Zuzanu právě propustili z vězení a ona se chystá začít nový život. Do vězení se dostala poté, co s kamarádem Ronym a jeho partou kradli auta a Rony na ni vše shodil. Teď je to však Rony, kdo jako jediný na ni před vězením čeká. Ona odmítá do jeho auta nastoupit, vydá se na cestu domů stopem. Zastaví jí dva kamioňáci Juraj a jeho černý spolujezdec Vápno. Když se Zuzana dostane domů, zjistí, že se její matka odstěhovala, a od sousedky dostane všechny dopisy, které matce z vězení psala. Ani jediný není otevřený... Nezbývá jí než nastoupit do auta k Ronymu, který na ni čeká před domem. Dostane se s ním do jeho motorestu, kde se scházejí kamioňáci a prostitutky. V motorestu dělá vedoucí svérázná starší žena, které neřekne nikdo jinak než „mama kami“. Zde se opět Zuzana setkává s Jurajem a jeho spolujezdcem Vápnem. Zuzana se Jurajovi líbí a ani on jí není nesympatický. Na Zuzanu si však stále dělá nároky Rony, i když ho ona odmítá... Rony potřebuje realizovat svůj kšeft s falešnou vodkou, a tak posílá Juraje do Ruska, do Petrohradu. Juraj si však vyžádá jako spolujezdce právě Zuzanu, s čímž Rony souhlasí. Na cestě se Juraj se Zuzanou sblíží. Když se však oba z Ruska vrátí, Juraje náhodou v motorestu uslyší hrát a zpívat vlivný český producent a nabídne mu angažmá. Juraj na jeho nabídku přistoupí a odjíždí do Prahy... (TV Prima)

GTS_PUNK

Pokračovanie trilógie režiséra Dušana Rapoša sa nielenže príbehovo (aj v skutočnosti) posúva dopredu o osem rokov, ale predovšetkým kvalitatívne v porovnaní s prvým dielom výrazne klesá. Doba sa zmenila, komunizmus padol, prišla demokracia so všetkými jej možnosťami aj nástrahami, rozpadlo sa Československo. Režisér Rapoš reflektuje divoký začiatok deväťdesiatych rokov dvadsiateho storočia aj prostredníctvom príbehu tejto snímky. Zuzana (Eva Vejmělková) bola vo väzení. Keď ju podmienečne prepustia, nakrátko ju drží gangster Rony (Maroš Kramár), ale takisto spoznáva vodiča kamiónu Juraja Halamu (Pavol Habera) a jeho závozníka Vápna (Ibrahim Maiga). Juraj postupne dostane pofidérnu hudobnú šancu v Prahe, čo spôsobí naštrbenie vzťahov so Zuzanou, na ktorom v podstate stavia prevažná väčšina filmu. Nemožno však povedať, že by svojím spracovaním diváka príbeh výraznejšie bavil. Oceniť však treba minimálne snahu o autentické zachytenie doby "divokých deväťdesiatok",  čomu v konečnom dôsledku do veľkej miery pomáha aj skutočnosť, že Rapoš film v čase "divokých deväťdesiatok" skutočne natočil. Popri ich divokosti vyniká aj všadeprítomná šeď (ako memento bývalého režimu) miešajúca sa s farebnou bizarnosťou šuštiakových búnd a pastelových sák. Autentická atmosféra filmu však takmer nič nemení na tom, že z príbehového hľadiska tento počin nenadchýna. A o nič lepšie to nie je ani v prípade hereckého obsadenia. Niežeby niekto z protagonistov snímky výraznejšie prekážal (okrem trochu otravne pôsobiacej Lucie Bílej) alebo predvádzal vyložene nepozerateľný výkon, ale pozitíva takisto hľadať len ťažko. Fontána pre Zuzanu 2 už s fontánou prakticky nič nemá, ako-taký romantický uhol zostáva zachovaný, ale predovšetkým chýba to povestné niečo, vďaka čomu by mohla byť táto snímka Dušana Rapoša pre diváka atraktívna a zaujímavá. V porovnaní s prvým dielom je na tom film výrazne horšie aj po hudobnej stránke. ()

