USA, začátek 50. let. Vojáci po návratu z fronty bojují se svými poválečnými traumaty a snaží se začlenit do běžného života. Jedním z nich je i Freddie Quell (Joaquin Phoenix), který se marně pokouší notnými dávkami vlastnoručně namíchaného alkoholu ovládnout svoje běsy. S každým nervovým výbuchem se propadá stále níž a postupně se stává bezprizorním psancem. Shodou náhod se setkává s charismatickým Lancasterem Doddem (Philip Seymour Hoffman), který je právě se svou oddanou ženou (Amy Adams) a skupinou svých věrných příznivců na cestě do New Yorku, kde hodlá světu představit své nové učení. Lancaster Dodd, svým okolím nazývaný „Mistr“, je Freddieho živelností fascinován a ujímá se jeho „léčby“ podle vlastní teorie, která se má již brzy stát impozantní vírou. Mezi oběma muži vzniká velmi silné a neobyčejné pouto. (oficiální text distributora)

yehudit

Připouštím, že chyba může být i na mé straně, ale nějak se mi nepodařilo přijít na to, co tím básník Anderson chtěl vlastně říci. Film měl zvláštní napjatou atmosféru, ale chyběl mi jakýkoliv příběh nebo jediná postava, která by nebyla nesympaticky pošahaná a se kterou bych se mohla ztotožnit. Je to úplně jiné kafe než mnou milovaná Magnolia. U Mistra jsem až trpěla natahováním scén, až jsem myslela, že začnu zběsile chodit ode zdi k oknu, osahávat je a ječet co u toho cítím. ()

sona123

Pocitový film, psychologický, který vyvolává po shlédnutí řadu otázek a nejasností a jako takový nebude Mistr pro každého. Některá témata se nabízejí sama (závislost, vztah, potřeba nebýt sám, strach, nejistota a pouštění se za hranice, kde nám nemůže být lépe....zneužívání slabosti druhých, manipulace....láska a cit....), některá lze stěží slovně zachytit a snad to ani moc nemá smysl. K tomu přidejte mistrovství dvou mých "miláčků" - Seymour tak, jak jej známe a že on to umí a Joaquin, který jde na dřeň a upisuje se ďáblu (a mnohdy mi splýval s druhým takovým, Christianem Balem) a jejich tanec do pekel, nedá se ani říct, který z nich je na tom hůř. A ještě bych vyzdvihla Amy Adams, která na malém prostoru dokázala mnohé a je víc než jasné, že to nebude jedna z dalších pipek, které se akorát tak hodí jako výplň do některého z romantických slaďáků - byla výtečná. Když jsem se dodívala, byla jsem unesená a hlavou mi vířilo tucet nápadů a otazníků...leč další den už to bylo o poznání slabší a samotnou mne převapilo, že jsem si na film skoro nevzpomněla. A proto 4**** a obávám se, že Mistr je o prožitku přítomném a v tom je především jeho síla. Některé filmy ve mně doznívají a znovu ožívají dny po jejich shlédnutí - tento ne. ()

ataman329

ako na inom mieste poznamenal jeden môj obľúbený autor, je to čudný film o čudákoch a možno by bolo na mieste doplniť že "pre čudákov". pre ľudí, ktorí za tým, čo vidia, radi hľadajú viac. pridávať zbytočne košatý význam filozofickým žvástom pána majstra je predsalen čudné. ale jeden nikdy nevie. tento film je možné vnímať aj ako dielo o manipulácii, prezlečenej do ovčej vlny. veľmi uveriteľnej manipulácie. prvá polhodinka je skvelá a na viacerých miestach absurdne vtipná. po nastúpení na loď akoby však film strácal tempo. herecké stvárnenie oboch protagonistov je bezkonkurenčné a joaquín ma svojím výrazom nechal spomenúť ešte na iného skvelého cvoka. škoda len, že nestihol vyprášiť majstrovu dcéru a zbiť jeho zaťa. ()

bobstock

Opravdu mistrně mystická cesta Freddieho Quella do ´´normálního života´´. Aneb musíte si nyní poradit s mírem, a když to nezvládnete sami, vygumuje vás Lancaster Dodd. Parádně zahrané od Phoenixe a zároveň si říkám, že to musela být sakra vyčerpávající role. 80% ()

