Jak vycvičit draka 2

How to Train Your Dragon 2

Ako vycvičiť draka 2

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Akční / Komedie / Rodinný

USA, 2014, 102 min

Mám pocit, že dnes sme už zvyknutí na úplne iný level animákov, a že niekedy nám uniká tá podstata, pre ktorú sa tieto filmy točia. Príbeh nemusí mať za každú cenu logické vysvetlenie, postavy nemusia vždy konať racionálne, rovnako tak nepotrebujem, aby druhý diel musel vyzerať rovnako ako prvý. To by som si pustil originál a nemal sa na čo sťažovať. Tvorcovia sa s nápadom pohrali veľmi slušne a zakomponovali ho do deja celkom prirodzene. Dej má spád, veľmi pekný je vizuál, akčné sekvencie sa počas filmu predbiehajú o prím vo veľkoleposti a ja som bol týmpádom spokojný. Milá, nenáročná a technicky brilantná rozprávka. 80%.(2.9.2015)

Jelikož první díl považuji za nejlepší animák od dob Lvího krále, byla jsem hodně zvědavá na druhý, zároveň jsem se ale bála a už vůbec jsem nevěřila, že by se dvojka dokázala svému předchůdci vyrovnat, ona to ale dokázala. Samozřejmě, předchozí díl zůstává o malý kus dál hlavně proto, že přišel naprosto nečekaně a už se zde nedočkáme podobné dechberoucí scény jako seznamování s drakem z prvního dílu, ale i tak se jedná o úžasnou podívanou pro všechny. Tvůrci vědí, co točí a hlavně pro koho, pro ty nejmenší tady stále zůstávají roztomilí draci a spousta zábavných postaviček, příběh je přizpůsoben dětskému publiku, ale jen do té míry, aby z dětí nedělal blbce a rodiče zaujal a občas i překvapil. Opět nechybí překvapivě silné emoce a na animák i pár drsnějších scén. A znovu to vše vypadá náramně, divák si místy ani neuvědomí, že se dívá na animovanou pohádku, to vše dokresluje krásná hudba Johna Powella. Lepší animák letos v kině neuvidíme.(20.6.2014)

Začíná mi připadat, že tento svět je promyšlenější, než jsem si myslel po prvním dílu. Scénář staví zejména na postavách, které jsou přesně charakterizované, a občas i poněkud překvapivé (v kolika rodinných animovaných filmech můžete narazit na homosexuální podtext?). Akční scény tentokrát nejsou vrcholem, protože běžné dění mezi postavami je stejně zajímavé. Konzultační práce Rogera Deakinse je tu opět vidět a kompozice záběrů je lepší než v mnoha velkých hraných filmech. Kupodivu dvojka, která udržela kvalitativní laťku nastavenu prvním dílem.(30.6.2014)

Zhlédnuto v kině. I přesto, že se mi první díl líbil, od tohohle jsem moc nečekal, protože pokračování úspěšných filmů většinou dopadne tak, že je všeho více, ale na úkor kvality, příběhu či něčeho, co udělalo první díl tak úspěšný. O to více jsem byl překvapený, že to není případ tohoto filmu. Ano, je tady mnohem více akce než v prvním díle, nicméně ne na úkor příběhu, emocí či něčeho jiného. How to Train Your Dragon 2 je opravdu skvělým animákem, ale co je hlavní, skvělým pokračováním, který rozvijí jak postavy, tak svět, ve kterém ty postavy žijí. Zmiňovat se o kvalitě animace či dabingu (Cate Blanchett či Craig Ferguson) je dle mého jen plýtvání drahocennými kilobajty. Z kina jsem odcházel v naprosto parádní náladě a to myslím mluví za vše. 100 %.(6.8.2014)

Nebýt nablblé první poloviny, nebýt nablblé první poloviny... To vážně nešlo vymyslet lepší důvod, proč maminka byla 20 let od rodiny? Ta mírotvorná částečně ekologická poselství v těch velkých slovech prostě vyznívala hrozně, to i ve Vinnetouovi slova o míru a sbratření bílých a rudých působí méně trapně. Druhá polovina (od setkání Škyťákových rodičů) pak dohání co se dá, i to sbližování pomocí písně působilo vážně hezky. No a co se týče animace to opravdu naprosto nemá konkurenci, to jsem až čuměl. A John Powell rozjíždí jednu fantastickou melodii za druhou. Co s tím? Ale co, přece to po tragédiích jako Rebelka nebo Frozen nehodím někam na průměr. Protože upřímně i přes ty výhrady to animovanou konkurenci strká do kapsy nejen animací, ale i příběhem. Dám čtyři, i když první polovinu bych s chutí ustřihnul.(25.7.2014)

• - DreamWorks sa pri propagácii filmu spojilo so SodaStream, ktorá uviedla na trh limitovanú edíciu v podobe vybraných prístrojov na výrobu sýtenej vody, štyroch príchutí sirupov a trojbalenia fliaš. (Zdroj: Eurotelevízia) (kacer4)

• - Valka bola pôvodne napísaná ako darebáčka, ale tento nápad bol vynechaný v neskorších návrhoch. (moviereview)

• - Podľa oficiálnych stránok filmu je Štikút 182 centimetrov vysoký. Rovnakú výšku má aj Jay Baruchel, ktorý ho nadaboval. (moviereview)