Jak vycvičit draka 2

Bonnie Arnold

John K. Carr

Scénografie:

Pierre-Olivier Vincent

První díl Jak vycvičit draka byl výborný, ale že bude dvojka ještě o třídu výš, to jsem fakt nečekal. Po tomto animáku jsem byl vážně beze slov. Neuvěřitelně propracovaná animace do všech detailů, zdařilý scénář a vyšperkovaný soundtrack je ještě málo oproti tomu, jak emotivní tento snímek je. Smál jsem se, měl jsem slzy v očích, byl jsem v napětí. Ani se mi nechtělo věřit, že filmy s takovým srdcem se ještě točí. Opovažte se tomu letos nedat Oscara. Opravdu dechberoucí snímek.(30.6.2014)

Když jsme před čtyřmi roky draka vycvičili, došlo k mentálnímu převratu v celé oblasti, zatímco ve starém Římě to bylo v duchu chléb a hry, na Blpu to je ve jménu hesla draci a ovce. Škyťák dosáhl svého, takže zas individualisticky páchá něco na okraji společnosti. Při takovém počínání musí narazit na něco zajímavého, kdyby na chleba (na ovci) nebylo. Během jednoho dne tak potká lovce draků (v předchozím filmu byli všichni lidi z draků úplně mimo a byli proti nim prakticky bezbranní), alfa draka, ještě jednoho alfa draka, svoji matku (ano, svoji dvacet let mrtvou matku) a dost možná i Křemílka s Vochomůrkou. Protože je jeho matka drakomilná ekoaktivistka.... a Škyťákovi rodiče se setkají, zazpívají si, jenže do toho vtrhnou další negativní okolnosti a je po písničkách. Zkrátka, expozice dlouhá jak týden slanečkové diety bez vody, kolize bez logiky, krize umělá jak prsa Pamely Anderson, a tuctová jak finalistka miss místního kroužku šachistů a katastrofa jen tak tak, že pro svou předvídatelnost nebyla katastrofou. Animace je špičková, to se nedá rozporovat, vizuálně zaměření diváci se budou tetelit a nadšeně jojikat. Hra na city zabírá, i slzička mi ukápla. Bezzubka je stále roztomilý a pořád platí, že z draků chci toho černého, ale s takhle vyumělkovaným, předvídatelným a kýčovitým dějem jděte do prdele a je vcelku fuk, jak si to namalujete.(19.9.2014)

POZOR, komentář obsahuje SPOILER! Úchylnější z nás by jistě přivítali aspoň nějaký full frontal (miluji tě Astrid, ale nech si to pro sebe!), ale jinak pokračování obsahuje v podstatě vše, v co fanoušek jedničky doufal - spoustu roztomilých dráčků, humor i pro dospělý doprovod, minimum nových postav (rozmnožení postaviček totálně zabilo obě pokračování Doby ledové) a v neposlední řadě nečekanou smrt jedné z hlavních postav, v animácích pro celou rodinu jev nevídaný! A přestože jsem po projekci nebyl úplně přesvědčen o plné hvězdičkové palbě, cítím v kostech že druhá projekce mě utvrdí, že rozšafnost rozhodně JE na místě. Verdikt: 90 % (deset procent strhávám za písničku ala Disney).(21.6.2014)

O pět procent méně než výborná jednička. Ovšem Jak vycvičit draka 2 si stále drží laťku velice vysoko. Za sebe mohu říci: Pixar padl, ať žije Dream Works animation. Občas mi sice tu a tam vadí přemoralizovanost hlavního hrdiny, ale jde o film pro děti, tak toleruji. I když, opravdu jde o film pro děti? Ani s tím se nedá plně souhlasit, což je další pozitivní aspekt filmu. Tvůrci měli koule na to, aby !SPOILER! nechali jednu z důležitých postav zemřít. !KONEC SPOILERU! Takže ve verdiktu je Jak vycvičit draka 2 úctyhodným pokračováním, které dělá čest celé sérii. Draci jsou stále těmi pejsky, kteří pobaví vždy, když se objeví na scéně. Bitevní scény jsou epické a animace všeobecně na perfektní úrovni. Zamrzí jen několik nudnějších pasáží a nemastný, neslaný záporák. I tak si to ale stále zaslouží plný počet hvězd.(10.7.2014)

