Zabít tiše

Killing Them Softly

Tichý zabijak

Krimi / Thriller

USA, 2012, 93 min

Moderní realismus v old-schoolovém kabátku. Dominik mění zavedená pravidla vyprávění a ještě k tomu srovnává lidskou a politickou rovinu. Bush a Obama jsou ve hře, které vládne Pittův Cogan, často směšnými figurkami díky svým projevům o jednotě a víře ve hvězdy a pruhy. Herci jsou perfektní, pointa strohá a úderná. Na těch posledních pár větách to všechno stojí. Amerika není země, je to jen byznys. A teď mi kurva zaplať.(2.1.2013)

Brad Pitt v roli nájemného zabijáka razí metodu tichého zabití bez emocí. Dva životní ztroskotanci (Scoot McNairy+Ben Mendelsohn) dostanou tip na přepadení karetní herny ve které se točí slušné peníze. Přepadení se jim povede, ale od té doby se jim na paty pověsí najatý chladnokrevný zabiják Jackie (Brad Pitt) patřící ve svém oboru mezi špičku. Přibere k sobě ještě větší legendu, než je on sám, jistého a oplzlého zabijáka Mickyho (James Gandolfini), který má to nejlepší za sebou, a více než zabíjení, holduje prostitutkám a alkoholu. Film, který jako by vypadl z nezávislé produkce zaujme vedle Brada Pitta (sám se na filmu také jako pruducent podílel) velmi dobře zvládnutou režií Andrewa Dominika, ale ke vší smůle byl k dispozici pouze průměrný scénář s banální zápletkou. Nečekejte nic zběsilého s dynamickým posunem vpřed, ale konverzačku s občas sáhodlouhými dialogy proloženou efektně natočenými brutálními scénami. Všechny postavy jsou bez výjimky negativní a je velmi těžké k nim pocítit sympatie. Asi nejvíce to odnesl nechutný Gandolfini, který zřejmě měl představovat vedle Pitta druhý vrchol filmu, ale ve filmu jen oplzle a planě kecal a nikoho nezabil. Film se pak otíral poněkud neodůvodněně o americkou politiku a její ekonomiku a nebylo výjimkou, kdy v barech, a i jinde, běžela zapnutá televize s Barackem Obamou ještě coby senátorem. Film by se bez toho klidně obešel, také bez Gandolfiniho a také bez dlouhých dialogových scén neustále zpomalujících tempo filmu. Film se nedočkal příliš velké odezvy a vedle jiných a možná lepších filmů bez problémů zapadne, ale kvalitní režie s kvalitní technickou stránkou, několik velmi dobrých a originálních scén a v neposlední řadě skvělý Pitt, stojí za vidění. A třeba ve filmu objevíte ještě mnohem více, než já. Klady: Brad Pitt + výborná režie + skvělá technická stránka filmu + pocit nezávislého filmu + scéna brutálního zmlácení Ray Liotty + efekt zpomalené letící kulky do hlavy oběti + řada originálních scén + uvěřitelný policejní zásah při zatýkání + zcela nečekané zmizení některých postav z děje. Zápory: průměrný scénář - přepálené dialogové scény -zbytečný James Gandolfini - slabší interakce málo sympatických postav s divákem - zbytečné politické proslovy v televizi - absence orchestrálního hudebního doprovodu - nevyrovnané tempo. Mé hodnocení: 70%(30.3.2013)

Hodně lidí se na filmy zcela evidentně neumí dívat. Ono totiž samotný koukání nic neznamená, o to víc, když se jedná o film, jako Killing Them Softly. Stylová pecka, násilná gangsterka, koncert několika osob odehrávající se na pozadí současných politicky-ekonomických událostí v USA, protkaná bizarními, ale o to zábavnějšími dialogy. Když se pak na tohle divák pouze dívá, nedostane nic víc, než "příběh" spějící odnikud nikam. Tady se musí vnímat, myslet a snažit se hledat významy. Neni to ovšem žádná coenovka (ač to stylem i tempem právě jejich tvorbu připomíná), takže komplikovanej děj tu neni, tak se v klidu usaďte, připravte na depresivní atmosféru, načněte k tomu pivko a film si užijete.(2.1.2013)

• Segrestor

Pokus o stylovost se tomu počinu nedá upřít, o tom žádná, ale budovat drama na blábolech dvou vysloveně nezajímavých lůzrech, to chce notnou dávku blbosti. A to Dominik jistě má. Chtěl patrně filmu dodat na jisté artovosti, možná až troufale řečeno "tarantinovosti" tím, že nechal každou postavu aspoň deset minut v kuse blábolit. Řeknu vám jedno, to se prostě nedalo. Ono by to šlo, kdyby ty monology dávaly smysl a šly až na dřeň divákovy duše nebo třeba rozesmály, ale to jen tak plitce klouže po povrchu, že to tak strašně nudí, že už ani otrávený divák neví, o čem se blábolilo před dvěma minutami. Jak jsem se už zmínil, osud a jednání dvou sjetých idiotů sympatie zkrátka nezíská a sledovat ostatní figury už tuplem. Brada Pitt nám vyžvaní díru do hlavy v tak brutálním slow motion, že nás zabije poměrně hardly.(31.1.2013)

Brad Pitt pre divákov, scenár proti divákom. Prečo? Neviem. Možno sa pán Andrew Dominik nevedel rozhodnúť medzi filmom-noir bez klobúkov a tarantinovsko/coenovskou konverzačnou gangsterkou. Na to druhé ale nemá. Takže tam môže byť problém. Alebo možno je na vine predloha. O tom ale pochybujem. Skôr problémy s jej spracovaním. Aj keď ten koniec bol cool. A réžia mala silné momenty. Preto za mňa benevolentné 4 hviezdičky.(28.7.2013)