Jak vycvičit draka 2

Bonnie Arnold

John K. Carr

Scénografie:

Pierre-Olivier Vincent

Takový druhý díl, jako mají Draci, by si přálo mít u své osvědčené filmové značky asi každé studio. Druhý díl Draků je epičtější, o něco dospělejší a hraje více na emoce, i díky fantastickému Powellově soundtracku. Dabing všech fimových hvězd je bezchybný a nedivím se, že na nabídku dabingu současných animovaných filmů slyší čím dál tím více i ty největší hollywoodské hvězdy. Třetí díl si určitě nenechám ujít.(24.10.2014)

Jako jo, Bezzubku chci domů po celkově roztomilejší dvojce snad ještě víc než před léty... Záhadou mi ale zůstává, proč tyto animované sequely stále automaticky znamenají "větší", "přeplácanější" a "kýčovitější". Věřím, že patřičně dramatický minimalistický oblouk mezi hlavním hrdinou a jeho šupinatým přítelem lze vystavět i bez toho, aniž by se po plátně musela prohánět miliarda draků a vikingských válečníků (povzdech).(17.7.2014)

Kromě dvou nudnějších scén, při kterých jsem se přistihla, že nervózně poposedávám, jsem mohla na filmu oči i uši nechat. Velmi propracovaná animace s chytlavou příběhovou linií a se soundtrackem jakožto s hudebním balzámem pro duši. Opět jsem se skvěle bavila scénami, kdy se mezi sebou draci dorozumívali posunky, pošklebky, povytahováním obočí, odfrky jako lidé a s lidmi si vzájemně rozuměli jakoby hovořili stejnou řečí. Na Bezzubku jsem se přirozeně těšila nejvíc a byl dle očekávání skvělý, milý a oddaný dračí přítel. Tohle na pohádkách miluji, člověk se nemusí zaobírat logikou a nechá se pouze vést fantazií tvůrců. Několik pasáží muselo menším dětem způsobit trnutí, možná v jedné smutné chvíli i nejedna dětská slzička ukápla, zastavil se dech a oči vytřeštěné na plátno doufaly v zásadní obrat ... tak ale takové situace jsou součástí života a myslím si, že to bylo podáno v celku přijatelnou formou. Jinak stoprocentní spokojenost, kdy humor, vtip a akce jednoznačně převládali.(29.6.2014)

Prvý diel radím medzi to najlepšie, čo sa v tomto žánre objavilo. A druhý diel tiež nie je zlý, skoro rovnako dobrý a miestami by som povedal, že ešte aj lepší. Tvorcovia ostali rovnakí, animácia je opäť nádherná, hudba od Johna Powella znovu božská, postavy sú stále sympatické, vtipné a tento krát aj dospelejšie. Jediné čo sa zmenilo je len príbeh, ktorý ma tento krát o niečo vážnejšiu tvár a pribudlo aj kopec akcie. Dvojka ponuka opäť skvelý audio-vizuálny zážitok, zaujímavé Štikútové nápady a aj fajn príbeh, kde sa znovu podaril aj slovenský dabing. Obľúbené soundtracky: Dragon Racing, Together We Map The World, Losing Mom - Meet The Good Alpha, Stoick's Ship, Flying With Mother, Toothless Found. 95% - 5*(20.6.2014)

• HellFire

Tak a máme tady dvojku trenéra draků děcka. A čím začneme, abysme si určili, pro jakou věkovou skupinu bude tenhle film určen? Plácneme tam závody na dracích se srandovními ovečkami, pak si ukážeme hlavního hrdinu se svým černým drakem (jména si fakt nepamatuju), kterak objevuje novou zem. Jo, ale musí za ním doleťet jeho kámoška, aby si mohli dva draci hrát na pozadí, to je tak roztomilé. Ťuťu ňuňu. No a po odlehčené chvilce se vrhneme na akci, když spolu objeví lovce draků pro armádu nějakého borce se zvučným jménem. Sice nejdříve zajmou draka té holky, ale nemějte strachu. Osvobodí jej jedna radost. No a jak se synek zpátky ve své domovině snaží svému otci říct, co se právě stalo a varovat jej před příchodem těchto "bad guys", tak otec si mele svoje a synka nutí do práce velitele vesnice. To je ale švandovní scéna, u toho se děti potrhají smíchem a dospělí budou přitakávat s úsměvem. Tož taťka se vykecá a synek taky. Taťka pustí něco hnědého do gatí, protože ví, kdo je ten "bad guy" a chce obrnit ostrov. Synek ale dostane ten nejlepší nápad, ehm, a místo války by byl pro mírovější přístup. Proč tohoto záporáka s ruským jménem nepřemluvit, třeba si dá říct, že ano... (jsem si jistí, že synek pohoří, ale nechám se překvapit). Jelikož s tím taťka nesouhlasí a potřebujeme natáhnout film+dodat ději napětí, synek se svou kamarádkou (budu ji zvát jeho holkou, když už si za těch 20 minut dali dvě pusy na líčka) uteče a vydá se zpátky za únosci draků, sami se vzdají a přitom jim vyzradí svůj plán :). No ale taťka s pár kámošema doletí na pomoc, synek se naštve, protože mu taťka nechce povolit uzdu a odletí v dál. Po největším klišé dialogu typu "neboj se můj dráčku, nikdy nedopustím, aby se ti něco stalo", se NEČEKANĚ přižene jakýsi maskovaný chlap na drakovi a unese synka. Jeho draka mu shodí do moře, kde jej obklíčí jakési potvory a my máme uvěřit tomu, že v 30 minutě zemře. Nechtějte mě rozesmát. Takové budování napětí je totálně k... Každopádně, teď přichází ta nejtrapnější srdceryvná scéna ze všech, držte si plíce, ať vám nevyskočí. Z tohoto maskovaného muže se vyklube ženská a není to nikdo jiný, než synkova ztracená matka, která ho pozná podle pidi mini jizvičky na bradě :DDDDD. A ze všech okolností a všech věcí a zvířat na celém světě, matička v horách přechovává celou armádu draků, kterou asi někde za ty roky nasbírala nebo rozmnožila. V tomto bodě jsem se opravdu nahlas zasmál a odplivl si směrem ke scénáristům. Děj byl totiž nade vše jasný a já měl chuť to vypnout. Zaťal jsem a sledoval dál. Po hodině se začne dít něco smysluplného a dojde na krátký boj draků se záporákem, při kterém zemře celý jeden drak a taťka našeho synka. A to vše v přátelském ratingu PG, tedy bez krve a se správným střihem, aby divák (rozuměj děti) nic neviděl, tedy tzv. "off screen". Pod vlivem alfa samce (kterého bez vysvětlení ovládá záporák) všecí draci odletí a tak si naši hrdinové musí osedlat dračí mláďata (protože ty přece neposlouchají nikoho, ehm) a dostat je zpátky. No a ze synkova draka se stane alfa samec. A to ani neumí létat bez jezdce :D. The end a zaděláno na třetí díl.(11.9.2014)

• - Valka bola pôvodne napísaná ako darebáčka, ale tento nápad bol vynechaný v neskorších návrhoch. (moviereview)

• - Film Ako si vycvičiť draka 2 bol prvým animovaným filmom z dielne DreamWorks, ktorý získal prestížne ocenenie Zlatý glóbus v kategórii Najlepší animovaný film. (MikaelSVK)

• - Drago sa mal pôvodne objaviť až v treťom filme, ale vsadili ho do druhého. (moviereview)