Jak vycvičit draka 2

How to Train Your Dragon 2

Ako vycvičiť draka 2

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Rodinný

USA, 2014, 102 min

Prednedávnom som pozmenil názor na prvý diel, ktorý ma na prvý krát príliš neoslovil. Mám pocit, že podobne to bude aj s dvojkou. Asi je to už vekom, že ma súčasné animáky oslovujú čím ďalej tým menej a splývajú v jeden. Drak dvojka je každopádne výborný animák so sympatickými postavami a epickým príbehom. Lenže neviem prečo som nemal ten pocit strhujúceho príbehu, ktorý v ňom je a ktorý je určený nie síce iba deťom, ale povedzme že divákom, vyberajúcim si iba súčasný kvalitnejší mainstream. Na mňa sa zvraty vo filme odohrávali príliš jednoducho a až vzbŕklo a tým pádom aj emócie hrdinov nepôsobili vždy adekvátne. Je to temnejšie ako konkurencia, ale temnejšie v zmysle tom, že je to na úrovni hraných fantasy. Tie sú však tiež primárne pre deti a ich mantinely a mantinely rozprávok sú v tej temnote značne obmedzené. Áno, zomrie dôležitá postava, ale vďaka tomu nebudem považovať celý film za dospelý, temný príbeh, ktorým by ani byť nemal. Trochu vtipné mi pripadalo ďalšie "ukrátenie o končatinu" a môžeme sa začať vsádzať, ktorá postava to bude nabudúce. 70% s potenciálom zvýšenia po ďalšom vzhliadnutí, najskôr však o pár rokov a snáď už aj s nejakými vlastnými deckami :).(15.7.2014)

• monolog

Ani jsem tuhle blbost nechtěl komentovat, ale CheGuevaro, už to nehul. Přirovnat tuto slaboduchost ke vztahům toho nejsvobodnějšího státu se zbytkem světa a především s muslimy... To jsme opravdu viděli každý jinou pohádku. Zajímalo by mě, jestli tak tolerantně budeš mluvit i ve chvíli, kdy se nějaký muslim dotkne tebe nebo tvé rodiny. Ale pokusím se o parafrázi dle tvé nonkonformní ideje. V jedničce šlo o to pochopit nepřítele, zapomenout na staré křivdy a vytvořit sjednocený silnější útvar. Ve dvojce jde o to dát nepříteli možnost pochopit, že jednají špatně, a přidat se k nám ve jménu dobrá. V obou případech k tomu bylo nutné pouze zabít hlavu - zlé vedení, které nutí hodné podřízené dělat zvěrstva... To lze ovšem za předpokladu, že špatnost není prorostlá skrze všechny vrstvy. V současné době začíná být označení běloch sprosté slovo, ale zároveň je to jediný neutrální způsob zobrazení nějakým způsobem emočně zabarvených situací a typů chování. Stačí vzpomenout na severského Černého Petra, pomocníka Mikuláše, který nedávno zbělel. Vzhledem k dnešní pseudoliberální společnosti, kdy lidé nejsou schopni vidět, že jejich způsob života je skutečně ohrožen a že žijí pouze v umělém biotopu ve velkém skleníku, kde stačí jen několik krup... Každý má práva, nikdo povinnosti. A skrze růžové brýle přisuzuje lidem vlastnosti, které chce, aby měli. Když to řeknu naplno. Měl jsem znamýho Tunisana, který žil X let u nás, oženěnej, manželka Češka zahalená až po oči, o čemž rozhoduje manžel nebo otec, pokud je svobodná. Borec obsluhoval v kebabu, pak si zařídil vlastní. Denně se děj se co děj modlil 5x, zavřel i na chvíli krám. V letním parnu v kebabu, cca 50+ ve stínu, byl schopen držet ramadán. Svůj kebab nakonec pustil, protože na něj tlačili, aby tam prodával alkohol a toho se nemůže ani dotknout... Dokonce mi i odmítl přivézt jednu láhev od nich jako ukázku... Sbírám je. Nikdy v životě jsem nevěřil, že kdyby jeho imám rozhodl, nepodřízl by mě ihned jako prase. A to nebyl tak ortodoxní, že by třeba nepil vodu, která prošla vodovodem patřícím nevěřícímu. Nebo si neoblíkl oblečení, které bylo ušito jehlou z obchodu nevěřícího. Ale u jednoho stolu by s vámi nejedl. Jsme jen nevěřící psi. Pro ně jsme jen póvl, všichni. Jakýkoliv dobyvatel, který tu kdy byl, si nás chtěl podrobit a využít a postupně asimilovat. Muslimové nás chtějí anihilovat. A bohužel jejich náboženství, prostředí a styl života je předurčuje k fundamentalismu. V tomto případě nelze ohrožení přirovnat k drakovi s jednou hlavou, kde stačí ji useknout a všechno bude fajn. Je to hydra, kde po každé useknuté hlavě vyrostou dvě nové. Netvrdím, že všichni teroristi jsou muslimové, ani že všichni muslimové jsou teroristi. Pouze jsou potenciální teroristi, které je dobré mít pod kontrolou. Tolik k mému rasismu, xenofobii a nenávisti, teď o veverkách. Druhý díl se mi líbil mnohem míň, než první. Postavy jsou nedořešené a nereálné. Zápletka laciná. Nebýt draků, kteří ale jsou jen kulisou, která má pomoci vytáhnout peníze z kapes, tak by to těžce propadlo. Hlavní postava, protože hrdina to není, mi byla ještě méně sympatická, než minule. Částečně za to asi může skřehotavý dabing a trvalá snaha tvůrců o zjevnost jeho morální nadřazenosti nad agresivním plebsem, ke kterému se hrdě řadím. Objev oživlé matky, která by ty prsníky z prvního dílu dala nevím kam je těžce nereálný. Vysvětlení - Chtěla jsem tě chránit tím, že se na tebe vykašlu... Haha. Asi tvůrcům došel koks. Smrt jeho otce jako jediné hlouběji popsané postavy je velice smutná. Příběh vlastně nemá na čem stavět. Těžce předvídatelné, plné hysterických gest a hloupé. Jako dnešní svět.(7.8.2017)

