Automata

Autómata

• španělský

Autómata

Sci-Fi / Thriller

Francie / Španělsko, 2014, 109 min (Alternativní: 106 min)

Je zajímavé, jak je umělá inteligence pořád ještě vcelku tvrdý oříšek pro lidské emoce, a to se s tím filmoví tvůrci snaží poprat už pěknou řádku let. Pořád mají ti robůtci celkem roztomilé obličejíky a jistou ehm... lidskost. S tou se dá samozřejmě naložit různými způsoby. Nepatřičnost robotí lidskosti už málem vyřešil Spielberg. Tak proč se konečně neposunout kousek dál a nedopřát jim poklidnou, lidskou nedokonalostí nerušenou evoluci. Roboti zkrátka nemůžou být svině jako my, v tom jsou naprosto nelidští a svět, který tu vybudují, bude fungovat naprosto bezchybně. Ale pokud si chceme zachovat ten náš upocený, organický svět, měli bychom ty stroje rozstřískat dřív, než bude pozdě. S hranatými kraksnami nám to půjde lépe. No prosím, už na mě notebook zase dělá psí oči. Jako kdyby mu nestačilo, že s ním spím v jedné posteli.(1.11.2014)

Vizuálně působivá sci-fi ve stylu P. K. Dicka střihlého Asimovem. Trochu kostrbatá příběhová linie o pojišťovákovi, který se nechtě nachomýtne k nevyhnutelné druhové evoluci ve své podstatě nenabízí nic moc nového, ale je to právě ta neotesanost, která zaujme. Banderas hraje velice dobře, ale očividně proti srsti. Atmosféra je někde mezi Blade Runnerem a Elysiem a klidně bych si z téhle neveselé radioaktivní budoucnosti nechal povyprávět něco dalšího. Malinko nadhodnotím, ale opravdu jenom malinko. P.S: Skvěle budovatelské úvodní titulky.(2.11.2014)

• kaylin

Docela jsem byl na tohle zvědavý, ale nakonec se ukázalo, že k tomu nebyl moc velký důvod. Tohle je špatný recyklát snímku "Já, robot", kterému chybí akce a vlastně i něco nového, co by film přinesl. Pořád se zde řeší téma, které nejlépe rozpracoval Asimov, a Španělé v tomhle směru neřekli naprosto nic nového.(14.10.2014)

Nevyrovnaná směska dvou- a čtyřhvězdičkových momentů. "Automata" rozhodně zaujme atmosférou a nebanálními nápady, celkově chválím zajímavou koláž sci-fi a retro prvků (technika a média a lá 80s, zbraně a kabáty a lá filmy noir). V tomto ohledu trochu připomíná Gattacu. Hudba i kamera je taky na jedničku, ke dnu to ale táhnou vesměs průměrné herecké výkony a hlavně scénář, který jakž takž obstojí jako celek, ale selhává v detailech. Není to skvělý film, ale možná se k němu vrátím. Nechápete? Já taky ne.(11.6.2015)

Depresivní post-apo sci-fi o tom, že člověk je taková kunda, že i na sklonku vlastní existence nenesne pomyšlení na to, že odkaz lidstva možná dál ponese umělá inteligence, která se vyvinula jako vyšší forma otročících robotů. Asi si řeknete, že něco podobného tu bylo v Terminátorech, Já robot nebo AI - umělá inteligence a do jisté míry by jste měli pravdu. Jenže každý z těchto filmů podává umělou inteligenci v trochu jiném světle a zatímco všechny nabízejí strhující podívánou prakticky od začátku, Automata je velice pozvolná a vyvrcholení přichází prakticky až v samotné závěru. Při dojemném finálním songu jen nevěřícně kroutím hlavou, že jsme ten samý druh, který dokáže tvořit něco tak fantastického, a zároveň ten druh, který vše ničí a žene se do záhuby...(27.11.2014)