Kráska a netvor 1950 (TV film)

Česko, 2010, 89 min

Film pojednává o ilegálním převaděči žen přes železnou oponu. Tajná služba o něm věděla, dá se říct, že s ním i jaksi spolupracovala. Jenže on se jim chlapec trochu spustil z řetězu.A to naprosto nevídaným směrem. STB ale takovouto spolupráci nemohla vypustit na světlo boží a tak se panáčka zbavila dosti zajímavým způsobem. Film má určité napětí a slušnou atmosféru. Co ale stojí za povšimnutí, je trocha z vyšetřovacích metod veřejné a státní bezpečnosti. Jo, uměli si kluci pohrát s lidskými osudy. Celkem tedy slušně natočený film, který nám (jako poslední dobou více a více českých filmů) ukazuje zrůdnost komunistického režimu.(13.12.2011)

Mne to nejdříve nějak vůbec nenadchlo, tak jsem se koukala jedním okem, až teprve od odjezdu z nádraží jsem zpozorněla. Jistou atmosféru to mělo, i když to bylo vše předem jasné jak facka, herci dobří, ale tohle "rozčtverečkované úhlopoidní" zpracování se mi pranic nelíbilo, takže celkově průměr průměrovitý.(23.10.2011)

• MaMitti

Taková "noir" televizní inscenace. No jenže nic moc.... možná se mi to machruje takhle z téhle doby a místa, ale tuším, že bych TT nevěřila nos mezi očima už na tom nádraží (natož si k němu sedla do auta a odjela s ním)..... ty herecké výkony byly rozporuplné a celková atmosféra postrádala trošku víc napětí.(24.10.2011)

Snímek, volně inspirovaný příběhem českého sériového vraha Huberta Pilčíka, by si zasloužil pořádné filmové zpracování. Tohle sice nebylo špatné, ale snaha o budování atmosféry se občas trochu zvrhla v nudnou a rozvleklou ukecanost. V lehce nadprůměrném snímku mě nejvíc zaujal Tomáš Töpfer a Matěj Hádek co by agent STB.(23.10.2011)

Slušně napsané a natočené drama vystavěné na profláklém případu převaděčského manželského páru, který klientům vybíral trochu jinou destinaci (faktů se tato adaptace opět nedrží). Bohužel bych radši viděl akčního Töpfera v lesích než vyfantazírované sbližování se obou žen. V tomhle směru stále kraluje epizoda Bestie z majora Zemana. Absolutně přiblblý název radši nekomentuju.(21.10.2012)

• - Film vyšel na DVD jako příloha knihy Schůzky se stíny Jiřího Svobody v rámci Edice Finále. (NinadeL)

• - Příběh podle pravdivé události byl zfilmován již dvakrát před tímto dílem a totiž ve filmu Měsíc s dýmkou (1966) a jako 6. epizoda v seriálu 30 případu majora Zemana (od r. 1974) s názvem "Bestie". V policejním muzeu v Praze byl případ zdokumentován a je tak veřejnosti umožněno jeho zhédnutí. (sator)

• - Najdrastickejšou skutočnosťou, ktorú si netrúfli zobraziť tvorcovia ani jedného z televíznych spracovaní vrahovho vyčíňania, bolo väznenie dvanásťročnej netere zavraždenej Renáty Balleyovej. Tú Pilčík niekoľko mesiacov v tajnom úkryte mučil a zneužíval. Zachovala sa aj polstrovaná debna, ktorú jej nasadzovali na hlavu. (Raccoon.city)