O pět procent méně než výborná jednička. Ovšem Jak vycvičit draka 2 si stále drží laťku velice vysoko. Za sebe mohu říci: Pixar padl, ať žije Dream Works animation. Občas mi sice tu a tam vadí přemoralizovanost hlavního hrdiny, ale jde o film pro děti, tak toleruji. I když, opravdu jde o film pro děti? Ani s tím se nedá plně souhlasit, což je další pozitivní aspekt filmu. Tvůrci měli koule na to, aby !SPOILER! nechali jednu z důležitých postav zemřít. !KONEC SPOILERU! Takže ve verdiktu je Jak vycvičit draka 2 úctyhodným pokračováním, které dělá čest celé sérii. Draci jsou stále těmi pejsky, kteří pobaví vždy, když se objeví na scéně. Bitevní scény jsou epické a animace všeobecně na perfektní úrovni. Zamrzí jen několik nudnějších pasáží a nemastný, neslaný záporák. I tak si to ale stále zaslouží plný počet hvězd.(10.7.2014)

Kdyby pro nic jiného, tak pro. I will swim and sail on savage seas with never fear of drowning and gladly ride waves of life. If you will marry me. No scorching Sun nor freezing cold. Will stop on my journey. If you promise your heart and love for eternity. My dearest one, my darling dear, your mighty words astound me. But I've no need of mighty deeds when I feel your arms around me. But I would bring you rings of gold, I'd even sing you poetry! And I would keep you from all harm if you would stay beside me! I have no use for rings of gold, I care not for your poetry. I only want your hand to hold...I only want you near me! To love and kiss, to sweetly hold! For the dancing and the dreaming! Through all life's sorrows and delights, I'll keep your love inside me! I'll swim and sail on savage seas with ne'er a fear of drowning! And gladly ride the waves of life If you will marry me! Draci zahřeji ohněm u srdce a spolu s Vikingy a Eretovými Inuity (?) vykouzlí usměv na tváři.(16.7.2014)

