Pod kůží

• Velká Británie Under the Skin (více)

Scarlett Johansson je vyslána na Zemi mimozemskou korporací, aby zde splnila zvláštní misi. Vezme na sebe podobu dokonalé a neodolatelné ženy a využívá své přednosti k lovu neopatrných stopařů, které pak unáší na svoji planetu, kde je lidské maso považováno za naprostou lahůdku. Čím déle na Zemi pobývá, tím víc ji to k lidem přitahuje. To je však v rozporu s její rasou. (oficiální text distributora)

Adramelech

Velmi netradiční sci-fi. Divákům doporučuji přečíst si před sledováním filmu anotaci, neboť jinak je nesnadné porozumět, o co ve filmu vlastně jde. Jistá mimozemská civilizace pokládá za lahůdku lidské maso. Vyslala proto na Zemi jednu svoji příslušnici s designem krásné ženy, která má lovit lidi a dodávat je na příslušnou planetu k potravinářskému zpracování. Tato spanilá mimozemšťanka svádí muže a pak je transportuje na svoji domovskou planetu teleportací, a to většinou už svlečené, aby mimozemské spalovny odpadu nebyly zatěžovány likvidací pozemského šatstva. Zde musím filmu vytknout genderovou nevyváženost, ba přímo diskriminaci žen. Proč mimozemšťanka neloví i ženy? Se svou vizáží by snadno mohla sbalit nějakou bisexuálku, které jsou v populaci dost časté, zatímco stoprocentní lesby jsou vzácné. Jsou snad ženy horší než muži? To v žádném případě! Na talíři je svými kvalitami dokonce předčí. (Odvolávám se na tvrzení tichomořských kanibalů, která v minulosti zapsali různí cestovatelé; ve zmíněné oblasti se dříve praktikoval tzv. nutriční kanibalismus a „dlouhé prase“, tj. člověk, tam tvořilo poměrně častou složku jídelníčku.) Mimozemšťanka se během svého pracovního pobytu na naší planetě blíže seznamuje s pozemskými poměry a všímá si, že velkou část evropské populace tvoří starší lidské exempláře, které nechutnají tak dobře jako mladší exempláře, pročež nejsou mimozemskými gurmány žádány a tudíž ani loveny. Jsou snad senioři k ničemu? dumá mimozemšťanka. Často žijí osaměle a byli by snadnou kořistí. A je jich hodně! Záhy zjistí, že tyto osoby se znamenitě hodí do psích konzerv. Psi na její domovské planetě se po takových konzervách mohou utlouct. No dobře, to s těmi psími konzervami jsem si vymyslel. Ale kdybych psal scénář já, tak by to tam takhle bylo. Ve filmu to je trochu jinak. – Ještě doplňuji: To, že mimozemšťané loví lidi za účelem konzumace, se dozvídáme pouze z anotace. Mělo by to být ukázáno i ve filmu, protože bez toho není jasné, kam a proč jsou lidé transportováni. Stačil by krátký sestřih, žádné velké gore: doprava červí dírou, porážka, vykrvení, vykuchání, kuchyňská příprava, konzumace. Poslední scéna by mohla být o něco málo delší, neboť mimozemšťané by při jídle konverzovali, samozřejmě ve svém jazyce a zvláštně znějícími hlasy. V originále asi takto: „Xaaad equfanotil ofajiy ovoofacufi“ atd. V překladu: Vemte si ještě kousek pečeně, milostivá. – Děkuji, ráda. Dnes je zvláště pikantní. – Ten guláš z plece posledně také nebyl špatný. – Jó, lidé jsou skvělí, na ty já nedám dopustit. ()

