V městečku Tonto zastavil dostavník mířící do Lordsburgu a nabírá cestující. K Lucy Malloryové, která jede za manželem, přistupuje obchodník Peacock, tajemný karbaník Hatfield, a místním ženským mravnostním spolkem z města vykázaní doktor Boone, který více pije než léčí, a slečna Dallasa, která ohrožuje mravopočestnost. Na poslední chvíli ještě nastupuje bankéř Gattewood, který právě vykradl vlastní banku a potřebuje rychle zmizet. Tou dobou se místní šerif dovídá o útěku Ringo Kida (JOHN WAYNE) z vězení a o tom, že má namířeno právě do Lordsburgu, aby si to vyřídil s těmi, kdo jej dostali za mříže. Šerifovi tedy nezbývá, než nastoupit také. To ještě netuší, že Ringo přistoupí cestou. Ale mají vůbec cestující šanci se do cíle své cesty dostat, když musí projet územím, kde zrovna řádí z rezervace prchlí Apači v čele s Geronimem? (Historik)

MatesMS21

I přes své stáří, tento western působil díky nenásilnému průběhu dost mladě. Přímá dějová liniie, různorodá skupinka cestujících i potřebný hepáč znamenaly, že film utekl a.. neuškodil. Pozn. Nikdy si neberte ženu z kmene apačů.. ()

JimiH

Při zhlédnutí Muže, který zastřelil Liberty Valance a Pátračů jsem pochyboval o Waynovy, přišel mi jako obtloustlý moralizující a brblající zestárlý kovboj. To ale není případ skvělého Přepadení ve kterém se nabízí hned několik důvodů, proč se Wayne stal takovým idolem. Perfektní psychologické profily jednotlivých cestujících jsou patrně nejsilnější stránkou filmu a navzdory svému názvu, je závěrečná scéna spíše doplňkem, byť výborně natočeným. ()

Biopler

Tak tento kúsok by som za western nepovažoval. Ide tu skôr o vzťahovku, ktorá je slušne načrtnutá, ale ktorá je tak nehorázne roztiahnutá až som si musel ísť oči prepláchnuť. Zaujme, ako vždy, John Wayne, avšak o jeho postave Ringo Kida sa málo dozvieme. Slabo vykreslený charakter postavy, ktorá nad všetkými vyčnieva. Hlavne sa divák málo dozvie o tom čo predchádza jeho počínaniu vo filme. ()

elessar04

Westernová klasika, která místy spíše připomínala trochu tuctové melodrama. Příběh není ničím extra zajímavý. Film se vleče. Nejsvětlejším momentem, který takřka celý film zachraňuje, je výborně natočená scéna apačského přepadení. Finále v sobě napětí mělo. Jako celek ale zklamání. ()

HVM

Svižný film, volně inspirovaný Maupassantovou Kuličkou, ve kterém vše funguje tak jak má, až jsem se musel nadšením uculovat. Stručný úvod, seznámení se s umně načrtnutými postavami a za patnáct minut už dostavník uhání vstříc dobrodružství. Čeho si na filmu cením nejvíce, je to, že konečně už i já vím, proč je John Wayne taková hvězda. Nepamatuji se, že bych kdy viděl efektnější nástup na scénu, než když se John vyjeví před dostavníkem s puškou v ruce, jsa rámován svědeckými horami Monument Valley, jež ho ani v nejmenším neupozaďují. Radost pohledět. ()

sanikope

V 39-om keď si nemci s rusmi rozdelili poľsko. V európe nastáva všeobecný chaos no i tak si Ford za veľkou mlákou jeden natåča western za druhým. Fanúšikom tradičného westernu asi nie som. Hoci je pravdou že film dodržiava tradičné postupy ale i tak ma potešila záverečný shoot out. Žiadne naťahovačky. Obával som sa dlhého zdržovania, napriek tomu to Ford zvládol na jednotku. Koľko krát si pri súčasných filmoch želám aby mali tvorcovia gule a netlacili na pílu. Jedine co by som vytkol bola trocha dlhé prestrelka s indianmi ale inak mal film viac menej ľudský rozmer. Až som sa chvíľami prichytil pri myšlienke kto v súčasnej dobe by to mohol natočiť. Napadli ma Coenovci, asi v tom nebudem sám. ()

Martensson35

Viděl jsem westernů hromady, i těch v otěžích dua Wayne/Ford a musím říct, že tenhle je jeden z nejlepších. Jak výpravou, která položila všechny znaky jejich rukopisu - záběry Monument Valley a americké kavalerie (plus opilí Irčani), tak napínavou zápletkou, která byla tehdy rozhodně novátorská a obstála by i dnes si myslím. Výborná je zvlᚍ nesourodá partička postav, z nichž většina má šanci diváka zaujmout. U mě vítězí především charakter Johna Carradina. "Duke" není špatný, ale furt spíš než komplikovaný charakter působí jak kovboj z reklamy na mýdlo. Každopádně skvělý film a ten kaskadérský kousek s indiánem pod dostavníkem stálo za to vidět. ()

