V městečku Tonto zastavil dostavník mířící do Lordsburgu a nabírá cestující. K Lucy Malloryové, která jede za manželem, přistupuje obchodník Peacock, tajemný karbaník Hatfield, a místním ženským mravnostním spolkem z města vykázaní doktor Boone, který více pije než léčí, a slečna Dallasa, která ohrožuje mravopočestnost. Na poslední chvíli ještě nastupuje bankéř Gattewood, který právě vykradl vlastní banku a potřebuje rychle zmizet. Tou dobou se místní šerif dovídá o útěku Ringo Kida (JOHN WAYNE) z vězení a o tom, že má namířeno právě do Lordsburgu, aby si to vyřídil s těmi, kdo jej dostali za mříže. Šerifovi tedy nezbývá, než nastoupit také. To ještě netuší, že Ringo přistoupí cestou. Ale mají vůbec cestující šanci se do cíle své cesty dostat, když musí projet územím, kde zrovna řádí z rezervace prchlí Apači v čele s Geronimem? (Historik)

cheyene

Jeden dostavník, 6 cestujících, kočí a šerif. Někde v prérii pak ukrytí Apačové, kteří vykopali válečnou sekyru a představují tak nebezpečí pro cestu oné posádky do Lordsburgu. John Ford vsadil na výše uvedené ingredience a pro diváky si připravil vskutku výborný western, v němž se střetávají nejrůznější charaktery postav a předsudky vůči některým z hlavních hrdinů. Mladý John Wayne zde ztvárňuje velmi sympatickou roli muže s cejchem kriminálníka, avšak dobrou duší, pravým chlapským chováním, Ringo Kida, jehož hlavním cílem cesty je msta za smrt svého bratra a otce. Postupně se měnící a rozvíjející vztahy mezi hlavními osmi postavami jsou zajímavé a už díky nim stojí Přepadení za zhlédnutí. Stáří snímku je znatelné, avšak tempo není nudné, herci již nepůsobí tolik teatrálně, střih se nepodobá Waynovým westernům z předešlých let (Riders of Destiny, Sagebrush Trail, The Man from Utah,...) a hudba je tu příjemná a dané scény dobře dokresluje. Po většinu času konverzační stará road-movie se ke konci změní v očekávanou bitvu s indiány a vše tak pomalu směřuje k závěru, který je během filmu několikrát naznačen a divák na něj pochopitelně čeká. ()

lamps

Klasický western, kde se ale příliš dlouho nic neděje a řeší se charaktery cestujících, které jsou přitom jasné od jejich nástupu na scénu (opilec - dobrák, obchodník s whiskey - dobrák, vozka - hlupák, šerif - čestňák, John Wayne - John Wayne), nebo vztahy mezi nimi, které jsou nakonec víceméně nedůležité.. Vizuál je však krásný, Ford má základní westernové motivy formálně v malíku a přepadení dostavníku bandou Indiánů patří k jeho vůbec nejlepším fušérským kouskům. Bezpochyby zasloužená legenda, avšak jen pro specifický divácký okruh... 60% ()

JohnnyD

Klasika, ktorá odštartovala hollywoodsku westernovú mániu, ako aj hviezdnu kariéru Johna Wayna. Aj po rokoch stále mimoriadne funkčný film, ktorý kombinuje obskúrne postavičky, romantiku, akciu, ako ja dobový rasizmus voči indiánom. Najlepšou zložkou filmu je dozaista kamera - z tých exteriérov nejde spustiť oči (Criterion vydal skvelú zremastrovanú verziu s čistým a stále rozkošne zrnitým analógovým obrazom). A finálna naháňačka v údolí je dychberúca. ()

Rominator

Asi nejlepší část filmu je přepadení dostavníku Apači, kde je k vidění několik nebezpečných kaskadérských kousků, ale pouze tato docela krátká scéna k nějakému lepšímu hodnocení bohužel každému trochu náročnějšímu divákovi nemusí stačit. ()

