Zabít tiše

Killing Them Softly

Tichý zabijak

Krimi / Thriller

USA, 2012, 93 min

Objektivně je to na tři lepší hvězdy, ale mám dva zásadní důvody, proč dám o jednu víc: 1. Za Brada Pitta, jehož vidím daleko raději v roli gangstera než např. v nějakým akademickým Moneyballu. 2. Za Jamese Gandolfiniho, jenž tady v podstatě hraje Tonyho Soprana v důchodu a já si díky tomu uvědomil, jak moc mi dnes chybí nějaký podobný seriál a podobně geniální herecký výkon, jaký předváděl právě v legendárních Sopranech (Buscemi mu v Boardwalk Empire nesahá ani po malíčky). 75%(10.1.2013)

Solidní gangsterka. Nudné to není, ale že by se jednalo o čímkoli výjimečné dílo říct nemůžu. O žádné z postav jsem se nedozvěděl tolik, aby mě skutečně zajímala (přičemž někdy to vypadá tak, že postava se ukáže na začátku, aby se představila, a pak znovu až na konci, aby ji někdo zabil). Vzhledem k tomu, že v závěru je k filmu přišroubováno pár minut s určitým jakože přesahem a poselstvím, šlo by moji výtku smazat tím, že to je jasný záměr... Ale co už. Pro mne žádný zázrak, ať se na to dívám jakkoli. Plusové body za zpomalenou střelbu v dešti a zhuleneckou dialogovou scénu. Jinak je na filmu nejzajímavější sada stylových plakátů.(30.12.2012)

Stylovost se tomu upřít rozhodně nedá, jenže i zívání a sledování hodinek je těžké se ubránit. Gangsterka Killing Them Softly vyžaduje hodně trpělivého diváka, přitom toho sama příliš nedává. Chybí jí tempo a lepší práce s diváckým očekáváním. Je sice možná fajn, že tu sledujeme kulky procházející různými částmi těl, ale jedna vlaštovka taky jaro nedělá. V dalším plánu se pak dozvídáme o tom, v jakém stavu je americká společnost, ekonomika, víra – jenže právě v tomhle kousku jsem reflexi o současném stavu Ameriky nepotřeboval slyšet. Nekompromisní, krvavé, chladné – to vše od režiséra a scénáristy, který se sice divákům zalíbit nechce, ale to je zrovna v tomhle případě docela škoda.(5.4.2013)

Film se snaží jít po stopách Tarantinovkám, což se docela daří. Některé dialogy jsou dobře vystavěny, ale některé hůře a celé je to zasazeno do jednoduché gangsterské zápletky. Bohužel tomu chybí ta šťáva a skvělí herci na vlně sarkastických vtipů, hlášek nemají možnost, film posunout dál.......6/10(2.3.2017)

První zhruba půlhodina (než se na scéně objeví perfektně cynický Pitt) se nese převážně v duchu nudy a rádoby stylových konverzací (Dominik není Tarantino a jeho "dialogy o ničem" bohužel postrádají styl, o který se neustále vehementně snaží), druhá půlhodina pak začne velmi pomalu uvádět děj do pohybu, aby předala štafetu skvělé závěrečné půlhodince, která začíná režijně vypiplanou scénou v dešti. Obsazení skvělé (nutno zvláště vyzdvihnout výborného McNairyho), hudba v tradičním "indie gangster" stylu zajímavá, režie zvládnutá, jenom ten scénář by potřeboval přišít koule..(11.1.2013)