`barocco

Fontana pre zuzanu 2 je taka snaha natocit akcny film v euforickej dobe ked sa mohlo doslova vsetko... To ze s tymto zanrom nemal v tej dobe skusenosti vlastne ziadny vtedajsi ceskoslovensky reziser (s prizmurenymi ocami snat len Jirí Sequens...) zda sa Rapsovi vobec nevadilo.... vysledok je presne taky aky sa dal ocakavat.... rozpacity... ()

curfew77

Jednička má kouzlo osmdesátek, dvojka aspoň část (místy poněkud pochybného) kouzla raných let devadesátých. K prvnímu dílu si to ale jen tak letmo přičichne na začátku - a pak už to jde čím dál víc z kopce. Výlet do Ruska ještě jakž takž, i když vesnice vypadá jak z Mrazíka, ovšem pitomě černobílá zápletka s Jurajovou "kariérou" rockové hvězdy, ta už po letech věru neobstojí. Obešel bych se bez Růžičkové a definitivně bez Maigy, naopak Maroš Kramár je tady naprosto skvělý a ústřední herecké duo? Tak napůl - místy jsou jak Paľo tak Evička poněkud teatrální. Po hudební stránce to opět funguje (Vaško je prostě Vaško a Habera muziku taky umí), ale málo platné, všechna ta rádoby moudra o soudržnosti kamioňáků a štětek to na konci zabjí. 60 %. PS: Moc se mi kupodivu líbila Bílá, které toho zlomyslného diblíka naprosto žeru a její scénu se "sluňááátkeeem" a nedopatřením prasklým podvazkem miluju :) PS2: Satchmo Bobek mi sice přišel ve scénáři naprosto navíc, ale jinak mu role skutečně sedla. PS3: Skoro dvouhodinová stopáž je peklo a jeden z prvních příkladů toho, jak si režiséři začali po revoluci myslet, že se obejdou bez dramaturgů. Neobejdou. ()

nathaniel 29

Tak ten starý úchylák režisér Rapoš pri natáčaní jednotky v 1985-tom keď mal 32 rokov namotal a zbalil mladučkú ceckatú 16 ročnú Evičku Vejmělkovou. A ja že prečo sa Evička vo Fontáne 2 nepoodhalila pri postelovej scénke? Aha tak preto že ten starý úchylák žiarlil na Paľa Haberu. Fuj fuj... Inak toto je asi že najviac zábavný ( rozumej popcorn movie) film v slovenskej histórii. Habera je Pán, hrá to skvele, ostatné legendy Lucie Bílá, Rúžičková, Vejmělková, Kramár, Maiga rovnako dobrí. Jednotka Fontána patrila hlavne hitom od Elánu a Grigorova, v dvojke samozrejme úraduje Palinova muzika, takže hudobne je film fakt kvalitný. Celkové hodnotenie 35% pre tento film je ale že úplne mimo. Má to síce pár slabších miest rovnako ako jednotka, ale inak ide o slušnú zábavu s kopcom vtipov. Som rád že v slovenskej kinematografii máme aj takýto snímok, určite patrí k tomu lepšiemu čo sa tu natočilo. ()

oLí

( Viděno v zaprášeném TV-VHS ripu ) Po skvělé panelákové jedničce neméně kvalitní pokračování, nějakej můj fetiš asi, jak tak koukám na hodnocení obou dílů ostatními uživateli :). Ale ta atmosféra raných porevolučních devadesátek ( kdo nezažil, těžko vysvětlovat ), VHSek, zimní krajina, uplý rifle, divný účesy, dobový stavby a auta, k tomu Palovy hity a vidim to na čtyři z pěti :D Mě se na podobný filmy téhle doby dívá docela příjemně. [7.5/10 září 2010] ()

• Snímka obsadila desiatu priečku najnavštevovanejších filmov v českých kinách pre rok 1993. (Raccoon.city)
  • Pieseň z filmu "Mama Kami" sa stala tak úspešná, že Pavol Habera (Juraj Halama) sa rozhodol, že svojho filmového kolegu a spolu spievajúceho v tomto filme Ibrahima Maigu (Vápno) zoberie na koncertné turné so skupinou Team. Spoločne urobili viac ako 200 koncertov po celom vtedajšom Československu. (Raccoon.city)
  • Ibrahim Maiga (Vápno) vo filme pôvodne hrať nechcel, presvedčil ho až priateľ Fredy Ayisi, s ktorým úspešne absolvovali konkurz. Fredy Ayisi mal hrať hlavú úlohu a Ibrahim mal hrať jeho priateľa. Ale sponzori filmu boli proti obsadeniu dvoch černochov do hlavných úloh, nakoľko si neboli istí úspechom filmu v podaní v tej dobe dvoch v podstate neznámych nehercov tmavej pleti. Producenti teda navrhli vymeniť Fredyho spevákom skupiny Elán Jožom Rážom. Ale ani tento nápad sa sponzorom nepáčil z dôvodu, že Ráž je až príliš rebelská osobnosť. (Raccoon.city)