Odpojit

Disconnect

Drama / Thriller

USA, 2012, 116 min

• Pluhy

Šérnout fotku snídaně z postele, olajkovat video s kočičkama s toastem na hlavě, stáhnout uniklé nahé icloud fotky Kaley Cuoco a Kate Upton a bez projíždění twitter feedu si nedokážeme představit půlhodinku na záchodě. Disconnect působí asi stejně jako motivační videa na facebooku, říkáte si, jak jsme postiženi falešnými identitami a jak si co nevidět smažete účet na facebooku, abyste za pět minut opět koukali na video s opičkou, která jezdí na praseti. Sociální paranoia, která odsouvá příběhové líčení až na samotný závěr a do té doby vás pouze prudí čtením statusů a házení vám do ksichtu J.J Abramsovo lens flare prasátek. Celý film směřuje k jedné slow motion scéně, která celý highlight čtyř příběhů zobrazí v jedné minutě a pak už jen dokoukáte tu vatu, na kterou si už druhý den vůbec nevzpomenete.(4.9.2014)

Původně jsem měl vymyšlenej komentář o tisíci a jednom slovu, ale celej jsem ho zapomněl, tedy vyštěknu alespoň tento dojem: Za posledních pět let nejdůležitější americkej film, kterej říká, jak jsou dnešní generace v prdeli, jak se lidi nechají pohodlně zmanipulovat, jak jednoduchý je skočit jim na špek, jak snadno je online člověk napadnutelnej a že celej život se ubírá podle toho, zda jste odpojeni od toho života virtuálního nebo reálnýho. To všechno skvěle napsaný, zahraný (proč kurva do teď Bateman hrál v takovejch prkotinách?), zrežírovaný a emocionálně tak plný, že ani nemusí hrát geniální hudba Maxe Richtera, abyste jste si uvědomili jak vážnej film to je! Když bych k tomu pak měl připočítat fenomenální finále a Sigur Rós, je to poctivá šestihvězda... jenom škoda, že tu neni.(11.9.2013)

Provokatívne vykonštruovaná pavučina príbehov so silným sociálnym a morálnym podtextom, a pod ktorú by sa nehanbil podpísať ani sám Iñárritu. Aktuálna sonda na tému novodobej hrozby internetu v rôznych podobách a toho, že každý čin má svoj dôsledok, odporúčam pozrieť každému, kto sa dne pohybuje na sociálnych sieťach, rodičom, ale aj tým, ktorí si myslia, že sa ich tieto temné stránky webu netýkajú. Čakal som trošku dynamickejší ráz, so zameraním sa na hi-tech vychytávky, možno nejakú akciu, ale som rád, že som dostal komorný thriller so skvelou atmosférou. Oceňujem pomalé tempo, postupné zahryzávanie sa pod kožu, kvalitné dialógy a výber hercov šitý na mieru. A garantujem, že sa na svoj mobil, či notebook nebudete pozerať s takou dôverou ako doteraz. 90%.(1.3.2015)

Nebolo vôbec jednoduché ohodnotiť túto drámu. Píšem drámu, pretože si ten názov zaslúži. Nebudem ju porovnávať s inými, aj keď kvôli podobnosti som ubrala 1*, nie však v podobnosti deja, ale v podobnosti prevedenia. Napriek tomu má myšlienku aj posolstvo a udrží vašu pozornosť počas celej stopáže. Ja, ako žena, oceňujem predovšetkým to, ako mi zahral na city a donútil ma k zamysleniu. Bála som sa, že bude prvoplánovo zameraný proti internetu, ale vnímavý divák pochopí, že má síce kritický postoj k sociálnym sieťam, nie však jednoznačne odsudzujúci. Gradáciu deja ku koncu som ocenila, presne takto to mám rada a o napätie nebola núdza ani počas celého filmu. Trošku lepšie, ako dobre odvedený kus filmárskej práce.(22.12.2013)

Smutný příběh o tom jak nás technologie odcizuje spíše než zbližuje. Disconnect přehledně a dramaticky vykresluje jak naše kultura je ovlivňována Internetem. Je to inteligentní a zručně udělaný film. Scénař je schopný a hezky vymodelovaný s třemi současnými příběhy,které jsou šikovně zakončené a emotivní. 75%(5.10.2013)

• - Herec Jason Bateman (Rich Boyd) sa vyjadril, že Disconnect je jeho najobľúbenejším filmom, na akom kedy pracoval. (MikaelSVK)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy v 94. minutě Mike Dixon (Frank Grillo) maže profil Jessici Rhony, v jeho programu ve skutečnosti probíhá zdrojový kód z webové stránky Wikipedia. (Edy_cek)

• - Jason Bateman (Rich Boyd) sa v krátkom časovom slede predstavil v dvoch snímkach, kde sa vyskytovali takzvaní "lovci identít". Okrem filmu Disconnect to bolo aj v komédii Na cudzí účet (2013). (ywo666)