Červená světla

Red Lights

Red Lights

Thriller / Horor / Drama

Španělsko / USA, 2012, 119 min

"You know, there are two kinds of people out there with a special gift - the ones who really think they have some kind of power, and the other guys who think we can't figure them out. They're both wrong." Snímka postupne stúpa spolu s postavou doktorky Margaret Matheson (skvelá Sigourney Weaver) a pomaly padá akonáhle odchádza zo scény... Filmy o kúzelníkoch mám rád, ale tým naozaj majstrovským (Dokonalý trik) nesiaha táto jednohubka ani po pás.(2.4.2015)

• Genero

Zdejší semeniště esoteriků se zaradovalo, že vznikl film, ve kterém někdo silou myšlenky a urputným třením ohýbá příbory a klíče jako o život, proutkaří nebo vyléčí rakovinu tím, že ji zažene. Nejeden začínající šarlatán jistě potají zaloví v šuplíku, ale ať honí lžíci sebevíc, ta zůstane pevná a tvrdá. Prostě to nefunguje, přátelé! Musel jsem si protrpět devadesát minut eskamotérského blábolu, než se začalo dít něco zajímavého a pak přišel závěrečný zvratek, který bych nečekal a docela mě mrzí, že jsem se ho dočkal. Je pravda, že jsem doufal v horor, ale přišla jen jedna hororová scéna, kdy de Niro levituje u stropu a Murphy se ho lekne, což je na horor docela tristní skóre. Alespoň jsem si zase jednou užil de Nirovo herecké mistrovství, protože se nemusel chovat senilně nebo ukazovat Stillerovi koule.(22.3.2013)

Kdykoliv slyším u filmového díla sousloví paranormální jevy, zbystřím. Ovšem z obav, že budu po projekci kroutit hlavou. Naši dva vědátoři tu a tam odhalí uřvané podvodníky, kteří obírají důvěřivé lidi báchorkami, koho všeho vyléčili. Skeptičtí jsou i k médiu, které se vrací po dlouhých letech na scénu a má ksicht Roberta „poslední roky se nechávám uvrtat do všeho“ De Nira. Pátrání po pravdě je poměrně napínavé a má jakous takous kvalitu, čemuž pomáhá hlavně duo spolehlivý Cillian Murphy a výše zmíněná legenda. Rodrigo Cortés zvládá atmosféru docela obstojně, psychologický thriller si přesto představuji kapánek jinak. Rvačka na toaletě á la Pravdivé lži se hodí trochu někam jinam. Slušná ale je.(9.10.2017)

Překvapivě slušně rozjetá podívaná, která slibovala potírání paranormálních jevů a souboj s podvodníkem neobvylých schopností manipulace davem. Ano i ne. Rozhodně jsem se ani chvíli nenudil, občas mě film překvapil, několikrát pobavil (Sigourney a test s kartami) a de Niro je po celou dobu naprosto lahůdkový. Už dlouho jsem nenarazil na filmovou postavu, která by byla tak znepokojivá a nepříjemná. Všechno to gradovalo velmi slušně, závěrečný souboj s časem byl výtečný, jenže pak najednou tenhle slušně rozjetý bourák v plné rychlosti a bez varování narazil do zdi závěrečného zvratu. Karoserie se promáčkla, souboj s časem a vlastně i celý příběh byl během okamžiku zasypán troskami napětí a závěrečnou pointou. Neveřil bych, že se dá film tak rychle rozbít. Nicméně jsem byl po 90% filmu spokojený, napjatý a zvědavý a když si odmyslím ten konec, tak to budou solidní ****.(17.11.2013)

Veľkým lákadlom je kvalitné herecké obsadenie, navyše DeNiro po dlhšej dobe naozaj v dobrej roli. Lákavý je i slogan filmu, ktorý ho prirovnáva k Šiestemu zmyslu. V istých momentoch je film napínavý, v iných zase zbytočne špekuluje a naťahuje. Film má výborný scenár, stačilo sa iba viac sústrediť na postavu DeNira, odhaľovanie klamstiev, podvodníkov a bolo by to podstatne lepšie. Tak trochu nejednoznačný záver v štýle Šiesteho zmyslu postráda hlavne tú údernosť, silu a presvedčivosť starého megahitu. Ak som záver pochopil správne, napadá ma množstvo otázok typu: "o.k, ak je to tak, prečo robil to a to?" Stačilo málo a mohol to byť byť hit. Problém je, že sa film tvári vážnejšie, než v skutočnosti je. 60%.(1.7.2013)

• - Ve videolaboratoři, kde pracuje Buckley (Cillian Murphy), se objevuje plakát s frází „I Want to Understand" ("Chci pochopit"), který naráží na podobnou formuli „I Want to Believe" ("Chci uvěřit") ze seriálu Akta X (od r. 1993). (Avalon820)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 1. (Stanley619)

• - Filmovou postavu Roberta De Nira v jejích 30 letech ztvárnil režisér Eugenio Mira. (Linkyc)