Jak vycvičit draka 2

Bonnie Arnold

John K. Carr

Scénografie:

Pierre-Olivier Vincent

|| Scenár: Dean DeBlois / Predloha: Cressuda Cowell - How to train your dragon | Hudba: John Powell | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: DreamWorks Animation | Rozpočet: 145 miliónov $ | Tržby: 464,086,658 $ || Animáky začnú lacnieť, tak isto, ako tomu bolo v ére kreslených rozprávok. Na vizuálnej stránke dračieho pokračovania to ale vôbec nevidno. Vidno ale dôkladnú prácu nielen sekcie digitálnych mágov, ale tiež nápaditosť scenáristu Dean DeBloisa so zmyslom pre detaily. How to train your dragon 2 má také scény, ktoré obsahujú viac diania v pozadí (dôležitosťou sekundárne) scény, než ostané animáky alebo filmy v popredí (z hladiska deja primárne). S tým súvisí aj obrovské množsto gagov, vtipov, ktoré činia z druhého vikingieho avatara bezkonkurenčne najzábavnejšiu rozprávku pre všetky vekové kategórie v tomto roku. A to aj napriek tomu, že druhý dračí cvičiteľský film obsahuje temné, miestami až horroristicky ladené scény - čo je priam pánprsteňovsky dobré. 98% | Cine-Max Košice, 28.7.2014 |(7.8.2014)

• JohnnyD

Neveril som vlastným očiam. Úplný opak geniálnej jednotky. Predvídateľné, preplácané, s hlúpym a neoriginálnym príbehom, všetok sentiment je tu taký umelý, že vôbec nefunguje, vzťahy medzi postavami sú vykonštruované a dabing Jaya Baruchela ma hrozne iritoval. Jediné, čo môžem oceniť, je nepodliezanie detskému divákovi (minimum stupídneho humoru, skôr dôraz na príbeh), fajn hudba a geniálna animácia.(1.1.2015)

Jelikož první díl považuji za nejlepší animák od dob Lvího krále, byla jsem hodně zvědavá na druhý, zároveň jsem se ale bála a už vůbec jsem nevěřila, že by se dvojka dokázala svému předchůdci vyrovnat, ona to ale dokázala. Samozřejmě, předchozí díl zůstává o malý kus dál hlavně proto, že přišel naprosto nečekaně a už se zde nedočkáme podobné dechberoucí scény jako seznamování s drakem z prvního dílu, ale i tak se jedná o úžasnou podívanou pro všechny. Tvůrci vědí, co točí a hlavně pro koho, pro ty nejmenší tady stále zůstávají roztomilí draci a spousta zábavných postaviček, příběh je přizpůsoben dětskému publiku, ale jen do té míry, aby z dětí nedělal blbce a rodiče zaujal a občas i překvapil. Opět nechybí překvapivě silné emoce a na animák i pár drsnějších scén. A znovu to vše vypadá náramně, divák si místy ani neuvědomí, že se dívá na animovanou pohádku, to vše dokresluje krásná hudba Johna Powella. Lepší animák letos v kině neuvidíme.(20.6.2014)

Na jedničku v dobrém vzpomínám dodnes. Dvojka je ale jen méně zručné a méně zajímavé opáčko. Proč se vůbec k tomuhle námětu vracet? Proč nenabídnout něco úplně nového? Na animáky se přece chodí tak jako tak. A o děj u nich nejde - Dremworks zkrátka udělalo krok vedle tím, že se neposunulo, jako ne poprvé.(23.6.2014)

První díl Jak vycvičit draka byl výborný, ale že bude dvojka ještě o třídu výš, to jsem fakt nečekal. Po tomto animáku jsem byl vážně beze slov. Neuvěřitelně propracovaná animace do všech detailů, zdařilý scénář a vyšperkovaný soundtrack je ještě málo oproti tomu, jak emotivní tento snímek je. Smál jsem se, měl jsem slzy v očích, byl jsem v napětí. Ani se mi nechtělo věřit, že filmy s takovým srdcem se ještě točí. Opovažte se tomu letos nedat Oscara. Opravdu dechberoucí snímek.(30.6.2014)

• - Alternatívnymi názvami tejto snímky boli aj názvy Dragon Trainer 2 či Dragons 2. (MikaelSVK)

• - Keď Štikút a Astrid odchádzajú nájsť Draga a opúšťajú Berk, väčšina jeho obyvateľov je ukrytých v podzemnej pevnosti. Hneď ako Drago na Berk o niekoľko dní neskôr útočí, všetci žijú pokojné životy s drakmi v domoch. (canucks333)

• - Na soundtracku k filmu spolupracoval aj Alexander Rybak - víťaz Eurovízie 2009. (SieZof)