Automata

• španělský

Autómata

Sci-Fi / Thriller

Bulharsko / USA / Španělsko / Kanada, 2014, 109 min (Alternativní: 106 min)

Původně jsem si říkal, co na tomhle filmu může být bulharského. Nakonec jsem ale po shlédnutí filmu zhodnotil, že takové kulisy postkomunistického betonového světa vhodné do postapokalyptického sci-fi, byste hledali v jiných zemích hodně marně. Natočeno zajímavě, odvážně a nápaditě. Onen svět roku 2044 je ztvárněn hodně věrohodně. Horší je to ale s příběhem, u kterého chvilkami nevíte, co se vlastně děje. Víte akorát to, že to má něco společného s roboty a vlastně se utápíte ve scénách, které místy nemají jasných souvislostí. Postupem času se ale nápad ustálí a i když je druhá půlka trošku nudnější, v závěru to vyrovná solidní přestřelkou. Sci-fi je obecně obtížný žánr na natočení a každý zajímavější a dobře natočený kousek by měl stát za respekt. Tento je jeden z nich.(9.1.2018)

Celkem ucházející robotické postapo, zabývající se ohranou myšlenkou, že stroje začaly ignorovat prastaré zákony robotiky a přemýšlejí si i konají po svém. Co zatím je se snaží vyšetřit zaměstnanec robotí provozovny, v tomto případě výborně ztvárněný Banderasem, pro kerého je tahle role celkem netradiční. Příběh sám se nesoustředí na akci, ale spíš na rádoby hlubokomyslné rozjímání o lidstvu, což mu z mého pohledu trochu škodí. Toho filosofování je zkrátka moc. Ale i tak se na to dalo koukat a to díky vydařené atmosféře, povedeným robotům a nakonec i kvůli hereckému obsazení, kdy vedle Banderase pobaví třeba Dylan McDermott v roli hajzla policajta. Lehký nadprůměr, který neurazí. 60%(4.11.2014)

• bourec

Takový upachtěný scifi z komory,plný mixérů,kuchyňskejch robotů atd.Začátek nedějnej,pak se to ale zvrtne,mysterium jde do prdele,a nastupuje zoufalá nuda.A i když nápad bych snad i pochválil,a má to i celkem pěknej vizuál,tak film ,doprovázenej ještě horší hudbou se dokoukává hodně těžko.A kde tenhle pšouk sebral víc jak šedesát procent,je mi záhadou.30%.(18.2.2015)

• Adasin

Tohle dělá kyberpunku ostudu (nechápu, proč tady ten tag je, ale u Altered Carbon ne). Robot, u kterého se jinak vyvine program, nejlépe směrem k lidskému myšlení, kde už jsem to jenom viděla... Jistě, myšlenka ve sci-fi poměrně častá, zde ovšem k uzoufání nezajímavě a neoriginálně zpracovaná. K tomu Banderas tady vypadá hrozně (ne, že bych jinak byla fanynka) a v celým filmu je víc šedý než na starým panelákovým sídlišti. Ani design robotů není nijak oslnivý (myšleno obrazně i doslova). 4/10(15.9.2019)

Ak roboti, tak zase na asimovský spôsob. Ide o to, či sa bude majster z toho posmrtne tešiť, alebo rotovať v hrobe. Asi by len tak po Automate mávol rukou, že môže byť, ale mohlo to byť oveľa lepšie. Automata totiž mohol byť slušný art, kde by sa rozvíjali motívy, metafory atď. V tomto lacnejšom prevedení pôsobí béčkovo (v dobrom), ale jeho jednoduché dialógy sú príliš doslovné, aby naplno využil potenciál námetu. Ako fanúšik sci-fi som mal však z filmu celkom radosť pretože podľa hodnotení som očakával prúser. Som rád, keď sa ľudstvo nevyhubuje iba samé, ale že sa občas berie aj v potaz nevýpočitateľná slnečná energia.(31.12.2015)