Představ si

• Česko Imagine (festivalový název) (více)

Do Lisabonskej školy pre zrakovo postihnuté deti a mládež prichádza inštruktor Ian, aby im pomohol získať viac sebavedomia a samostatnosti. Jeho metódy sú však nielen nekonvenčné, ale aj nebezpečné. Čoskoro si získa dôveru študentov, ktorí sa odvážia vymeniť pokojné a bezpečné prostredie kliniky sa pulzujúce ulice metropoly... (STV)

Tosi

Příjemně pomalý a sluncem zalitý příběh o jednom sympat'ákovi v černejch brejlích, o neochvějné víře a o jednom nadějném románku... ()

hanagi

Jsem stejná jako většina lidí - vnímám realitu hlavně zrakem. Jsou ale chvilky kdy zavírám oči - když si přičichnu ke květině, když poslouchám hudbu, která mě okouzlí, při milování anebo když ochutnávám skvělé jídlo. Jsou chvilky, kdy zavřít oči je potřeba abych " viděla" víc. Svět nevidomých je ochuzený o tu realitu, ale mají něco navíc - přirozeně vnímají pocity, které my leckdy přehlížíme. Viděno během Season Challenge tour 2015. ()

Autogram

Predstaviť si pre nevidomého, že vidí, môže byť niečo nepredstaviteľné. Nie však v tomto filme, kde sa láme biela palička ako zbytočnosť a pozerá sa ušami. Niekedy úspešne, niekedy neúspešne aj s ľahkými zraneniami. Našťastie nikoho neprejde auto, to by bol iný druh drámy, ale adrenalín divákovi stúpa, pretože aj on je pred obrazovkou dômyselne postavený do úlohy nevidomého, keď kamera berie zábery tak, že situáciu v doprave nevidíme, iba počujeme. Vysnívanú obrovskú loď nám kamera tiež nedopraje, čiastočne až na konci, ale to už nastupujeme do električky a hlavné postavy ponechávame ich osudu. ()

standsiller

V celku pôsobivý nápad a rovnako ako sa to píše v oficiálnych slovách k úvodu filmu, tento film roztvára fantáziu a skutočne predstavuje divákovi návod ako bližšie porozumieť svetu nevidiacich. Obávam sa iba, že atraktívnosť ktorú chceli tomuto scenáru pridať často krát uberá filmu na dôstojnej vážnosti s dosť komornou atmosférou - myslím tým poslabšie zápletky . Páči sa mi však fakt, kde sa ukazuje divákovi ako stráca vlastnú vnímavosť a do kontrastu sa stavia svet slepých. Tí "vidia" mnoho krát viac ako my samotní. Pretože pre človeka čo má všetky zmysly , je podstatný často krát iba on sám a nie všetko okolo neho. ()

venca163

Od kategorie slepeckych filmu mam (tady ve Varech) doufam na nejakou dobu pokoj. Ne ze by to byla nejaka extremni prisernost, ale tahle kadence nevypointovanych scen jedne za druhou me fakt nenadchla. V tom pribehu se hrozne tlacilo na pilu s tim poselstvim filmu az to nekdy nedavalo moc smysl. A navic neverim tomu, ze pomoci luskani objevim zvonek u dveri =(. #mffkv #vSobotuJeClovekRadZeSeNekamDostal (50%) ()

klukluka

Tohle mě tak nevýslovně iritovalo... Ale tak... Jo, ať si nevidomí chodí bez bílých hůlek, když je tak obtížně snáší, ale prosím, prosím, ať mají u sebe vlastnoručně podepsanej papír s textem: pokud mne srazilo nějaké auto, a já jsem nyní, kdy čtete tato slova, mrtvý/á nebo zmrzačený/á, nebyla to v žádném případě chyba řidiče. V žádném případě by se kvůli mně neměl trápit, a už vůbec by neměl být trestně stíhán. Veškerá tíha odpovědnosti padá na moji tupou hlavu. Toť vše. Teď už můžete zahodit hůlky. Sejdeme se na krchově. Až po vás. Zdar. ()

