Poslední kvartet

• USA A Late Quartet (více)

Když si oblíbený čelista jednoho renomovaného smyčcového kvarteta vyslechne osudovou lékařskou diagnózu, budoucnost souboru je najednou velice nejistá: potlačené emoce, soupeřící ega a nekontrolovatelné vášně mohou ohrozit letité přátelství a spolupráci. Když se chystají odehrát koncert k jejich pětadvacátému výročí – který podle všeho má být i jejich posledním – je to právě síla hudby, která jim pomůže zachovat jejich odkaz. Inspirací i strukturou filmu je Beethovenovův Opus 131 pro smyčcový krvartet c moll, jež vzdává hold komorní hudbě a kulturnímu dění v New Yorku. (oficiální text distributora)

NinonL

Jedna z posledních rolí Philipa Seymoura Hoffmana (R.I.P.). Film o lidské soudržnosti, o lásce, toleranci a respektu, i když to dotyčným už spolu ideálně neladí. Kvartet, který spolu hraje 25 let je náhle konfrontován s vážnou nemocí jednoho svého člena. Na povrch se dostávají věci, které si ti čtyři za 25 let nikdy neřekli, ale byly v nich. Nenaplněné ambice, žárlivost, zahozené příležitosti. Krásná paralela se skutečným životem. Při závěrečné skladbě mi běhal po zádech mráz a tekly slzy. ()

GodComplex

Excelentni komorni kousek ze zivota smyccoveho kvarteta slozeneho z vybornych hercu, kteri si v prubehu filmu resi sve interni zalezitosti a pizlaji Beethovenuv Opus 131. Pri pohledu na Philipa Seymour Hoffmana me vzdycky napadne uvodni hlaska z Twin Peaks "(S)He's dead, wrapped in plastic..." 8/10 ()

Freemind

Miluju filmy, které mě nejen pobaví, ale taky něco naučí. Filmy o vážné hudbě mám tedy strašně rád, takže jsem šel - povzbuzen vysokým hodnocením - téměř na jistotu. "Late Quartet" (rozkošně hravý, dvojsmyslný název) rozhodně není bezchybné dílko, ale víte co? Kašlu na podivnou psychologii postav, toporné zvraty a lacinou sentimentalitu. V závěru jsem se dojal jako už dlouho ne, a víc mě nezajímá. Krása. Klasická. ()

rt12

Nenápadný , ale nápaditý dojemný příběh, podbarvený překrásnou hudbou. Vynikající Philip Seymour, kterému skvěle sekunduje Christopher Walken, sice trochu zastiňují ostatní herce, ale přesto to byl pro mne překrásný zážitek po všech stránkách. ()

Lucjen

Philip Seymour Hoffman konečne dostal priestor, aký si zaslúžil. A využil ho veľkolepo. Veľmi ma mrzí, že jeho kvalitu doceňujem až teraz... No teším sa na ďalšie počiny Imogen Poots, ktorá ma očarila. Film ticho, nenútene vykresľuje vzťahy medzi postavami a nakoniec vybuchne. Vážnu hudbu nijak neobľubujem, ale to vôbec nebola prekážka. Niekomu možno prekáža zakríknuté vysvetlenie, no pre mňa je to veľmi príjemná záhada. ()

Foma

Zajímavý hlavně kvůli hudbě a námětu, ani ne tak zpracováním, který prostě život kvartetu na plátno přenýst nemůže. Takže je tam různá klišovitost, vynucený drama a herci, ač se snaží, tak jako hráči kvartetu nepůsobí. Ani muj oblíbenec Seymour. Ale za Beethovena a vůbec odvahu něco takovýho natočit dávám 4. ()

Aljak

Očakával som niečo dosť odlišné - a síce, že dej sa bude odvíjať najmä od osudovej diagnózy, ktorá zasiahla violončelistu Petra. Aj keď vlastne práve tento moment bol spúšťač všetkého, čo sa udialo. Smutná správa rozvírila hádku, ktorá domino efektom spustila ďalšie hádky vyúsťujúce do rôznych nečakaných reakcií. Nielenže sa ocitá v ohrození kvarteto, ale aj dlhoročné krásne priateľstvo celého kvarteta. Aj keď mne osobne strašne prekážal ten namyslený Daniel, ktorý sa tváril ako keby bol ten najlepší huslista na svete. Dej filmu mi prišiel dosť rozvetvený aj do rôznych sfér, ktoré tak trochu celému deju uškodili. Záver bol naozaj krásny, veľká pocta slávnemu Beethovenmu Opusu 131. ()

