V městečku Tonto zastavil dostavník mířící do Lordsburgu a nabírá cestující. K Lucy Malloryové, která jede za manželem, přistupuje obchodník Peacock, tajemný karbaník Hatfield, a místním ženským mravnostním spolkem z města vykázaní doktor Boone, který více pije než léčí, a slečna Dallasa, která ohrožuje mravopočestnost. Na poslední chvíli ještě nastupuje bankéř Gattewood, který právě vykradl vlastní banku a potřebuje rychle zmizet. Tou dobou se místní šerif dovídá o útěku Ringo Kida (JOHN WAYNE) z vězení a o tom, že má namířeno právě do Lordsburgu, aby si to vyřídil s těmi, kdo jej dostali za mříže. Šerifovi tedy nezbývá, než nastoupit také. To ještě netuší, že Ringo přistoupí cestou. Ale mají vůbec cestující šanci se do cíle své cesty dostat, když musí projet územím, kde zrovna řádí z rezervace prchlí Apači v čele s Geronimem? (Historik)

majo25

Divoký západ a Indiáni z okien dostavníka. Väčšinu filmu tvoria vykecávačky, na akciu sa dostane takmer až v závere, pričom sa jej robí dlhočizné antree. Ale samotná akcia v podobe prepadnutia dostavníka je na 30. roky prevedená viac než dobre, aj keď okrem stieľby a následného padania postrelných Indiánov z koní sa iného divák nedočká. Škoda, že diváka obrali aj o záverečnú prestrelku s ľahko predvídateľným koncom. ()

kubin.

Tento klenot patří oprávněně mezi klasiku žánru, a pro fanoušky westernu by měl být povinností. Na to jak je film starý mě překvapil zajímavou a povedenou kamerou v akčních sekvencích (vlastně zde byla jen jediná, ale za to dlouho očekávaná, a opravdu výborně zvládnutá) a také dobrým výkonem všech kakadérů (lidí i koní). John Wayne jako typický klaďas byl přesvědčivý a od doby, co se objevil na plátně, byl hlavním tahounem filmu. Ale i ostatní postavy přispěly k nezapomenutelnosti tohoto westernu. Ať už to byl věčně ožralý dobrácký doktor, nebo vtipný stále žvanící kočí (moje asi nejoblíbenější postava) atd. Všechny postavy byly důležité a sehrály svoji roli. Musím ještě znovu zmínit skvěle zvládnutou hlavní událost filmu, která byla napínavá, dobře nastříhaná a hlavně hrozně svižná a mezi westernovými honičkami také patří k tomu nejlepšímu jako film smaotný (pro srovnání si potom pustťe honičky z Winnetoua). ()

SoolenJV

Dnes už klasická wetsternová road-movie s mladým, ale charismatickým Johnem Waynem, která je napínavá i vtipná, ale bohužel ji trochu kazí zbytečně kazí protahovaný konec. ()

zigíš

Na rok vzniku, nádhera. Režie jistá jak v studiových kulisách, tak v exteriérech. U Forda buď se to všechno sejde v kvalitní biják, nebo ne. Teď jsem se bavil skvěle. ()

Pecival

Na mladého Johna jsem byl hodně zvědavý, ale ještě to nebylo ono. Svůj osobitý styl hledal, a neměl jestě tu pravou echt drsňáckou kovbojskou chůzi, které jistě dosahoval čípkem v místech kde slunce nesvítí :) Navíc byl zastíněn úlisným hráčem pokeru. Příběh se hodně vleče a ženská je dost úděsná. ()

vitekpe

Krasny western, kteremu nemam co vytknout. Claire Trevor je tady uplne bozi...(stejne dobri jsou ale i ostatni "cestujici"). Nadhera. ()

Babous

Westerny nejsou můj žánr, ale obdivuju, jak John Ford v podstatě s málem udělal hodně. Celý film stojí vlastně na krásných exteriérech a pár postavách. K solidnímu dramatu se dá dojít i bez digitálních efektů a modrého plátna. To se mi líbí. Oscarové nominace jsou na western výjimečné a počítám, že kdyby vznikl o pár let dřív, promění jich víc, protože v roce 1939 měl film fakt hodně velkou konkurenci (Jih proti Severu, Čaroděj ze země Oz, Ninočka...) ()

