Vinnetou: Nový svět (E01) (epizoda)

• Německo

Winnetou - Eine neue Welt

Nový svet

Dobrodružný / Western

Německo, 2016, 1 h 57 min

S knihou to má společná jen jména některých postav. S filmy našeho dětství ústřední téma jedné z melodií a ozdobení Inčučunova oděvu. Odmyslím-li si to, že tady nebylo třeba přečíst si knihu dřív, než si ji přečetl Hollywood, protože ten se tady o čtení ani nepokoušel (resp. tedy představitelé filmového světa), tak jsem se výborně bavila. Kniha začíná: Milý čtenáři, víš, co znamená slovo greenhorn? Tady je našemu milému greenhornovi bezmála padesát, v rodné zemi boxoval v klubu, podle výsledků docela slušnej oddíl, Nšo-či, která kupodivu na konci této epizody stále žije, ho nejprve považovala za stařenku, protože má knír (taky znám takové stařenky) a celkově připomíná profesora Lupina z Harryho Pottera. Na konci je několik náznaků budoucího románku mezi Nšo-či a Old Shattherhandem, eventuálně mezi ním a Vinnetouem, ještě eventuálněji mezi Nšo-či Samem Hawkinsem a Old Shatterhandem a nechci se raději pouštět do všech kombinací, které naznačovaly záběry na jednotlivé postavy s podkresem romantické hudby. Jsem opravdu zvědavá, co přinesou další díly, ale ani by mě nepřekvapilo, kdyby Old Shatterhand s Nšo-či uzavřeli sňatek a měli spolu dceru Máju.(12.1.2017)

Nový svět je rozhodně nejlepším dílem z nové trilogie. Zručná filmařina se tu snoubí s relativně zajímavým pojetím legendárního příběhu Karla Maye. Möhring se na postavu Old Shatterhanda vizáží hodí, líbilo se mi, že je tu pomalu vykreslováno jeho přátelení s Vinnetouem, avšak výrazně tu chybí dějový spád, chytlavá hudba a silný protivník. Potěší role pro Gojko Mitiće, úplně marný není ani Sam Hawkens, avšak potenciál, který jsem v tomto prvním díle viděl, byl v druhém dokonale pohřben. Podrobnější komentář a ucelený názor najdete v mém komentáři k Vinnetou (TV seriál) 2016.(20.1.2017)

• Autogram

Prekusol by som ešte odromantizovanie celého príbehu a jeho snahu o filozofovanie. Ale neznesiteľné boli už logické hlúposti a sústredenie celého filmu na zničenie mosta bez akéhokoľvek náznaku niečoho silnejšieho. Tak je z toho iba ďalší podpriemerný western s nudnou hudbou. Vykrádanie a náznaky pôvodného hudobného motívu ma skôr rozčuľovali ako nadchýnali. (26.12.2016)(30.12.2016)

Chyběla mi tam nějaká lépe zpracovaná a pořádná přestřelka, jako tomu bylo u původního filmu ze šedesátých let a jakou čekám i od ostatních filmů westernového žánru obecně. Ale s přimhouřením oka, i vzhledem k tomu, že se jedná o televizní film si to u mě "za čtyři" zaslouží. Bylo fajn vidět Vinnetoua a jeho přítele Old Shatterhanda znovu v novém provedení. Jsem rád, že něco takového vůbec vzniklo.(24.1.2018)

Divák ktorý nie je tak hlúpy aby nový film porovnával so starými Winnetoukami, bude určite veľmi spokojný! ;) Nádherné scenérie, hudba, kostýmy, dokonca aj charaktery postáv (kto sa do nich nevcítil, jednoducho asi nemal svoj deň a nevedel sa na film sústrediť...alebo to pozeral s prerušujúcimi reklamami - to ja nikdy nerobím!) Krásne, milé, nostalgické, a pritom veľmi realistické i romantické zároveň.(4.1.2017)