InJo

Po Stopařích možná nejlepší Fordův western s Johnem Waynem (i když český název "Přepadení" je - narozdíl od původního - trochu zavádějící). Postaveno především na postavách a jejich vztazích (na svou dobu docela pěkně zkonstruovaných), rozhodně ne na akci nebo dobrodružství (i když na ně samozřejmě také dojde). A stejně jako u Stopařů jsem si celou dobu představoval, jak dobře by mohl (za vhodných podmínek) vypadat a fungovat novodobý remake... Ideálně třeba od Coenů. ;-) 70 % ()

Sobis87

Naprosto parádní klasický western postavený na jednoduchém nápadu naplnit dostavník bandou typově rozdílných postav, díky čemuž se z Přepadení stává vlastně taková westernová konverzační road-movie, u které se dočkáme pořádné akce až v gradujícím finále. Menší množství přestřelek a celkové akce mi vůbec nevadilo, neboť každá z postav měla něco do sebe a jejich dialogové konfrontace byly zábavné a dobře napsané. Závěrečné přepadení tlupou indiánů je na svou dobu až nevídaně dynamické, kaskadérské kousky působivé a celkově se na závěrečné třetině režisér John Ford pěkně vyřádil. ___ Všichni ti, co se vyhýbají starým černobílým filmům, by měli svou averzi překonat a podívat se na Fordovo Přepadení, neboť právě tento film určil směr klasického westernu. Rozhodně se nejedná o nějakou nudu pro pamětníky. ()

Webb

[6,5/10] (Walter Wanger) (Čb. /// Produkce: Walter Wanger /// Scénář: Dudley Nichols podle povídky Ernesta Haycoxe /// Kamera: Bert Glennon /// Hudba: Louis Gruenberg, Richard Hageman, Franke Harling, John Leipold, Leo Shuken /// Oscar: Thomas Mitchell (herec ve vedlejší roli) /// Nominace na Oscara: Walter Wanger (nejlepší film), John Ford (režie), Bert Glennon (kamera), Alexander Toluboff (výprava), Otho Lovering, Dorothy Spencer (střih), Richard Hageman, Franke Harling, John Leipold, Leo Shuken (hudba)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

IQ Tiqe

Na westerny moc nejsem a tohle jsem si pustil jen proto, že se děj měl odehrávat ve vlaku. Už nevím, jak jsem na to přišel, protože šlo o dostavník. Akce byla jedna, dějově průměr, lehké drama, trocha romantiky na pozadí, není o co stát, western. # [viděno: TV, 2.0] # příběh 5 | hudba 7 | humor 1 | akce 3 | napětí 2 | pustil bych si znovu 4 ()

Anderton

Pomerne vážny, psychologický western. Ford skúma rozvíjajúcu sa spoločnosť, ktorá sa začína hierarchizovať. Ukazuje, že nie majetkom a postavením je človek človekom. Na western z dôb dávno minulých úctyhodný nápad. V protiklade psychologizácie postáv tu stavia chudákov apačov, ktorí sú ako bolo neskôr u Forda zvykom, čisté zlo. Je to škoda, asi za to mohlo štúdio, pretože diváci ešte neboli pripravení na demýtizáciu divokého západu. Dilema medzi 60% a 80%. ()

Frajer42

Tak tento western zestárl s obrovskou grácií. Za závěrečnou naháněčku s Indiány by se nemusel stydět ani nějaký novodobý western. Jinak to má všechno, co má správný western mít. Dobře napsané a velmi rozmanité postavy, kde je zastoupený snad každý člen tamní společnosti. Je tedy postaráno o velice zajímavý a napínavý výlet dostavníkem přes indiánské území. Akčních pasáží je k vidění vskutku minimum, ale na svoji dobu jsou vynikající. Film hlavně skvěle funguje v dramatické rovině. [77 %] ()

