Odpojit

Disconnect

Odpojiť

Drama / Thriller

USA, 2012, 116 min

Překvapivě působivá mozaika lidských osudů, kterou tentokrát propojuje hrozba digitálního věku "internet" a všechny jeho podoby. Velice působivé herecké výkony, kde překvapuje převážně maximálně seriózní Jason Bateman a chytře vyprávěný příběh, který nejen, že slušně graduje, ale dokáže překvapit, i když se režisér přeci jen drží zkrátka a diváka nezkouší šokovat. Pro mě ohromné překvapení a mnohem zajímavější než podobně stavěný, ale ve výsledku přeceňovaný "Crash".(13.11.2013)

Ke konci to už hraje moc na efekt a ty zpomalené záběry tam jsou jak pěst na oko, ale stejně musím dát plnou palbu filmu, který přesně pojmenovává nešvary dnešní doby. Doby odcizení, ztráty identity a závislosti na internetu, doby utváření virtuálních vztahů skrze hovadské sociální sítě. Žádný jiný film v poslední době nevyjádřil jasněji, že internet je dobrý sluha, ale zlý pán.(21.10.2013)

Nevystavuju na internetu fotky svého zahnutého pinďoura, nekrmím žádného trojského koně přístupovými údaji ke svému bankovnímu účtu a za on-line porno zásadně neplatím. Přesto si nejsem jistý, zda mi kdosi neviditelný neodcizí identitu, peníze či počestnost. Disconnect mi ukázal, že v tom nejsem sám a svým závěrem mne celkem rozsekal. Tomu se obvykle vyhýbám, ale jednou za čas to nezaškodí a snad by to mohlo nějakému internetovému panicovi ušetřit nějakou tu drobnou nepříjemnost.(18.10.2015)

• Bluntman

Ve zkratce: DISCONNECT je celovečerní fikční debut dokumentaristy, který bohužel značně vykonstruované vyprávění a manýristický styl lacině dolující emoce uzpůsobil společenskému přesahu, který ale začíná a končí u banalit a explicitně sdělených tezí. Obšírněji o tomto midcultu: zde.(14.9.2013)

Zajímavá, moderní mozaika příběhů, kterou spojuje motiv sociálních sítí. S odstupem času se nabízí přímé srovnání s Men, Women & Children. Reitmanův film, jako velice těsný vítěz, má dle mě o malinko zajímavější charaktery, kdy jejich životy působící více "realističtěji", neboli více samostatným dojmem a méně tím, že slouží pro nějaký větší filmový příběh. Tím ale nemohu Disconnectu vyčítat samoúčelnost, či vyumělkovanost, právě naopak. Disconnect má v podstatě ty samé přednosti jako Men, Women & Children, což je pro režiséra-dokumentaristu jistě úspěch. Je zvláštní, jak obtížně se bojuje s něčím, čemu se člověk nemůže postavit tváří v tvář... 8/10(27.2.2015)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy v 94. minutě Mike Dixon (Frank Grillo) maže profil Jessici Rhony, v jeho programu ve skutečnosti probíhá zdrojový kód z webové stránky Wikipedia. (Edy_cek)

• - Herec Jason Bateman (Rich Boyd) sa vyjadril, že Disconnect je jeho najobľúbenejším filmom, na akom kedy pracoval. (MikaelSVK)

• - Jason Bateman (Rich Boyd) sa v krátkom časovom slede predstavil v dvoch snímkach, kde sa vyskytovali takzvaní "lovci identít". Okrem filmu Disconnect to bolo aj v komédii Na cudzí účet (2013). (ywo666)