Henry007

Filmy bez ztotožnitelných postav a přehledného děje jsou pro mě divácky vždy náročné. Mistr je jeden z nich. Vypráví o muži pošramoceném válkou (nejspíš i výchovou), který se potácí životem a hledá v něm směr. Zatímco ve více divácky přístupných filmech by to byl sympaťák s pár šrámy na duši, zde je to agresivní sexuchtivý deviant alkoholik. Je tak obtížné se vžit do toho, co hlavní postava právě prožívá. A když se pak střetne se sektáři, tak vlastně nevíte, komu v tomto souboji podivínů máte "fandit". I proto film působí poněkud odtažitě. Divák je málo vtažen do dění, jako nezúčastněný pozorovatel sleduje tyto roztodivné figurky v rozvolněné struktuře, ve které často není jasné, kolik času mezi scénami uplynulo. Některé momenty mají dramatický náboj, ale jako celek film negraduje a vývoj postav je nakonec poměrně nevýrazný. Přesto je třeba ocenit výbornou kameru a excelentní herecké výkony, které v mých očích Mistra držely na vodou. ()

Brejlil

Mohl bych hned na začátku napsat SPOILER a dodat, jaká je pointa filmu. Ironie na druhou? Těžko říci, Anderson svým divákům nijak nepomáhá. Je Quell obět Doddova přistupu, extrémně svobodymyslný člověk, který se jen tak snadno nenechá ovlivnit, nebo prostě alkoholik daleko za bodem návratu? Je Dodd lidumil, který Quellovi pomáhá z nezištnosti, nebo vykuk, který si na Quellovi jen zkouší nové postupy? A jaká je úloha Peggy Doddové, která většinou jen tiše sedí v koutě, aby se její role ukázala v několika scénách a několika dialozích jako mnohem důležitější, jako šedá eminence za Doddovými snahami? To Anderson nevysvětluje a divák ani nemá moc indicií, aby si udělal vlastní obrázek. Nuda ovšem nehrozí, herecký projev Phoenixe a Hoffmana je úžasný a Adamsová je těsně v závěsu. A o čem je vlastně celý film? SPOILER: o zoufalé cestě hlavního hrdiny, který si jen chce…. Na dokončení a vlastní názor jděte do kina. ()

j0nathan

Phoenix v celé své parádě. Je to pan Herec s velkým H. Silný, bohužel zbytečně zdlouhavý, pro někoho možná až unavující příběh. Tenhle film budete buď milovat nebo nenávidět a rozhodně to není film pro všechny. Já mám zrovna den, kdy ho miluju. Ovšem kdoví, co bude zítra... ()

jerenymo

Pojďme natočit film, ve kterém o nic nepůjde, bude zcela zcestný a hlavně bude dvě hodiny tápat v nudě. Jak řekli tak udělali. Nebýt bravůrních hereckých výkonů, tak mám vážné pochyby a panu Andersonovi. Takže jednu hvězdu za Philipa a Joaquina. ()

Chosé85

Film, který je nepodbízivý, náročný, promyšlený a současně pichlavý pro mnohé diváky. Pravděpodobně z tohoto důvodu je snímek často zatracovaný. PTA nedává divákovi šanci a nedělá ústupky. Pokud se s danými myšlenkami nejste schopni vypořádat, tak bohužel. Tempo je navíc pomalé podkreslené atypickou hudbou. To vše dělá film The Master filmovým exotem dnešní doby. Sociální témata, která jsou zde nadhozena, jsou hodna hlubokým filosofickým a vědeckým interpretacím...P.S. Dokonalý komentář uživatele Cervenak... ()

