Pomsta mrtvého muže

Dead Man Down

Pomsta mŕtveho muža

Krimi / Thriller / Drama / Akční / Romantický

USA, 2013, 118 min

Ani za nič sa nemôžem rozhodnúť medzi štyrmi a piatimi hviezdami. Pre a proti... Niečo by sa našlo: Proti hlavne casting; Farrell sa hodí na Maďara asi ako Noomi Rapace na Francúzku, o Howardovom záporákovi nehovoriac. Aspoň že vedľajšie úlohy sú dobre obsadené, aj keď ísť o čisto americkú produkciu, Huppert by to asi nezobrala. Chémia dobrú polku filmu hapruje, zafunguje to až niekedy okolo scény s dózou, zato o to intenzívnejšie a fakty sú odkrývané tiež pomerne nezvyklým spôsobom, čo beriem ako plus (Američania viditeľne nie). Logika drhne, ale výraznejšie asi iba v jednej scéne (monster - hodne zlé klišé), takže nič neodpustiteľné. A je to originálne! Teda miestami. 90%. Som zvedavý, s čím príde Oplev nabudúce(19.6.2013)

Když se forma, tempo a vyprávění obrazem na severský způsob zkříží s americkými lokacemi, přitroublým scénářem a požadavky filmového trhu, není se co divit, že světlo světa spatří podivný hybrid. Oplev se snaží vendetu maďarského inženýra servírovat za studena, ale ať už zásluhou tlaků na rychlé dokončení, či ohraným scénářem plným laciných zvratů, jsem největší chlad pociťoval v sobě a to i z důvodu nevěrohodně vykreslené romance ústředních zjizvenců. Pokud bude režisér dál hledat štěstí za velkou louží, doporučuji při pročítání scénářů a handlování s producenty třímat v ruce králičí pacičku..(24.10.2013)

Noomi je kočka i se zjizvenou tváří! Upozornit však musím na jiný koment tady a to uživatele Fr (promiň Franto), který nebývá až tak vtipný, ale toto se mu povedlo, cituji "Je fajn cejtit KONEČNĚ napětí mezi někým jiným, než Pomem a Verbalem, protože mezi Farrellem a Naomi to funguje parádně!" Jo, dejte mu bod, bude mít radost. Za to, že to tak krásně vystihl... Ano, napětí tu je a nebýt děj mimo ty dva tak rozvláčný, udělil bych vyšší počet stárs. 65%(30.6.2013)

Je to vydarený akčný thriller s Colinom Farrelom v hlavnej úlohe. Má dosť dobrý príbeh o mužovi s tajomnou minulosťou, ktorý pracuje pre vplyvného mafiána, pričom pre neho robí špinavú prácu, ale má svoje vlastné plány, chystá pomstu a navyše sa zoznámi so sympatickou susedkou, ktorá mu konečne dá zmysel života. So spracovaním som nadmieru spokojný, ešte prvý dojem nie je úplne ideálny, ale po pár minútach si ma to už získalo. Prekvapilo ma zaujímavé podanie tejto zápletky, očakával som klasický priamočiary štýl bez prekvapenia, no v tomto prípade to tvorcovia podali trochu odlišne. Mnoho postupov zostalo podobných, ale zaujal ma štýl dávkovania informácií, či už o motivácich jednotlivých postáv, dôvode pomsty alebo aj jej celý plán, za čo môže aj to, že divák nesleduje prípravu od začiatku, ako snáď vo všetkých podobných filmoch, ale dostane sa už do rozbehnutého stavu. A veľkým plusom je aj samotná línia so susedkou, ktorá sa postará o viacero vydarených scén a celé to má taký príjemný náboj. Takže ani na pomery žánru dlhšia minutáž nie je žiadnym problémom, celé sa to nesie v svižnom tempe a až na ten slabší začiatok som sa bavil výborne až do konca. Akcie tu nie je až tak moc, ale páči sa mi. V prvom rade tu ide o scenár, takže jej menšie množstvo nie je žiadnym problémom, ale nájde sa tu pár akčných sekvencií, ktoré síce nevynikajú nápadmi, ale aj tak sú výborne natočené, pôsobia dynamicky a nekompromisne a navyše v nich cítiť aj neustály pocit ohrozenia, keďže hlavný hrdina čelí väčšiemu množstvu nepriateľov v pomerne malých priestoroch. A najvydarenejšie je celé finále. Herecké obsadenie je výborné, Colin Farrel ma v poslednej dobe baví čím ďalej viac a toto sa mu sadlo, o nič nezaostáva ani výborná Noomi Rapace a k tomu slušná skupina záporákov, aj keď Terrence Howard sa predsa len skôr hodí na kladné postavy, ale to je len detail. Réžia a technická stránka sú na tom dobre, už od začiatku vidno, že toto je taký menší film bez výraznejších komerčných ambícií a tento štýl mi aj vyhovuje, navyše všetko funguje tak, ako aj má, tu nemám žiadny problém. Veľmi príjemné prekvapenie, zaujímavý akčný thriller na tému pomsty, ktorý neurazí ani bežného fanúšika tohto typu filmu, keďže aj tak funguje po všetkých stránkach, ale ani tých, ktorí majú radi trochu odlišné prístupy. Rád si to ešte pozriem. 79%(14.6.2013)

Solídna akčná romanca, ale s týmto obsadením a režisérom to mohlo byť lepšie. Ústredná dvojica bezchybná, atmosféra fajn, akčné scény celkom náklad. Scenár ale nie je celkom hladký a občas sa riadne odtrhne od racionálnej reality. No a Howard s tým jeho dobráckym štramáckym ksichtom sa do úlohy hlavného pankharta zúfalo nehodí.(13.6.2013)

• - Vo filme možno počuť okrem anglického aj francúzsky, španielsky či albánsky jazyk. (MikaelSVK)

• - Názov filmu sa objaví až v dvanástej minúte. (Johnny.ARN)

• - Jednou zo spoločností, ktorá sa podieľala na produkcií filmu, je aj WWE (World Wrestling Entertainment). Ide o veľmi populárnu wrestlingovú asociáciu v USA. Stu Bennett, ktorý hrá postavu Kilroya, je bývalým zápasníkom a šampiónom WWE. (vander19)