Odpojit

Virtuální vězni

Disconnect

Drama / Thriller

USA, 2012, 116 min

Film začíná jako laciná verze studentského filmu a s trhanými záběry kamery si nejsem jistý, zda to vypnout, aby mě po dvou hodinách nebolela hlava. Nicméně film dostává zápletku, a to hned pro několik samostatných příběhových linií, které spojují internetové zločiny. Příjemně vygradované zápletky, dobří herci a věrohodnost na výbornou.(19.9.2015)

• Bluntman

Ve zkratce: DISCONNECT je celovečerní fikční debut dokumentaristy, který bohužel značně vykonstruované vyprávění a manýristický styl lacině dolující emoce uzpůsobil společenskému přesahu, který ale začíná a končí u banalit a explicitně sdělených tezí. Obšírněji o tomto midcultu: zde.(14.9.2013)

Je to vydarená dráma. Má pomerne dobrý príbeh venujúci sa rôznym negatívnym vplyvom internetu. Je rozdelený na tri menšie príbehy, prvý o manželskom páre, medzi ktorými to už moc nefunguje a tak sa manželka zveruje cudziemu mužovi na sociálnej sieti, lenže jej ukradnú identitu a prídu o peniaze, druhý o dvojici mladíkov, ktorí si vystrelia zo svojho spolužiaka a zverejnia jeho ponižujúcu fotografiu, čo všetkým veľmi ovplyvní životy a tretí o novinárke, ktorá sa spriatelí s mladíkom vyzliekajúcim sa na platených stránkach a urobí s ním reportáž, no spôsobí to nečakané komplikácie. So spracovaním som nadmieru spokojný, táto internetová tématika ma síce celkovo až tak moc nezaujíma, no toto podanie mi dosť sadlo. Už úvodné titulky, ktoré prídu po pár minútach majú ten správny náboj a môžu sa naplno začať rozvíjať tri odlišné línie. Všetky majú dostatok priestoru a ideálne sa striedajú, spočiatku ma jedine až tak moc nebavila línia s manželským párom, ale aj tá sa časom vylepší a ešte ma trochu mrzí, že to celé vyvrcholí približne v polovici filmu a potom to už ide skôr zo zotrvačnosti, ale aj tak ma to dosť bavilo. A hlavne línia s trojicou spolužiakov, ktorá je výborná a všetky tie postavy a vzťahy v rodinách si ma skutočne získali. A navyše sa to väčšinu času nesie v takej až nepríjemnej atmosfére a je tu pár momentov, ktoré sú vynikajúce. Herecké obsadenie je na tom dobre, je tvorené skôr menej známymi tvárami, ale to je len dobre, aspoň to pôsobí tak uveriteľnejšie, no najviac si ma získalo celé obsadenie línie so spolužiakmi a Andrea Riseborough v úlohe novinárky. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, použitie ručných kamier sa až prekvapivo vydarilo, no hlavne tá atmosféra mi skvelo sadla. A chválim aj výber hudby, ktorá niektoré situácie výrazne vylepší. Som veľmi príjemne prekvapený, vôbec som nevedel, čo od takéhoto filmu môžem očakávať, ale dosť ma to bavilo. Na americké pomery až prekvapivo kvalitná dráma, ktorú si rád ešte niekedy pozriem. 79%(16.9.2013)

Tři zajímavě a silně podané příběhy související více či méně se zneužíváním moderních vymožeností 21. století. Film má určitě svou hloubku a výpovědní hodnotu. Je i dobře natočený a podaný divákovi. V určitých chvílích, hlavně tedy ke konci, je to možná trochu přepálený, ale v celkovým pohledu film rozhodně stojí za to. Navíc všechny příběhy jsou si dle mého názoru rovnocenné, žádný není vyloženě slabý. 80%(5.2.2014)

Štvrtá hviezda, pretože ma ten film prekvapil. Celý čas mi niečo vadilo; Hlavne asi tie blbé deti a že je nad slnko jasné, prečo kto z nich robil čo a aké to bude mať následky; Neskôr niektoré herecké výkony (Paula Patton a zas tie decká); A potom detaily; ako že človeku s hypotékou, zoberú všetky veci hneď po nezaplatení prvej splátky (a čo poistka?), alebo že opusteného chlapca na facebooku osloví neznáme dievča a on si ani neoverí čo je zač; alebo že žena žijúca svoj život na internete nemá antivírák (!). Celý film navyše smeroval k jasnému a zreteľnému cieľu a celý film som tomu chcel dať tri hviezdy a potichu pritakávať slovou midcult, vyslovenému tu už viac krát (byť s ním, ani s aroganciou pravidiel jeho používania maximálne nesúhlasím .Podľa mňa je napríklad midcultom Place Beyond the Pines, ktorý pre zmenu ospevuje väčšina tých, ktorým sa nepáčilo Disconnect. Kto môže určiť čo je midcult, hmm? Asi to nebude vec názoru, že?!). No a potom prišiel záver a spravil si to u mňa na plnej čiare. Nie preto že stop motion, ani pre katarziu (o ktorej by sa tiež dalo polemizovať), ale preto že to dopadlo inak ako som čakal. Disconnect zdanlivo celý čas šlape cestou kritiky spoločnosti a nepriamo vyslovenej antinetovej agitácie, aby nakoniec skončil bez vyslovenia akéhokoľvek názoru. Disconnect nevraví, že internet je satan, ani že to čo sa vo filme stalo je všetko stopercentne zlé (tá dejovka s chlapcom a novinárkou; jej záver ma dostal asi najviac). Disconnect je iba príbeh o skupinke ľudí žijúcej v počítačovom veku, ktorá mala skrátka trochu väčšiu smolu. A väčšinou vlastnou vinou. PS: Pre ten záver mi paradoxne trochu uniká pointa, tej štvrtej hviezde teda hovorme guilty pleasure(5.10.2013)

• - Herec Jason Bateman (Rich Boyd) sa vyjadril, že Disconnect je jeho najobľúbenejším filmom, na akom kedy pracoval. (MikaelSVK)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy v 94. minutě Mike Dixon (Frank Grillo) maže profil Jessici Rhony, v jeho programu ve skutečnosti probíhá zdrojový kód z webové stránky Wikipedia. (Edy_cek)

• - Jason Bateman (Rich Boyd) sa v krátkom časovom slede predstavil v dvoch snímkach, kde sa vyskytovali takzvaní "lovci identít". Okrem filmu Disconnect to bolo aj v komédii Na cudzí účet (2013). (ywo666)