Ocenuji herecky vykon Jodie Foster, v nekterych zaberech byla az neskutecne krasna. Jinak me to ale vubec nebavilo a tri hvezdicky jsou velkoryse. Prvni film, kde mi Neeson vylozene vadil. ()

Saraswati

Netradičná filmová látka bola pre tvorcov i hercov určite ťažkým orieškom, no kým Jodie sa s úlohou divokej Nell popasovala skutočne na úrovni, scenáristi si nemohli odpustiť dokonalý koniec v štýle "žili šťastne, až kým nepomreli", ktorý posúva inak reálne pôsobiaci príbeh za hranice uveriteľnosti. Hlavne zásluhou skvelej Jodie mi však určite ostane v pamäti. ()

majo25

Krásny film so zaujímavým príbehom, ktorý ma svojou atmosférou dokázal chytiť hneď od začiatku a už nepustil. Dramatických situácií mohlo byť aj viac, resp. mohli byť viac napumpované. Drobné chyby by som videl aj pri ztvárnení divožienky, na môj vkus na to, že bola sociálne izolovaná, bez kontaktu ostatných ľudí, sa vyjadrovala so značným emočným nábojom i repertoárom. Spočiatku ma iritoval onen neustály blabotajúci jazyk hlavnej hrdinky - Misa čika bí, misa čika bí. Ale jednoduchý príbeh uprostred krásnej panenskej prírody o hľadaní a nájdení nielen jednej osoby, ale hneď viacerých, bol ako taký balzam. Krása. ()

Mitzi

Jodie Foster si za svůj výkon zaslouží maximální hodnocení, i výkony ostatních herců jsou perfektní, jen scénář místy není úplně uvěřitelný... ()

vesper001

Nell možná žije jako zvířátko, možná jím i napůl je, ale je vnitřně mnohem čistší, než všichni pachatelé dobra, kteří jí o překot chtějí nacpat do škatulek, které sami vytvořili a předělat a podělat jí život podle vlastních pravidel a představ o tom, co je správné a normální. Ten život, v němž je šťastná, a který je svým způsobem mnohem kvalitnější, než jejich. ()

Natasha Richardson podlehla zranění

Natasha Richardson podlehla zranění

19.03.2009

...které utrpěla v pondělí během lekce lyžování na začátečnickém svahu v Kanadě. Ačkoli krátce po pádu tvrdila, že je v pořádku, pracovníci lyžařského střediska naléhali, aby navštívila lékaře.… (více)