Comedian Harmonists

• Německo

Comedian Harmonists

Drama / Hudební / Životopisný

Německo / Rakousko, 1997, 126 min

životopisný snímek o slavné předválečné skupině předvádí postupný začátek nacismu v Německu. Jinak zase vyjímečný není a víc si ho užijou jejich fanoušci či jiné swingové hudby, ale zpracování mi přišlo na dobré úrovni stejně jako herecké výkony. Proto silné 3* si rozhodně zaslouží. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](8.1.2013)

Udělalo mi velkou radost, když jsem zjistil, že existuje film o těchto fenomenálních muzikantech. Chvílemi se sice nemohu zbavit dojmu určité šablonovistosti, ale když už to tvůrci pojali tak velkoryse a důkladně, asi bylo třeba občas děj popostrčit tak trochu nuceně. A kdo už zná písně Comedian Harmonists, rozhodně nebude litovat.(8.7.2012)

V druhé polovině filmu jsem si musel na chvíli dát pauzu - tolik jsem se bál, jak to bude pokračovat. Nicméně nelituji, že jsem dokoukal. Hodně silné. Autentické. Velmi zajímavé téma. A pro nás zajímavá vedlejší role Dany Vávrové (Leontýnka z filmu Ať žijí duchové). ■ Všichni členové skupiny přežili druhou světovou válku o desetiletí. Roman Cycowski zemřel jako poslední v roce 1998, několik měsíců po uvedení filmu do evropských kin (do amerických kin se film dostal až na jaře 1999).(29.5.2011)

• Houdini

Křišťálový glóbus - výběr(11.5.2007)

"Veroniko, jaro je tu...". Jeden z obrovského proudu německých populárních filmů; profesionálně natočených (dlouhé sklo má přednost); s příběhem, který - i když spletený ze všech možných motouzků - neuráží, ba povznáší; herci sympatičtí a bezchybní. Hodně se tu hraje a zpívá, ovšem pouze na takovou strunu, se kterou rezonuje průměrný německý (či jiný) posluchač a divák. Standardní vlastností těchto filmů je podbízivost divákovi, mnohdy možná až zbytečná. Myslím, že ani Hollywood tím není tak zatížen. Je to takový německý Gambrinus, nikomu moc nechutná, ale je pitelný pro každého. Bohudík jsou mezi německými režiséry mnohé výjimky (Chotěbořské pivo a pod.), které toto pravidlo dokonale potvrdí. Pozn. 1: S takovými dokonalými filmy se obvykle pojí nedokonalé titulky - viz hned první věta: "Veronika, der Lenz ist da...". Pozn. 2: Nevíte, co tomu říkal Bobby McFerrin? Pozn. 3: I dle svého hodnocení považuji tento film za nadprůměrný.(14.11.2015)

• - Všichni členové skupiny přežili druhou světovou válku o desetiletí. Roman Cycowski zemřel až v roce 1998. (Jirka_Šč)

• - Vo filme sa stretla herecká rodina Beckerovcov. Súrodenci Ben a Meret stelesnili párik milencov (Robert Biberti + Erna Eggstein). Ich nevlastný otec Otto Sander zas postavu menom Bruno Levy. (hra72)

• - Herec Heino Ferch, hrající Romana Cycowskiho, ocenil, že měl možnost potkat se se skutečným Romanem Cycowskim, který zemřel několik měsíců po uvedení filmu do kin, a mohl od něj dostat zpětnou vazbu jednak ohledně charakteru své postavy a jednak k náladě, která ve skupině panovala. Roman Cykowski poté řekl: "Přibližně ... takto to doopravdy asi bylo." (Jirka_Šč)