tom88

Film, na ktorý si treba naozaj vybrať správnu chvíľu. Pomaly plynúci film, ktorý dokonale uspí 90% priemerného publika. Ja som síce nezaspal, ale aj napriek tomu nejásam. Dej nie je zrovna devíza filmu, no vyzdvihol by som skôr hercov, ktorý zahrali kvalitne. Walken aj Hoffman pôsobili akoby boli naozaj hudobníci s dlhou praxou. Hudba ide kúsok mimo mňa, ale bola príjemná. Fanúšikovia tejto hudby si v kľude môžu pridať hviezdu navyše. Ja pridávam hviezdu hlavne za hercov, inak je to nenápadný film, ktorý je určený pre veľmi malé publikum. Pre ostatných zasraná nuda. Ja si film pustím znova až vtedy, keď sa zapíšem na kurz hrania na husle, čiže nikdy. 45% ()

Triple H

Príjemná, komorná herecká štvorylka. Zo začiatku ma nezaujímalo dramatické rozjímanie pár new yorských snobov nad rozpadom nejakého sláčikového kvarteta. Ale ako sa začnú jednotlivé krízy kopiť, a sú všeho-všudy ľudské a pochopiteľné, celkom ma film chytil. Walken ma v úvode svojou typickou dikciou rozosmieval, ale v druhej polovici už je jeho výkon celkom sústredený a fajn. Film si pre seba kradne Phillip Seymour Hoffman, ktorý, asi ako vždy, predviedol expresívny a emocionálne silný herecký výkon. ()

HonzaBez

"Brána uzavřena, emoce vítány. Můžete se klidně posadit a nechat se unést. Ideální kvarteto..." Vztahy mezi dlouholetými členy kvarteta Fuga mají od ideálu hodně daleko. Manželská nevěra, pocit nedocenění jednoho z členů souboru či krátká love story jiného člena kvarteta s dcerou dvou jiných jejích členů... Právě tahle dějová linka (a způsob ukončení onoho milostního románku) mi připadala poněkud nadbytečná. Jinak ale hodně silný (ač trochu smutným, ale na druhou stranu i dojemný) příběh mj. o tom, že "být součástí něčeho je důležité", plný (zvláště na konci) krásné Beethovenovy komorní hudby. ()

bubun

Proč se dcera P.S.Hoffmana a Keenerový chová jako běhna? Běhna na nějakym benzodiazepinu? Nudná a předvídatelná linie mezi ní tím týpkem - houslistou. Ten týpek evidentně nemá rozum, a to si hraje na vzor morálky. Christohper Walken je sice sympaťák, ale ti jeho studenti mu tedy nechutně podlejzaj, hnus, takový lidi mi byli vždycky odporní. Když to vezmu kolem a kolem, celá ta linie kolem dcery byla patetická a přebrucená. Plus je trochu klišé, když "druhý housle" už nechtěj bejt druhý! No a na konci ta scéna "unleash your passion!", to jsem se bohužel té míře patosu musela zasmát nahlas. Škoda. Jinak to nebylo špatný. ()

asirtes

Značne podpovrchová a osobná emocionálna záležitosť! Kto nepochopil dostatočne jasne a jednoznačne posledné scény, ktoré zadefinovali celý film, nepochopil nič. A veľmi slušne ho poprosím nech ide žrať slamu. Hlboká poklona a obrovský rešpekt! Toto nie je žiadny čajíček. ()

venison

Inteligentní vztahové drama, které zachycuje problémy jedné malé letité skupinky s precizním hereckým obsazením.. Asi se mi netrefili do nálady, ale na můj vkus příliš vážné a suché.. ()

Pavlínka9

Je to tak krásně poklidné - nejen tou hudbou, ale celé to kvarteto je takové krásně poklidné a žijí takový život...Bylo to tak mírumilovné - ovšem jen do poloviny - pak to lehce ožilo, ale ta hudba - wau...máte nutkání si pak pustit nějakou klasiku.. :) Mě se tedy nejvíce líbil Mark Ivanir a moje oblíbenkyně Catherine Keener :) V hudebním prostředí nežiju, tudíž nerozumím všem těm jejich názvům a vztekání se nad nedokonalostí....Ale je to rozhodně oživení a jsem ráda, že v dnešní době stále existuje klasická hudba, na kterou se chodí do vyprodaných sálů.... ()

herr_carter

Film, který mě doslova chytnul za srdce, dokonalé spojení silného příběhu, podmanivé a uklidňující vážné hudby a strhujících hereckých výkonů všech zúčastněných zapříčinilo vložení tohoto veledíla do mé TOP 10 filmů, film je dojímavý prakticky od začátku až do konce................moje hodnocení = 10 z 10. ()