Automata

Autómata

• španělský

Autómata

Sci-Fi / Thriller

Francie / Španělsko, 2014, 109 min (Alternativní: 106 min)

• vesper001

„Já, Gabe Ibáñez, z vlastní vůle fušer a plagiátor k tomu, v zájmu zachování lidské rasy a dobrého vkusu slibuji na svou pěst, že okamžitě změním svého dodavatele omamných a psychotropních látek a také, že realizaci každého ohromného nápadu nechám až na druhý den po pařbě. K tomu mi dopomáhej Asimov.“ Holohlav Banderas, chrabrý to pojišťovák, bloumá v šedém světě trudné budoucnosti, hádá se s konzervami, chytá radioaktivní bronz a žere housenky. Spas se, kdo můžeš, zbytek ať odpočívá v pokoji s vypnutou televizí.(23.1.2017)

Nebylo to až tak zlé jak jsem dopředu předpokládala.. Antonio Banderas se statečně držel i v poněkud náročnější roli, než je mu zvykem.. Po stránce filmařské, herecké i post-produkční = příjemná a profesionální práce.. Bohužel snímek má jednu silnou vadu na kráse = hlavní myšlenkou filmu nás už Hollywood pěkně dlouho masíruje.. Variance na filmy "Andrew - člen naší rodiny", "Já, robot" nebo novější "Chappie", "Ex Machina".. Rozvleklost příběhu a částečnou nelogičnost hlavních postav bych jim i odpustila, pokud by se nedrželi klišoidních témat a nesázeli na starou dobrou jistotku s kopcem neoriginality.. De facto vyjde nastějno jestli vidět a zapomenout nebo nevidět vůbec..(1.10.2015)

Konec lidstva po španělsku. 1) Nápadný u tohoto retro-futuristického snímku je rozpor mezi ambiciózním námětem a jeho laciným (zejména scénář) provedením. Výsledkem je rozpačitý dojem. 2) Zajímavý pohled na použité filmařské triky poskytuje tento shot: https://www.youtube.com/watch?v=GIszQyz3EJ0. 3) Takže máme tu španělské tvůrce, bulharská studia, pár mezinárodních herců. Proč ČSFD film uvádí pod francouzskou vlajkou jako především francouzský nechápu.(6.9.2016)

Banderas se mi poslední dobou velice zamlouvá, ať už v Ex 3ce, či Mačetě 2ce. Tam měl opravdu úžasně napsané miniroličky postaviček. U Automaty dostává prakticky celý prostor jen a jen pro sebe a myslím si, že ho nedokázal až tolik využít. Ostatně stejně jako pan Ibáñez, který svůj slibně napsaný scénář neprodal na plátno ani v nadprůměru. Takže nápad byl slušný, provedení slabé - průměrné. 50%(27.9.2015)

Pravděpodobně nejreálnější vyobrazení budoucnosti, a jak by to vypadalo, kdybchom postavili roboty s A. I., jaké jsem měl možnost za poslední dobu vidět. Celková stylizace filmu je na velmi skvělé úrovni, včetně robotů, kteří na první pohled svým designem nepřesvědčí, a post apokalyptického světa. Naštěstí Autómata nabízí také skvělý příběh a v první polovině frčí vše nádherně, a 4 hvězdy byly jasná volba, ale pak se zasekne v radioaktivní poušti a je konec. Tady film ztratí tempo a už ho nedokáže zpátky nahodit. Marně jsem čekal, kdy budu z několika posledních nudných desítek minut filmu vysvobozen.(30.10.2014)