• CheGuevara

Všechno, co bylo na jedničce tak boži a progresivní, tak dvojka ostentativně zašlapává do země. Tohle bude delší výčet, tak se na to připravte. Dvojka zcela selhává v dramaturgické rovině a my jsme tak nuceni sledovat, jak si štáb z jedničky vydělává na nájem. Ano, dvojky mají tu potíž, že se vracíme už k známým hrdinům a do světa, ve kterém na konci prvního dílu nutně musela nastat harmonie a happy end. Jednička tak neustále tlačila příběh dopředu, soustředili jsme se na přítomnost Škyťáka a víc toho ani nebylo zapotřebí. Dvojka tak namísto toho, aby též hnala děj dopředu, prohlubovala postavy tím, co konají, tak se naopak neustále přesouváme do minulosti, otravných vysvětlovaček a navíc i do jiných světů. Drtivá většina filmu se tak odehrává mimo vikingskou vesnici a film tak musí neustále představovat nové postavy, včetně rozpustilých zástupů pestrobarevných draků, kteří však nemají jiný smysl, než zaplnit vatu a prázdnotu celého vyprávěni. Navíc tím, že přivádí na scénu matku Škyťáka (to snad ani nemůže být spoiler, ne?), tak se zásadním způsobem mění kontext celého díla. _________ Zatímco jednička fungovala na komplikovaném vztahu otec a syn, tak přichodem matky se hlavním cílem a leitmotivem filmu stává znovustanovení rodiny v tradičním slova smyslu - otec válečník, matka opatřovatelka a synek génius. Tak naopak jednička zcela jasně a srozumitelně vyprávěla příběh neúplné rodiny, jejich komplikovaných vztahů a nutnosti, tak nějak spolu vyjít. A asi se shodneme, že úmrtí v rodině je sice tragedie, ale samotná komunikace a každodenní fungovaní v rodině samotné, která je navíc neúplná, je mnohem závažnější a podstatnější problém. Jednička nás tak učila o dospívání, komunikaci, empatii, přijetí rozdílného, udržitelnosti atd. Dvojka nic takového nerozvíjí a naopak se až sentimentálně pase na smrti, katastrofickém scénáři a osudovosti postav. Jak si však pokecat se svým otcem, tak to už se nedozvíme. Aspoň můžeme snít o tom, že jednou taky objevíme svou matku kdesi v psím útulku. __________ Obdobně se to má i s politickou rovinou snímku. Jednička byla boží i mimo jiné proto, že se dala čist i jako metafora k zahraniční politice Spojených států (a třeba i Ruska, chcete-li). Stejně tak jako u Vikingů, tak i dnes jsme svědky neustálé potřeby ukázat na někoho prstem, vytvořit si společného nepřítele a semknout šiky v boji za lepší budoucnost, tu naši samozrejmě. Místo toho, abychom se snažili draky poznat, naučit se od nich to nejlepší a pochopit jejich motivace, tak jim naopak malujeme bomby místo turbanu, zakazujeme zahalováni a jediný náš kontakt se omezil na pozdravy z neviditelných dronů To všechno jednička pozorně vnímá a skrze hlavní hrdiny se učíme vlastní toleranci a touhy po poznání. Dvojka už staví na tom, že lidi i draci jsou kámoši. A tak aby se přece jen něco dělo, tak přichází na scénu další nepřítel - nebezpeční žoldnéři. Takže dvojka, stejně jako současná média ukazují okolní svět, jež nesdílí naše hodnoty, jako hrozbu, klade důraz na dualistické rozdělení světa - na my a oni. Současně neustále akcentuje pocit ohrožení a potřebu se bránit, a to všemi možnými prostředky. Přesně tak! Vybombardujme ISIS a Íran, než stihne přijít k matce všech draků - atomové zbrani. Tentokrát se tedy neženeme za poznáním a spoluprácí, ale naši snahou je pouze obrana našich hodnot, aniž bychom je jakkoliv zpochybnili. Co to jako je? Konformější to být snad ani nemohlo. Velká škoda, že dvojka se nerozhodla kráčet ve šlépějích jedničky, a naopak se komfortně usadila v zatuchlých vodách hollywoodského dramatu. Marná sláva, tady to ani ti stejní tvůrci či vymazlená animace nezachrání.(11.11.2014)

• - DreamWorks sa pri propagácii filmu spojilo so SodaStream, ktorá uviedla na trh limitovanú edíciu v podobe vybraných prístrojov na výrobu sýtenej vody, štyroch príchutí sirupov a trojbalenia fliaš. (Zdroj: Eurotelevízia) (kacer4)

• - Keď Štikút a Astrid odchádzajú nájsť Draga a opúšťajú Berk, väčšina jeho obyvateľov je ukrytých v podzemnej pevnosti. Hneď ako Drago na Berk o niekoľko dní neskôr útočí, všetci žijú pokojné životy s drakmi v domoch. (canucks333)

• - Valka bola pôvodne napísaná ako darebáčka, ale tento nápad bol vynechaný v neskorších návrhoch. (moviereview)