Vinnetou

Vinnetou: Tajemství Stříbrného jezera (E02)

(epizoda)
  • Německo Winnetou - Das Geheimnis vom Silbersee (více)

Old Shatterhand již nějaký čas pobývá u Apačů a i když jej nejen Vinnetou a Nšo-či, ale i ostatní členové kmene přijali mezi sebe, cítí v sobě rozkol. Život v divočině mu sice učaroval, ale současně ho to táhne zpátky do bující civilizace. Utřídit si myšlenky a uvědomit si, kde leží jeho srdce, mu pomůže nové dobrodružství, které ho s jeho rudým bratrem čeká. Mexický bandita El Mas Loco se od podivínského profesora etnografie Spenglera, jenž mu dluží peníze, dozví legendu o zlatém pokladu Apačů. Se svou skupinou rabiátů zaútočí na Vinnetouův kmen a zajme Nšo-či. Ta coby šamanka má být s legendou seznámená a za pomoci spojení se silami přírody dokáže najít bájné Stříbrné jezero, kde se má poklad nacházet. V patách nevyzpytatelných a nelítostných banditů se vydávají Vinnetou, Old Shatterhand a Sam Hawkens. (Česká televize)

Kakho-oto

Nová trilogie o Vinnetouovi prý boří mýty o indiánech a Divokém západě a podle některých článků dokonce nastavuje zrcadlo Mayovým pohádkám... Tak co nám nabídl např. druhý díl: Vinnetouovi Apači (Mescalerové nejsou v celé trilogii ani jednou zmíněni) žijí v pár stanech a nechají se totálně převálcovat bandou max. 15 Mexičanů, strážce nemají Apači žádné, nemají ani pušky (Vinnetou získá v závěru stříbrnou ručnici od bandity a je z toho paf), cestu k pokladu ukazuje orel. Historická realita: Apači byli skvělí bojovníci a okolo roku 1860 měli běžně moderní pušky (nebyl problém koupit si je na "černém trhu" či jinak sehnat), Apači byli postrachem rozlehlých mexických oblastí a rozsáhlého území jihozápadu USA, nemluvili lakotsky, ale samozřejmě apačskými dialekty, jejich oblečení bylo jiné než ve filmu. I většina Mayových indiánek má k realitě mnohem blíže než nová trilogie (výjimkou jsou některé motivy, např. slavení Vánoc mezi indiány nebo dlouhý pobyt Vinnetoua na severu Afriky, ale to jsou skutečně výjimky). Apačů je v celé trilogii velmi málo, ale zároveň pořád stejně (i po masakru cca 20 bojovníků kulometem v prvním dílu). Tvůrci zvláště u tohoto a třetího dílu zcela odvrhli Mayovy knižní předlohy. Dokonce dopředu vyhlašovali, že si to samozřejmě udělají podle sebe, vždyť mají svoji hlavu. Skutečně? Místo bandity Cornela se objevuje mexický rabiát El Más Loco (přezdívka pro mexického drogového zločince z konce 20. století), božstvo (žravá potvora) Cthulhú je převzato z díla H. P. Lovecrafta, amerického autora fantasy. Tomuhle říkám "originalita". K prvnímu a třetímu dílu jsem shovívavý, ale u tohoto druhého dílu nelze dát více než dvě hvězdičky (prostředí, kostýmy i výprava jsou krásné, ale děj je objektivně tak na jednu hvězdičku). ()

helraiser

Naprostá vykuchávačka nejlepšího původního příběhu. Co udělali z nejvýpravnějšího dílu legendární série je až neuvěřitelné. Nudné, zaporáci naprosto otřesní a jedna bídná přestřelka v jeskyni. Všechno špatně, tohle je prostě tragédie a sprostá degradace Vinnetoua. ()

Ceberus

Tak nějak lepší než první díl. Určitě zaujalo vysvětlení, jak vlastně naši hrdinové přišli ke svým legendárním koním a puškám a Old Shatterhand ke svému oblečení. Obecně se mi na nových filmech líbí, že postavu Old Shatterhanda tvůrci opravdu budují od začátku, zatímco v původních verzích byl Old Shatterand už od samého začátku slavný a zkušený bojovník. ()

JohnZ87

Tak tohle už bylo o poznání horší než první díl. První polovině není moc co vytknout, ta drží celkem spolehlivě laťku nastavenou úvodním filmem. Old Shatterhand poprvé uchopí legendární pušku henryovku a konečně oblékne svou ikonickou jelenici, v které se ale vzápětí ráchá ve Stříbrném jezeře, když banditům společně s jeho rudým bratrem Vinnetouem nedobrovolně posluhují a hledají v jeho vodách poklad (tohle je asi jedna z nejhloupějších scén ve filmu). Záporákem je vyšinutý mexičan bez špetky charismatu, který nesahá zloduchům z původního filmového zpracování ani po kotníky. Často zabíjí bez smysluplného důvodu i členy své bandy, zřejmě jen pro vlastní zvrácené potěšení. Navíc se zamiluje do Nšo-či v domění, že se jedná o re-inkarnaci jeho mrtvé milenky Carmen. Dalším problémem je téměř absentující akce a pokud už se nějaká odehrává, je to dost často mimo záběr kamery. Old Shatterhand je snad ještě větší trouba než v prvním filmu, bývá až nezvykle často přemožen a s původním Barkerovým hrdinou se vůbec nemůže rovnat. Opět ale musím konstatovat, že oba hlavní představitelé jsou občas svým předchůdcům z 60. let docela podobní. Je velká škoda, že se tvůrcům nepodařilo udržet kvalitu nastavenou předchozím dílem, tento ve mě rozhodně nějaké pozitivnější dojmy nezanechal, bohužel. 45% ()

