Jak vycvičit draka 2

• slovenský

Ako vycvičiť draka 2

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Akční / Komedie / Rodinný

USA, 2014, 102 min

Zatímco Pixar pomalu zmírá v nenasytných Disneyho čelistech, DreamWorks ukazují, že kvalitní animák hned tak zhebnout nehodlá. Druhý Dračí trénink je pořád stejně osobitě animovaný, pořád má jednoduchý, ale funkční příběh a pořád stejně skvěle mixuje humor s emocemi. Tam, kde měla jednička kouzelnou scénu spřátelení se, tam má dvojka neméně kouzelnou scénu rodinného shledání (která hezky přechází z milostného cajdáku do rozverného tanečku). Draci navíc nadále udržují anticukrový trend a zatímco v předchozím filmu hlavního hrdinu nevratně připravili o nohu, tady jednu z hlavních postav dokonce zabijí (a to způsobem nečekaně podlým)! Rozhodně nejde o samoúčelný akt - kromě nezbytného ponaučení, že se ztrátami se musíme vyrovnat a naučit se s nimi žít, nabízí totiž dotyčná scéna završení zdrcujícího zvratu a bezmála apokalyptickou atmosféru, při níž jsem v první chvíli vážně netušil, co se bude odehrávat dál. Kolik animovaných filmů se může výše zmíněnými věcmi chlubit? Výborně funguje také tah s dlouho nepředstaveným záporákem (v první půli filmu se o něm pouze mluví jako o něčem infernálně superstrašném), John Powell opět dodal kus parádní hudby a trapný nakonec nebyl ani nápad s ošklivou a nadrženou vikingskou holkou (zní to hrozně a fakt to tam je - a vlastně už to je vtipné). Jasně, občas je gag silně předvídatelný, občas vážná scéna trvá déle/je vážnější, než by měla, ale - nevadí to, protože draci i jejich kámoši válej a Bezzubka je pořád frajer. P.S. Český dabing podařený, 3D nic moc. 9/10(16.6.2014)

Musím uznat, že po zhlédnutí obou dílů by mi bylo asi jedno, který bych si pustil znovu (čti: film trpí typickým neduhem pokračování). To ovšem nic nemění na tom, že tento animák v mnoha ohledech vyspělejší, a to nejen co se věku a motivací (dá-li se tak hovořit) postav týká, ale i toho animovaného pozlátka, které je opravdu oku lahodící.(26.12.2014)

• CheGuevara

Všechno, co bylo na jedničce tak boži a progresivní, tak dvojka ostentativně zašlapává do země. Tohle bude delší výčet, tak se na to připravte. Dvojka zcela selhává v dramaturgické rovině a my jsme tak nuceni sledovat, jak si štáb z jedničky vydělává na nájem. Ano, dvojky mají tu potíž, že se vracíme už k známým hrdinům a do světa, ve kterém na konci prvního dílu nutně musela nastat harmonie a happy end. Jednička tak neustále tlačila příběh dopředu, soustředili jsme se na přítomnost Škyťáka a víc toho ani nebylo zapotřebí. Dvojka tak namísto toho, aby též hnala děj dopředu, prohlubovala postavy tím, co konají, tak se naopak neustále přesouváme do minulosti, otravných vysvětlovaček a navíc i do jiných světů. Drtivá většina filmu se tak odehrává mimo vikingskou vesnici a film tak musí neustále představovat nové postavy, včetně rozpustilých zástupů pestrobarevných draků, kteří však nemají jiný smysl, než zaplnit vatu a prázdnotu celého vyprávěni. Navíc tím, že přivádí na scénu matku Škyťáka (to snad ani nemůže být spoiler, ne?), tak se zásadním způsobem mění kontext celého díla. _________ Zatímco jednička fungovala na komplikovaném vztahu otec a syn, tak přichodem matky se hlavním cílem a leitmotivem filmu stává znovustanovení rodiny v tradičním slova smyslu - otec válečník, matka opatřovatelka a synek génius. Tak naopak jednička zcela jasně a srozumitelně vyprávěla příběh neúplné rodiny, jejich komplikovaných vztahů a nutnosti, tak nějak spolu vyjít. A asi se shodneme, že úmrtí v rodině je sice tragedie, ale samotná komunikace a každodenní fungovaní v rodině samotné, která je navíc neúplná, je mnohem závažnější a podstatnější problém. Jednička nás tak učila o dospívání, komunikaci, empatii, přijetí rozdílného, udržitelnosti atd. Dvojka nic takového nerozvíjí a naopak se až sentimentálně pase na smrti, katastrofickém scénáři a osudovosti postav. Jak si však pokecat se svým otcem, tak to už se nedozvíme. Aspoň můžeme snít o tom, že jednou taky objevíme svou matku kdesi v psím útulku. __________ Obdobně se to má i s politickou rovinou snímku. Jednička byla boží i mimo jiné proto, že se dala čist i jako metafora k zahraniční politice Spojených států (a třeba i Ruska, chcete-li). Stejně tak jako u Vikingů, tak i dnes jsme svědky neustálé potřeby ukázat na někoho prstem, vytvořit si společného nepřítele a semknout šiky v boji za lepší budoucnost, tu naši samozrejmě. Místo toho, abychom se snažili draky poznat, naučit se od nich to nejlepší a pochopit jejich motivace, tak jim naopak malujeme bomby místo turbanu, zakazujeme zahalováni a jediný náš kontakt se omezil na pozdravy z neviditelných dronů To všechno jednička pozorně vnímá a skrze hlavní hrdiny se učíme vlastní toleranci a touhy po poznání. Dvojka už staví na tom, že lidi i draci jsou kámoši. A tak aby se přece jen něco dělo, tak přichází na scénu další nepřítel - nebezpeční žoldnéři. Takže dvojka, stejně jako současná média ukazují okolní svět, jež nesdílí naše hodnoty, jako hrozbu, klade důraz na dualistické rozdělení světa - na my a oni. Současně neustále akcentuje pocit ohrožení a potřebu se bránit, a to všemi možnými prostředky. Přesně tak! Vybombardujme ISIS a Íran, než stihne přijít k matce všech draků - atomové zbrani. Tentokrát se tedy neženeme za poznáním a spoluprácí, ale naši snahou je pouze obrana našich hodnot, aniž bychom je jakkoliv zpochybnili. Co to jako je? Konformější to být snad ani nemohlo. Velká škoda, že dvojka se nerozhodla kráčet ve šlépějích jedničky, a naopak se komfortně usadila v zatuchlých vodách hollywoodského dramatu. Marná sláva, tady to ani ti stejní tvůrci či vymazlená animace nezachrání.(11.11.2014)