Mafiapau

BEZSPOILEROVKA - Rozhodně do filmu musíte jít s tím, že je to dost odlišný styl filmu. Film je natočen z pohledu a myšlení mimozemské rasy, která loví maso lidí na planetě zemi. Hodně lidí tu píše že je to roztahaný a že ve filmu je až moc nic neříkajících záběrů. Další případ z váčku "CSFD uživatelé fetují plasty" kdež je film podhodnocený, a sejmutý kritikou lidí, co sem píšou že ho sami nechápou. Film není nepochopitelný, jen vše vysvětluje přes symbolismy, a je to tak akorát k pochopení i přes to, že ve filmu se skoro nemluví. Samozřejmě do filmu musíte jít už s tím že víte o čem je, cituji: "Scarlett Johansson je vyslána na Zemi mimozemskou korporací, aby zde splnila zvláštní misi. Vezme na sebe podobu dokonalé a neodolatelné ženy a využívá své přednosti k lovu neopatrných stopařů, které pak unáší na svoji planetu, kde je lidské maso považováno za naprostou lahůdku." Jen s těmito informacemi jsem do filmu šel, a užil si ho na maximum, a ikdyž film má bez titulků 101 minut, uplynul dost rychle a první polovinu filmu mě mrazilo z pohledu incognito mimozemšťana jakožto S. Johansson a spol. Film je natočen i tempem dost naturálním, takže naturálně, má dost ambientní , pomalejší tempo, proto tu dost lidem přijde nudný. To že ho nechápou (či ho odmítají chápat) je bohužel jen jejich věc. Sice závěr není kdejaké kreščendo ze kterého byste si vylízali uhelný filtry, ale film alespoň uzavře s tím, že né vždy se vyplácí zachtít po delikatese zvané lidské tkáně. Subjektivně bych tomu plesknul pět hvězd jak Scarlett přes prdel které si tu společně můžeme užít, avšak i objektivně tu dám čtyři hvězdy. Film není nějaké umění, ale je prostě jinej. Záleží jen jestli přistoupíte na rozehrávačku režiséra. Rozhodně hodné znovuskouknutí, atmosféra vygrejdovaná kamerou a hudbou výborně, a mimozemská atmosféra z toho fučí neskutečným způsobem. Poznámka autora - kdybych nekoukal na film s titulky, tak bych si až do poslední třetiny filmu myslel, že lidi mluví nějakou neznámou řečí, takže jsem si částečně jako mimozemšťan taky připadal.. Holt Skotský přízvuk.. Na druhou stranu, nevím jestli to byl záměr to tak udělat, ale na tom ve výsledku nesejde. ()

decay

Nebyť ofiko textu distribútora tak nemám ani najmenšie zdanie o čo ide. To nebude mať ale asi nik, kto to pôjde pozrieť len tak na blink. A ten text mi aj tak nepomohol nejakým spôsobom to stráviť. "Umelecký snímok", ktorý zahŕňa zopár pouličných haiku obyvateľov Glasgova, prekrývaný "umeleckými zábermi" nevytrhne z poväčšine temných záberov ani mimo zem šťanka v podaní Scarllet. Vôbec nechápem, že som to vôbec dopozeral. ()

Perverz

Velmi dobře to začíná, myslím po vizuální stránce. A film je plný pěkných obrazů. Oficiální text distributora napovídá o čem film je, jenomže kdybych si ho nepřečetl, tak to z filmu neusoudím, není zde vysvětlení, ani jedna scéna která poví-ano takhle to je. Nic. Prostě nechápete co se děje. A to je ojeb, a režijní mínus, který prostě nejde odpustit. Nejde. Film hýří jakousi hypnotickou atmosférou, kterou má sice ještě znásobit hudba, jenže ta se tady omílá pořád dokola, jedna a tatáž. Scarlett šlápla vedle, na tohle neměla kývnout, a svléknout se, když už, v nějakém jiném filmu. Skotsko tomu sedí, naprosto. Film s podobnou atmosférou, obrazy, snažící se vyvolat v divákovi, že tohle je nějaké umění, nebo sonda do hloubky, se dá natočit mnohem lépe. Na mě to nezabralo, a ani kdybych byl zkouřený tak tomu více než dvě prostě nedám. Promiň Scarlett, ty za to nemůžeš, Glazer to prostě nedal, vlastně posral. ()

