The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society

• USA The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society (více)

Londýnská spisovatelka Juliet Ashton (Lily James) v roce 1946 sbírá materiál pro román o u nás poměrně neznámé události – totiž německé okupaci britských ostrovů Guernsey a Jersey v kanálu La Manche, ke které došlo v roce 1940. Silný příběh života za okupace autorku přiměje k cestě na ostrov, aniž by tušila, nakolik setkání s místními lidmi změní celý její život. Zvláštní název filmu pochopíme po úvodní scéně, kdy okupanti zadrží na pobřeží ostrova skupinu lidí, kteří zde – nezákonně, proti přídělovému hospodářství opékají prase. Postupně se odvíjejí drobné příběhy rozdělených rodin a dvojic - část dětí totiž byla těsně před okupací odeslána do Británie a stejně jako u nás, část mladších šla na nucené práce do Německa). Vidíme zabavování úrody a nízké příděly, občasnou kolaborací některých spoluobčanů, odlišnosti života ve válečném Londýně a na okupovaném ostrově, pochopíme lépe význam přátelství i roli literatury. (Peabody)

grosek

Trochu jiné než předloha, ale vzhledem k tomu, že kniha je psána pouze formou dopisů, museli si tvůrci filmu poradit jinak. Podle mě to udelali šikovně. Herecké obsazení naprosto sedí mým představám o postavách. Jen zkrátka sympatizuji více s knihou, ta se do mě velmi silně zaryla. Je to ale zdařilé a kvalitní ztvárnění příběhu a není třeba se za něj vůbec stydět! **** :-) ()

Dave Lister

Jsem člověk, který má rád nezávislé i artové filmy, samozřejmě ne jen tyto. O tomto dílku jsem slyšel ve spojitosti s úspěšnou knihou. Knihu jsem nečetl, ale asi to napravím. Film Mike Newella mi opět připomněl, že v sobě mám i citlivou a romantickou duši. Film vypráví krásný a dojemný příběh o jednom spolku, který ústřední postavě Juliet změní život. Vše do sebe vzájemně zapadá, příběh je natočený s lehkostí a po britském způsobu, jak to mám rád. Silná a dojemná dobovka s romantickým podtextem. Film se i celkem z přehledem vyhýbá zbytečnému patosu. ()

haWranka

Moc krásný, lidský, milý, smutný, romantický příběh. Konec byl možná malinko přestřelený, ale díky tomu zbytku jsem si film nesmírně užila, i jsem si poplakala. Opravdu krása! ()

rivah

Romantická pohádka nebo kýč týkající se okupace a literatury, vytvořené režisérem starší generace(max.50%) ()

wege

Občas takový film potřebuje. Je vám zle, máte rýmičku a pustíte si to po 11 s úmyslem u toho usnout. Nakonec jdete spát v 1 a je vám fajn. Takový ten film vyvolá pocit, není v tom nijak světoborný nápad, je to docela čitelné, ale i tak. A ruku na srdce, Lily je prostě roztomilá, pěkná, umí hrát, prostě radost pohledět. Zároveň vám to přinese i něco nového, já třeba doteď nevěděl o osudu ostrovů v Lamanšském průlivu za války. Příště až pojedu do Británie postačí mi jet lodí těch 25 km z Francie na Guernsey. Vypadá skvěle. ()

smatana.sk

Lily James som tú spisovateľku vôbec neveril, ale evidentne prevážilo, že sa na ňu pekne pozerá. Ostatné postavy výborné, ostrov Guernsey fotogenický, zabudnutá epizóda okupovaných britských ostrovov zaujímavá. ()

Grondal

Príliš veľa tém na to, aby ich jeden romantický film dokázal uniesť. Tvorcovia vzali zápletku filmu dosť velikášsky, keďže rozprávanie sledujeme v dvoch časových rovinách, pričom jedna z nich je zasadená do nacistickej okupácie malebného ostrova Guernsey.  Druhá potom na pozadí romantického príbehu hlavných postáv pomaly (naozaj dosť pomaly) rozkrýva čo sa vlastne udialo a prepája osudy ostatných postáv. Už kvôli spomenutému poňatiu je jasné, že na rozvinutie romantickej linky nebude toľko času ako je bežné, keďže nemôžte vo filme použiť náckov bez toho aby neukázali, že to boli hnusné zvieratá, čo je logické. Navyše v tejto „nacistickej“ linke máme vlastnú romantickú linku, ktorá aj keď je okrajová, odvedie pozornosť aj minutáž od tej hlavnej a táto preto nestihne prejsť všetkými klasickými fázami (niektoré tú vyslovene chýbajú!), čo má za následok, že romantický oblúk nepôsobí úplne prirodzene. Nechápte ma zle, stále sledujeme veľmi príjemnú romantiku, ale proste pod formou rozprávania sa moja pozornosť začala trieštiť a nemôžem sa zbaviť pocitu, že v tomto prípade by bolo menej viac a v takomto prípade by mohol film naozaj zažiariť. Aspoň že Lily James je tu sweet as ever, takže niektoré životné istoty stále držia. Takže tvorcovia nám servírujú romantickú jednohubku ako stvorenú na lenivé sobotné poobedie, čo môže byť ale práve to, čo človek v daný okamih potrebuje. P.S. Ten oficiálny plagát je fakt strašný. ()

