Automata

• Španělsko

Autómata

Sci-Fi / Thriller

Bulharsko / USA / Španělsko / Kanada, 2014, 109 min (Alternativní: 106 min)

Je zajímavé, jak je umělá inteligence pořád ještě vcelku tvrdý oříšek pro lidské emoce, a to se s tím filmoví tvůrci snaží poprat už pěknou řádku let. Pořád mají ti robůtci celkem roztomilé obličejíky a jistou ehm... lidskost. S tou se dá samozřejmě naložit různými způsoby. Nepatřičnost robotí lidskosti už málem vyřešil Spielberg. Tak proč se konečně neposunout kousek dál a nedopřát jim poklidnou, lidskou nedokonalostí nerušenou evoluci. Roboti zkrátka nemůžou být svině jako my, v tom jsou naprosto nelidští a svět, který tu vybudují, bude fungovat naprosto bezchybně. Ale pokud si chceme zachovat ten náš upocený, organický svět, měli bychom ty stroje rozstřískat dřív, než bude pozdě. S hranatými kraksnami nám to půjde lépe. No prosím, už na mě notebook zase dělá psí oči. Jako kdyby mu nestačilo, že s ním spím v jedné posteli.(1.11.2014)

Nevyrovnaná směska dvou- a čtyřhvězdičkových momentů. "Automata" rozhodně zaujme atmosférou a nebanálními nápady, celkově chválím zajímavou koláž sci-fi a retro prvků (technika a média a lá 80s, zbraně a kabáty a lá filmy noir). V tomto ohledu trochu připomíná Gattacu. Hudba i kamera je taky na jedničku, ke dnu to ale táhnou vesměs průměrné herecké výkony a hlavně scénář, který jakž takž obstojí jako celek, ale selhává v detailech. Není to skvělý film, ale možná se k němu vrátím. Nechápete? Já taky ne.(11.6.2015)

Když se podívám na komentáře a hodnocení ostatních uživatelů, vypadá to, že jsem viděl jiný film. Antonio Banderas hraje kvalitně jako vždy, jeho filmová dánska manželka(Birgitte Hjort Sørensen) i jeho v té době skutečná manželka a další herci také. Sluncem poničený postapokalypticky svět je dobře vyobrazen. Nabízí se jistá podobnost mezi Blade Runnerem a Já, robotem. Strach je jednou z lidských vlastností a zde strach že zániku lidstva je na místě. Ale i lidskost, empatie a soucit jsou vlastnosti lidí. V tomto filmu nejen lidí.(28.2.2018)

• honajz

Příběhově a vyzněním velmi slabé, častokrát viděné, nepřináší to tedy nic nového, nic navíc, a skoro nic zajímavého. Dokonce i ty filozofické debaty mezi úředníčkem a hlavním robotem jsou jak přes pár kopíráků. Na druhé straně to má slušný vizuál, depresivní náladu, dobré triky i kulisy, pár nečekaných scén (děti u doktorky), a hlavní hrdina je spíše úřednický páprda, který sám neví, co by vlastně chtěl. Kdyby to nebylo tak strašně předvídatelné, šel bych možná i na ty tři *.(25.1.2015)

Docela nechápu tak nízké hodnocení.Ale co hlava, to názor. Vykrádání Asimova- ale jděte, to je takový robotický základ, který ke sci -fi prostě použijete, jinak se nehnete, zákony robotiky jsou zde mírně změněny, jeden chybí, tolik pro šťouraly.Co se týče filmu, Antonio s oholenou hlavou byl pro mne moc příjemným pŕekvapením, jeho roli jsem mu zkrátka věřila, dominovaly jí krásné hnědé oči, v nichž se zračilo vše. Melanie už skoro plasticko- roboticky vypadá, ale to bych přešla. Atmosféra skutečně v první polovině pŕipomínala Blade Runner. Celkové pojetí filmu, vizualizace, mně se to líbilo. Tvůrci předložili svoji fantazii a já s ním souhlasila, neboť nemusí být daleko roky, kdy potkáte robotickou Cleo s vědoucíma očima. Možná si nyní položíte otázku,co to je lidství, co nás odděluje od umělé inteligence? A hudba, ta byla nádherná...(31.1.2015)