POZOR, následující komentář obsahuje SPOILERY, rozinky a stopové množství oříšků. Ihned úvodem musím neodkladně apelovat na nesmyslný systém ratingových hodnocení, kterým jsou filmy neuváženě opatřeny. Příslušná filmová asociace, jejíž soudy posléze čeští distributoři téměř bez výjimky akceptují, se totiž může často v udělení ratingového hodnocení unáhlit. Zářným příkladem toho buď tento film, kterýžto dostal označení G, tedy přístupnost všem věkovým kategoriím, přičemž, dle mého skromného názoru, měl dostat NC-17, tedy nejtvrdší a nejpřísnější omezení, které by zamezilo tento film vidět osobám mladším sedmnácti let a to ani v případě doprovodu rodičů. Hned vám vysvětlím proč, bohužel se díky tomu snad poprvé nevyhnu spoilerům. Tato "pohádka", jak ji vtipně označují životem naprosto neprotřelí a pohádkově naivní jedinci, je totiž ukázkou té nejčiřejší brutality, takže ji doporučuji za žádných okolností nepouštět mladistvým, natož pak dětem. Ihned v úvodu se staneme svědky odsouzeníhodných praktik, drsného zacházení se zvířaty, dalece přesahujícího definici týrání. Protagonisté, tzv. vikingové, využívají nebohých draků a ovcí jakožto prostředků ke zvráceným a nelegálním závodům, na které si smějí přihlížející vsázet. Nakolik tyto praktiky narušují psychiku zvířat, si nedokáže domyslet nikdo z nás. Záhy je nám představen hlavní hrdina, mladý dvacetiletý viking, i se svým drakem, násilně ochočenou, nepředvídatelnou zrůdou. Některé scénky znázorňující jejich intenzivní symbiózu se pak vymykají zdravému rozumu. Velmi blízký vztah hlavního hrdiny s drakem tak chvílemi naznačuje vyústění v perverzní zooporno, kdy by anus již tak trpícího draka byl zprzněn penisem dětského protagonisty. Kopulace dětí s domácími mazlíčky je však naštěstí i na americkou produkci příliš, proto zůstane jen u náznaků, nicméně bujaré dětské fantazii nebude dělat problém si tyto nechutné několikahodinové scény domyslet. V první třetině filmu nám bude také představen stařec, zcela nesmyslně klasifikován jako úhlavní nepřítel, byť mu bestiální draci v minulosti doslova vytrhli ruku z těla a zničili vše, na čem mu kdy záleželo. Následně nás čeká jedna z nejtragičtějších částí filmu, a to když neochočený, divoký a veskrze agresivní drak chladnokrevně a brutálně zavraždí otce hlavního hrdiny. Perličkou pak budiž fakt, že ona vraždící bestie patří právě synovi oběti. To aby pak každé nevinné dítko, jež toto zhlédne, se samým zděšením očekávalo, kdy jeho Azor, přátelský neočkovaný pitbul, rozmetá vnitřnosti jeho fotříka po celém dvoře. Připravovat děti na život bez jednoho z rodičů už v tak útlém věku se mi jeví naprosto trestuhodně. To, že se dočkáme i emocionálně vypjatého pohřbu se zapálením mrtvého těla, raději ani nebudu komentovat. Poslední část filmu nás žene předvídatelně za pomstou. Tedy železně dětem ukotvuje premisu, že pokud mu někdo ublíží, je třeba hříšníka chladnokrevně ztrestat, ideálně s celým pokolením a půlkou světa, justičního systému a zákonů obecně zcela nedbaje. Ovšem i z tohoto se záhy vytrácí veškerá logika, neboť dotčená rodina se jde pomstít nebohému jednorukému starci, namísto toho, aby problémového draka utratili na nejbližší veterině. Zhrzenému synovi se samozřejmě podaří starce zavraždit, a to za pomoci celé armády doposud bezúhonných draků a vikingů, načež za svoje zrůdné činy dostane dokonce vyznamenání. Jako bychom s pýchou oslavovali Breivika. Já jakožto dospělý, třiadvacetiletý a rozumně uvažující jedinec, jsem samozřejmě schopen docenit a v jisté míře i pochopit záměry tvůrců, kteří do tohoto díla vtiskli otisky svých psychopatických duší, nicméně děti, které celý život vedeme bok po boku s morálním kodexem ke slušnému životu, by se této hrůze, syrově prezentující dnešní nekompromisní svět, měly raději vyhnout. Iksdé.(4.9.2014)

• - Podľa oficiálnych stránok filmu je Štikút 182 centimetrov vysoký. Rovnakú výšku má aj Jay Baruchel, ktorý ho nadaboval. (moviereview)

• - Keď Štikút vystrelí šíp na loď jeho otca Chladnobrva, strieľa pravou rukou. V knihe je však Štikút ľavák. (Mery235)

• - Několikrát ve filmu postavy chodily po sněhu a nezůstaly po nich žádné stopy. (Lendos)