nascendi

83-ročný western som premiérovo videl pred viac ako 50 rokmi a som aj tentokrát výsostne spokojný. Fordovo Prepadnutie je klasikou medzi westernami, obsahuje všetky potrebné ingrediencie a navyše ich má namiešané v správnom pomere. Nečudo, že som v niektorých momentoch videl niečo z filmov Na pravé poludnie, Hombre a ďalších nasledovníkoch. Samozrejme, že film nie je dokonalý. Vznikol v určitej dobe a v určitých podmienkach. Bodaj by aj teraz vznikali filmy, na ktoré sa bude dať dívať po 80 rokoch. ()

dopitak

Ať už otevřete jakoukoliv publikaci o westernech, nebo libovolný katalog shrnující nejdůležitější filmy světové kinematografie, Stagecoach v něm najdete tučným písmem. Legendární Fordův western nelíčí Apače jako mírumilovný a spravedlivý národ, na to si divák musel počkat až do doby zfilmovaných Mayovek. Nelze mu upřít, že poněkud fádnímu ději navzdory je opravdu dobře natočený a proto ani přes absenci překotnějšího vývoje nenudí. Přesto v dnešní době již překonaný, a škatulka legendy nechť mu tedy zůstane už navždy. ()

classic

„Dostavník,” ktorý niekedy v júni, roku 1880, konečne dorazil do Tonta na arizonskom území, aby totižto konkrétne odtiaľto najprv vyzdvihol, a následne snáď i bezpečne previezol 9-člennú skupinu ľudí až do Lordsburgu v Novom Mexiku, pričom taký Ringo Kid nastúpi až o čosi neskoršie, a v podstate by na tom nebolo ani nič extra zaujímavé, ak by im totiž potom neskrížil cestu i samotný náčelník Apačov, to jest posledný vodca indiánskeho odporu proti vláde USA, vlastným menom Goyaałé (v preklade „Ten, ktorý zíva“), alias GERONIMO ! Síce ich bude zo začiatku istú chvíľu sprevádzať aj menšia kavaléria, ale neskôr sa od nich predsa odpojí, odkedy pokračujú už iba na vlastnú päsť. Vzdialenosť predstavuje okolo 325 kilometrov, čo určite nie je zrovna zanedbateľná trasa, keďže už teraz vo veľmi známom regióne Coloradskej náhornej plošiny, sa taktiež nachádza i priestorovo vďačné údolie Monument Valley, kde sa skrátka môžu všetci zgruntu vyšantiť, a to až do totálneho vyčerpania ! Presne tam im skríži cestu obávaný „rebel s príčinou,” čo je asi najslávnejšia filmová sekvencia celých 30. rokov ? Trvá niečo málinko nad 6 minút, kedy sa doslova a do písmena - lámu kopytá koní v šialenej rýchlosti 60 km/h. Doteraz som nepredstavil našich cestujúcich, vskutku naozaj rôznorodú paletu osobností, a tak sotva načrtnem len niekoľko z nich, trebárs opileckého doktora Josiaha Boonea, či sympatickú prostitútku Dallas. Najviac mi sadlo finále v Lordsburgu, kam sa prišiel Kid porátať s bratmi Plummerovcami. Posledných, necelých dvadsať minút pred koncom, je asi z celého filmu jednoznačne najlepších, pretože napätie by sa dalo krájať, a to i napriek tomu, že tušíme, ako skončí... ? / Matka všetkých westernov, alebo zrejme najväčšia inšpirácia pre Orsona Wellesa, keď sa pripravoval na nakrúcanie svojho legendárneho filmu - Občan Kane, tak "hutoril" , že si musel predtým pozrieť Stagecoach neuveriteľných 40 krát, aby si dôkladne naštudoval tie parádne zábery z podhľadu, pri ktorých súčasne uvidíte stropy, čo dovtedy absolútne nebývalo vo zvyku. Nielen John Ford vyobrazoval pôvodných obyvateľov Ameriky, ako „divochov,” čo mi na jednej strane vadí, lebo európski osadníci asi zabudli na to, kto boli skutočnými votrelcami... ? Našťastie to nie je také okaté, ako napríklad vo filme Cecila B. DeMillea, ktorý sa tentoraz zachoval, ako naozajstný debil, keďže v jeho snímku Neporazení z roku 1947, vykreslil „červenokožcov,” ako krvilačných, zvrhlých vrahov a násilníkov ! Trojica scenáristov, to jest Haycox, Nichols a Hecht, chvalabohu nekráčajú v týchto šľapajách. Z Johna Waynea urobil film takú superhviezdu, akou ani nepredpokladal, že sa stane, a pritom pôvodne mal hrať jeho postavu niekto úplne iný ! ()