Finskej

Čistě pro úplnost podotýkám, že film je inspirován povídkou Stage To Lordsburg Ernesta Haycoxe, podle níž je ostatně pojmenována zdařilá westernová antologie nakladatelství Mf Praha z roku 1971 Dostavník do Lordsburgu. Ford předlohu poněkud (a nezbytně nutně) pozměnil, ale i tak to není špatné (stojí za to si ji přečíst, tu předlohu, je dobrá). Laskavý divák s rozumným přihlédnutím k dobovým trikovým možnostem je vcelku spokojen. ()

Han22

Přepadení je opět celkem netradiční western. Nechybí tu sice finální souboj hrdiny s padouchem a jeho dvěma bratry ani naprosto parádní přepadení dostavníku indiány, ale jinak jde spíše o roadmovie se zaměřením na postavy. V dostavníku, který musí projet územím Apačů na válečné stezce se potkávají mladá dámička a bývalá děvka, šerif a uprchlý psanec, opilý doktor a prodavač whisky a nechybí zdánlivě poctivý bankéř a zdánlivě nepoctivý karbaník. Dá se říct, že i když postavy nejsou zrovna extra propracované, na rok vzniku a žánr je to docela slušné. John Wayne tady nepůsobí ani extra mladě, ani to nebyl úžasný herec, ale žánr mu evidentně sedí. Celkově solidní záležitost a western roku 1939. ()

Zagros

Přepadení je pro mě hodně nevýrazný western, na který pravděpodobně rychle zapomenu. Má prostý děj a je v něm málo akce, což by ani tak nevadilo, kdyby měl jiné kvality. Bohužel má také hodně nevýrazné postavy. Tvůrci nedokázali pořádně vykreslit jejich charaktery a divák se moc nedozví o jejich minulosti a ani moc netuší o jejich motivaci. Jejich osud mi byl v podstatě ukradený a to je velké mínus. Nedohnala to ani atmosféra. Dobrý western mě většinou dokáže vtáhnout poutavým příběhem, postavami, hudbou, napětím, … tady se nic z toho nedostavilo. Nelíbilo se mi ani finále v podobě přepadení a přestřelky s indiány. Bylo to sice na svoji dobu velmi efektně natočené, ale ta banda indiánů byla jak cirkusoví komparzisti, dobrá artistická čísla a zbraně jen na ozdobu. Opravdu by jen kroužili kolem dostavníku a nechali do sebe střílet? Spíš by cestující v dostavníku došli minimálně o všechny skalpy, ale to by pak byl už jiný (a lepší!) film… Při psaní komentáře jsem si uvědomil, že vlastně nemám moc co chválit, a proto ubírám třetí hvězdu. ()

duddek

Romantický western s několika neobvyklými prvky typu "dostavník nadnášený kládami tažený plujícími koni" nebo "porod bez nutnosti být těhotná". :) I can find another wife easy, yes, but not a horse like that! ()

Rozjimatel

2,5 "Savage!!!" "That's my wife, Yakima, my squaw." "But she is... savage!" " seňor, she's a little bit savage, I think." Klasické americké westerny nemusím, pôsobia na mňa až smiešne hlúpym dojmom (až na pár výnimiek), obzvlášť tie s dreveným Johnom Waynom. To, že navyše pri natáčaní filmu muselo uhynúť množstvo koní, ešte moje opovrhovanie žánrom zvyšuje. Prednosťou filmu Stagecoach je snaha tvorcov o vykreslenie charakterov postav a vzťahov medzi nimi. Na strane druhej sa ale nevyhli zlozvyku a pridali do príbehu hneď niekoľko akože humorných postavičiek, ktoré sa chovajú ako takí debilkovia. Nuž, asi si ich americké publikum žiadalo. V závere príde aj k veľkolepo pojatej akcie, má to aj slušnú dávku napätia a oceňujem aj sem tam veľmi trefný humor. Tento westernový road-movie naštaroval hviezdnu kariéru Johna Waynea, ktoré zbožňovanie ide mimo môjho chápania a znamenal aj oživenie upadajúceho westernového žánru. ()

