Červená světla

Red Lights

Red Lights

Thriller / Horor / Drama

Španělsko / USA, 2012, 119 min

Tak horor jóóóó... to opravdu těžko. Ale psychologické drama určitě. Které si hraje nejen s filmovými hrdiny, ale také s námi diváky. Otázka, kdy už přijde na řadu a kdy se postaví rovnoceně vedle exaktní vědy "tajemno a mysticismus" je tady už nějakou dobu. A my lidé si s ní zahráváme, přemýšlíme o ní, bereme jí, ale také zavrhujeme. Protože se bojíme neznámého, a to nás vždy omezovalo. Telepatie, Telekineze, Pyrokineze, duchové, ano či ne.. jsme skeptičtí a ustrašení. Na druhou stranu, lidský mozek využívá cca 16% své kapacity, a s ní jsme toho zvládly docela dost. Co kdyby se to najednou změnilo třaba na 70%...?? Dovede te si to představit? Já pořádně ne, protože také využívám "stabých" cca 16% ale nahodím... co třeba samoléčení... předvídání... komunikace se zvýřaty... atd atd. tenhle snímek se mi líbil nejen provedením a hereckými výkony, ale také myšlenkou. Za mě 80%(12.11.2012)

Kdykoliv slyším u filmového díla sousloví paranormální jevy, zbystřím. Ovšem z obav, že budu po projekci kroutit hlavou. Naši dva vědátoři tu a tam odhalí uřvané podvodníky, kteří obírají důvěřivé lidi báchorkami, koho všeho vyléčili. Skeptičtí jsou i k médiu, které se vrací po dlouhých letech na scénu a má ksicht Roberta „poslední roky se nechávám uvrtat do všeho“ De Nira. Pátrání po pravdě je poměrně napínavé a má jakous takous kvalitu, čemuž pomáhá hlavně duo spolehlivý Cillian Murphy a výše zmíněná legenda. Rodrigo Cortés zvládá atmosféru docela obstojně, psychologický thriller si přesto představuji kapánek jinak. Rvačka na toaletě á la Pravdivé lži se hodí trochu někam jinam. Slušná ale je.(9.10.2017)

• Genero

Zdejší semeniště esoteriků se zaradovalo, že vznikl film, ve kterém někdo silou myšlenky a urputným třením ohýbá příbory a klíče jako o život, proutkaří nebo vyléčí rakovinu tím, že ji zažene. Nejeden začínající šarlatán jistě potají zaloví v šuplíku, ale ať honí lžíci sebevíc, ta zůstane pevná a tvrdá. Prostě to nefunguje, přátelé! Musel jsem si protrpět devadesát minut eskamotérského blábolu, než se začalo dít něco zajímavého a pak přišel závěrečný zvratek, který bych nečekal a docela mě mrzí, že jsem se ho dočkal. Je pravda, že jsem doufal v horor, ale přišla jen jedna hororová scéna, kdy de Niro levituje u stropu a Murphy se ho lekne, což je na horor docela tristní skóre. Alespoň jsem si zase jednou užil de Nirovo herecké mistrovství, protože se nemusel chovat senilně nebo ukazovat Stillerovi koule.(22.3.2013)

Překvapivě slušně rozjetá podívaná, která slibovala potírání paranormálních jevů a souboj s podvodníkem neobvylých schopností manipulace davem. Ano i ne. Rozhodně jsem se ani chvíli nenudil, občas mě film překvapil, několikrát pobavil (Sigourney a test s kartami) a de Niro je po celou dobu naprosto lahůdkový. Už dlouho jsem nenarazil na filmovou postavu, která by byla tak znepokojivá a nepříjemná. Všechno to gradovalo velmi slušně, závěrečný souboj s časem byl výtečný, jenže pak najednou tenhle slušně rozjetý bourák v plné rychlosti a bez varování narazil do zdi závěrečného zvratu. Karoserie se promáčkla, souboj s časem a vlastně i celý příběh byl během okamžiku zasypán troskami napětí a závěrečnou pointou. Neveřil bych, že se dá film tak rychle rozbít. Nicméně jsem byl po 90% filmu spokojený, napjatý a zvědavý a když si odmyslím ten konec, tak to budou solidní ****.(17.11.2013)

Mali ste niekedy sen v ktorom sa vznášate? Ja občas áno a teraz to pred vypredaným publikom dokázal aj Simon Silver (Robert De Niro). Film si počína veľmi dobre, hneď od začiatku naznačí, že všetka sranda ide stranou a do čela sa derie tajuplnosť a odhaľovanie neskutočných záhad, ktoré sú rázom vysvetlené. Tématický je to podobné filmu Dokonalý trik s tým rozdielom, že tieto ilúzie sa preniesli do súčasnosti a v podstatne rozlišnom konci. Táto voľba zamotania hlavi v posledných minútach ma trocha znechutila, radšej mám keď posledné minúty doložia iným spôsobom posledný, chýbajúci kúsok náročnej skladačky. Takže celý čas vlastne stojíte na strane pravdy, fandíte popieraniu a vyvracaniu šarlatánstva a ukončí to fenomenálne médium s paranormálnymi vlastnosťami, mne to pripadalo ako dať si kladivom po prste. Navyše niektoré dosť zaujímavé činy ako ohýbanie lyžičiek, či odklonenie prúdu vody ostali neobjasnené. Herecké výkony doplnené správnou hudobnou atmosférou pracovali kolegiálne, len škoda spomenutých nerestí a tak som sa priklonil k 60 %.(17.4.2013)

• - Ve videolaboratoři, kde pracuje Buckley (Cillian Murphy), se objevuje plakát s frází „I Want to Understand" ("Chci pochopit"), který naráží na podobnou formuli „I Want to Believe" ("Chci uvěřit") ze seriálu Akta X (od r. 1993). (Avalon820)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 1. (Stanley619)

• - Afroameričanka, která vede v televizi rozhovor s Robertem De Nirem (Simon Silver), je jeho manželka Grace Hightower. (akisha)