lucijelucije

Nepochybně jeden z nejpozoruhodnějších filmů, které jsem kdy viděla. Neříkám, že kamera a celkově hodnota tohoto snímku byla bůh ví jak dokonalá, ale ten příběh byl tak originální, a nestandardní, že všechno kolem nebylo absolutně důležité. Tenhle film vám ukáže úplně jinou svobodu a přitom závislost nejen na druhých, ale i na jiných prostorových okolnostech. Jak být samostatný a přitom slepý? Myslím, že celé uchopení snímku bylo velice dobře provedené a ve mě to zanechalo jen úžas a cit pro představivost. ()

vander19

Pod portugalsko-poľskou spoluprácou vznikol jeden neobyčajný film. Svojou jednoduchosťou, láskavosťou by som ho prirovnal ku Le Havre, ale je trošku iný. Naplno sa v ňom prejavuje jeho názov Predstav si. Mladý učiteľ Ian prichádza do školy pre deti, ktoré trpia poruchou zraku. Sám je tiež postihnutý slepotou, ale využíva rôzne metódy, aby nemusel používať paličku. Zo začiatku aj deti učí podobnému druhu techník a následne si s nimi nadväzuje vzťah. Pod režisérskou taktovkou Jakimowského sa Ian pomaly spriateľuje aj s ďaľšími obyteľmi kliniky, hlavne s krásnou Alexandrou Maria Lara. Jej postava spolu Hoggovov dodávajú filmu romantický podtext, ale našťastie nie tak afektovaný ako poznáme z amerických filmov. Toto je naprostá, klasická európska práca s filmom. A hlavne sa nesnaží v divákoch vyvoláť emočné a dramatické symptómy. ()

loliti

Intenzívne vnemy, bez možnosti vidieť. Ked' vôňa mora a jeho šum sa zdá živší viac, ako vidieť ho, ale nepočuť. Ochutnávanie čerešní pod stromom a ani to nemusí byť čerešňa ! Listy agátu predsa znejú rovnako a tiež vpustia vánok do skrýše pod stromom, uprostred horúcich letných dní. A do Slnka sa nemôžu pozerať ani tí, čo vidia a predsa jeho pálavosť cítia viac tí, čo nevidia. Trepot krídel, aj tých motýlích, počujú už z dialky, chytia sa za ruky, kráčajú spolu, veria si a sú šťastní... ()

Blueeyes

Film pozvolna plynoucí jako mořský vánek, pomaličku odkapávající jako krůpěje vody, které dopadají na stůl, tak poetický jako cvakání ptačích drápků na plechovém parapetu. Vyložená artovka. A že zrovna já budu takový snímek hodnotit čtyřmi hvězdami, to sama zírám. Je to silné téma, jsou to bravurní výkony, velmi decentní a nenápadný lidský humor a nádherné tolik obyčejné zvuky. Ony ty zvuky právě dělají to kouzlo. Nemůžu dát plný počet, zkrátka kvůli tomu konci. Já vím, že takový měl být, ale mě to takhle nestačí. Já potřebuju vědět, co bylo dál. ()

Narciska

Když nic jiného, přinese film nejeden silný moment. Miloučký snímek z důrazem na minimalistické vyjádření, povzbudivé detaily dne a okamžiku, úsporné dialogy a příjemnou lehkost. Pojednává o skupině nevidomých žáků, kteří jak to děti ve skupině umí, vymýšlejí lumpárny, zejména směrem k jejich velmi neortodoxním učiteli, který podmaňuje i provokuje, a jemuž rozptýlení přináší i krásná a sebejistotu nalézající sousedka. Dohromady seskládáno tak, že to poklidnému tempu navzdory vyvolává rostoucí napětí, jak to celé dopadne. A přiznám se, že v samém závěru jsem zůstala ohromením na pár vteřin bez dechu.... ()

agassi68

Síce v druhej polovici to stratilo drajv a hrať sa na nevidiaceho dosť vyčerpáva, napriek tomu oceňujem nápad a spôsob realizácie. Hlavný hrdina verne zahral slepca. Viem, o čom hovorím - tri roky som chodil do tábora s takto postihnutými a zažil som veľa srandy, aj keď väčšina ľudí nevidiacich ľutovala. Oni sami sa tomu čudovali.. ()

