Vinnetou: Nový svět (E01) (epizoda)

• Německo

Winnetou - Eine neue Welt

Nový svet

Dobrodružný / Western

Německo, 2016, 1 h 57 min

Nebylo to vůbec jednoduché, ale povedlo se. Velmi sympatičtí herci, příjemně dobrodružná atmosféra, žádné násilné scenáristické veletoče ve snaze co největšího odlišení se od původních snímků, téměř žádné moderní filmařské zbytečnosti (s výjimkou občas roztřesené kamery). Nepatřím k divákům, kteří by o filmových Mayovkách mluvili jen a jen s úctou a obdivem (podle mě je z velké části vylepšil až náš dabing) a asi také proto nemám s touhle takový problém.(7.1.2017)

Pokud to nebudu brát jako adaptaci románu Karla Maye nebo dokonce remake původního filmu (což jsem od začátku nebrala) ale jako něco, co se v té době mohlo i odehrát (byť i tak to bylo místy naivní), tak se mi to líbilo a beru to na milost ;-). Sympaticky na mě působil i představitel Old Shatterhanda (jak zmiňuje, že boxoval v saském spolku, tak jsem se i zasmála, což mám i v tomto typu filmů ráda), vypadá podstatně více německy než Lex Barker (jehož kvalit jinak samozřejmě nedosahuje), takže v tomto ohledu jsem (na rozdíl od mnoha dalších spolukomentujících) problém neměla. A ani s ostatními představiteli, tady se spolukomentátory souhlasím, že Pierre Brice moc jako Indián nevypadal (mnohem lépe to dopadlo ve filmu Dákové, stejně jako Robertu Taylorovi mu člověk věří spíše ty Římany). Náčelníka Dobré slunce nám sice obětovali o něco dříve než v knize i původním filmu, ale vzhledem k tomu, co jsem napsala v úvodu, proč ne. Mělo to být především o Vinnetouovi, jenže to zase celé bylo spíše o Old Shatterhandovi (a taky vlastně proč ne, Vinnetou teprve totiž přebíral zodpovědnost a hned první zkouška se příliš nepovedla). Každopádně mě to navnadilo na zhlédnutí dalších dvou dílů.(8.1.2017)

S knihou to má společná jen jména některých postav. S filmy našeho dětství ústřední téma jedné z melodií a ozdobení Inčučunova oděvu. Odmyslím-li si to, že tady nebylo třeba přečíst si knihu dřív, než si ji přečetl Hollywood, protože ten se tady o čtení ani nepokoušel (resp. tedy představitelé filmového světa), tak jsem se výborně bavila. Kniha začíná: Milý čtenáři, víš, co znamená slovo greenhorn? Tady je našemu milému greenhornovi bezmála padesát, v rodné zemi boxoval v klubu, podle výsledků docela slušnej oddíl, Nšo-či, která kupodivu na konci této epizody stále žije, ho nejprve považovala za stařenku, protože má knír (taky znám takové stařenky) a celkově připomíná profesora Lupina z Harryho Pottera. Na konci je několik náznaků budoucího románku mezi Nšo-či a Old Shattherhandem, eventuálně mezi ním a Vinnetouem, ještě eventuálněji mezi Nšo-či Samem Hawkinsem a Old Shatterhandem a nechci se raději pouštět do všech kombinací, které naznačovaly záběry na jednotlivé postavy s podkresem romantické hudby. Jsem opravdu zvědavá, co přinesou další díly, ale ani by mě nepřekvapilo, kdyby Old Shatterhand s Nšo-či uzavřeli sňatek a měli spolu dceru Máju.(12.1.2017)

Chyběla mi tam nějaká lépe zpracovaná a pořádná přestřelka, jako tomu bylo u původního filmu ze šedesátých let a jakou čekám i od ostatních filmů westernového žánru obecně. Ale s přimhouřením oka, i vzhledem k tomu, že se jedná o televizní film si to u mě "za čtyři" zaslouží. Bylo fajn vidět Vinnetoua a jeho přítele Old Shatterhanda znovu v novém provedení. Jsem rád, že něco takového vůbec vzniklo.(24.1.2018)

Původní mayovky miluju, vyrostla jsem na nich, a když na ně narazím, ráda se na ty souboje dobra a zla podívám. Ale nijak mi to nebránilo v tom užít si i tento film. Především se mi líbilo, že to nebylo tak černobílé a že postavy byly víc lidské než v původních mayovkách, kde je Shaterhand prostě neochvějný klaďák - sebejistý v sám sobě i své věci v každém okamžiku, pevně vládne slovem i ranou, a ví vždy, kam udeřit. Ten novýj ukazuje širší plejádu pocitů, například je v rozpacích a červená se, když vidí nahé Apačky, zoufá si, když ho bílý muž uváže a nechá poslouchat masakr v podobě kulometu nastraženého na indiány, váhá a je nejistý svou cestou na západ, když vidí, jak to tam chodí. Taky Vinnetou není žádný Kája Mařík, ale normálně neví, co má dělat, když se nečekaně stane náčelníkem. Bojovník v něm ví, že by s měl pomstít, ale beztak noc prosedí u otcova hrobu hledající pomoc. A Sam Hawkins připouští, že vybil hodně bizonů, a tak docela chápal jejich potřebu ho sklapovat. Stejně tak mě potěšilo poněkud plastičtější zpodobnění žen, oproti původním asi čtyřem typům žen (naivní kráska/ zpustlá kráska/ bodrá majitelka farmy/ bodrá indiánka), kdy jsem v novém zpracování viděla mocnou šamanku N´Šoči, která nespojuje jen kmen s bohy, ale i Shaterhanda s kmenem, vedle ní unavenou, ale sebevědomou kurtizánu, která se nebojí sedět s koleny od sebe, kouřit a šetřit si peníze na vlastní podnik, a v neposlední bezpáteřní paničku Bancroftovou, která se klepe po zařazení do vyšší společnosti a vedle toho se potýká se závislostí na alkoholu. S tou se potýká taky padlý Apač, žijící s bělochy, což pro mě byla další invence blížící se k realitě divokého západu. Obdobně jako vypodobněný smysl Apačů pro humor, když skoro nechali Shaterhanda sníst červa, nebo když Vinnetou naznačuje Shaterhandovi, že v jeho kultuře jediní lidé mající knírek, jsou staré báby.(8.1.2017)