bohemia_regent

Na svoji dobu špičkový western, který dodnes nezestárnul. Velmi dobrý scénář a řemeslně kvalitní režii v akčních scénách dále povyšuje dynamický střih - jen občas ty kulky létají nějak zpomaleně, když se zaměříme na čas, který uplyne mezi výstřelem a pádem zasaženého protivníka. Horší je to s nesourodostí hereckých výkonů, např. sympaticky civilní John Wayne (Ringo Kid) a vedle něj trapně křečovitá komediální šmíra, kterou předvádí Andy Devine (kočí Buck). Když schytal dvacet minut před koncem kulku, dostavil se u mě pocit úlevy, ale radost byla předčasná: šlo jen o lehčí zranění, ze kterého se vylízal, otrnulo mu a opět se začal projevovat. Naopak vrcholný herecký výkon předvádí Thomas Mitchell (doktor-alkoholik Josiah Boone), který hladce a hlavně přirozeně přechází z komické polohy do vážné a naopak. Ale ani tahle zmíněná herecká nevyrovnanost, snad jediná větší vada na kráse, mi nezabrání udělit maximální hodnocení. -------- Jeden ze 150 nejlepších filmů všech dob podle ankety (119 hlasujících, především filmových historiků, z více než 100 zemí světa), kterou v roce 1982 uspořádalo UNESCO z podnětu Mezinárodní federace filmových klubů. ()

aLPaC

Nevím no. Většina lidí je tímto filmem nadšená, já nikoliv. Asi za to může hlavně stáří a stereotypy westernů 30. let. Já dávám přednost westernům od 60. let. Navíc Johna Wayna nemám vůbec rád, i když tady mi tolik nevadil a takto mladého (v době uvedení filmu mu bylo 32) jsem ho nikdy neviděl. ()

LucyW.

Tenhle western má všechno, co má pravý western mít. Indiány, střílení, Johna Wayna a ožralého doktora:-) ()

reich odpad!

Také známý jako Dostavník, ovšem zub času se na filmu hodně podepsal a ani takový kabrňák jako John Wayne nedokázal film zachránit nebo pozvednout... Navíc on sám je docela nevýrazný. Předně na 96 minut je film strašně vleklý a spousta nesmyslů se v něm objevuje... Chápu, že je to snímek z roku 1939, ale prostě neskutečně otravné patriotství se nese celým filmem a ve finále Dostavník zachrání z ničeho nic kavalérie? Vážně... Kdepak tenhle snímek je nadhodnocen, jelikož ani finální souboj není pořádně vidět. Odpad a nikdy více... Mimochodem v roce 1966 vznikl remake filmu a rozhodně je lepší než tato verze, více akce, napětí a hlavně herci jsou ve svých rolích přesvědčivý... ()

Klajnik

Ze třicátých let jsem toho viděl málo (Frankensteina, King Konga...) a nabyl pocitu, že to ještě tehdy za moc nestálo. Teď nakoukávám westerny a Stagecoach nelze vynechat., páč jít nadešel zlatý věk westernu jako žánru. Ačkoliv je to starý film, tak některé záběry jsou obrazově překvapivě působivé. Ford uměl umístit kameru, zarámovat obraz a fakt, že rád natáčel na reálných lokacích, filmu hodně pomáhá. Obsahově mě to ale příliš nezaujalo navzdory tomu, že každá postava má svou příběhovou archu. Jako komedie mravů to není příliš silné a osobně mi snažení postav bylo docela volné. ()

Poslední jízda Johna Waynea

Poslední jízda Johna Waynea

11.07.2006

\"Více jak půlstoletí byl John Wayne světem považován za symbol Ameriky jak v morálních standardech, tak ve věcech moudrosti naší společnosti,\" řekl o Johnovi na jeho pohřbu Frank Sinatra a s tím… (více)