Sudety, traumatický bod moderních českých dějin, místo, kde se po staletí utvářely vztahy Čechů a Němců, prostor, který se vinou 2. světové války stal bojištěm druhých proti prvním a naopak. Český lesník Jan Olšan v pohnutých květnových dnech roku 1945 zoufale hledá svou německou ženu Agnes, která záhadně zmizela. Olšan netuší, že se Agnes stala nepohodlnou svědkyní, která ohrožuje mocenské zájmy určité skupiny lidí. Fašisté prchají a v kraji pod Kralickým Sněžníkem hledají především jídlo. Češi pořádají zlatokopecké výpravy za hmotným majetkem a kolonizují opuštěné německé domy. Násilí je každodenní samozřejmostí, divoký odsun přehlíženým faktem a vražda nejúčinnějším řešením jakéhokoliv problému. Hoteliér Brachtl, který celou válku hostil fašisty, stojí v čele Revoluční gardy, Olšanův bratranec Přikryl ve funkci předsedy Okresního národního výboru kličkuje, jak se dá, a válkou unavený major Uvarov striktně trvá na spravedlnosti a lidských právech, ať jde o kohokoliv. Lze si v těchto hektických dnech, během nichž se vzedmula všechna lidská špína, uchovat čest a čisté svědomí? A lze zachránit jedno bezdětné manželství, které už bylo beztak v troskách? (Česká televize)

jungewolf

Už jsem to viděl dřív, přesto - je to výstižné připomenutí toho, co se dělo v českém a moravském pohraničí v závěru a po konci 2.světové války v Evropě. Jinak : 4 * a 63 % . ()

Alden_Larson

Podobný film už jsem viděl snad stokrát, v podstatě nic na tomto filmu není originální. Děj měl několik částí, které se mi docela líbily, ale jako celek je slabý, je plný klišé a jeho postavy nejsou moc zajímavé. Herecké výkony byly dobré, i přesto, že někteří herci byli předabovaní. Dialogy ale byly velmi zvláštní, v několika scénách spolu mluví česká a německá postava, čech mluví česky, němec mu odpovídá německy a oba si perfektně rozumí, to podle mě vůbec nedává smysl. Prezentace byla spíš dobrá, ale bylo v ní několik ošklivých záběrů. Hudba ve filmu snad ani nebyla a jestli ano, tak byla tak nevýrazná, že jsem ji nezaregistroval. 4/10 ()

anti.rybka

Co už jsem psala do diskuze, když jsem viděla Lidice a u nich jsem nadávala na němce, nemůžu pak koukat na takový film a litovat je... Za odsun Němců se v životě nebudu chtít omlouvat. Prostě akce a reakce... Dost drsná reakce, ale dala se čekat. Jasný někdo se chtěl přiživit, ale ne všichni... Prostě ten vztek a pomstychtivost byla za ta léta utrpení logická a silná. A jak už tady wow.ar zmínil, ten plakát? To je vtip? Absolutně se k filmu nehodí. Na film se snad ani dívat nebudu, ale dávám jednu hvězdu jako omluvu, že na tohle nemám žaludek. Hamernannův mlýn mi stačil. ()

Mukl007

Musím říct, že jsem trochu zklamaný, čekal jsem rozhodně víc. Už jenom proto, že se jednalo o nepříliš frekventované téma, které si připomenutí ale rozhodně zaslouží. Bohužel se ale nepovedlo plně tento potenciál využít. Zejména pak konec, kde se ukáže, jak jsou všichni "hodní" se už zvrhával ke kýči. Ale co, točí se i horší filmy a alespoň minimální představu o násilných odsunech ze Sudech to dá. 3* úplně v pohodě ()

Zirael

Ze začátku jsem přemýšlela i nad plným počtem, rozjíždělo se to slibně. Kvalitně hrající Vetchý a Bareš, dokonce i Vica Kerekes nebyla tak tragická, jak jsem předpokládala, soundtrack trošičku vykradený z Schindlerova seznamu, ale budiž. Bohužel to nakonec sklouzlo k téměř dvěma hodinám běhání po lese a korunu tomu nasadil ten závěr, který se doteď snažím pochopit. Vůbec netuším, proč Schmitzerova postava jednala, tak jak jednala... Jako, kouknout se na to dá, ale myslím si, že s touto tématikou jsou k mání i lepší filmy (třeba Habermannův mlýn). ()

GzL

Co to točíme za filmy? Je to tak český a taky tak divný! Musí to být nějaká infekce posledních let, když tak dobře známe to, co neznáme a říkáme tomu umění. Dřív za to mohla ideologie, že vznikaly skvosty. Co za to může teď? Špatný vkus, neschopnost skutečně něco dokázat nebo jen touha zviditelnit se? ()

fafejt001

Natočit film o této době je dosti složité . Tento snímek se o to částečně pokusil , leč zavděčit se každému nelze . Dle mého soudu slušně natočeno , ale zůstal na půl cesty . Vetchý , Mokos , Bareš i Schmitzer si vedli vcelku dosti obstojně. Z mého hlediska JE potřebné točit takové filmy , abychom viděli A VĚDĚLI jaká doba to byla . Tento film je tedy přínosem . ()

aannemer

Taky bych to nehodnotil tak odmítavě. Fond na podporu české kinematografie sponzoruje i nebetyčné sračky, do kterých má tenhle dost dobrý film opravdu hodně daleko. ()

Pepi74 odpad!