Kroupa

Musím říct, že přesto, že film nepatří k nejakčnějším, jsem se vyloženě nenudil a naopak na řadě míst jsem se dost bavil. Asi to není trhák ani majstrštyk, ale rozhodně je to hodné doporučení, pokud chcete přemýšlivý a klidný film o hledání nečeho, čím se zaplní duchovní prázdnota. ()

in nomine

Co dodat, zajímavý příběh o podivném "sektářství". Hlavně však Joaquin Phoenix, který se tímto fantastickým výkonem dostal mezi mou topku nejlepších herců! ()

kubyno

Spoustu rozporuplných pocitů vyvolává tento film. Herecká a technická stránka je bezesporu famózní a táhne celý film. Na druhé straně je téma a zpracování, které je geniálně promyšlené, každý detail má své místo, ale je nesmírně těžké si k tomuto filmu najít cestu. Člověk celý film neví na čem je a co bude, není se čeho chytit a kam směřovat, žádné citové pouto. Ve výsledku je to soubor fragmentů z jednotlivých scén. K tomuto filmu jsem bohužel asi ještě nedozrál. ()

poet

Asi sa nezaradím medzi miestnu intelektualnu elitu ktorá v tom vidí niečo úžasné, ale podobne ako pri Magnólii aj tento film šiel akosi mimo mňa... Ale na druhej strane tie herecké nominácie na oscarov sú určite zaslúžené (najmä tá pre Phoenixa :D) ()

Nolanofil

Nechcem predbiehať, ale asi žiadny minuloročný film, sa tak silno neopieral o hercov ako The Master. Nominácie sú zaslúžené, Joaquin jasne vedie, plešouna mu prajem. Film je samozrejme pre ťažké publikum, ktoré dokáže oceniť námahu hercov, Andersonovu klávesnicu, kde každé jedno slovo je zmysluplne využívané, scény ktoré pobavia a zarazia zároveň a originalitu príbehu, ktorý je ako stvorený k opätovnému pozretiu. A stopáž nech nikoho neodrádza, ubehlo to ako voda. ()

crozet

Poctivý film o psychicky vyšinutém veteránovi s posttraumatickou poruchou a jeho vztahu s charismatickým vůdcem nové religiozity, podpořený výraznými výkony hlavních postav. No a autor si to všechno spolehlivě sám napsal i zrežíroval. Připomíná mi to úvahu nad volbou diplomové práce - "...děláte-li vědu, není důležité, jak atraktivní téma vyberete, nýbrž jak kvalitně jej zpracujete..." Z děl takového typu si pak lze krom expresívního zážitku odnést spíše podružné (nikoli nevýznamné!) historické poukazy, např. na někdejší (ve srovnání s Vietnamem gigantický) sociální problém válečných veteránů z druhé světové války nebo existenci dobových alternativních sociálních komunit a jejich praxi. Což dohromady rozhodně stojí za to. Also sprach Gott. ()

Muel

| Weinstein Co. | Ťažko napísať niečo zmysluplné, tak na začiatok len skratkovito spomeniem výkony Hoffmana a Phoenixa, naozaj majstri (heh) svojho oboru a fakt, že to nepôsobí úplne ako PTA film. Určite je nádherné na to pozerať a režíjne je to správne sebavedomé, ale keby nevediac meno režiséra, tipoval by som niekoho iného. PTA tentoraz vsadil skôr na psychologickú notu a práve preto Majster funguje až nečakane výborne. Nič sa nevysvetľuje, iba sa rozpráva a preciťuje a mne sa to ešte musí poriadne rozležať v hlave. Čo ale viem povedať už teraz je, že je to jeho ďalší opus a že sa mi tento film maximálne trafil do vkusu. Len ešte chvíľu potrvá, kým si to uvedomím naplno. Viac TU. | Hodnotenie: 9/10 | ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

05.04.2013

P. T. Anderson chystá detektivku

P. T. Anderson chystá detektivku

02.01.2013

Jeho Mistr figuruje ve většině výčtů nejlepších filmů roku a pravděpodobně se objeví i v oscarových nominacích. Jeden z nejosobitějších tvůrců v současném Hollywoodu už se ale naplno věnuje dalšímu… (více)