Marek06

Více než 80 let starý film a stále skvělá dobrodružná jízda dostavníkem přes území divokých indiánů. Titulní přepadení je perfektně natočené a s velkým množstvím kaskadérských kousků. To ale není závěr filmu, dále tu je souboj Johna Wayna proti třem pistolníkům, který sice neuvidíme, ale o to je to napínavější. ()

worm14

Zřejmě asi nejznámější western 30. let. Navíc jedna z prvních velkých rolí Johna Wayna. Film se mi líbil hlavně díky propracovanému budování atmosféry. Od klidného začátku, přes vypálené ranče až k přepadení. Sice mě překvapilo, že film pokračoval ještě po velkém finále, ale nakonec se to dalo vydržet. Konec je celkem předvídatelný, což je asi jeden z mála mínusů. Dokonce i hudba byla přesně podle kroků J. Wayna, což je určitě plus, zvlášt na svou dobu to bylo novátorské. Všechny postavy jsou nějak vykreslené (alkoholik - lékař, kriminálník, bankéř, počestná matka, sýčkař-řidič, srab-obchodník s whisky...), ale důležité je, že se postavy různě vyvíjejí a nejsou to jenom neměnné charaktery. Navíc nádherné scenérie pouští a skal mají taky něco do sebe. Celkově nelze než doporučit. ()

Chema4

1939, toto je rok vzniku tohoto už klasického westernu, čiže presne pred osemdesiatimi rokmi, film zostarol a je na ňom vidieť taky ten "zub času". Tak isto je to ale western vďaka ktorému sa dostal výrazne do povedomia ludi John Wayne ako westernový drsňák, film ale není len o prepadnutiu ako je aj nazvaný samotný film. Dej sa prakticky točí skôr okolo charakterovo rozdielnych cestujúcich v dostavníku ktorý musia učiniť zasadne rozhodnutia počas nebezpečnej cesty, akčných scén je tu paradoxne ale pramálo, prevažuje tlachanie a spoznávanie postav ktoré pretrváva až do samotného záveru, ta jediná akcia ktorá bola, bola ale na tu dobu natočená užasne ale ja ako fanúšik westernu, divokého drsného západu je to proste slabý odvar toho čo by som očakával. Samozrejme uznávam že je to zásadny western americkej kinematografie ale ja som tomu na chuť neprišiel, moje očakávania nenaplnil. Ak by som to mal zhrnúť jednou vetou tak by som povedal že, film ktorý je označovaný ako klasicky western, nebol pre mňa úplne klasicky a typicky vďaka absencii akcie, preto asi 59% ()

brasek

Mám síce radšej westerny, kde sa viac akcie... ale tento film je vcelku dobrý, má myšlienku a divák sa nenudí, aj keď všetko podstatné sa odohráva poslednú polhodinku. ()

`barocco

Az neskutocne svieze na rok vzniku (1939). Kamera uzasna, co zaber to dokonale harmonicka fotograficka kompozicia. Skoda ze zaver filmu je v pozitivnom slova zmysle degradovany uzasnou scenou prepadnutia dostavnika ktora je takmer dokonala.... Klasika ktoru by si nemal kazdy fanda ciernobielych snimkov nechat utiect! ()

Guly Guly

Parádní western! Na to že se jedná o film z roku 1939 - klobouk dolů - herci, scénář a akce na jedničku! K tomu mlaďas John Wayne s Fordem v zádech a na majstrštyk je zaděláno:-) ()

zucchini

Asi nejlepší klasický western, který jsem zatím měl možnost zhlédnout (a viděl jsem jich už celkem dost). Bylo tam všechno, co by měl správný western mít – příběh velké lásky mezi dvěma vyvrhely společnosti, přestřelka s Apači (i když jsem si trochu říkal, jeslti to těm Apačům stálo za to, při tak velkých obětech na životech) a krevní msta. Navíc to je docela dobře natočené. ()

StaryMech

Maupassantova "Kulička" nafouknutá do westernového dobrodružství bez překvapení a skutečného napětí. Dobře vybraní a přesvědčiví herci v typizovaných rolích, živé dialogy, slušné kaskadérské výkony, působivé výtvarno, přemíra hudby; zvuk vojenské trubky, pro Forda narkotikum, na mě nezabírá. Kdykoli čtu nějakou chválu "Dostavníku", vzpomenu na Maupassanta: nemohu si pomoci, rozdíl mezi ním a Fordem mi připadá jako rozdíl mezi uměním a lidovou zábavou. ()

Petbrab

Pro mě nejlepší western všech dob. Výborné konverzace. Dechberoucí scény. Výborná volba postav Nádherná krajina Monument Valley. ()

Poslední jízda Johna Waynea

Poslední jízda Johna Waynea

11.07.2006

\"Více jak půlstoletí byl John Wayne světem považován za symbol Ameriky jak v morálních standardech, tak ve věcech moudrosti naší společnosti,\" řekl o Johnovi na jeho pohřbu Frank Sinatra a s tím… (více)