Rozpočet $145miliónovTržby USA $177,002,924 Tržby Celosvetovo $621,537,519Tržby za predaj Blu-ray v USA $44,750,967 //počet predaných kusov 2,273,736Tržby za predaj DVD v USA $34,850,666 //počet predaných kusov 2,027,218║ veľmi pôsobivé pokračovanie, ktoré bohužial na úžasný prvý diel nedosiahne, to by sa museli scenáristi a tvorcovia nenormálne vybičovať aby ho prekonali ale aj tak ich zdatný výkon priniesol podarené pokračovanie, so zaujímavou zápletkou, ktorá má hlavu a pätu a nepôsobí ako zbytočná vatová nádstavba ako tomu bolo u Rio2, opäť tu dokázali predať silné emócie, veru aj slza tu ukvapne, prim sú pohodové zábavné momentky a hlavne letecké efektné 3D vývrtky, DreamWorks opäť potvrdzujú že v 3D efektoch sú najlepší /videl v kine 3D verziu: 95%/(22.6.2014)

Nebýt nablblé první poloviny, nebýt nablblé první poloviny... To vážně nešlo vymyslet lepší důvod, proč maminka byla 20 let od rodiny? Ta mírotvorná částečně ekologická poselství v těch velkých slovech prostě vyznívala hrozně, to i ve Vinnetouovi slova o míru a sbratření bílých a rudých působí méně trapně. Druhá polovina (od setkání Škyťákových rodičů) pak dohání co se dá, i to sbližování pomocí písně působilo vážně hezky. No a co se týče animace to opravdu naprosto nemá konkurenci, to jsem až čuměl. A John Powell rozjíždí jednu fantastickou melodii za druhou. Co s tím? Ale co, přece to po tragédiích jako Rebelka nebo Frozen nehodím někam na průměr. Protože upřímně i přes ty výhrady to animovanou konkurenci strká do kapsy nejen animací, ale i příběhem. Dám čtyři, i když první polovinu bych s chutí ustřihnul.(25.7.2014)

• - Na soundtracku k filmu spolupracoval aj Alexander Rybak - víťaz Eurovízie 2009. (SieZof)

• - Hudba k filmovému teaser traileru bola "Beyond the Clouds", napísaná a vedená Audiomachine. (moviereview)

• - Režisér Dean DeBlois je veľký fanúšik filmovej ságy Star Wars a v tomto filme vytvoril veľa odkazov na diel Impérium vracia úder (1980). Môžeme tu vidieť Štikútov meč podobný svetelnému, stretnutie s jeho matkou a veľkú bitku na ľadovom ostrove nápadne podobnej bitke o Hoth. (canucks333)