Červená světla

Red Lights

Red Lights

Thriller / Horor / Drama

Španělsko / USA, 2012, 119 min

Red lights spľňajú do bodky to, čo očakávať od žánru mystery triler. Nemám v úmysle diskutovať, či je záverečný dodatok po prvej šokujúcej pointe ešte k veci, či príbehu dáva nový rozmer, alebo ho celý rúca, jednoducho tam je a myslím, že tá minúta navyše predsa nemôže v divákovi zničiť predchádzajúcich takmer 120 napínavých minút. Hodnotil by som rovnako aj bez záverečného obligátneho"precitnutia". Občas trochu na efekt, z počiatku trochu zdľhavé, ale ku koncu už riadne napínavé a poriadne na nervy. Dobre napísaný, zrežírovaný a zahraný komerčný triler, ktorý by nemal mať kontroverzné hodnotenia, vôbec nechápem tie dvojhviezdičkové. No a Joely Richardson je možno naj milfka Hollywoodu. Keďže je Shyamalan už úplne mimo, buďme radi aspoň za takéto občasné príspevky na tému šokujúca pointa.(27.6.2013)

Príjemne mrazivý a zaujímavý hororový thriller, ktorý úspešne postraší divákov v kinách, no zbehlým hororovým kukadlám v konečnom dôsledku nič špeciálne nepredvedie. Vedecká dvojica sa zaoberá skúmaním paranormálnych javov, resp. skôr ich podvodov, no po tom ako sa po rokoch znovu-objaví známy slepec s údajnými zvláštnymi dispozíciami sa zdá, že skutočne narazili na niečo, čo je mimo ľudské schopnosti. Chválim vygradovanie a postupne hustnúcu atmosféru filmu, aj keď má trochu smolu v tom, že sa zrejme zaradí k počinom, ktoré sú pôsobivé iba na prvé pozretie, keďže je z časti vykonštruovaný tak, že pri repríze by už vlastne nemal čo ponúknuť. Narážam hlavne na finále, v ktorom podľa očakávaní nechýba prekvapivý zvrat, no v tomto prípade sa mi to vysvetlenie moc nepozdávalo a skôr ma sklamalo. Ináč to však bolo fajn, navyše vidieť Sigourney Weaver v horore vždy poteší, i keď svoju Alien klasiku samozrejme už nikdy neprekoná a podobné platí aj pre Roberta De Nira, ktorý si svoju scary bombu odpálil už dávnejšie v Angel Heart.(17.9.2012)

Dost, dost, dost dobré pokoukání. Navíc konečně zase pořádná role pro Roberta De Nira, hurá! Spíše než Šestý smysl, s nímž snímek (hloupě) srovnává tuzemský distributor, mi ale Červená světla jakousi prazvláštní atmosférou připomněla Nolanův Dokonalý trik. Navíc už dlouho jsem si po skončení nějakého filmu nebyl tak moc jistý tím, že ho chci co nejdříve vidět znovu. Červená světla jsou perfektně obsazená a samozřejmě také zahraná, scénář sice nestaví na bůhvíjakých šokujících pointách, ale je po čertech (ne)příjemně magický a napínavý. Režie bez výhrad stejně jako její spolupráce s hudbou, jediné, co bych mohl vytknout, je snad ten až příliš doslovný závěr... Ale to je jen taková moucha, kterou mi momentálně nedá práci přehlédnout.__P.S. Až díky zdejším zajímavostem jsem se dozvěděl, že záběry "mladého De Nira" vůbec nebyly trikové, jak jsem se domníval, ale že šlo o mnohem jednodušší "fígl". To tedy zírám!(26.3.2013)

Má to svoje mouchy, ale i tak jsem s filmem spokojenější, než jsem byl s Cortésovým předchozím filmem Buried. Ten byl možná soudržnější a lépe vybroušený, ale tematicky a atmosféricky mi prostě víc sedlo tohle. Tak do tří čtvrtin stopáže se jedná o pohlcující mysteriózní thrilller s takřka hororovou atmosférou. A kdyby se v koncovce podivně nerozplizl a nepřišel s divným způsobem podanou nečekanou pointou, mohl být novodobou klasikou na poli mystery filmů. Pocitově: jako když byste po skvělé dvouhodinové jízdě v luxusním sporťáku vrazili při parkování do zábradlí a odřeli si lak.(27.9.2012)

Překvapivě slušně rozjetá podívaná, která slibovala potírání paranormálních jevů a souboj s podvodníkem neobvylých schopností manipulace davem. Ano i ne. Rozhodně jsem se ani chvíli nenudil, občas mě film překvapil, několikrát pobavil (Sigourney a test s kartami) a de Niro je po celou dobu naprosto lahůdkový. Už dlouho jsem nenarazil na filmovou postavu, která by byla tak znepokojivá a nepříjemná. Všechno to gradovalo velmi slušně, závěrečný souboj s časem byl výtečný, jenže pak najednou tenhle slušně rozjetý bourák v plné rychlosti a bez varování narazil do zdi závěrečného zvratu. Karoserie se promáčkla, souboj s časem a vlastně i celý příběh byl během okamžiku zasypán troskami napětí a závěrečnou pointou. Neveřil bych, že se dá film tak rychle rozbít. Nicméně jsem byl po 90% filmu spokojený, napjatý a zvědavý a když si odmyslím ten konec, tak to budou solidní ****.(17.11.2013)

• - Filmovou postavu Roberta De Nira v jejích 30 letech ztvárnil režisér Eugenio Mira. (Linkyc)

• - Afroameričanka, která vede v televizi rozhovor s Robertem De Nirem (Simon Silver), je jeho manželka Grace Hightower. (akisha)

• - Názov filmu sa objaví až v desiatej minúte. (Johnny.ARN)