Ledová archa

Snowpiercer, le Transperceneige

• Austrálie

Sci-Fi / Drama / Thriller / Akční

USA / Jižní Korea / Francie / Česko, 2013, 126 min

Hehe, světlo na konci tunelu. Některé věci bych si představovala jinak, ale i navzdory tomu jsem zase v lásce. Asi by se to dalo shrnout tak, že bych byla raději, kdyby režisér ještě víc kašlal na všechno a na všechny a frčel si ještě víc svou flow co se surrealismu týče. Můj asi nejoblíbenější moment byl, když Chris vyhrožoval Tildě nožíkem ("You can fucking die, that's what you can do.) a jeho hlas najednou tak krásně, něžně selhal a změknul u slova die. Na film jsem se pro umocnění zážitku dívala ve vlaku a skoro bych si přála mít nějak zaznamenaný výraz paní, která seděla naproti mně a byla tak nedobrovolným svědkem mého expresivního prožívání tance seker. A jak nemám ráda, když se ve filmech kouří, tak tady obě ty cigarety stály sakra za to. K čertu, odpouštím všechny nedostatky! Jeden z nejkrásnějších filmů, jaké kdy byly vyrobeny.(26.5.2016)

• grizly007

Slátanina ale kupodivu jsem se dodíval i když s přetáčením. 70% hodnocení je však úlet...no ostatně jako vždy. Přišlo mi to jak Ukradená vzduchoď mixnutá s Kapitánem Nemo :) efekty strašný herci strašný. Nemálo částí mi připomnělo píčovinu Hunger Games.(25.5.2014)

Nápaditý film, který mě až do konce nepřestával překvapovat. Samozřejmě příjemně.(2.6.2014)

Vlak jezdí po zacyklené smyčce a vše v něm se opakuje aby byla udržena rovnováha. Ten vlak je lidstvem. Podobenství o společnosti a všech ekosystémech zabalené do akčního hávu, aby spotřebním divákům lépe klouzalo do krku. Joon-ho Bong zde přebírá pomyslnou pochodeň po Wachovských a kromě žánrové nevázanosti jistě překvapí i (pro Korejce možná až) překvapivým odsudkem potřeby společenských celků větších než rodina.(13.7.2014)

Jeden z najzaujímavejších počinov čo som za posledné rok dva, videl. V poslednom čase oceňujem, plnokrát na filme (alebo hocijakom inom umeleckom diele) viac tú atmosféru a tie pocity, čo to vo mne vyvolá, ako kvalitu prevedenia. Keď sa teraz pozriem spätne, tak som si náramne užil ten premenný pocit, sľubného začiatku, neskoršieho sklamanie (že co to kurva?) a následného chápania o čo tu vlastne ide. Ku koncu vlaku som bol priam nadšený a s so strachom aby to teraz neposrali, som očakával posledný vagón. Žiadne sklamanie nebolo, veľa zaujímavých podnetov a celkové zakončenie a zaobalenie príbehu vo mne odstránilo skoro všetky predošlé nedokonalosti deju. V tejto dobe, keď sa filmy robia ako na bežiacom páse podla predom určených schémat, mi dobre padol takýto úlet. A velké plus za morálnu nedokonalosť hlavných postáv.(6.1.2015)

Chris Evans měl zatím jenom málo rolí, ve kterých se mohl předvést. Tady dostal prostoru víc než dost a sázka na něj se vyplatila, poradil si s tím výborně a film, který mohl skončit jako naprostá hovadina, nakonec předčil všechna má očekávání. Musím říct, že těch pár CGI výhledů z okna vlaku bylo překvapivě docela fajn, stejně jako jednotlivé "vagóny" a herecké výkony představitelů v nich. Ano, scénář měl řadu logických děr, ale žádná nebyla tak velká, aby nějak zásadním způsobem rušila. Dávám palce hore a 75%!(22.3.2015)

Akční lahůdka, plná úžasné (ujeté) postapokalyptické fantazie. Navíc s českou stopou! Těch lidí, co tohle odsouděj jako blbost, je mi líto. Tohle má totiž, prosím pěkně, sociálně-filozofický přesah, jak blázen.(26.3.2017)

Mám slabost pro odemykání různých místností, chodeb, prostorů všeho druhu a očekávání, co že se tam vlastně skrývá. Cesta do “srdce” vlaku je rozmanitá, drsná, vtipná. Tilda je opět skvělá, Chris je sexy a Kang-ho vas sere. Dohromady to nenudí, interiér je nápaditý, konec má filozofický nádech, což mě až tak neuspokojilo, ale tak nějak to k tomu směřovalo...(16.3.2019)

• KR4T4S

Zklamání. Neskutečně špatně natočený blábol s tradičně vynikající Tildou.(23.3.2014)

Zavřete dveře ! So it is.(26.3.2014)

Těšil sem se, hodně dlouho sem se těšil, tak dlouho až sem se dočkal a výsledkem jsem absolutně nadšen. Francouzský komix, který natočili Korejci s Americkými herci (čeština se taky mihne). U mě je to celé na hraně geniálnosti a absurdity. Ale ta genialita po krátkém přemýšlení vítězí. Začátek se trochu vleče, ale všechno se to rozjede v okamžik, kdy si ústřední parta začne klestit cestu skrz celý vlak, skrz každý stylový, a stylově odlišný vagón a při tom se střídá akce se sekerama v rukou se scénáristickými kličkami a zvraty. Chris Evans je skvělý herec, a opět to dokázal, Tilda Swinton jako mrcha naprosto dokonalá. A nevím co si stěžujete na laciné triky, mě se ty venkovní pasáže hodně líbily. Prostě super, vážně skvělý film, výsledek opravdu stál za to čekání.(6.4.2014)