peetriss

Takové "jiné" sci-fi v povedené depresivně-minimalistické artové formě. Právě ona velmi pomalu plynoucí depresivní forma může být pro někoho náročná, velmi realisticky podané skotské exteriéry spolu s důrazem kladeným na zvuk a výraznou hudební kulisu atmosféře jen přispívají. Ona forma vlastně trochu zastiňuje příběh, který však i přes svou jednoduchost dokáže film spolehlivě utáhnout. V záplavě popcornových sci-fi je tento artový, hypnotický a mrazivý kousek, příjemným zpestřením, které navíc obsahuje obrazy a scény, které uvíznou v paměti, což je obrovské plus. Má oblíbenkyně Scarlett Johansson obstála na jedničku, dokázala vtisknout své mimozemšťance dokonale padnoucí chladnou tvář, navíc mnoho obdivovatelů potěší svou nahotou. Česká stopa v podobě Kryštofa Hádka také potěší. ()

Ixbalanke

Velmi poklidně plynoucí a znepokoující film s nečekaně nechutnými scénami. Výborný minimalistický hudební doprovod. A působivé závěrečné vyvrcholení. Je to spíš pocitový film. Nečekat tu žádné akce apod. ()

Disease

Původním románem je to spíše velmi volně inspirováno, než že by to byla adaptace. Nicméně, pokud bych román nečetl, nevěděl bych, která bije. Škoda toho "akčního" konce, psychedelické pojetí se mi líbilo hodně, hlavně soundtrack. ()

Prochy38

Já to asi nepochopil. Teda pochopil jsem, o co šlo ve filmu, ale nějak nevím, co chtěl autor říct. * dávám za S. Johansson, ale i když jsem čekal opak, ve filmu jí to slušelo, než si sundala oblečení. Byla trochu z formy a to mi upřímně trochu vadilo. Protože pak už nebylo na co koukat. Nuda jak blázen. Nuda a ještě to bylo celkem nechutný. Líbil se mi až konec v lese... škoda, že film nebyl celou dobu v podobném stylu. ()

angloumene

Ačkoliv Pod kůží má co nabídnout nejen z hlediska filmového, ale i uměleckého nebo filosofického, musím říct, že mě jeho poetika dost minula. Zejména v první části, kdy Scarlett vozí řadu (ne)šťastlivců do svého tak trochu temnějšího doupátka, jsem se neuvěřitelně nudila. Druhá, "poznávácí" část je rozhodně zajímavější, ale pokud už člověk není do filmu ponořený, nemá ani ta větší šanci zaujmout. ()

Rozjimatel

Dielo, ktoré by som nazval umeleckým sci-fi hororom, inak ale dielo veľmi nezvyčajné a len ťažko zaraditeľné. Mimoriadne nízke hodnotenie na ČSFD ma prekvapuje, zrejme nie každý dokáže takýto film doceniť. Má pomalé tempo a pozvoľne budovanú, parádne hustú atmosféru, v ktorej hrajú významnú úlohu znepokojivo kvílivý zvukový sprievod a výborná, nevšedným spôsobom snímajúca kamera (Daniel Landin). Autentické zábery z rušnej ulice, s chladným pohľadom votrelca na všetok ten ľudský zhon, to je niečo, z čoho behá mráz po chrbte. Intenzívnych scén tu je viacero (napr. srdcervúca scéna na pláži s plačúcim dieťaťom, či atmosferická scéna v lese), ale totálne ohromený som bol scénami s pôsobivým čiernym pozadím, v ktorých išlo o lákanie obetí do pasce (pri takej návnade sa inak obetiam nedivím, že sa dali tak ľahko lapiť). Ťažko si predstaviť vhodnejšiu predstaviteľku mimozemšťana, ako je nadpozemská Scarlett Johansson. Jej výkon je úchvatný a pritom takmer celý film stojí na jej pleciach (či skôr bedrách?). Tak trochu s obavami som čakal, čo sa z toho nakoniec vyvinie, ale pôsobivý záver ma veľmi príjemne prekvapil a utvrdil v tom, že som videl výnimočný film (zaradený aj medzi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete). ()