jojinecko

Stagecoach je predpokladám najstarší western čo som videl, paradoxne ako prvý som videl jeho remake:) Aj tento originál je celkom svieže dielko, s prepracovanými postavami. Páčila sa mi postupná gradácia filmu, nasnímanie nájazdu apačov, aj cool záver. Každopádne Stagecoach oceňujem skôr pre jeho "historickú hodnotu", nejaké oslavné ódy si tentokrát ušetrím. ()

rikitiki

Nejplošší postavou mimořádné westernové jízdy je, kuriozně, postava hlavní. Odhodlaný pistolník Ringo od začátku do konce jede podle plánu a nepředvede žádnou zajímavou změnu nebo jiný úhel pohledu na svou osobu. Přispívá k tomu nejenom scénář, ale i prkenné herectví Johna Waynea. Pozitivní zprávou je, že to nevadí. Wayne je tady prostě za dokonale zvoleného typa a vedlejší postavy jsou tak zajímavě a dobře zahrané, že se v příběhu strnulost Wayneova Ringa skoro ztratí. ____ Film si pro sebe jednoduše ukradly vedlejší figury a jejich minipříběhy plynoucí z charakterů nesourodých cestujících: jižanská dáma, jižanský gentleman karbaník, prostitutka se zlatým srdcem, nectihodný bankéř, bázlivý obchodní cestujcí ve whiskey, otcovský šerif, ňouma kočí a opilecký doktor filozof. Právě on v podání Thomase Mitchella je nejplnokrevnější postavou příběhu, zábavný Falstaff, který se ve chvílích nouze dokáže vzmužit a vždycky má pochopení. ____ Film je napínavý, tempo přepadení dodnes obdivuhodné, ohrožení je z plátna hmatatelně cítit, a přesto filmem stále problikává humor. Nejenom kvůli odlehčení, ale i kvůli proklamaci lidskosti (což je podle mě hlavní téma filmu). Ať už ve scéně, kdy doktor cituje své vzteklé bytné verše o krásné Heleně, nebo když si ustrašený obchodní cestující rychle nasadí čepici na plešatou hlavu při zmínce o skalpování. Humor film očišťuje od občasného sentimentu. _______Vnitřní napětí přinášejí vztahy mezi cestujícími, které jsou jen naznačené (vztah jižanského gentlemana k dámě je láska bez šance na naplnění/ mezi dámou a prostitutkou se zrodí souznění, které musí nutně skončit v cílové stanici dostavníku/ doktor možná přehodnotí svůj vztah k alkoholu...). ____ Dostavník je napínavý, dobrodužný, sentimentální, zamilovaný, chlapácký film, který dodnes patří k tomu nejlepšímu z westernů. A ano, tehdejší přístup k indiánům je z dnešního pohledu neobhajitelný, ale já je v Dostavníku beru jako zástupce jakéhokoliv ohrožení z vnější,____ P. S. Skoro bych se vsadila, že vzdálenou předlohou příběhu byla Maupassantova povídka Kulička. P. P. S. Nikdy mě nepřestane dojímat jedna ze závěrečných scén přepadení dostavníku, která je postavená jen na střihu a ruchu v pozadí. Když všem dojde munice, dáma se zoufale modlí, Indiáni téměř dostihli dostavník, obklopili ho.... Jižanský karbaník-gentleman se podívá na modlící se dámu, na svůj zásobník, kde zůstává jediný náboj, natáhne kohoutek, přiloží dámě ke spánku a ... zaváhá. V tu chvíli je slyšet rána, zaúpění a ruka s revolverem, ve kterém je poslední rána, klesne. Ale najednou zazní i jiný zvuk. Dáma, která se soustředila jen na svou modlitbu a neviděla, že se jí jižanský gentleman snažil zachránit před osudem horším než smrt, procitne a vykřikne: "Slyšíte? To je polnice! Volá do útoku!" Dáma ztratí své doposud dokonalé sebeovládání a žízní po životě, který jí přinášejí ti najednou z nenadání se objevivší vojáci. A pak si všimne, že ten opovrhovaný muž, který se na cestu dostavníkem vydal jen pro to, aby ji chránil a chtěl toho dosáhnout i za tu cenu, že ji zabije, leží zhroucený a zbývá mu už jen pár posledních chvil....Au. () (méně) (více)

