Ukrutnost nade vše

Outrage Beyond

Beyond Outrage

Akční / Krimi / Drama

Japonsko, 2012, 112 min

Je to mierne nadpriemerná gangsterská dráma od Takeshiho Kitana, ktorá je pokračovaním vydarenej jednotky. Má celkom dobrý príbeh odohrávajúci sa nejaký čas po udalostiach prvého dielu, mafián, ktorý skončil vo väzení sa dostáva na slobodu a chcel by už mať pokoj, ale vďaka podpore policajta a svojho starého známeho sa opäť stáva plnohodnotným členom yakuzy a začne viesť klan. Lenže stále sa na povahách členov nič nezmenilo a tak nikto nemôže veriť nikomu. Spracovanie nie je najhoršie, ale aj tak je rozhodne sklamaním. Previazanosť s jednotkou je slabá, takmer všetko sa úplne zmenilo a to aj charaktery tých pár postáv, ktoré udalosti predchádzajúceho dielu prežili. Pribudne pár nových prvkov a trochu ma prekvapilo, že postava policajta tu už má omnoho viac priestoru, lenže vôbec tu nefunguje tá chémia medzi postavami, dejovo sa tu nič výraznejšie nedeje, takmer celý film je vlastne len séria pasívnych dialógov, z ktorých sú niektoré zaujímavejšie viac a niektoré zase menej. Neskôr sa to síce trochu rozbehne, ale ideál to nedosiahne ani na okamih. Ani takto nemôžem povedať, že by som sa nudil, tématika yakuzy ma baví, kvôli čomu ma zaujala aj väčšina tých dialógov a navyše aj tu sa stále nájde viacero zaujímavých situácií, lenže ako celok to už nemá ten správny náboj a pôsobí to na mňa skôr zbytočne. Sklamaním je aj akcia, síce hlavne v druhej polovici je zabitých pomerne dosť, lenže to pôsobí tak jednotvárne, navyše často mimo záber, okrem scény s vŕtačkou, ktorá to trochu oživí ani nie je o čo stáť. Herecké obsadenie je bez väčších problémov, opäť samozrejme poteší Takeshi Kitano, aj keď mohol mať viac priestoru, ale aj zvyšné postavy sú dobre obsadené, lenže po stránke charakteru ma bavilo len pár, takže pri väčšine mi bolo úplne jedno, ako dopadnú. Réžia a technická stránka sú rozhodne sklamaním, minimálne na ten priemer to aj tak stačí, ale tentoraz to Kitano podal len tak vlažne, bez tej svojej atmosféry, po celý čas som mal pocit, ako keby sa mu ani nechcelo. Jednotka sa mi dosť páčila, tam bolo takmer úplne všetko, čo od gangsterky môžem chcieť, ale toto mi už príde ako úplne zbytočné pokračovanie. Na ten priemer to určite stačí, nenudil som sa, ale inak som určite sklamaný. 60%(4.8.2013)

Solidní pokračování. Klanová politika pochybné hrdosti, pletichaření jednoho vykutáleného policajta a kruťárny starého yakuzáka. Víc tu nenajdete. Chybí mi tu přesah na který jsem si u Kitanových filmů tak nějak zvykl, přesto mě potěši návrat do známých vod japonské mafie. Herecké výkony jsou špičkové, režie přesná, jen ten příběh je rozmělněný a silných momentů je pomálu. Doufám, že letošní finále to celé hodí do toho správného kontextu.(8.12.2017)

• Baxt

Suverénně nejslabší Kitanův film. Nebývale suchá televizní inscenace se slaboučkým scénářem, jehož myšlenka "jednou yakuza, navždy yakuza", by možná byla pro režisérovu kariéru emblematická, ale to by ji už nesměl zpracovat s prvním dílem. Samotná zápletka je neskutečně všední a ztuha by uspěla v podobě seriálové epizody. V nejsmutnějších chvílích Kitano zapírá svůj někdejší jedinečný styl a veškeré sáhodlouhé schůze režíruje jako užvaněnou směsici polodetailů v pohledu / protipohledu. Asi je mu z toho tak studno, že se většiny z nich neúčastní. Ve filmu pobude asi půl hodiny.(23.6.2013)

Tam, kde skoncilo Autoreiji 1, pokracuje Autoreiji Bijondo. Po nasom Ukrutnost nadevse. Opat prostredie Yakuzy, vyborne dialogy, zaujimave prostredie Tokia a Japonskeho Cisarstva. Pan Takeshi Kitano je vyborny reziser, ba dokonca vie obcas aj hrat. Ale rezia mu ide podstatne lepsie. Ako u Autoreiji 1, netreba cakat akehosi japonskeho Kmotra, skor ide o drsnu, ale stylovu gangsterku a la Takeshi Kitano. Par prestreliek nesmie chybat. 81 %(8.1.2014)

Kitana mám ako režiséra veľmi rád. Ale na Outrage 2 som sa nevedel odhodlať veľmi dlho. Už aj preto, lebo jeho prvá časť mi prišla ako vybočenie z Kitanovej tvorby, ktoré som dovtedy obdivoval. Ale film mal množstvo chutných vrážd a tak som si ho viac menej užil. Dvojka je výborne premyslená. Kitanovy téma Yakúzy veľmi sedí. Dokázal to Hana-bi, Sonatine a aj Brother. Tu je vrážd a chuťoviek po menej. Viacej ako o akčný film, alebo krimi je to dekonštrukcia kriminálneho kódexu, kde nikto nie je pozitívny, všetci sú vykreslený negatívne a hlavná myšlienka, že túžba po moci vedie len k úpadku a smrti je jednou z vecí, ktorá tento film značne povyšuje na mieru pozerateľnosti. Film nie je nudný aj napriek svojej pomalosti. Po niekoľkých rokoch a ako príprava pred poslednou treťou časťou som sa k celej sérií Outrage vrátil. To čo mi na prvý pohľad prišlo nezaujímavé a priemerné sa z odstupom času zmenilo na premyslené a komplexné. Outrage je výrazný zárez do yakuza žánru, ktorý stavia viac na vzťahoch než na krvi. Perfektná hra s manipuláciou. Zvyšujem o jednu hviezdu.(23.11.2014)

• - V úvodnej scéne, kedy je z vody vyťahované luxusné auto, je možné vidieť, že v prednej časti vozidla je odstránený spodný kryt motora a motor je z auta celkovo odstránený. Je to vidieť aj podľa toho, že pri odraze svetla je vidieť skrz obe predné kolesá. (MikaelSVK)