Zase další film z řady poválečných filmů z posledních let. A se stejným podtextem. Začaly to Želary, pokračoval Habermannův mlýn a Lidice atd atd.. Čili aby bylo jasno - co bylo před rokem 38 byly nějaký přehmaty ale co už. Válka nebyla protože se plynule přechází do roku 45. A tady jsou stále ty hnusný ksichty Revolučních gard, pardon rabovacích, partyzáni jsou všichni ožralové a zloději a ti lidičkové co žijí bohužel v té těžké době se s tímto musí vypořádat. Kdy se najde v dnešní době režisér co natočí film o roku 38?? Kdy se najde režisér který natočí film z roku 45 bez tohohle trapnýho klišé posledních let? jak dlouho budem čekat na druhý Zánik samoty Berhof?? A Ondřeje Vetchého je mi v tomto filmu líto... ()

ludovit14

Veľmi,zlé po každej stránke-nezaujímavé,nudné,bez štipky napätia.Jedným slovom je to naháňačka okolo domu a lesa.Jiří Chlumský si zaspomínal na hry z detstva,ktoré nám premietol na filmové plátno. HOD:29,99%Škoda času.PS:A film má veľmi zlé dialógy! ()

Hamar

Bylo to jen těsně, abych mohl napsat, že byl Igor Bareš v tomto snímku za kladného hrdinu. A nechybělo mnoho, abych nazval "7 dní hříchu" povedeným filmem. Kladné body bych udělil za herecké výkony, hudbu a vůbec za znovuotevření této bolestivé etapy našich dějin. Mínusy naopak za občas dosti zmatený děj. ()

zigy

Téměř stejně dobré a velmi tématicky podobné jako Habermannův mlýn. Už mě ale začínají štvát všechny ty filmy, kde jsou Němci hodní a Češi ti zlí, sice před rokem 89 to bylo naopak, tak se to teď vyrovnává....ale mám jednu otázku: kdo tu válku začal a jaký byl cíl Německého vůdce? Zamyslete se nad tím. K filmu samotnému: parádní atmosféra plná nejistoty, strachu a honičky po lese (té už bylo někdy trochu moc), a moc zajímavá zápletka (jen ten konec už byl trochu překombinovaný - tím myslím postava Schmitzera, pochopili jste to?). a přijde mi, že Vica už se svlíká prostě jen z povinnosti:) Takže pár much by se našlo, ale jinak všem tvůrcům a hercům děkuji za krásný zážitek - pane Chlumský, jen tak dál! ()

hony23

Ondra Vetchý je hlavní hvězdou tohoto filmu ukazující zvrácenosti, co se děly v pohraničí po skončení 2. světové války. Toto drama nepostrádá napětí i dobrou zápletku, škoda jen toho nepovedeného konce. ()

andrea181

Tento příběh dokonale vystihl situaci v pohraničí po 2 sv. válce. Kdo je ten zlej ? Každý mohl byt. A vypadá to jako by se dokonce predháněli. . Kdo víc. . Je jedno jestli to byl Němec nebo Čech , dobytek jako dobytek. .není v tom rozdíl. Herecký obsazení super.. nechápu, proč má příběh tak málo hvězd. Škoda .. stoji za to. . ()

Kozlowski8

Příběh česko-německého manželského páru, začínající v Sudetech koncem 30. let a pokračující v prvních poválečných letech - tedy v místě a době, v níž pravda, spravedlnost a tolerance byly jen prázdnými pojmy. Pěkný film s výbornými hereckými výkony a vším, co člověk od podobného snímku očekává. Chybělo snad jen více vyhrocených a emotivnějších okamžiků, které se nabízely. 75%. ()

Ironhead

Tak tady se nepovedlo téměř nic... silné téma, které autor nedokázal ukočírovat a film bohužel emočně naprosto nefunguje. Ten, kdo do toho filmu navíc vymyslel příšerné voice-overy Ondřeje Vetchého, by zasloužil zlískat a vyhnat od filmu na doživotí. *palec dolu* ()

fooggyy7 odpad!

Ne moc hezká pohádka o česko-německo-ruském přátelství, kde v hlavní roli hraje nosatý a hraje dobře. V podstatě stejně jako v jiných filmech hraje debila. Chtěl jsem dát jednu hvězdu za kozy Kerekešky, ale nakonec zvítězila pravda a láska ()

Bernie82

Přestože se nejedná o typ příběhu, který by mě normálně do kina přilákal, klobouk dolů. Film možná není dalším aspirantem na Oskary, ale má velice silný a strhující příběh, který nás nenechává zapomenout na to, že i my máme v naší historii pár temných skvrn, na které rádi zapomínáme. Při některých scénách, kdy RG plení okolní samoty, mě mrazilo. Klobouk dolů za odvahu autora, pustit se do popsání skutečné události, kterého se zhostil se ctí. Když se někdo snaží popisovat realitu, nedá se na ni prostě donekonečna roubovat dokonalá story s happyendem. Film má, pravda, pár slabších míst, třeba dvě mladé německé slečny ve frontě na chleba, které víc dostává pohled na Ondřeje Vetchého něž to, že týden nejedly, ale který film je nemá? A nečekané zvraty na konci, kdy divák konečně vše vidí Agnesinyma očima? Pro mě důvod vidět film znova a ujistit se, že jsem motivace hlavních aktérů rozklíčovala správně. Chválím Igora Bareše a Jiřího Schmitzera za jejich Pokerface, sebrali mi přímo pod rukama celý bank. Doporučuju fanouškům Habermannova mlýna, ale i těm, kteří mu nepřišli na chuť. Je zde velká šance, že na filmy tohohle typu zlepšíte názor. Doufám, že tvůrci vyprodukují něco jako soundtrack, i když tam hudby moc nebylo.. ta co tam byla, ta mi hrála do noty... ()

Best Film Fest 2012

Best Film Fest 2012