shade000

Och, no mohlo to byť tak nádherné? Už teraz viem, že knihu si jedného krásneho dňa prečítam, pretože úprimne najprv som sa dozvedel o nej, no a len tak náhodou som zistil, že vzniklo aj toto nádherné spracovanie. Podľa predošlích skúseností ale viem, že kniha býva v mnohých prípadoch lepšia ako filmové spracovanie, takže len toľko, že už teraz sa nesmierne teším. No a k samotnému filmu? Pokiaľ máte radi britské romantické filmy z vojnového, respektíve tesne povojnového obdobia, tu ste rozhodne na správnom mieste. Smutno-sladký príbeh, ktorý je neskutočne čistý a krásny, vás vie v tom správnom rozpoložení priam uniesť na ostrov Guernsey v kanále La Manche. Po Jane Eyrovej, Pýche a predsudku, Rozume a cite či Pokániu, tento film smelo zaraďte k britským romantickým klasikám - u mňa už miesto rozhodne má... Juliet Ashton : "Do you suppose it's possible for us to already belong to someone before we've met them?..." ()

solisoli

Konečne niečo normálnejšie od Britov. Jednoduchý sympaticky premyslený príbeh, skvelé kostýmy, dobre zahraný so slušnou kamerou. Nie je všetko o ruchu veľkomiest, kde sa ľahšie žije, oproti vidieku, ktorý môže očariť a dať človeku viac. ()

hrumsrt

Převažující britský chlad dokázal Mike Newell v tomhle případě dotáhnout až za hranu únosnosti.. Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů, o němž vypráví tento film, a s nímž Newell uzavřel svoji bohatou profesní kariéru, je jak adaptace ústřižku z novin.. Samotné okolnosti vzniku spolku jsou možná to nejzajímavější a přitom jde jen o jedno spontánní rozhodnutí, jak se vyhnout nacistické kulce. I přesto, že Velká Británie se nacistické okupaci z důvodů vyhrané bitvy o Británii hrdě vyhnula (spíš díky chatrné strategii německé armády, ale to jiný příběh), podařilo se jejich armádě obsadit alespoň britské ostrovy v kanále La Manche, což zapříčinilo nacistickou okupaci se vším všudy, jak ji známe z Evropy a historie.. Ale o téhle raritní historické události snímek nevypráví, ne ten se soustředí na společenské následky místních po válce a paradoxně, jak lež pronesená pro záchranu života změní život nejen místním, ale i na ostrov přijíždějící spisovatelce Juliet Ashtonové v podání nejsladší Lily James, která chce celý paradoxní zážitek a následné fungování spolku zaznamenat.. Mimo to prostřednictvím schůzek těchto čtenářů vzdávají autoři holt předním anglickým spisovatelům, o kterých jakože vedou postavy rozsáhlé diskuse. A aby to mělo nějakou formu musí v tom být přece zamotaná romantika, k čemuž by tam přece Lily James byla... U nás nepříliš objevená průměrnost, která nedokáže absolutně těžit z toho silnějšího a sklouzává k romantickém chladu.. Vyprávět to jako komplexní historický kus o samotné okupaci, o psychologii místních postav (tedy ano vlastně bez ústřední figury Juliet), kdy pochmurný záznam doby zakončí právě to, čím jinak film začíná, tedy oním rozhodnutím, to by mě bavilo. Takhle jde jen o další Austenovskou moderní pohádku, která má ještě k tomu nesmyslně o půlhodiny víc. Takové obsazení, téma a nakonec jaká romantická průměrnost.. 60% ()

rigby

Silný příběh, postavený na velmi křehkém scénáři, se smyslem pro detail a pro obyčejné situace. Navíc nabité jakýmsi nevyslovitelným kouzlem, které působí už od prvních minut. Vše doplňují úchvatné exteriéry, citlivě zvolená hudba a skvělý výběr herců. Opravdu jsem si užíval každou minutu. ()

Zdenek.D

Poctivý romantický film, jehož jediná bolístka je přílišná délka. Sestříhat jej o 20mimut tak je to za plný počet. Nádherné kostýmy a precizně vybraní herci jsou spolu s detektivně vyprávěným příběhem hlavní klady. ()

VincentB.

Myslím si, že toto je veľmi dobrý romantický film. Je tam náhoda ako prvok zápletky. Postavy nie sú jednoznačne zlé. Antagonista je vlastne smutná minulosť. Film sa zamotáva vo svojom "detektívnom" ladení a je prehnane rozvláčnený. Kľudne by som 40 minút vyhodil. Celkovo ale vďaka obsadeniu, kostýmom a príbehu pôsobí dobre. Hodnotím 65%. ()

lineker

Hned ze začátku jste jemně přikryti červenou-červenou dekou patosu, přičemž na konci se pod ní již slušně dusíte. Nicméně profesně vše zvládnuté na jedničku, na Lily James je stále pěkný pohled a ostrov Guernsey nabízí nádherné scenérie. ()