Automata

• španělský

Autómata

Sci-Fi / Thriller

Bulharsko / USA / Španělsko / Kanada, 2014, 109 min (Alternativní: 106 min)

Indie verzia I, Robot zo Španielska. Automata má skutočne nádherný, neskutočne štýlový vizuál kombinujúci zničený post-apokalyptický svet s čistými líniami robotov. Tí samotní sú nadizajnovaní bravúrne, očarujúco ale zároveň mierne znepokojivo. Do toho všetkého ešte hrá tajomný hudobný doprovod a futuristická výprava tak zaujme na prvý pohľad. Po trikovej stránke nie je ani takémuto nezávislému filmu absolútne čo vytknúť. Po ambicióznej prvej hodinke, ktorá načrtne pár filozofických myšlienok sa z toho však v tej druhej stáva to najtuctovejšie sci-fíčko, dianie sa doslovne zasekne na jednej púšti, respektíve v jednom polorozpadnutom hangári a film sa už nevie nakopnúť prakticky až do samotného konca. S načrtnutými myšlienkami (neraz aj pomerne odvážnymi a kontroverznými – napr. že človek je len vyvinutejšia opica a jeho nahradenie vyššou formou inteligencie, tou umelou, je nevyhnutné) sa nijako nepracuje a režisér akoby zrazu nevedel čo chce vlastne točiť. Nezávislé inteligentné sci-fi, či tuctové akčné sci-fíčko pre masy. V závere sa tak z toho stáva skôr to druhé a končí ako jednoduchučký, neambiciózny projekt. Dobre sa na to pozerá, ale sprvu pútavého filmu sa postupne vytratí akékoľvek hlbšie posolstvo, o ktoré sa režisér evidentne snažil. Navyše by v druhej polovici bolo potrebné aj rapídne pritlačiť na tempe. Nejaké vyššia méta sa tu nakoniec bohužiaľ dosiahnuť nepodarila. CELKOVO: 3* (6/10)(17.10.2014)

Napriek miernemu zakolísaniu v tempe v strednej časti, výborné sci-fi. Film má presno to, čo chýbalo v JA, ROBOT. Špinu. Atmosféra podobná BLADE RUNNEROVI pomáha aj filozofickej rovine a i keď je Automata jednoduchý film stojaci myšlienkovo asi na dvoch-troch rozhovoroch, má emócie i napätie. Melanie Griffith vyzerela skvelo...(27.10.2014)

Už jenom kvůli Antonio Banderasovi obsazenému a hrajícímu oproti své zaběhlé škatulce je tahle vizuálně inspirující variace na evoluční teorii s trochou náboženské alegorie originální a zajímavá. Postapo-robotická sci-fi, něco mezi Já, Robot a Blade Runner, ovšem s pouze průměrnou myšlenkou a hloubkou, v níž plusem jsou celkem zajímavé nápady a mínusem ryze béčkový konec s předvídatelnou přestřelkou a přemírou akce.(1.11.2014)

Jelikož z obsahu Formelina toho moc divák nevyčte (nic proti!) rozhodl jsem se jej zvídavým potenciálním divákům lehce nastínit. -- Svět je po jaderné katastrofě, většina zemského povrchu je spálená sluncem a vysoce radioaktivní. Počet lidí se výrazně zredukoval a žije jen v izolovaných městech s umělými kyselými dešti za jejichž okrajovými zdmi se skládkami a pouštěmi vám již nikdo negarantuje bezpečnost. Aby lidstvo přežilo, vyrobila spol. ROC inteligentní roboty určené pro široký rozsah prací v nebezpečných a zamořených oblastech pro lidi nedostupných. Každý robot je vysoce inteligentní a do čipu má zakódovány dva hlavní zákony. Neublížíš člověku a nebudeš se sám modifikovat či měnit. Lidé mají roboty pro domácí práce, roboty chůvy, těžaře, svářeče, nosiče, popeláře atd... Antonio coby pojišťovací agent spol. ROC je zván k mnoha případům, kdy lidé žádají odškodnění za činy robota co mají v domácnosti. Antonio je spolehlivě zamítá jako podvody. Roboty ROC zná dokonale a ví, že by žádný robot nikomu z lidí či zvířat neublížil. Náhle je však povolán do policejní márnice, kde leží pozůstatky robota, kterého odstřelil policista na hlídce. Ten tvrdí, že robota viděl když si vyměňoval svojí elektroniku za jinou... U policisty však byly zjištěny psychotropní látky v krvi a tak je jeho tvrzení značně nevěrohodné. jenže pitva robota prokázala, že se v sobě obsahuje součástky z jiných robotů o čemž ROC jediná pověřená opravami nemá žádný záznam... Dál nebudu spoilerovat. ------ Antonio potěšil. I když už je to starej kořen a točí reklamy na orbitky, tady mu to seklo i s tím účesem na Willise :-). Film má velmi zajímavou myšlenku a řada věcí v něm opravdu k zamyšlení. Po první skvělé polovině ale dojde k ,,akční'¨části děje, která byla jednak nudnější a kde se roboti začali chovat jak hodní a přátelští Transformeři... To film výrazně srazilo. Konec už tomu dal na prdel a já se jen bál, že banderas bude mít sex s tou bílou vzdychající plechovkou :-) (nebudu spoilerovat! :-) Z naháněčky na poušti mne nejvíc zaujaly jen ty třínápravové Land Rovery Defendery což asi nebyl záměr tvůrců. Takže verdikt? Zajímavé, lehce originální, bohužel s velmi předvídatelným dějem a řadou nelogičností (např. závěrečné setkání všech na silně radioaktivní poušti!). Dávám tedy 3 biočipy. * * *(27.2.2015)

• korbitch22

Tak se někde sehnalo pár pesos, sehnala se skvadra vyhořelých herců, Antonio si sebou do kufru přibalil na natáčení i tu svojí hnusnou držku který říká manželka a všichni si natočili stupidní, zbytečnou a pointou totálně prázdnou parodii na Já, Robot.Začátek vypadal docela nadějně a hezky si to hrálo na Blade Runnera, potom to jde ale do hajzlu a začne se to nesnesitelně vléct a ve finále to vyustí tak ubohým způsobem, že si vlastně uvědomíte, jak tahle sci-fi ubohá je a fungovala by možná tak před třiceti lety.30%.(22.10.2014)