poz3n

Velká klasika westernového žánru, která mě ale nijak extra nezaujala. John Wayne působí trošku úsměvným dojmem a jeho závěrečné vyřizování účtů mě pak už skoro ubíjelo nudou. Vztahy mezi postavami během cesty v dostavníku byly na celém filmu to nejzajímavější. Samotné přepadení se pak odehrálo už jen tak jakoby mimochodem a já už byl v té chvíli značně otupělý nudou. 5/10 ()

MrCreosote

Western, který definoval žánr, jenž se pak udržel na vrcholu dalších více než 30 let. Zpočátku se jedná spíše o konflikt jednotlivých (a skvěle zahraných) charakterů, aby nám pak v poslední půlhodině byla předložena parádní westernová akce, kde nechybí přepadení indiány nebo závěrečné zúčtování "kdo s koho". Wayne je sice jako obvykle tuhý jako prkno, nicméně roli drsňáka Ringa jsem mu bez problémů uvěřil, nejlepší postavou je pak samozřejmě věčně ožralý a verše přednášející doktor Boone. Btw všimli jste si, jakou scénou se inspiroval Sam Peckinpah o 30 let později ve své Divoké bandě? - puritánské ženské z Ligy zákona a pořádku vyhánějí z města "nepohodlnou ženu", a do toho zní motiv skladby "Shall We Gather At The River"... ()

Padme_Anakin

Tahle cesta dostavníkem je nejen dobrodružná, ale i zábavná, poměrně vtipná a sem tam také i napínavá.. Cestující jsou parádním vzorkem lidské populace a jejich konverzace mě vyloženě bavila.. Herecký ansámbl sympatický, plno postaviček skvěle zahraných, za zmínku stojí nepochybně Thomas Mitchell v roli věčně zpitého doktora, zajímavý je i John Carradine a mladý John Wayne.. Přeprava dostavníku u spáleného přívozu pro mě byla dech beroucí, totéž pak samotné přepadení, moc hezky natočené.. ()

liquido26

Další Fordův western situovaný do krásného Monument Valley, tentokrát s mladým Johnem Waynem. Jedná se o velice zdařilý a napínavý snímek, bohužel tam bylo několik věcí, které mi nepřišly moc dořešené (Kdo byl ten gambler, co ho hrál John Carradine? ...). ()

Poslední jízda Johna Waynea

Poslední jízda Johna Waynea

11.07.2006

\"Více jak půlstoletí byl John Wayne světem považován za symbol Ameriky jak v morálních standardech, tak ve věcech moudrosti naší společnosti,\" řekl o Johnovi na jeho pohřbu Frank Sinatra a s tím… (více)