Senna

• Česko Senna: Legenda formule 1 (více)

Dokument sleduje vývoj jeho života od roku 1984, kdy se stal jezdcem Formule 1, až do jeho předčasné smrti o dekádu později. Film Senna zkoumá život a práci trojnásobného světového šampióna, jeho fyzické a duchovní úspěchy na trati, jeho perfekcionalismus a téměř mýtické postavení, které získal po své smrti. Film byl natočen ve spolupráci s rodinou Ayrtona Senny, která dala povolení, aby se právě tento snímek stal první dokumentární sondou do jeho života. Dále spolupracoval i Management F1, který poskytnul zatím neuveřejněné záběry a také Institut Ayrtona Senny, charitativní organizace, která vznikla po jeho smrti a podporuje přístup ke vzdělání pro miliony chudých brazilských dětí. (HBO Europe)

Inferno

Formuli 1 sleduji od druhé poloviny 90. let (tehdy mi nebylo ani 10 let) a doslova jsem jí propadnul a hltám všechny možné informace ze současnosti ale i minulosti. Jestli něčeho vážně upřímně lituju, tak je to že jsem nezažil Sennu. V tomto neuvěřitelně s citem sestříhaném dokumentu nejsou zapotřebí žádná převratná zjištění a přesto, že tenhle epický příběh s tragickým koncem zná asi každý fanda F1, jsem měl pocit jako bych byl přímo u toho a zažíval to právě teď. Skutečně jsem se bál toho, jak bude vše zpracováno a jak to scénárista, respektive režisér uchopí. I přes nemalé očekávání jsem ohromen a nemůžu jinak než 100 %. PS: vřele doporučuju i těm, kterým F1 nic neříká a třeba by je odradila delší stopáž (vsadím se že film zhlídnou v kuse ani nemrknou) ()

RomeroIsGod

Totální bomba! Nejlepší dokument, kterej jsem letos viděl. Senna, Prost, spousty neznámejch záběrů, včetně záběrů z monopostů, mladej Bernie, starej Balestre a všechno okolo toho. 100%, nezkrácená verze (162min.). ()

Ole92

Protože jsem fanoušek F1 tenhle film ve mě nechal hlubokou stopu. Výborně natočený dokument který sem se zaujetím sledoval od začátku do konce. Každý zná konec kariery Senny ale jenom málo lidí ví, jak se vůbec dostal navrchol. A o to především v tomto snímku jde. Jak se Senna dostal navrchol a jaký to byl vlastně člověk. ()

B_EyE

Jeden z nejlepších dokumentů, které jsem kdy viděl. Nenabízí strohá fakta, ale také emoce a poměrně komplexní náhled do světa F1 v jejím pravděpodobně nejzajímavějším období. ()

Pawlisman

Teda, že se dokumentární archivní záběry sestříhají do podoby skoro by se řeklo napínavého filmu, který má začátek i konec, patu i hlavu, to bych nečekal. Nač točit nový drahý film a zaměstnávat herce - kteří budou vypadat jako někdo jiný. Nene, toto mi na sportovní realistický snímek bohatě stačí. Výborné. 8,5/10 ()

raky5

Vynikajúci dokument s nevyhnutne smutným koncom. Predpokladám, že každý, kto si tento film pozrie, ho pozná. Aj tak som celý čas dúfal, že sa to napokon nestane, že to nie je pravda. Senna bol skutočný fenomén, žil pre závody a neodišiel od nich aj keď cítil, že sa mu môžu stať osudnými. Bol viac ako len jazdcom, bol symbol. Symbol pre milióny Brazílčanov. V dokumente je vynikajúco vykreslené aj zákulisie F1, bol som naozaj prekvapený, ako niektoré veci prebiehajú a keďže som v čase Sennovej najväčšej slávy ešte ani nebol na svete, mnoho vecí som sa dozvedel. Samozrejme, Senna bol zámerne vykreslený v čo najlepšom svetle a v priebehu filmu si ho zamilujete, zatiaľ čo Prosta začnete nenávidieť. No v každom prípade, je to obrovská športová legenda. Zábery z jeho kokpitu boli dychberúce, to sa nedá porovnať s dnešným jazdením. A veta, ktorú vyslovil Sid Watkins na konci filmu ma úplne položila. Takto sa robia dokumenty! ()

LucyW.

Říkat tomu dokument chce hodně smysl pro nadsázku. Ale mě si nemusíte všímat, já jsem Prostův fanoušek. Ne, popravdě ty momenty, kdy komentář říká A a záběry ukazují B jsou okouzlující. Kratší verze je lepší - sevřenější, má větší spád (a Alain z ní vyjde ještě o trošku hůř). Ale to nařčení z nedokumentárnosti není kvůli tomu, jak dokument líčí Alaina Prosta (na to už si zvykl snad i on sám, natož já jako fanoušek). Mnohem víc mě irituje, že ač se tváří jako dokument o Sennovi, věnuje se téměř výhradně tématu Senna vs Prost, přičemž druhý jmenovaný nedostal prostor hájit své stanovisko (ačkoliv ty tři věty ohledně Villneuva vs Pironiho a GP San Marina 1989 zná každá fanda F1 zpaměti). Myslím, že by stálo za to zmínit minimálně Elia de Angelise (a Senna vs Piquet je taky hezké téma nebo Senna vs Brundle). Protože Ayrton taky moc hezky politikařil. A taky, co se týče líčení Jeana-Maria Balestrea, chyběla už jen zmínka o členství v SS. ()

majec4

Silný dokument o jednom z najlepších pilotov F1. Film funguje od začiatku do konca. Možno je až priveľmi pozitívne ladený voči samotnému Sennovi, ale to som si uvedomil až po úplnom konci a nevadi mi to. Nemal som možnosť ho vidieť v pretekoch, no jeho smrť som videl nespočetne veľa krát. Som rád, že som teraz videl aj jeho život, počul jeho myšlienky o pretekaní, chudobe, bohatstve, živote, smrti. Úplne ma odrovnal jeho dopad na rodnú Brazíliu. Páčilo sa mi zachytenie jeho vplyvu na ľudí z prostredia F1. Od prvých záberov z osudnej Imoly som mal zimomriavky, na konci som bol fakt dojatý. ()

