Pomsta mrtvého muže

Dead Man Down

Pomsta mŕtveho muža

Krimi / Thriller / Drama / Akční / Romantický

USA, 2013, 118 min

Je to vydarený akčný thriller s Colinom Farrelom v hlavnej úlohe. Má dosť dobrý príbeh o mužovi s tajomnou minulosťou, ktorý pracuje pre vplyvného mafiána, pričom pre neho robí špinavú prácu, ale má svoje vlastné plány, chystá pomstu a navyše sa zoznámi so sympatickou susedkou, ktorá mu konečne dá zmysel života. So spracovaním som nadmieru spokojný, ešte prvý dojem nie je úplne ideálny, ale po pár minútach si ma to už získalo. Prekvapilo ma zaujímavé podanie tejto zápletky, očakával som klasický priamočiary štýl bez prekvapenia, no v tomto prípade to tvorcovia podali trochu odlišne. Mnoho postupov zostalo podobných, ale zaujal ma štýl dávkovania informácií, či už o motivácich jednotlivých postáv, dôvode pomsty alebo aj jej celý plán, za čo môže aj to, že divák nesleduje prípravu od začiatku, ako snáď vo všetkých podobných filmoch, ale dostane sa už do rozbehnutého stavu. A veľkým plusom je aj samotná línia so susedkou, ktorá sa postará o viacero vydarených scén a celé to má taký príjemný náboj. Takže ani na pomery žánru dlhšia minutáž nie je žiadnym problémom, celé sa to nesie v svižnom tempe a až na ten slabší začiatok som sa bavil výborne až do konca. Akcie tu nie je až tak moc, ale páči sa mi. V prvom rade tu ide o scenár, takže jej menšie množstvo nie je žiadnym problémom, ale nájde sa tu pár akčných sekvencií, ktoré síce nevynikajú nápadmi, ale aj tak sú výborne natočené, pôsobia dynamicky a nekompromisne a navyše v nich cítiť aj neustály pocit ohrozenia, keďže hlavný hrdina čelí väčšiemu množstvu nepriateľov v pomerne malých priestoroch. A najvydarenejšie je celé finále. Herecké obsadenie je výborné, Colin Farrel ma v poslednej dobe baví čím ďalej viac a toto sa mu sadlo, o nič nezaostáva ani výborná Noomi Rapace a k tomu slušná skupina záporákov, aj keď Terrence Howard sa predsa len skôr hodí na kladné postavy, ale to je len detail. Réžia a technická stránka sú na tom dobre, už od začiatku vidno, že toto je taký menší film bez výraznejších komerčných ambícií a tento štýl mi aj vyhovuje, navyše všetko funguje tak, ako aj má, tu nemám žiadny problém. Veľmi príjemné prekvapenie, zaujímavý akčný thriller na tému pomsty, ktorý neurazí ani bežného fanúšika tohto typu filmu, keďže aj tak funguje po všetkých stránkach, ale ani tých, ktorí majú radi trochu odlišné prístupy. Rád si to ešte pozriem. 79%(14.6.2013)

Zdá sa, že Oplevov drsný štýl bol na impulz americkej produkcie zaobalený pomerne zbytočnou dávkou romantiky, aby sa stal prístupnejší širšiemu publiku. Avšak presne tento fakt sa stal skalou úrazu a nakoniec ani širšie publikum sa nekonalo, keďže v kinách výrazne prepadol. Dúfam, že Oplev sa jedného dňa obzrie za týmto filmom, nase*ie sa a natočí zostih, ako to spravili jeho kolegovia Helgeland, či Donner. Zostrihať tento film cca o štvrťhodinku sladkých rečí a siahnem aj po piatej hviezdičke. Nechcel by som podceniť Oplevove schopnosti a napísať, že tento žánrový mix bol pod jeho sily, no mám dojem, že to, čo mu bolo predurčené, je točiť chladné filmy s tajomne hustou atmosférou. Tie tento film nepostráda, nechýba prefíkaný scenár, premyslené zvraty, dobrí herci a režisérska nápaditosť. Tým ale ani nechcem povedať, že tá romantika bola totálne zlým ťahom, nakoniec Noomi Rapace ťahá tento film s Farrellom minimálne fifty-fifty a celková pointa dáva filmu príjemnú ľudskú a civilnú podobu, len to mohlo byť trošku viac držané na uzde. 80%.(2.1.2014)

Tenhle film je natočen po všech stránkách tak nějak standartně, že mě sice celkem bavil, ale zanechal takový nijaký sterilní dojem. Příběh je sice na kriminálku takový lepší průměr, herci také, ale je to natočené jako pro televizi, tak nějak bez otisku režiséra. Moc mi také neseda hudba, která je místy až příliš dramatická na to co se ve filmu (ne)děje.(15.12.2013)

Hodně slušný. Temnej, ponurej a pomalej thriller o pomstě otce vyvražděné rodiny, který se dostane do gangu, který toto spáchal. Film má hlavně hodně suprovou formu, úžasnou kameru a vizual. Je zde snad jen jedna světlejší pasáž s vycházejícím sluncem a pak úplněj závěr v metru. Jinak samá temnota. Sice ohraná písnička typu Punisher a stovky dalších, ale slušně natočený a vyvážený s jednou suprovou akční scénou na úplném konci. Líbilo se, doporučuju. Collin je zde fakt dobrej.(16.6.2013)

Ani za nič sa nemôžem rozhodnúť medzi štyrmi a piatimi hviezdami. Pre a proti... Niečo by sa našlo: Proti hlavne casting; Farrell sa hodí na Maďara asi ako Noomi Rapace na Francúzku, o Howardovom záporákovi nehovoriac. Aspoň že vedľajšie úlohy sú dobre obsadené, aj keď ísť o čisto americkú produkciu, Huppert by to asi nezobrala. Chémia dobrú polku filmu hapruje, zafunguje to až niekedy okolo scény s dózou, zato o to intenzívnejšie a fakty sú odkrývané tiež pomerne nezvyklým spôsobom, čo beriem ako plus (Američania viditeľne nie). Logika drhne, ale výraznejšie asi iba v jednej scéne (monster - hodne zlé klišé), takže nič neodpustiteľné. A je to originálne! Teda miestami. 90%. Som zvedavý, s čím príde Oplev nabudúce(19.6.2013)

• - Režisér Niels Arden Oplev se ostře ohradil proti propagaci filmu v Americe, která podle něj film reprezentovala zcela mylně. Vyjádřil se rovněž o problémech s rozpočtem a nutnosti film natočit v kratším čase. Dle svých slov také nebyl schopen za tak krátký časový úsek sestříhat film do vysněné podoby. (HellFire)

• - Vo filme a aj pri záverečných titulkoch zaznie pieseň "Éblouie par la nuit" od francúzskej speváčky Zaz. (Casador)

• - Jednou zo spoločností, ktorá sa podieľala na produkcií filmu, je aj WWE (World Wrestling Entertainment). Ide o veľmi populárnu wrestlingovú asociáciu v USA. Stu Bennett, ktorý hrá postavu Kilroya, je bývalým zápasníkom a šampiónom WWE. (vander19)