Eventyrer

Nepozerá sa na to ťažko, práve naopak. Kamera nám dovoľuje byť slepými a len počúvať čo počujú postavy a pritom nás neobmedzuje hendikep hlavných hrdinov. Tento film má schopnosť presunúť diváka do ťažkého sveta slepcov a necítiť pritom smútok, ale obdiv, nie len voči slepcom všeobecne, ale aj voči ľuďom ako je hlavný hrdina filmu, ľuďom čo sa snažia o zlepšenie životov iných novými metódami, keď je voči tomu celý okolitý (zdravý) svet tak skeptický. ()

mira.l

Uuuf.... tohle bylo docela utrpení. Já tak nějak chápu, že pro nevidomého člověka jsou zvuky do jisté míry náhražkou podnětů vizuálních, ale tohle sledovat bylo fakt náročné. Vždyť se tam vlastně vůbec nic nestalo, táhlo se to jak sopel a značná část těch zvuků byla až přehnaně vytažená, třeba mlaskání kočky, pijící mléko, ale koneckonců i některé ty kroky - fakt se podle zvuku kroků dá poznat třeba nadcházející konec chodníku? Či se snad dá rozeznat zvonek na stojícím kole? Ale zdá se, že díra na uhlí do sklepa asi žádný zvuk nevydává... A to panoptikum účinkujících nepřítomných "pohledů" taky na koukání nic pěkného nebylo, v tomto případě všechna čest snad jediné výjimce, kterou byla A. M. Lara. Nene, tady se nepotkám s většinovým názorem a rozhodně nepůjdu do mnohahvězdičkového hodnocení, protože tohle mě opravdu nezaujalo. ()

dwbmb

Hned na úvod filmu se v kině spustila panika, a to v momentě, když bylo hrdě oznámeno, že bude následovat film z polské produkce. Já teda moc velký fanoušek polských filmů nejsem a dle šumu v sále rozhodně nejsem sám. Naštěstí tento film s Polskem spojuje snad jen původ režiséra. Jsme totiž v Portugalsku, svítí sluníčko, mluví se tu anglicky, nikdo se nejmenuje Tomek a DOKONCE se NEdočkáme ani minutového slow-motion záběru na nehybný visící kříž se zdechlinkou Pána našeho. Jsem poněkud zmatený z poslední scény, u které nevím, jestli se jednalo o vizualizaci představ Evy nebo jen o hodně nepovedené naklíčování pozadí, takže ta loď vypadá jako domalovaná jen omylem. Tohle si budu muset někde vygooglit, protože teď v hlavě nosím dva různé konce a nevím, co si mám odnést. Jinak velké překvapení a spokojenost, jednotlivé části zápletky jsou servírovány hezky rovnoměrně a film tak ubíhá svižným tempem. ()

Gertruda.W

Film o tom, co existuje a my to prostě nevidíme. Má pro mě více vrstev. Prostupuje ho zvláštní atmosféra, zvláštní vnímání. Jako bych v tom filmu žila v mém minulém životě nebo spíš v minulých životech. Jako by se skládal z mnoha filmů, které jsem kdysi viděla. Zvláštní pocit, který vyvolává. ()

boombang

Další film ze života handicapovaných lidí a opět místy úsměvný a místy pochmurný. Vyznění je nakonec pozitivní - a to je ode mne pro dnešek asi tak všechno. ()