Odpojit

• Nizozemsko

Disconnect

Drama / Thriller

USA, 2012, 116 min

Film o tom, ako internet dokáže ničiť ľudské životy. Super námet a super scenár. Mne trocha vadila réžia, pre mňa bol film ladený až moc "dokumentárne", možno by pomohol i lepší strih. Ale inak film hodnotím veľmi pozitívne a každému odporúčam do pozornosti, nielen kvôli filmovému zážitku, ale je tu i veľká výstraha, ktorú by nikto nemal brať na ľahkú váhu.(16.9.2013)

Rozhodně další sentimentální filmová lahůdka. Reálnější obraz naší doby a utajených, všedních neřestí, které se mohou ukázat jako velké problémy, mi delší dobu na plátně chyběl. Dokonalost s jakou nám H. A. Rubin ukazuje katastrofální následky našich rádoby anonymních činů, je neoddiskutovatelná. Svět internetu boří hranice osobního a dává vzkvétat malých i velkým neřestem.....které už ale dávno nezůstávají skryty za jakousi rouškou cybersvěta, ale jsou čím dál víc evidentní a mají čím dál větší na dopad životů nás všech. Látka, která se zde čerpá, je žhavým tématem našich dní a bude žhavější v rocích následujících. Životy jednotlivců, jsou více ovlivňovány jednotlivci, úplně cizími, téměř blízkými lidmi, kteří na nás mají přímí nebo neúmyslný vliv skrz svět za našimi monitory a displeji :-/ Za mě určitě další výjimka a tím pádem málo dávaných 5 bodů :-)(5.9.2016)

Jsem rozpolcen. Na jednu stranu mám radost, že se tvůrci Disconnect absolutně nezatěžovali s něčim jako happyendem, na stranu druhou se mi podařilo nabýt takovýho zvláštního pocitu, že se snímek za celou dobu v podstatě nehnul z místa. Protože... gradace? Jo, došlo na obligátní (a rušivý) slow motion záběry, ale to bylo asi tak všechno. --- (A do toho porád ten jeden ublíženeckej výraz Pauly Patton, bleh.)(29.7.2014)

Štvrtá hviezda, pretože ma ten film prekvapil. Celý čas mi niečo vadilo; Hlavne asi tie blbé deti a že je nad slnko jasné, prečo kto z nich robil čo a aké to bude mať následky; Neskôr niektoré herecké výkony (Paula Patton a zas tie decká); A potom detaily; ako že človeku s hypotékou, zoberú všetky veci hneď po nezaplatení prvej splátky (a čo poistka?), alebo že opusteného chlapca na facebooku osloví neznáme dievča a on si ani neoverí čo je zač; alebo že žena žijúca svoj život na internete nemá antivírák (!). Celý film navyše smeroval k jasnému a zreteľnému cieľu a celý film som tomu chcel dať tri hviezdy a potichu pritakávať slovou midcult, vyslovenému tu už viac krát (byť s ním, ani s aroganciou pravidiel jeho používania maximálne nesúhlasím .Podľa mňa je napríklad midcultom Place Beyond the Pines, ktorý pre zmenu ospevuje väčšina tých, ktorým sa nepáčilo Disconnect. Kto môže určiť čo je midcult, hmm? Asi to nebude vec názoru, že?!). No a potom prišiel záver a spravil si to u mňa na plnej čiare. Nie preto že stop motion, ani pre katarziu (o ktorej by sa tiež dalo polemizovať), ale preto že to dopadlo inak ako som čakal. Disconnect zdanlivo celý čas šlape cestou kritiky spoločnosti a nepriamo vyslovenej antinetovej agitácie, aby nakoniec skončil bez vyslovenia akéhokoľvek názoru. Disconnect nevraví, že internet je satan, ani že to čo sa vo filme stalo je všetko stopercentne zlé (tá dejovka s chlapcom a novinárkou; jej záver ma dostal asi najviac). Disconnect je iba príbeh o skupinke ľudí žijúcej v počítačovom veku, ktorá mala skrátka trochu väčšiu smolu. A väčšinou vlastnou vinou. PS: Pre ten záver mi paradoxne trochu uniká pointa, tej štvrtej hviezde teda hovorme guilty pleasure(5.10.2013)

Každopádně je to aktuální téma i když dnes už je všeobecně známé právě i mezi tou nemladší populací, takže celkem nic novátorského pod sluncem. Škoda docela dobrého potenciálu, který film bezesporu měl, kdybych neměla pocit, že jsem od začátku jak vedená na provázku jedním směrem bez jediné odchylky, kdy bylo jasné, kam se to bude asi odebírat a to celé podtržené evidentní emocionální podbízivostí, která gradovala v té finální části až do neskutečna. Po herecké stránce nemám nejmenších výtek až na jednu. Absolutně jsem nepochopila, co donutilo takový herecký formát jako je Michael Nyqvist, jít do role, kde se mihne tak krátce, že jsem se musela podívat do obsazení, jestli jsem se náhodou nespletla. Ale navzdory všem mým výtkám se mně dívalo na Disconnect velmi dobře a za zhlédnutí určitě stojí. U mě je to silnější trojka.(12.9.2013)

• - Natáčení probíhalo v americkém státě New York, konkrétně například v hotelu Saw Mill River ve městě  Elmsford, dále v samotném městě New York, v Yonkers a na Long Islandu. (Terva)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy v 94. minutě Mike Dixon (Frank Grillo) maže profil Jessici Rhony, v jeho programu ve skutečnosti probíhá zdrojový kód z webové stránky Wikipedia. (Edy_cek)

• - Jason Bateman (Rich Boyd) sa v krátkom časovom slede predstavil v dvoch snímkach, kde sa vyskytovali takzvaní "lovci identít". Okrem filmu Disconnect to bolo aj v komédii Na cudzí účet (2013). (ywo666)