Shitonit

To radši vymrdám ucho lachtanovi, než bych se na to díval znovu. Hrůza. Indiáni jak kdyby právě vyskočili z posilky, Vinetou mluví jako pako a navíc se chová i vypadá jako buzík, a Old šetrnej.. no to mě opět poser kozy. To mi vážně dělat neměli. U něčeho takovýho nasrat diváka jinejma hercema, to by mělo být trestný. ()

joelly01

"Nejlepe se tesim na to, jak natoci prepadeni Petersonovy farmy!" sdeluji Klenotovi. "Ale v tom novem prece zadna Petersonova farma nebude, to je uplne nove a je to jinak, zase nic nevis!" s despektem me usadil Klenot. Ale tak jsem se stejne divala a zase se mi to moc nelibilo. Nepovedli se ani zde ti zaporaci, tady ten El Loco co ho hral ten otravny kanak, zase takovy castingovy fail... Btw. po skonceni filmu jsem rikala Klenotovi: "Pro nas to asi nebude, tento novy Vinetou. Ale treba to nejak oslovi ty mlade." A pak jsme prijeli k Schwiegermamma a tam byl synovec a my jsme se ho ptali jak se mu libil novy VInetou a synovec rekl "Langweilig!". Coz by asi v jednom slovu docela trefne shrnulo cely ten traktat co jsem zde nyni napsala ja. ()

Pitryx odpad!

PRVNÍ DOJEM:Tak v prvním filmu udělali z Old Shatterhanda opilce, ve druhém zloděje. Ve třetím asi bude terorista. Pan Karel May se obrací v hrobě nuvěřitelnou rychlostí. ()

BadAs

jeste lepší než jednička..ziskani slavných koní i pušek,zajimave pribehy,pribeh sama hokinse a hlavne nčoši a schaterhanda .-) a hlavne desitky zkvelých hlasek krásná hudba a uchýlný záporák,magor.-) indiansky apačský humor je bravurni dlouho sem se na tech suhých hláškách tak nezasmal .-DDD Winnetou samotný ma charizma je uveritelný a lidský ,vtipný škodolibí i zabiják ()

Dzony

Za snahu dávám dvě hvězdy, ale jinak.... Nejdřive jsem byl plný očekáváni, s tím ,že film bude věrnější knižní předloze. Po prvním dílu přišlo veliké rozčarování, ze všeho. Možná jsem ovlivněn knihami, které jsem v dětství hltal, také původním filmovým zpracováním, které bylo o několik levelů jinde , především atmosférou. Asi se už neumí točit přitažlivé dobrodružné filmy.. Škoda. ()

Oxymoron5

Zajímavě ukázané, kterak Olda ke koni, oděvu a pušce přišel. Stejně tak Vinetač. Tyhle malé detaily se mi líbí a škoda, že nejsou v originální sérii. Zbytek je těžký podprůměr....chudák Rybana. ()

Stejšn

Staré filmové mayovky byly naivní. Nedržely se předloh. Bylo v nich spousta technických chyb. Ale narozdíl od tohohle díla nikdy nebyly NUDNÉ. ()

ostravak30

Samozřejmě, že asi většině z nás zůstane v srdcích původní díly Vinnetoua a žádné novodobé, navíc nepovedené, parafráze na tom nic nezmění. Pakliže ale objektivně zapomenete na původní filmy a vezmete v potaz film jako takový, pak je třeba být spravedlivý. V první epizodě byl Old Shatterhand skoro alkoholik a celkově nevypadala dobře. Druhý díl je ovšem kapánek lepší. Sledujeme větší drama a napětí. Nšo-či se mi ale nelíbí a její zařazení mezi krásky je asi dost subjektivní. Na druhé straně původní legendární série je natočena jednoznačně s lehce růžovými brýlemi, buďme spravedliví. Netvrdím, že by Old Shatterhand měl být zbabělec, Nšo-či vynikat svými vystoupkými zuby a Sam Hawkens bez pořádné dávky humoru zato toužící po penězích, ale přeci jen je Divoký západ zobrazen méně romantickým způsobem. Slyšíme sice legendární hudbu ač jen okrajově a hrdinové nejsou zase až tací hrdinové jako původně, ale jako film z divokého západu bez citové vázanosti na slavné filmy se tento druhý díl dá vcelku sledovat. ()

heavy66

První díl jsem ještě dával, druhý už ne! Nšo-či chce Shatterhanda ...., on ji nechce ...., protože není Indián! Asi nezvládá místní techniku? Odcházím od televize pryč. Jedna* za to, že Nšo-či chtěla! ()

calculus

Pěkné okamžiky střídají chvíle žánrové parodie. Autoři nevěděli, co natočit? Jsme v druhém díle ze tří a legenda jménem Old Shatterhand se ještě nezrodila. Stále vypadá jako ten původní naivní zeměměřič a i Vinnetou má do indiánské autority hodně daleko. Je zvláštní, když herecky vedou Nšo-či a pološílený Sam, potom padouši, prostitutka, dokonce občas i někdo z komparzu:) ()

Gig

Nejvíc, co obližuje této části, je násilně naroubovaná komika. Hřeb do rakve je jedna s posledních scén, kdy Vinnetou dělá, že brečí, že Nšo-či si vezme Old Shatterhanda - scéna ala "Nebudu plakat, nebudu plakat" ze Shrecka. To bylo jako co? ()