Ricky_CZ

Film který mi bohužel vůbec nesedl... Dodíval jsem se na to vlastně jen proto, že Scarlett ukázala prsa... Zdlouhavé, artové... Příště to zkusím s nějakýma drogama... ()

gumolit

Na druhý krát to už bolo lepšie ale každopádne niečo sa nepodarilo.Ale vidieť Scarlett v Evinom rúchu sa určite oplatí :-) ()

zelvicka.

Film hlubokej jak Macocha, takže pokud v sobě ucítíte macochistickou náladu, zmáčkněte play a zatněte zuby. Pozitivní je, že Scarlett ukáže kůži a nebojí se s tím jít na trh - a to je jedivný pozitivum tohohle filmu. Soundtrack je zhruba stejně skvělý jako zubařská vrtačka, ještě teď cítím pach spálenýho dentinu. ()

Chřástal

Film chladný jako prdel v ledu na Skotské vysočině a asi se stejným tempem. Taky odtažitý (ale pro to nemám přirovnání). Lovení osamělých kusů tu doprovází alienizující hudba připomínající hmyzí hemžení a zalézající pod kůži – ostatně ta samota, prázdnota, cizota je tu téměř hmatatelná. Jiný, a jak tu někdo poznamenává, hypnotický zážitek. Každopádně to chce nečíst „oficiální text distributora” – hlavně ten s tou mimozemskou korporací, kde asi nějaký popleta viděl Vesmírné kanibaly. ()

Garch

Kdybych četl (oficiální text distributora), tak bych měl zkreslený zjednodušený pohled a nic než odpad (mimo několik krásných záběrů skotské přírody) by Under the skin nedostalo. Je to ale složitější a ujetější art-fi, než by se zdálo. Nečekaně dobře obsazená Scarlett Johansson se, po nějaké době, lidi snaží i pochopit. Něco mezi dvěma a pěti se posunuje výš. Nedá se to jen tak pustit z hlavy. ()

Oralfabet

Dlouho jsem se na tenhle film chystal a popravdě řečeno jsem fakt netušil, jak na mě zapůsobí. A pravda je, že nejde o něco úplně jednoduše stravitelného... Určitě tam byly chvíle, kdy se příliš dlouho nic nedělo a scény, co tak nějak nikam nevedly... Ale ty komentáře typu "Sračka, ale aspoň tam Scarlett ukázala kozy" mi přijdou popravdě tak trochu ubohé. Samozřejmě taky umím ocenit vnadné křivky, jimiž Scarletttino tělo oplývá, ale 1. Na tom, jak byla vyobrazena ve filmu jsem já osobně nenašel nic příliš erotického a 2. Film obsahuje desítky výjevů, co se mi zaryly do paměti i dost hlouběji, než nahé ženské tělo. To můžete vidět v pornu, tady se dočkáte i pár věcí, co v žádném filmu pro dospělé neuvidíte. Oprava: Co v žádném filmu neuvidíte. Výjevy, co nepůsobí jako z našeho světa... Ale jako jo no, kozy má dobrý. 9/10 ()

Klajnik

Má to silný námět, ale po většinu času  se děje jen to, že týpka jezdí s dodávkou a vyptává se týpků na různé věci. Filmu ještě hodně pomáhá pár velmi sugestivních artových scén, ale jako celek je to příliš odtažité, bezdějové, pomalé a nudné. ()

bobstock

Dokonalost v částečně reálné improvizaci lovce, který přilne současně s nebohým postupem přeměny na oběť. Chvílemi surrealistická artovka přešně podle mého gusta..není pro každého a třešnička navíc, mihne se tu i česká stopa.. 90% ()