Wawer

Velká pocta Sennovi - závodníkovi. Sennou jakožto charakterní osobnosti se dokument příliš nezabývá, což je velká škoda. Mnohem přesnější a ucelenější pohled na Ayrtona Sennu přínáší jeden z dílů Top Gear ()

fisus

Svět Formule 1 mi nikdy nebyl cizí,ale rozhodně se nepovažuji za odborníka.Poslední sezóny už téměř nesleduji,o to více se zajímám o historii tohoto sportu.Bylo mi osm let,když došlo k tragické nehodě,která ukončila život Ayrtona Senny.Záběry na zdemolovaný monopost Williams a Sennovo bezvládné tělo si ale pamatuji dodnes.Shlédnout tento dokument pro mě bylo zkrátka povinností.Rovnou jsem si zvolil delší,téměř tříhodinovou,verzi a rozhodně toho nelituji.Jak už tu bylo několikrát napsáno,tento snímek není určen jen pro fanoušky F1,ale pro každého,kdo ocení kvalitní dokument o muži,který si šel za svými sny,navzdory politice,moci a nepřízni osudu.Příběh závodníka,který přinesl do světa formulí nový svěží vítr,nebál se riskovat,nestyděl se za své názory a nic nevzdal ani ve chvílích,kdy jeho soupeři nehráli fér.I přesto,že člověk ví,jak to nakonec skončí,neubrání se slzám jednak ve chvílích bezprostředně po osudové nehodě a poté při pohledu na zdrcený brazilský národ,pro který byl Senna bohem.I přesto,že jeho vůz nebyl dobře nastaven,i přesto,že při kvalifikaci na závod v Imole přišel o život rakouský závodník Ratzenberger,díky čemuž nechtěl o den později Senna ani startovat,I přesto do závodu odstartoval a naplnil svůj osud.Čert vem jeho spory a kolize s Prostem!Ayrton Senna byl a stále je obrovským symbolem nejen pro F1!!! ()

Curunír

Povedený dokumentární film o Ayrtonu Sennovi, který potěší fanouška Formule 1 dosud nepublikovanými archivními záběry a pohledy do zákulisí kolotoče Formule 1. Co se mi méně líbilo, bylo neobjektivní vylíčení rivality Senna X Prost, kdy autoři jednoznačně straní Sennovi, což je sice na jednu stranu vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o životopisný film o Sennovi, pochopitelné, na druhou stranu snižuje vypovídající hodnotu filmu. Senna je tak ve filmu představen ploše, poněkud čenobíle, bez svých stinných stránek. Autoři tak rezignovali na plastické vylíčení jeho fascinující a rozporuplné osobnosti. Film je tak spíše oslavnou záležitostí, než pronikavou analýzou Sennovy osobnosti a kariéry. (Viděl jsem kratší na DVD vydanou verzi). ()

KOZEL84

Když je v telce Formule 1,vypínám nebo přepínám a spíš mě nebaví to sledovat než by mě to vůbec nezajímalo.Tohle mi mnohem víc připadalo jako životopisné,sportovní,napínavé drama s nevyhnutelně tragickým koncem (o kterém snad slyšel každý),který sem apon' nevěděl kdy a kde příjde,než jako dokument a bavilo mě to sledovat hodně.Určitě nejen pro fandy formule. ()

TomasKotlant

Tenhle scénář nepotřebuje žádné triky a filmové vychytávky. Podáno srozumitelně, místy obsahuje i hlubší informace. Sestřih je působivý a má i katarzi, což je v rámci dokumentu dosti nadstandardní, ač většinu odpracuje silný příběh. Je krásně vidět, jak již v 90. letech bylo vše zaznamenáváno na televizní kamery, některé záběry vypadají tak raritně, že je těžko uvěřitelné, že jsou dobové. Hudba je silná tak akorát a barvitě podkresluje události a když je třeba, tak dokáže i zcela utichnout. Někomu možná může chybět více ze Sennova soukromého života, ale myslím, že je v pořádku, že tvůrci tuto část ukázali jen v několika náznacích, což možná řekne více, než kdyby byli doslovnější. Občas mi přišly úseky trošku stereotypní a úsek před bouračkou je podán až příliš odlišně od běžného pohledu na F1, ale to jsou jen drobnosti, které jsou možná způsobeny neexistencí lepšího dobového materiálu. *** Ve zkratce: Nepotřebuje komentář. ()

RockStar01

Opravdové, fascinující. Jsem velký fanoušek motorsportu a o Ayrtonovi jsem slyšel spoustu historek. Až dokument mi však dal obrázek o jeho skvělosti jak jako závodního jezdce, tak jako člověka. ()

honelnik

Neobyčajne dojímavý film. Ako neangažovaný divák nemôžem faktickú stránku veci hodnotiť, ale film Sennu glorifikuje a kritický pohľad určite neponúkne. Viac než Sennova osoba ale zaujme prostredie, do ktorého je vsadený a neustály politický boj na miestach kde nemá čo hladať. V podstate je to to taký športový Michael Clayton. ()