Občas je z toho cejtit Bioshock, už jen za to aspoň hvězdu.(27.6.2014)

Snowpiercer je výjimečný v tom jaký mišmaš je vám servírován přímo pod nos. Koketuje s nejrůznějšími filmy a žánry. V základu se opírá myšlenku pyramidy (vrstvení společnosti). Nelze toto dílo jednoznačně označit za post-apokalyptický film. Shledávám prvky steampunku, light verzi japonského gore, hravost scény Tima Burtona (konkrétně Karlík a továrna na čokoládu), průchod vagóny vyzní jako počítačová hra (mě připoměl Prince of Persia, kdy každý "rum" má jiné nástrahy) a závěrečná katarze hlavního hrdiny je jako přes kopírák Truman Show v čele se skvělým Edem Harrisem. Náhoda? Ani omylem. Myslím, že režisér vyňal do svého díla své oblíbené tvůrce a namixoval je v pestrobarevném podání, které může vyhovovat pouze filmovému fajnšmekru a člověku, který si tyto odkazy sám vyhledá. Intenzivní a silný zážitek. P.S. želatina v podobě proteinů - červíci nejsou sračka, sám mám za sebou degustaci a můžu říct, že takový šváb v těstíčku nebo cvrček na másle je lahoda.(11.7.2014)

Marigold má pravdu, film opravdu připomíná Aldisův Nonstop a nebo Sirotky oblohy Roberta Heinleina. S jedním podstatným rozdílem. Obě zmiňované knihy vytvořily fikční svět ve kterém byl uzavřený systém archy jak opodstatněný, tak uvěřitelný. Seolgug Yeolcha se takovým luxusem pochlubit nemůže. Vlak křižující zamrzlou planetu je sice veskrze charismatický, ovšem netvoří nic než lehce svébytnou kulisu pro klasickou vzpouru nemohoucích proti mocným. Joon-ho Bong si s tím hlavu nelámal a natočil slušnou rubačku se silným sociálním apelem z lehce Kafkovského světa, připomínající hypnotický Bunker Palace Hôtel. Film bohužel zdaleka nemá takovou sílu výpovědi jakou by mít mohl a od šedého průměru žánru od odlišují jen herci. Zvlášť Tilda Swinton udělala pro atmosféru téměř tolik, co sám vlak.(1.8.2014)

Další z filmů, kterého se (nejspíš pro jeho geniální šílenost) všichni čeští distributoři vyhli a tak se tenhle skvost vyhnul českým kinům obloukem. Škoda. Příběh je super, obsahuje hodně silnej filozofickej podtext (osobně jsem tam viděl Hobbsova Leviathana) a některý hrdiny si divák prostě musí zamilovat a zvrat na konci je parádní. Naprostá spokojenost.(30.8.2014)

Naprosto originální snímek z dechberoucími interiéry, výbornou myšlenkou a překvapivým koncem, herecky tu exceluje především asijská část ánsámblu..............moje hodnocení = 9 z 10.(4.10.2014)

Zajímavý film se zajímavým napadem. Rozhodně jsem se nenudil, neboť film byl originální a mel svižné tempo. Problém přichází s viditelně nízkým rozpočtem a řadou nelogičností. Podle mého názoru by se z toho dalo získat mnohem víc. Proto 3 hvězdy za originální nápad.(16.10.2014)

Postapokalyptický film odehrávající se ve vlaku? To jako vážně? Premisa zrovna dvakrát nefunguje, naštěstí na dalších frontách film funguje značně lépe.(31.12.2014)

Mělo to slušný potenciál, ale nepodařilo se zvládnout závěr. Nezdařilo se z toho vytěžit tu potřebnou hloubku, která tam byla. 64%.(28.3.2014)

hodnocení. Pravda, úvodní půlka je trošku zbrklá v nástinu děje, ale strašně "milá" svou nekompromisností a béčkovostí. A pak když jsem poprvé uviděl Johna Hurta v antiutopické pos-apo scifi, tak jsem tomu filmu příl od prvního záběru. Fakt mne bavila ta nesmlouvavost a brutalita s hravostí a postup vlakem jsem si fakt užil. A velká pecka byla s jakou nekompromisností tvůrci přistupovali k likvidaci skoro hlavních postav. "Mysleli jste, si, že budu jedna z hlavních postav? AAAAAAND v příštím záběru je po mne" Přišlo mi, že to v půlce prakticky přeplo žánr a z divoký akční řežby se stalo solidní drama scifi s přesahem a vůbec se tady nebojím slovo přesah napsat, protože to na nějaký věci odkazuje celkem trefně a skrytě. I když ten zábavnej element vyzdvihuju, tak by bylo docela škoda zaškatulkovat si to jako béčko, protože to dost post-apo existenciálních věcí vyřešilo daleko líp, než většina áčkový produkce. Milej mi přišel twistovej závěr a fakt jsem dost čuměl při Evansově coming outu s kanibalismem. Potěšila jedna česká věta ve filmu. 9/10 tady není o čem, dost bych se na to rád podíval v kině, tak snad aspoň na nějakém fesťáku, když už se na tom podíleli Češi a dost by mne zajímal český název, já bych tomu klidně napálil Vlak dětství a naděje(6.4.2014)

• Pavlík

06. 06. 2014 (170.); nic neříkající postapokalyptická budoucnost(6.6.2014)